ËuitcuUtib. flfj HHttuettlattb. BELGIE. De aartsbisschop van Mechelen, de kar- dinaal Dechampsis den 29 in den ouderdom ran 73 jaren overleden. DENEMARKEN. De terugreis van den Keizer van Rusland is tot den 11, die van den Koning van Grie kenland voor onbepaalden tijd uitgesteld. De zitting van den Rijksdag is den 1 geopend. Het Folkething verkoos den aanvoerder der linkerzijde Berg met 62 stemmen tot voorzitter. Het Landsthing her koos den heer Liebe tot voorzitter. DUITSCHLAND. In het 19e hannoversche kies district is bij de herstemming voor lid van den Rijks dag gekozen de kandidaat der fortschrittspartijde heer Cronemeijer met 7651 stemmen en niet de kandi daat der nationaal-liberalen de heer Hottendorf, hoe wel hij door den aanvoerder der partij von Bennigsen aanbevolen was. Deze bekwam 6981 stemmen. Te Berlijn werd den 29 in de wereldbekende fabriek van Börsig de 4000e locomotief voltooid voor 10 jaren werd de 1000e afgeleverd. Dat het met met den Koning van Spanje te Parijs gebeurde door de bladen besproken wordtlaat zich verklaren. Daarbij wordt o.a. aangetoond hoe het ge beurde bij die gelegenheid het bewijs levertdat men in zekere kringen geslaagd is in het voornemen om munt te slaan uit de benoeming van Spanje's Koning tot hoofd van een pruisisch kavallerie regiment en hoe daarvan gebruik gemaakt wordt op eene wijze die tot het gewicht der zaak op zich zelve in niet de geringste verhouding staat. Ook wordt beweerd dat de Keizer zijnen gast eene verrassing wilde bereiden waarmede prins Bismarck volgens sommigen de bewerker dezer benoeming niets had uit te staan. Elzas-Loïhaeingen. De afgevaardigde ter Rijksdag Antoine werd den 1 des avonds onder beschuldiging van landverraad gevangen genomen. ENGELAND. Het parlementslid K. N, Bowler is den 29 verkozen tot lord-mayor van Londen. Onder de burgers die bij de benoeming tegenwoordig waren, heerschte eenige opschudding nadat de uitslag der stemming bekend was omdat afgeweken was van het oude gebruik om den oudsten alderman Hadley ge naamd te benoemen. Een der bezwaren tegen laatst genoemden heer, een rijk geworden molenaar, was dat bij ongehuwd was. De Times zegtdat deze ver kiezing zal blijken te zijn ten gunste van de hervor mingspartij. Op eene door 3000 personen bijgewoonde vergadering te Londen werd de zendeling Shaw geluk gewenscht met zijne in vrijheidstelling na de van admiraal Pierre te Madagascar ondergane behandeling, welke ten sterkste afgekeurd werd. Vervolgeus werd eene motie aangenomenwaarbij zeer geprezen werden de door het volk van Madagascar aan den dag gelegde christe lijke geestde grootmoedigheid van het inlandsch be stuur en het gedrag der onlangs overleden Koningin Ranavolo terwijl warme ingenomenheid betuigd werd met de nieuwe Koningin en haren eersten minister. FRANKRIJK. Het gebeurde met den Koning van Spanje wordt in de bladen druk besproken. De Temps, daarin ondersteund door verscheidene andere aan het ministerie gunstig gezinde bladen schrijft„Laat ons de juiste waarheid duidelijk zeggen de enkele duizen den veroorzakers van het schandaal bestonden uit die zich steeds gelijk blijvende bende schreeuwersdie in de openbare bijeenkomsten fluiten en trappelen, die vroeger Thiers en Gambetta behandelden, als nu Al- Kneist en de officier belang in haar schenen te stellen, de manwiens gansche verschijning haar gemoed in opstand bracht, scheen als betooverd door het meisje, dat alleen door hare goedheid in den schouwburg en op deze bevoorrechte plaats gekomen was. Meende hij misschien, dat Laura haar billet had be taald en in eene positie wasom in den schouwburg eene loge te kunnen nemen? Selma had den eleganten man wel wil'en zeggen, dat hij zich dan bedroog, en daar dit toch niet aangingtrachtte zij door hare houding te doen blijken dat Laura ver beneden haar stond. Nog voordat het laatste toonee! geheel was ge ëindigd, stond zij op, en toen Laura, die geheel mede leefde met de op het tooneel handelende personen dit niet bemerkte, raakte zij met hare hand den schou der van deze aan. „Ik ga heen zeide zij„ik wil niet in het gedrang komen." Laura verstond haar niet