pemschen vorm, bevat. De firma's BuisotAlexan dre en Duvilleroy, allen te Parijs, doen ons prach tige waaiers zienvan geschilderde of geborduurde Zi Van en van vederen gevat in ivoor schildpad of parelmoer. Van de vitrine met boek werken van den parijschen uitgever J. Lemonnyer wordt de aandacht afgeleid door eene kleinere, waarin de schitterende groote prijs der loterij, het 200,000 francs kostende juweelen stel van Gustave Sandoz door meerdere afbeeldingen alom bekend geworden, is tentoongesteld bewaakt door een fransch matroos en een meisje in quasi-marker drachtwaaraan het niet moeilijk valt de loten plaatsing te verzekeren. (Wordt vervolgd.) Binnen! Attb. gTelegvafigcfig Betrtihtam. &*abs~13eric&ten. Den 3 is aan bet ministerie van waterstaat aan besteed het maken van afsluitingen voor publieke over wegen werken tot bewaking en afdeoling enz., tot vol tooiing van den spoorweg Zaandam—Hoorn. Minste inschrijver was de heer N. L. v. d. Hoeff te 's Graven hage voor 21,450. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 3 beslo ten tot het Bluiten eener 4% p. ets. leening van ƒ60,000, ter bestrijding van de uitgaven der gasfabriek; en voor den tijd van een jaar tot leeraar aan de h. burgerschool en burger-avondschool benoemd den heer H. W. Bru"- mans te Groningen. .^n avond van den 3 heeft te 's Gravenhage een 4bjang gepensioneerd onderofficier van het indische le ger in het voorhuis eener weduwe gedrongen, op het 25jarig nichtje van die vrouw 2 revolverschoten gelost, waardoor zij aan het oog gewond werd en vervolgens zich zeiven door den mond geschoten. Hij is naar het gasthuis overgebracht en buiten levensgevaar. ^an Pr°f- dr- A. Heynsius te Leiden werden den ^.®r g0legeuheid zijner 25jarige ambtsvervulling, ver scheidene geschenken o. a. zijn door mej. Th. Schwartze geschilderd portret, vereerd. De gemeenteraad van Leiden heeft den 4 afwij zend beschikt op het ingediende verzoek tot demping van het Bapenburg en aangenomen der voorstellen van B. en W. ter tegemoetkoming in de bestaaude bezwaren. Bij kon. besluit van den 4 is eene commissie in gesteld tot voorlichting der regeering omtrent eene wet telijke regeling betreffende de inrichtingen van levens verzekering en zijn tot leden daarvan benoemd de heeren mr. W. S. v. Eeesema te Botterdam, dr. A. J. v. Pesch te Amsterdam en mr. J. W. H. M. v. Idsinea te 's Gravenhage. Door het prov. bestuur van Noordholland is den 4 aanbesteed: 1 het bouwen van een ketelhuis, eene gasfabriek en eene portierswoningten behoeve van het Bijks-krankzinnigengesticht te Medemblik 2°. het maken van eene bergplaats voor eene stoomloskraan te IJmuiden. Minste inschrijvers waren voor het eerste werk de heer A. Vos Az., aan den Helder, voor/38,400, voor het tweede de heer S. Wit Jz., te Oterleek voor f 2690. De Willem Barents is den 5 te IJmuiden bin nengekomen. Voor de noodlijdenden in Indie is tot 2 October bij de commissie te Amsterdam ontvangen f 126,213,11, waaronder laatstelijk van eenige firma's teNieuw-York 759,49 en bij den penningmeester van het hoofd comité 169,333,68|waaronder laatstelijkvan de commissie te Noordwijkerhout L10te Nijmegen f 1714,14$ te Kruiningen 218,58 te Krommenie f 249,69$, te 's Gravenhage (achtste storting) 3734 te Utrecht f 1400, te Sliedrecht 657,40, te Vorden f 402,50te Zutfen f 1460,31$ te Oldenbroek f 460, te Middelburg f 1669,11$, te Katwijk a. d. Eijn ƒ317,40, van de burgemeesters te Kattendijke f 50,25, Melissant f 65,58Heerde f 127, Zevenaar f 213,88, S. Oeden- rode f 65,05 Ovezand Driewegen en Nisse f 69,55 Spanbroek f 230, Nieuw Lekkerland f 254,50, Ilpen- dam f 144,70Ouddorp f 85,75 Hensbroek f 85,35 Buurloo f 426,55, Kuilenburg ƒ780, Elburg/ 191,00$, Leiderdorp f 133,94, Wognum f 140, Warmenhuizen f 176,02 Vuren f 60Zoelen f 72,10 Loosdrecht 469,64 Boskoop