No. 119* Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. ZONDAG 7 OCTOBER. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. ©fficiëeï -Bc&ccDtf. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar herinneren naar aanleiding' van de door den ge xneenteraad op 27 Juni 1883 vastgestelde politie verordening op het verzamelen van foecale stoffen dat met ingang van 1 November 1883 het ophalen van foecale stoffen bij avond zal eindigen en dat voor het verzamelen en bewaren dier stoffen alleen tonnen gebruikt zullen mogen worden, die inge richt zijn overeenkomstig het bij de gemeente-rei niging in gebruik zijnde model. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris 1 Oct. 1883. NU HO UT VAN DER VEEN. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. LX. Duitsehland VIII. Onder het afdak aan den buitenkant der muziekgalerijen vinden wij de volgende inzendingen2 biervaten van 5500 en 2500 kan het grootstemet Koning Oambrinus besnedenen nog een in duigen liggend vat van 4000 kan aangekocht door den heer 0. M. Witte te Alkmaarvoorts een kuip van 3500 kannen en kleinere biervaten niet tot de duitsche afdeeling behoorende wijnpersen van Duchscher frères et Spoo te Wecker, in Luxemburg; tuin tobben met vertinde banden en ooren van Carl Reitinger te Keulen en C. Blumhardt Mockert te Simonshaus bij Voh- winkel; fraaie gebakken mozaïektegels van Fr. Papst te S. Jobann a. d. Saar; dergelijke alsook werke lijke mozaïektegels van de Mosaik Platten-Fabrik te Sinzig; met figuren gekleurde tegels van portland- cement van H. Reinarz te Heerdt; mozaïektegels (ook bet Rijks wapen vormende) molen- en slijp- steenen van S. Landau te Coblentz en Andernach molensteenen van Franz Xaver Michels te Ander nach slijpsteenen van H. Riscbmeyer Co. te Hamburggrasmaaiwerktuigen van Gebr. Brill te Barmen paardenbarken en snijmachines voor wor telen en granen van G. Bölte te Oscbersleben; toe stellen ter bereiding van oliegas en model eener inrichting voor 1000 vlammen van R. Drescher te Chemnitz; bonken steenkool uit de mijn „Unser Fritz" te Schalke, en dito, met mijnwerkersgereed schap uit de mijn „Graf Bismark" aldaar; asphalt van bet Actiën Gesellschaft der Limmer und Vor- wohler Grubenfelder te Hanoveren ten laatste eene verzameling modellen van wangonstip- en kruiwagens. Steken wij bet terrein over om de machine-ga lerij te bereiken, dan kunnen wij daar binnen treden door een aanbouwwaarin zich de Collectieve tentoonstelling van een 20tal, door de heeren Maternus Martini Co. te Frankfort vertegenwoordigde, inzenders bevindt, tot welke ook behoort de onder het afdak van ge noemde galerij liggende groote stoomketel van Jos. Précardien te Deutz. Ons tot bet merkwaardigste dezer inzending be palende vermelden wij de brandkasten3 gelakte en een prachtig georneerde en geheel gepolijste, van Franz Garuy, de toonbankbascules de grootste met wit marmeren platen op de voetstukken, van J. M. Martinide fraaie sloten en metaalbelegsels van Peter Sipf en Schafer Mont-anus de (americaan- sche) vélocipèden van Heinrich Kleyerde stoom machine van Conrad Ranke Sohne de toestellen voor destillatie van vlugge oliën en carboniseering van minerale wateren alsook een draaiende zesvou dige flessckenvuller van Carl Bartelten de centri fugale builmachines van W. Mathes, allen te Frank fort het windas van Gebr. Weismuller te Bocken- heim bij genoemde stad de machines voor brouwe rijen en destilleerderijen van A. Neubecker, de papier snijmachines van Friedrich Heim Co., beiden te Offenbach en de stoelen en banken van gebogen bout van A. Turpe te Dresden. In de Machine-galerij zou Duitschland grootscher figuur maken dan het doetbevondt zich niet een aanzienlijk gedeelte van het bier behoorende in bet bootd^ebouw. Toch is er nog belangrijks genoeg. Beginnen wij met de grootste inzendingen. H. Gruson te Buckau-Maag- denburg stelt, nevens groote photografiën zijner werkplaatsen vooral „bartguss-artikelen" ten toon, waarbij stalen cilinderso. a. een van 7050 k.g. groote walzen en maalschijvenregulateurs, tram wie len, wissels en sporen, schroevendraaiers, scheepska- non, puntkogels van 7,85 tot 35 c.m en een model van een pantsertoren in een beinetseld terrein. De Suden- burger