dadelijk. Eerst toen zij zag dat vele personen op den eersten rang zich ge reed maakten om hunne loges te verlatengehoor zaamde zij werktuigelijkzij kon den blik niet zoo spoedig van het tooneel afwenden, Selma verwijderde zich met de opmerking dat zij niet langer wilde wach ten en Laura geraakte in het gedrang van haar ver wijderd toen zij eenige seconden na Selma de loge verliet. Het scherm viel in hetzelfde oogenblik onder den stormachtigen bijval der toeschouwers. Selma had hare en Laura's mantels en hoeden op hetzelfde nummer afgegeven beiden werden haar dus ter hand gesteld maar Laura was er nog niet, zoodat zij het goed van deze dragen moesttotdat zij hare medgezellin einde lijk vond. „Het is niet prettig om in dit gedrang nog andere menschen te moeten bedienen zeide zij op heftigen toornigen toon. „Eenige égards zou ik wel van u mogen eischen." Laura kleurdeSelma gedroeg zich tegenover haar, alsof zij eene dienstmeid was en zij zaghoe een offi cier en een heer, die zij in den schouwburg reeds ge zien had en die nu nader drongen honend lachten. „Dat is nu die juffrouw, die op den eersten rang gezeten heeftzeide Frits Hochfelden met luide stem, terwijl hij op Laura wees. Wordt vervolgd. phonsus XII en die zich even weinig bekreunen om d« belangen en de waardigheid ran Frankrijk, als om de eer der andere volkeren. Wij zijn ongetwijfeld veroor deeld om de verantwoordelijkheid voor hunne lompe dwaasheid te dragen maar wij hopendat de vreemde volken en Spanje vooralrechtvaardig genoeg mogen zijn, om niet in de uitspattingen van enkele heethoof den de uitdrukking te zien van de gevoelens van het geheele volk. De radicale Bafaille zegtdat wel degelijk de ge heele bevolking van Parijs aan haar misnoegen lucht gaf. Het buitenlandde gezanten en de openbare meening laten zich door de vergoelijkingen der minis- teriëelen niet van de wijs brengen. De conservatieve Fran9ais is van gevoelen, dat de regeering bepaald voor het gebeurde aansprakelijk is omdat zij het niet heeft kunnen verhinderen. De poli tie en dit is ook de meening van den parijscben berichtgever der Times heeft niet getracht de schan delijke vertooningen te stuiten maar was alleen be dacht op bewaring der materiëele orde. De onbeschei denheden der officieuse bladen zooals het blad van den schoonzoon des Presidentsdoen de verantwoordelijk heid voor het schandaal vrij wat verder en hooger rei ken dan de prefect van politie. Den 29 was meer dan een schandelijke het was een revolutionaire dag. De tegen den 2 des ochtends belegde ministerraad ging niet door. De minister-president had een onder houd met den president Grévy. De geruchten over verandering van ministerie houden aan. De spaansche gezant moet op last van Koning Alphonsus 5000 aan den directeur der openbare liefdadigheid ter hand stellen voor de armen van Parijs. De afgevaardigden van de rechterzijde zullen onmiddel lijk na de opening der Kamers de regeering onder vragen over de gebeurtenissen, welke in verband staan met de komst van den Koning van Spanje. ITALIË. Het door den minister van buitenlandsche zaken gedane voorstelom te Rome een internationale bijeenkomst te houden tot het vaststellen van een in ternationaal gezondheids wetboek, is door alle mogend heden aangenomen. In November zal zij geopend wor den. Eerstdaags zal de officiëele uitnoodiging aan de mogendheden verzonden worden. De regeering heeft toegestemd in de afschaffing der consulaire rechtsmacht in Tunis en zal daar een con sul-generaal aanstellen. De tot heden door de italianen genoten voorrechten blijven ongeschonden; het eenig verschil bestaat daarin dat bijzitters in de rechtbanken italianen zullen zijn overeenkomstig den eisch der regeering. Thans staat het vastdat bij de ramp op Ischia 1990 personen omkwamen en 304 gewond werden. Tot den 16 was voor de noodlijdenden reeds een bedrag van ruim f 1,340,000 ingekomen. Te Casamieciola is de typhus uitgebroken. SERVIE. De Skuptschina (Kamer) koos met 84 tegen 63 stemmen op den regeeringskandidaat, een ra- dikaal tot haren voorloopigen voorzitter, die zes radica len en drie liberalen benoemde tot leden der