Bitittenlanb. ENGELAND. Te Manchester is in plaats van het overleden conservatieve lid, de kandidaat der conser vatieven Houldsworth met 18188 stemmen verkozen tot lid van het Lagerhuis. De kandidaat der radicalen en onaf hankelijken die niet ondersteund was door de liberalen verkreeg 6216 stemmen. .FRANKRIJK. Te Aptwaar de helft der kiezers slechts opkwam, werd de kandidaat der uiterste linker zijde met 4736 stemmen tot lid der Kamer gekozen. De gematigde republikein bekwam 3479 stemmen. President Grévy schijnt een onderhoud te hebben gehad met den president-minister Ferry over het met den Koning van Spanje gebeurde waarbij laatstge noemde onbewimpeld den eisch stelde, dat zijn schoon zoon de heer Wilson, die in het blad la Petite France het ministerie steeds bestreed verwijderd zou worden. Grévy zou dit ronduit geweigerd hebben. Wilson had als afgevaardigde het rechtzich met staatszaken te bemoeien en inwilliging van dien eisch beteekende scheiding tusschen hem en zijne dochter en hij bedankte liever als president, dan dat hij dit deed. Daarop dreigde Ferry met zijn ontslag doch gaf toe als mi nister te zullen aanblijven toen Grévy hem opmerkte, dat de Kamer den 23 bijeen kwam en dat zij dan maar moest beslissen. In een later onderhoud gaf Ferry daarop te kennendat hij en eenige ambtgenooten ministers zouden blijven mits de minister van oorlog, generaal Thibaudin aftrad. Het door dezen minister, na het houden van een ministerraad, gevraagde ontslag werd door den president aangenomen. ITALIË. Voor Ratazzi is te Alessandria zijne ge boorteplaats een standbeeld opgericht. De Koning de voorzitters van den Senaat en de Kamer, de minister president enz. waren den 1 bij de onthulling tegen woordig. Pater Auderley, een zwitscher, treedt als generaal der jesuieten-orde op in plaats van pater Beckx die een franschman was. OOSTENRIJK-HONGARIJ E, Van de 38 perso nen die te Agram terecht stonden wegens het ver brijzelen van de wapenborden voor de openbare gebou wen zijn 29 veroordeeld en 9 vrijgesproken. Van de veroordeelden kreeg 1 zes maanden 2 ieder 4 maan den en 26 van 8 dagen tot 3 weken gevangenisstraf. Van deze vonnissen wordt in hooger beroep gekomen. In den hongaarschen Rijksdag die den 27 geopend werdwaren de croatische afgevaardigden afwezig. Den 29 kwamen zij bijeenzij stelden de volgende eischen vastdie door eenige afgevaardigden aan den president-minister werden overgebracht. Het wegnemen der wapenschilden met de opschriften in het hongaarsch en croatischde intrekking der benoeming van een koninklijken commissaris en het herstel van Croatie's grondwettig bestuurde bijeenroeping van den croa- tischen landdag en dadelijke behandeling van het tus- Bchen Hongarije en Croatie bestaande vergelijk. Eerst na de behandeling dezer eischen door den rijksdag zouden zij besluiten, of zij de zittingen al dan niet weder zouden bijwonen. De regeering heeft aan al deze eischen toegegeven. Tevens zal de heer Josivopich minister voor Croatie worden. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg zegt naar aanleiding van het door de engelsche Daily News verspreide gerucht, dat Rusland zich ten oorlog toe rust, dat het een treurig verschijnsel is, dat ernstige dagbladen dergelijke geruchten verspreiden. Rusland's staatkunde heeft slechts dit doel in het oog het be houd en de bevestiging van den algemeenen vrede. Aan is tegen mij alsof ik mij eene aanmatiging had ver- 00r'?0.^83 Z0lldt tegenover uws gelijken in eene moeilijke positie komen." „Ik zou gaarne iets ergers op my willen nemen, om daarmede uw dank te verdienen. Uwe weigering om mijne diensten aantenemen maakt mijn wenschu die te verleenen slechts des te grooter." Laura nam den haar aangeboden arm aan met de lichte aarzeling van vrouwelijken schroom, maar reeds vervuld van het gevoeldat deze man haar hoogachtte, dat hij alles wilde trotseeren om haar te mogen na deren. Zoo had de diepe verootmoediging die haar was ten deel gevallenaan hare zoetste droomen voed- sel gegeven. Zij had een beschermer gevondendie er de man naar scheen te zijn, om het met een