Mascbinen Fabrik und Eisengiesserei te Maag denburg doet ons 2 horizontale stoomwerktuigen met 1 en 2 vliegwielen eene groote ijzeren kuip met stoomverwarming, 2 centrifuges, een filtreerpers, eene machine tot bet breken van steenen en andere toestel len zien. Van E. Leinhaas te Freiberg vinden wij eene horizontale-stoommachinegroote roodkoperen des tilleer- en rectificeertoestellen en een centrifugaal apparaat voor het verbrijzelen van he* mout en bet bereiden van moutaftreksel en gistvan A. L. G. Dehne te Halle luchtpompen en filtreerpersen, waar onder een kolossale met 50 platen, vit van G. Luther te Brunswijkin verbinding met Ganz, Co. te Budapest eene in werking zijnde meelfabriek, be nevens cementmolens enz Stoommachines zijn, behalve de reeds genoemde, voorbanden van Gendebien Naumann te Bocken- heim verplaatsbare machine met veranderlijke ex pansie, van Jul. Soeding v. d. Heyde te Hoerde locomobiel, van Weisse Monski te Halle machine en ketel van 4 5 p.k., van F. Schichau te Elbing compound-machine van 300 ind p.k. voor een schroef- stoomschip, nevens model van eene stoomsleepboot en vele photografiën van het Actiën Gesellschaft fur Locomotivbau-Bohenzollern te Dnsseldorp de 25ste locomotief voor de IJsel-stoomtramwegmaatschappij en de 21ste der Ned.-Ind. Tramwegmaatschappij van Henschel Sohn te Cassel locomotief voor de Nederl. Tramwegmaatschappij, van Iloddick Röthe te Weissenfels dubbelwerkende stoompomp; voorts van Julius Blancke Cie. te Merseburg stoomma chine centrifuge filtreerpers diverse apparaten voor stoomketels en manometers, van Jos. Pregardien te Deutz stoomketels, van de Lauch,'immer vereimgte Werke stoomregulateurs en veiligheidstoestellen. Walsenwalschmachines tot bet pletten van me talen en het malen of bereiden van cement, graan, verven chocoladebonbons boter enz. moeten wij zoeken onder de inzendingen van J. M. Lebman te DresdenK. H. Kühne Co. te LobtauBrinck Hiibner te Manheim G. Eckhart te Leipzig, Gebr. Seek te Bockenkeim en H. Lichtenberg te Neustadt; machines tot het snijden en bewerken van metalen bij die van J. H. Meyer Jr. te Dresden en Erdmann Kirckei3 te Aue terwijl Breuer Probst te Kalk ons de doorboorde platen voor daadtrekking toonen. Van Wilhelm Maul Jr. te Dresden zien wij een paar snijmachines voor enveloppen, van Wilhelm Quester te Keulen een kerfbankvan H. Scblieter te Kal- denkirchen een koffiebrandervan Mayer und Co. te Kalk trieurs en machines tot bet uitzoeken en sorteeren van koffieboonen, van Carl Brockinann te Osnabruck en Briegleb Hansen Co. te Gotha turbinesvan M. Junghaus Losser te Chemnitz diverse machines en gereedschappen voor boor-, zaag- en draaiwerk van H. Breuer Co. te Hocbst afsluitingen voor gas- en waterleidingen van de Dampfkessel und Gasometer Fabrik te Brunswijk modellen van machines, van C. D. Gabler te Ham burg manometersvan Gottlob Schaeffer te Goep- pingen magnetische apparatenenz. enz. Bij de machines vinden wij drijfriemen van Georg Wuppermann en J. Keulhausen Sohn te Aken Fr. Hanncke Jr. te BerlijnF. A. Herold te Melle en E. Hagen Co. te Hamburgvan de beide laatste firma's van jute, van den eersten fabrikant van ongenaaid, geplakt leder voorts steenen gas- retorten van de Stettiner Cbamotte Fabrik. Onder de duitsche werktuigen is ook geraakt de verbeterde gasmotor van Jacob Warcbalowski te Weenen daarentegen bevindt zich in de belgische afdeeling nog een duitsch product, n.l. de gemetselde fabriek- schoorsteen van Alphons Custodis te Dusseldorp voor de 3 nietontplofbare stoomketels van de Naeyer Cie. In bet B ij g eb o uw, op het terrein achter de machine-galerij, bevinden zich nog enkele duitsche inzendingen, die door onze landbouwers bezichtigd verdienen te worden. Zij zijn eene groote collectie 1-, 2-, 3- en 4scharige ploegen van het Actiën Gesellschaft H. F. Eckert te Berlijn; 2- en 3scharige ploegen, eggen en paarden-zaaimackines van Rud. Sack te Plagwitz dorschmachines voor 1 2 en 3 paarden en voor stoom- en bandbediening, hakselsnijders druiven- molen en wijnpers van Pb. Mayfartb Co. te Frankforten dorschmachines van F. Hasenkamp Cie. te Neviges alsook leder-asphalt voor dak bedekkingen van Schaiz und Hübner te Hamburg [Wij vinden daar ook nog eene tot Zweden