commis sie voor het onderzoek der geloofsbrieven. De verkie zing van 16 afgevaardigden grootendeels regeerings- kandidaten werd nietig verklaard. De mededeeling kwam in dat het ministerie ontslag gevraagd had. SPAB JE. Met luide bewijzen van geestdrift werd de Koning aan de grenzen van zijn land ontvangen. Kort voor dat hij afscheid nam van den kolonel Liehten- stein die hem namens president Grévy vergezeld had, droeg hij hem den last op, zijn dank over te brengen aan den President. Overal waar de koninglijke trein voorbij stoomde, werd hij met juichkreeten begroet. Aan het stations gebouw te Madrid wachtten de leden der koninglijke familie de ministers, de gezanten, senaatsleden, afgevaardigden en verdere overheidspersonen, alsmede talrijke ingezete nen den Koning af. Bij zijn aankomst werd hij zeer hartelijk ontvangen en bij het rijden naar het paieis werd hij door de volksmenigte, die zijn rijtuig omstuwde, zeer toegejuicht. Het rijtuig was niet door militair geleide omgeven. De openbare meening komt tot kalmte, waartoe de taal van de meerderheid der fran- sche bladen medewerkt: de houding des Konings wordt vrij algemeen goedgekeurd. Den 2 liet de prefect te Madrid de jegens Frankrijk vijandige aanplakbiljetten afscheuren. TURKIJE. Lord Dufierin, de engelsche gezant, kwam den 29 te Konstantinopel aan. CHINA. Het gepeupel te Canton schijnt ontevreden te zijn over den afloop van het geding tegen Logan. De Onder-Koning stelde naar men zegt2500 politie agenten aan tot handhaving der orde. VEREENIGDE STATEN. De tentoonstellingsge bouwen te Pittsburg zijn den 3 verbrand. De schade wordt begroot op 2,500,000. ZUID-AMERIKA. 2000 Chileeuen zijn naar Arequipa opgetrokken en verdere versterkingen zullen volgen. Men verwacht, dat na hunne aankomst de chileenen de peruvianen te Arequipa zullen aanvallen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De minister van financiën raamt de opbrengst der voorgestelde belastingen aldus granen enz. f 550,000, hout 265,000, thee f 300,000, gedestilleerd f 1,150,000, opcenten personeel 1,768,000 idem successie 1 mil joen te zamen f 4,933,000waarbij nader terugkeer van van het personeel tot het Rijk f 2,100,000. De spoorwegbegrooting voor 1884 bedraagt 16 miljoenwaarvan 4 te vinden uit het vermoedelijk slot van vorige dienstjaren. Nieuwe uitgaven zijn daarop voorgesteld voor uitbreiding van de werkplaats te Zwolle, het station Hengeloo en voor eene werkplaats tot her stelling van wagens te Blerik. Voort» f 940,000 voor het tweede spoor tusschen Rozendaal en Bergen op Zoom en tusschen Middelburg en Vlissingenvoor uitbreiding van het station Rozendaal en van de bui tenhaven te Vlissingenen f 500,000 voor het tweede spoor tusschen Utrecht en Waardenburg, Een ontwerp is ingediend tot verbooging van hoofd stuk IV der staatsbegrooting voor f 1882 met/98,100, veroorzaakt door meerdere gerechtskosten in strafzaken, meer onderhoud van gevangenen en meerdere uitgaven der gestichten Ommerschans tn Veenhuizen. Op andere artikelen is f 65,100 minder uitgegeven dan de raming. Ingediend zijn wetsontwerpen tot onteigening voor de verdieping van het Scheur en voor den aanleg der lokaalspoorwegen Apeldoorn—Deventer—Almeloo en Dieren ApeldoornHattem alsook tct wijziging van eenige artikelen der gemeentewetzoodanig dat niet 4Imaar van het personeel aan de gemeenten wordt uitgekeerd dat de gemeenten de opcenten op de grond belasting der gebouwde eigendommen kunnen opvoeren tot 60 der ongebouwde tot 40 dat de heffing door de gemeenten van opcenten op het personeel niet ge oorloofd istenzij de opcenten der gebouwde eigen dommen tot 40 en der ongebouwde tot 10 zijn opge voerd en eene directe belasting geheven wordt, waarvan het bedrag minstens met dat der op het personeel te heffen opcenten gelijk staat. Deze bepalingen zullen in werking treden 1 Januari 1884, maar de uitkeering der 4/'§ duurt tot 1 Mei vairfdat jaar. De gemeenten kunnen de meerdere opcenten over 1884 bij suppletoire kohieren heffen. De regeering beschouwt dit voorstel als een tijdelijken maatregel, welke haar niet ontslaat van de verplichting om het belastingstelsel te verbeteren. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 27 aan de firma v. d. Loo Berten concessie verleend tot aanleg van eenen stoomtramweg langs de westzijde der Schiekade. De voordracht aangaande het kadegeld werd goedgekeurd. De zeeloods W. Wuister is den 28 te Maassluis, aan boord van het engelsche stoomschip Avocage struikeld over boord gevallen en verdronken. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 28 be sloten tot aanbouw en uitbreiding van het stedelijk gymnasium. Te Flauwers bij Zierikzee is den 28 door het overgaan van de giek over boord geslagen en verdron ken de 20jarige L. de Witte van Ouddorp, werkzaam bij een schipper aldaardie goederen had overgenomen uit het op de Zeehondenplaat gestrande stoomschip Rotterdam. In de 48ste algemeene vergadering der Maat schappij van Bouwkunstden 29 te Amsterdam ge houden is besloten tot het stichten van een gebouw voor permanente tentoonstellingen (tevens vereenigings- locaal), op een terrein naast het café Maison Stroucken, groot 360 vierkante ellen, dat te koop is voor 30,000. Den 29 werd te Sneek aanbesteed het bouwen eener vijfde openbare school voor 384 leerlingen. Laagste inschrijver was de heer D. S. Landstra te Bolswardvoor f 34,986. De gemeenteraad besloot denzelfden dag aan de Noordnederl. Stoomtrammaat schappij concessie te verleenen voor eene lijn naar de Lemmer doch om geen deel te nemen in het maat schappelijk kapitaal. In dén avond van den 29 is door 2 personen, van Nispen in Noordbrabant naar Essehen in Belgie huiswaarts keerende nog op nederlandsch gebied een hun onbekenden man in stervenden toestand gevonden, vermoedelijk bet slachtoffer eener misdaad. Men heeft vermoeden op een franschman die te Essehen door groote verteringen de aandacht had getrokken. In den avond van den 29 wilde een 70jarige zieke man te Lent een peterolie-nachtlichtje van een nachttafeltje op de beddeplank plaatsenmaar het viel en deed het beddegoed vlam vatten zoodat hij eer zijne huisgenooten hem te hulp kwamen, zulke brand wonden had bekomen dat hij na weinige uren overleed. Den 29 is te Groningen een 4jarig knaapjedat sedert eenige dagen vermist was, in de nabijheid zijner woning dood opgehaald. De gemeenteraad van Groningen besloot den 30 aan den minister van bi.nn. zaken te kennen te geven, datindien hij voor den bouw van een ziekenhuis met 350 bedden ten behoeve van het academisch onderwijs, niet meer wil bijdragen dan 5 t. h. der bouwkosten gedurende 30 jaren en f 28000 's jaars subsidie voor de exploitatiekostenvan de zaak niets komen kan als zijnde te bezwarend voor de fondsen der gemeente (Ten behoeve van het leidsche ziekenhuis met 250 bedden keert de Staat jaarlijks p. m. f 130,000 uit), In den avond vanden 30 werd de locomotief van den van Nijmegen naar Tilburg vertrekkenden sneltrein in de flank aangereden en omvergeworpen door eene losse rangeer-locomotief, die van een zijspoor kwam. Beide machines werden belangrijk beschadigd maar de personenwagens bleven op het spoor. Den 30 zijn naar men vermoedt ten gevolge van het spelen van kinderen met lucifersde stroo- mijten verbrand op de hoeve van den heer O. Schaap, in den Groetpolder, waarvan de bewoners afwezig waren. Door de spoedige werking der spuiten^elukte het, de nabijstaande gebouwen inzonderheid een houten met riet gedekte schuur, te behouden. Te Dedemsvaart is den 30 de dienstmeid van den heer Hamilton door de duisternis in het water gevallen en verdronken. Mgr. C. J. M. Bottemanne is den 30 in het se minarie te Warmond als bisschop van Haarlem gewijd, door den aartsbisschop van Utrechtmet medewerking der bisschoppen van Breda en 's Hertogenbosch. Te Mijnsheerenland werd den 30 door den pre dikant aan de gemeente bekend gemaaktdat D. Rijs wijk als ouderling was ontslagen omdat hij aannemer was geworden van den postrit van Rotterdam naar Numansdorp en daardoor medewerkte om den zondag te ontheiligen. In den avond van 1 October is C. Hartogar beider bij de Holl. Spoorwegmaatschappij42 jaren oud gehuwd en vader van 7 kinderen, nabij Delft door

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2