ieder optenemen die man behoorde tot de voorname wereld en hij bood haar zijne ridderdiensten aan inderdaad dat alles was als een droom De plotselinge beslistheid waarmede zij na haar aan- vankelijken schroom den arm van den jongen man aan nam was voor hare toekomst beslissend zij voelde dat zij daarmede den vreemdeling haar vertrouwen schonk, hem een recht gaf, om zich als haar bescher mer te beschouwenzij had er op gezinspeeld, dat zijn galanterie wel eens gevolgen kon hebben. Terwijl zij nu een gesoel had, dat zij hem haar vertrouwen kon schenken, en hare houding, haargeheele w»zen, toonde, dat zij allen twijfel en angstigen schroom had overwonnen, en zich door haar vertrouwen verlicht gevoelde, bad iets derge lijks met Stolpen plaatsbet was hem alsof hij zich verplicht had om haar vertrouwen waardig te zijn alsof haar de hand die hij haar had aangeboden, toe behoorde. En dit gevoel had voor hem iets bedwelmende het scheen hem alsof eene hoogere macht in zijn leven had ingegrepenen hem voor altijd van den weg had afge leid, dien hij tot nu toe slechts twijfelend gegaan was. Op het oogenblik dat hij zijn arm aan dit meisje aan bood werd Helena Hochfelden eene vreemdelinge voor hem en verstoorde hij de plannen die zijn vader met betrekking tot zijne toekomst had gemaaktja zelfs trad hij tegenover de kringen waarin hij tot nu toe had geleefdvijandig op. Maar in de schoone oogen van dit meisje had hij de vraag gelezen of hij tot iets dergelijks in staat was en nn straalde er het vertrouwen uitdat zij dit ge loofde. de vertegenwoordigers der mogendheden is dit trouwens bekend. SERYIE. De Koning nam het ontslag van het mi nisterie aan en benoemde tot minister van binnenland- sche zaken Christitich onder-voorzitter van den Raad van State Bogitchevich, gezant te Weenen van bui- tenlandsche zakenkolonel Petrovichtot beden mi nister van openbare werken van oorlogkolonel Pro- titch adjudant des Koningsvan openbare werken Pantelich, raadsheer bij het Hof van cassatie, van justitie; Japssich directeur bij het departement van buitenland- sche zaken, van financiën. Aan de afgetreden ministers en in het bijzonder aan den president Pirotschanatz heeft de Koning zijne tevredenheid betuigd over de wijze waarop zij hunne taak volbrachten. SPANJE. Aan een vijftigtal studenten werd het maken van bewegingen voor het gebouw van het fransche gezantschap belet. Alle dagbladen uit de provinciën onverschillig van welke partij komen op tegen het te Parijs met den Koning voorgevallene. De Koning, die op eene wandeling te Madrid met bijzonderen geest drift begroet werd ontving van verscheidene europee- sche vorsten telegrammen, waarin zij hem hunne deel neming betuigden naar aanleiding van het te Parijs gebeurde en hem geluk wenschten met zijne aankomst. Den 4 woonde hij met de Koningin de opera-voorstel lingen bij en werd zoowel bij aankomst als vertrek levendig toegejuicht. In den ministerraad is het ge beurde wel besproken maar heeft het nog niet tot een besluit geleid. De meerderheid schijnt zich alleen te willen bepalen tot een mondeling verzoek, om het ver slag van het onderhoud tusschen den Koning en pre sident Grévy in het officiëele blad op te nemen. De Koning heeft vergiffenis geschonken aan de soldaten die na deelneming aan de republikeinsche muiterij te Badajoz, op portugeesch grondgebied vlucht ten en aldaar gevangen gehouden werden. 3 hunner weigerden die vergiffenis aan te nemen. BULGARIJE. De door vorst Alexander verlangde wijzigingen in de grondwet strekken tot afschaffing van het algemeen stemrechtvermindering van het getal afgevaardigden en instelling eener Eerste Kamer, waardoor de bestaande kamer Tweede Kamer wordt. EGYPTE. De bladen melden dat de Sultan van Turkije een commissaris naar Soedan heelt gezonden om hem verslag uit te brengen van den toestand der provincie. De heer Gaillard is door den Onder-Koning benoemd tot onder-voorzitter der internationale commissie voor de schadeloosstellingen in plaats van Yakoeb-bey. Hem is tevens vergund de betrekking van directeur- generaal bij de in- en uitgaande rechten