en Noor wegen behoorende fraaie inzending van bezaagd en bewerkt hout, van de Lillestrom Dampsag Hovleri te Christian ia]. Op het terrein achter bet gebouw van het Biir- gerliches Brauhaus in Pilsen (Feestpark) treffen wij nog een paar vroeger niet aanwezige of onopgemerkt gebleven inzendingen uit Duitschland aan en wel een fontein met achtkant balusterhek van cement- steen alsook zwemsteenen van C- Grod te Brohl en een graftombe met ommuring, een piëdestal, een naald met bal, en 2 vazen, van grijs, donkergrijs en rood granietvan G. Kulmiz te Oberatreet in Silezie. Door het uitvallen van een paar .regels is in onze beschrijving der duitsche hoofdgalerij aan bet Actiën Verein Duisburger Hiitte dat slechts ijzeren platen en ketelwanden ten toon stelt, toegeschreven de inzending van Haniel en Lueg te Dusseldorp. Nu wij toch aan het aanvallen zijn maken wij ook melding van den dagelijks in werking zijnden toestel tot het vervaardigen van drink- uit zeewa- watervan de Normandy patent marine aerated fresh water company te Londen geplaatst in de afdeeling „diversen" der machine galerijnaast de mitrailleuses van Nordenfelten van het front met afbeelding der bierbrouwerij van Heinrich Hen- ninger Söhne te Frankfort, geplaatst tegenover dat der v. Tucherscbe brouwerij in de hoofdgalerij. Frankrijk maakt op de tentoonstelling het meest schitterende figuur en beschikt over de meeste ruimte. In het hoofdgebouw neemt het, even als Belgie, 6 zalen en een daarmede overeenkomend gedeelte der mid dengalerij in maar de fransche zalen zijn langer dan de belgische, hetgeen op de 6 wel één verschilt; en nog vult Frankrijk 2 groote ruimten achter de zalen van Rusland en Oostenrijk en eene kleinere aan de andere zijde van het hodfdgebouw, nabij eene binnenplaats achter het algemeen franscb agent schap op welke een gemak- en wascbhuis is ge plaatst. De geheele oppervlakte door de meer dan 1600 fransche exposanten ingenomenbedraagt in het hoofdgebouw 12000 en in de machine-galerij 3000 vierkante ellen. De inrichting of bekleeding der houten localen is fraaier dan in eenige andere afdeelingaan de ruim 40 leden tellende fransche commissie was een crediet van 400,000 francs ver leend. Wij zullen aan bet in de hoofdgalerij geplaat ste de meeste aandacht wijden, de overige inzendin gen meestal meer in massa behandelen, nog korter dan wij de duitsche of eenige andere gedaan hebben. Hoofdgalerij Het MaisonTaburet G. Boin Succ. te Parijs, in goud en zilverwerken vult eene kleine vitrine met door juweelen en parels getooide bijouteriën, en eene groote met zilver in den stijl der vorige eeuwt. w. pla teaux middenstukken caudelabres lampetkom en kan bloemenmand soezenmand, bouillon- en saus kommen, olie- en azijnstellen, bouloir, theeserviezen, spiegel in zilveren lijst, en 4 met verguld fijn beslag versierde likeurkarafjes en 12 dito oorglazen. J. P. Imberton te Parijs geeft eene fraaie verzameling van geëmailleerd glas. 3 Ruiten zijner vitrine en 3 af zonderlijk staande, in allerlei stijl, zijn groote proeven van dit schoon en moeilijk te vervaardigen artikel, waarvan de vitrine voorts vazen bokalenbekers kelkenkaraffen en een hanglantaarnveel van MkMAVBSCm: com AM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS- TER ZOON. De volgende personen worden verzocht zich ter secretarie dezer gemeente aan te melden: ANTONIE WILHELM VERHAAR. 1. w. Ridderkerk. JAN HOEK, 20 Juni 1881 gekomen van Zuid- en Noord schermer ADAM LUKEN, 1. w. Haringcarspel. NATIONALE MILITIE De verlofgangers PIETER van der KAM, 1. w. Leeuwar den, P1ETER BAKKER, 1. w. ZuidseharwoudeHERMs. FRANCs. EGGEltS, WILLEM HENDRIK LANSDORP en PAULUS ZONNEVEL 1)T, worden verzocht zich ter ge meente-secretarie aantemelden. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR, vestigt de aandacht van het publiek op een drietal personen zooge naamde „kwartjes vinders," die onder v&lsche voorwendsels licht- geloovige lieden alhier en elders in tapperijen lokkenten einde hen door kaartspel van bun geld te berooven. Bij voor keur kiezen zij de afgelegen wijken tot het uitoefenen van hun bedrijf. Alkmaar, De Commissaris van politie voornoemd, 6 Oct. 1S83. VAN BREMEN.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5