te blijven uitoefenen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De heer Porape v. Meerdervoort heeft een amende ment voorgesteld op de gestichtenwet strekkende om te bepalen dat slechts „voor zooveel noodig" in elke arrondissements-hoofdplaats of in eene aangren zende gemeente eene gewone strafgevangenis gevestigd moet zijn. Hij wil daardoor voorkomendat b.v. te Middelburg Sneek en Zierikzee gevangenissen worden gebouwd terwijl wel niet in aangrenzende maar toch zeer nabij gelegen gemeenten voldoende gevangenissen aanwezig zijn. „Ik heet Kurt von Stolpen begon hij het gesprek, maar hij bemerktedat zij schrikte bij het hooren van dien naam. „Wat gebeurt er?" vroeg hij. „Een geheimraad von Stolpen is de superieur mijns vaders." „Is uw vader ambtenaar „Hij is secretaris in het bureau van het ministerie van buitenlandsche zakenin het departement van mijnheer von Stolpen." Er ontstond eene pauze. Naar hetgeen Frits Hoch felden had gezegd had Stolpen iets dergelijks kunnen vermoeden maar toch schrikte hij toen hij hoorde dat Laura's vader zoo direct afhankelijk was van den zijne. Er was wel geen ambtenaardie zoo trotsch op zijn adel was, zoo eerzuchtig, zoo kortaf en heersch- zuchtig tegenover zijne ondergeschiktenals Kurts vadervan ieder ander was te verwachten geweest dat hij een bruikbaar ondergeschikte in bescherming zou genomen hebbenhier was eerder het tegendeel te vreezen. Stolpens zwijgen werd voor Laura pijnlijk de arg waan moest bij haar opkomen dat haar cavalier mis schien reeds berouw had over zijn aanbod en hij ge meend haddat zij van hoogere afkomst was of vermogende ouders had daar zij in den schouwburg op den eersten rang had gezeten of ookdat het hem onaangenaam was in eene zaak partij gekozen te hebben, waarin zijn vader in ieder geval aan de andere zijde stond. Het ging haar als een mes door de borst. Had eene trotsche hoop haar slechts willen kwellenom haar des te bitterder ontnuchtering te bereiden Hoe warmer haar hart had geklopt, des te meer verzette er zich haar trots tegenom Stolpen te laten ver moeden hoe pijnlijk haar die ontgoocheling trof. „Het is mij nu eene dubbele voldoening," zeide zij „dat gij de goedheid hebt gehadom mijne partij op te nemen, maar het spreekt van zelf, dat met het betuigen van mijn dank ook onze betrekkingen zijn af gebroken. Mijnheer uw vader zou het u hoogst kwa lijk nemenindien hij wistdat gij mij onder uwe bescherming genomen hadt." Zij wilde zacht haar arm uit die van Stolpen trek ken maar hij liet haar niet los. „Uwe woorden," antwoordde hij„zouden mij smart doen wanneer ik reeds eenige aanspraak op uw vertrouwen had. Uwe ®en zijn ingekomen wetsontwerpen tot onteige ning voor de uitbreiding van het station 's Hertogen bosch omlegging van de rivier de Dieze enz., en voor den aanleg van eenen toegangsweg te Harenvoor eene verzamelplaats van faecaliën te Groningen; alsook een ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staats- begrooting voor 1883 met ruim 765 009 f 40,000 voor meerdere kosten wegens pokziekte en maatregelen tot afwering der choleraf 50,000 voor vergoeding van ten gevolge van inenting gestorven vee, f 650,000 voor meerdere uitgaven krachtens art. 45 der onder wijswet, 500 voor hooger bezoldiging van den te benoemen hoogleeraar in de graveerkunst aan de Aca demie van beeldende kunsten te Amsterdam). Te^ Jerseke is den 29 Sept. een 24jarige metselaars knecht in een in aanbouw zijnd huis van den zolder in den kelder gevallen en op bet hoofd terecht gekomen. Hij overleed den 2 Oct, aan de gevolgen. De vrouw van den vervener J. Hol, te Weerdin- germond is den 29 bij het uitstappen van een rytuig achterover op een schaafbank gevallen waarbij zij zich zoodanig heeft bezeerd dat zij eenige uren later is overleden. Te Winschoten heeft in den avond van den 30 een ruim 14jarige knaapeenige zoon die ontevreden was dat zijn vader hem niet het verlangde aantal gul dens voor kermisgeld had gegeven, een pistoo Igekocht en zich door een schot in de linkerborst gedood. Zijn lijk werd gevonden door den vader die zich ongerust maakte over zijn lang uitblijven. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 2 Oct. met algemeene stemmen afgewezen het verzoek van te Voorburg en te Rijswijk wonende, te's Gravenhage werkzame onderwijzers, om in het genot gesteld te worden der toelaagverleend aan hen die te Scheve- ningen werkzaam en in den Haag woonachtig zijn, en omgekeerd. Door ongeveer 70 scheveningsche reeders is een adres bij den raad ingediend tot ondersteuning van het havenplan van den heer Hora Siccema. - Den 2 is te Bergen op Zoom aanbesteed het slechten van de noorderfronten der voormalige vesting, het maken van aardebanen duikers en eene waterlei dingwaarvoor minste inschrijver was de heer J. Hille, te Grave a f 179,000. In den avond van den 2 is te Delft eene naai ster door de duisternis in de gracht geloopen en om gekomen hoewel zij door 2 in de nabijheid zijnde personen spoedig was op het droge gezet en 3 des kundigen alle middelen beproefden om de levensgeesten weder op te wekken. De gemeenteraad van Kampen heeft den 2 afwij zend beschikt op ^en verzoek van verschillende inge zetenen om subsidie voor het in het leven roepen eener stoomsleepdienst naar zee. Den 2 is het nieuwe te Geersbergen in Belgie vervaardigde orgel in de r. c. hoofdkerk te Breda ingewijd. De voorgenomen optocht van 500 leerlingen der koBtelooze en tusschenscholen te Leiden op den ont zetdag 3 Oct., naar de Ruïnewaar zij bij het fun dament van het gedenkteeken van v. d. Werf liederen zouden zingen heeft wegens het ongunstige weder niet plaats gehad. Zij bleven daarom in de stadsgehoorzaal, waar de schutterijmuziek zich deed hooren en zij op kosten der gemeente op versnaperingen werden onthaald, 's Middags en 's avonds werden niettemin openbare muziekuitvoeringen gegeven. Vervolg der berichten in het tweede blad. mededeeling heeft mij nadenkend gemaakt maar noch aarzelend noch besluiteloos integendeelik gevoel mij nu des te meer verplicht, om u ter zijde te staan. De damesdie de loge verlieten om voor u en uwe vriendin plaats te maken waren de gemalin en de dochter van minister Hochfelden. De officier, die u beleedigdewas de zoon van den minister, en heeft vernomen dat gij de dochter van een ondergeschikt ambtenaar waarten ofschoon gij onschuldig aan het voorgevallene zytzijn wrok aan u gekoeld." „Hoe weet gij dat ik onschuldig ben Indien ik geweten bad wie de oude dame in de loge was dan zou ik niet op hare plaats zijn gaan zitten maar lie ver den schouwburg verlaten hebben. Het hinderde evenwel mijne medgezellin en ook mij scheen het zeer onbeleefd dat de dame ofschoon zij geen recht op de voorste plaats had geheel deed of de rechtmatige be zitster niet achter haar stond." „Ik heb het tooneel gezien en zag het u aan hoe pijnlijk het voor u was! Uwe vriendin draagt alleen de schuldindien daarvan sprake kan zijn." „De jonge dame is een bekende van mij, geen vrien din. Mijn vader heeft het wel vooruitgeziendat de omgang met haar niet voor mij past, maar ik kon niet vermoedendat hare uitnoodigingom met haar naar den schouwburg te gaan zulke onaangename gevolgen voor mij zou hebben. Als haar gast moest ik bij haren strijd om de plaatsen mij onzijdig houden. Wanneer ik echter zoo even zeide, dat ik mij zou verwijderd en gravin Hochfelden ontzien hebben dan bedoel ik slechts daarmede, dat ik het zou gedaan hebben, om mijn vader onaangenaamheden te besparen, niet dat de gravin verdiende ontzien te worden. Het had den schijn, alsof wy aanspraak maakten op plaatsen, die ons niet toekwamen, de gravin die onze plaatsen had ingenomen bracht ons in die pijnlijke positie in plaats van aftewachten, of wij niet uit beleefdheid haar die zouden latenzoo dra zij haar onrecht erkende. Ik zou in gelijke omstan digheden als freule Flitzer waarschijnlijk anders gehan deld hebben maar ik moet echter, om billijk te zijn haar partij nemen." „Ik ben het volkomen met u eens. Freule Flitzer denkt minder ede] dan gijzij liet u in de Bteek, toen gij om harentwille werd lastig gevallen." „Zoo is het beter," antwoordde Laura. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2