f 126,92 Ulrum f 58,50, Charlois f 50 Doodewaard f 111,40 Borne f 132,89 Beets f 92,15 Middelie f 63,75 Eeeden f 2743,55 Berg ambacht f 172,33$ Mijdrecht f 154,89$ Okhuizen f 70,66, Bansdorp f 38,21, Buiksloot enNieuwendam f 370,39 Beesd 115,20, Wijk bij Duurstede f 218,24$, Doornspijk f 70's Heerenberg f 98,97 Maasland f 310, Weesp 90,15, Berkel en Bodenrijs f 100 Vleuten f 73, Buren f 162,85. Den 2 is door de Handelmaatschappij weder f 30,000 naar Batavia over gemaakt in het geheel derhaivey 293,000. Een fancy- fair te Amersfoort heeft zuiver 565 opgeleverd. Bij de commissie aldaar is reeds 1142,50 ingekomen. Door de kadetten der Kon. Militaire Academie is f 196,88$ bijeengebracht. Naar aanleiding van het adres der kamer van koophandel te Amsterdam aan den minister van water staatwaarin gewezen wordt op de belemmering der scheepvaart door de Hembrug en als meest wenschelijke opheffing daarvan genoemd wordt de verlegging van den noordhollandschen spoorweg naar Schellingwoude, heeft ook de zaanlandsche kamer van koophandel een adres aan den minister gerichtwaarin op de over- drijder amsterdamsche kamer gewezen en geprotes teerd wordt tegen het ondergeschikt maken van het spoorwegverkeer aan vrees voor de toekomst. Het leg gen van dubbel spoor tusschen Zaandam en Amster dam acht de Kamer voor beide gemeenten wenscholijk en als geschikt tot opheffing der bezwaren. Door de pokken zijn in de vorige week te Oud- Beierland aangetast 14 personente Leiden en te Mijnsheerenland 2 te Botterdam en te Kralingen 1, De welbekende pikeur J. Koster te Beemster heeft bij eene harddraverij te Wognum zijnen 224sten prijs gewonnen. Te Amsterdam is door ongeveer 200 personen een adres aan den gemeenteraadter zake van het onvol- doend policietoezichtonderteekend. J0t* °nTdrerwiÉeres8e te Purmerende is benoemd aeJV r' tö Eotterdam; te Kuilenburg mej. A. Kruiffaan het Zand in de Zijpe. Door het algemeen diakengezelschap der ned. herv gemeente te Groningen zijn 40 woningen (hofjes) afge staan om daarvan te stichten een gasthuis voor den werkenden stand, waarin bejaarde lieden, bij voorkeur leden van het ned. herv. kerkgenootschap opgenomen kunnen worden tegen eene matige inkoopsomvoor fïöO tot ™200 300 t0t f 400 V°°r °nSehuwden De leden der Varna-expeditie hebben den heer Volck, als blijk van dankbaarheid voor zijne bemoeiin gen in zake den pooltocht, een fraaien stoel aangeboden. De heer Schuitemaker te Noordscharwoude is op de landbouwtentoonstelling te Naaldwijk bekroond met een eersten prijs voor koolsoorten. Bij de herv. gemeente te Hypolitushoef op Wie- nngen is beroepen ds. P. T. de Mazure te Waal en Koog op Texel. S. Annaland (eiland Tholen) is de rentenier J. Soeter door eene woedende koe, die aan haren ge leider ontsnapt wasmet geweld tegen borst en arm gestooten zoodat hij eenige oogenblikken later stierf. Bij vonnis der rechtbank te Boermonde is de boe del der gefailleerde kassiersfirma Louis Wolters te Venloo insolvent verklaard. Het classiaal bestuur van Brielle is bij de alge- meene synodale commissie in verzet gekomen tegen het besluit van het prov. kerkbestuur van Zuidholland, om geen beroepingsbrief van zijn visum te voorzien, dan na onderteekening door den beroepene van eene niet door de synode voorgeschreven verklaring. r~ Dr, heer J' H' Mooren» directeur van het Bijks- telegraatkantoor te Kampen, heeft zich tot de 2e Kamer gewend met een bezwaarschrift over de bedreiging door den minister van waterstaat met ernstige maatregelen indien hij voortgaat met in het blaadje „De Aanwijzer" (waarin hij politiek voornamelijk gemeentebelangen be- handelt) te schrijven of gelijksoortig schrijven in andere bladen te plaatsen. De minister beroept zich op art. van hetEijks-telegraafreglement, dat den ambtenaren verbiedt in eenige betrekking te staan tot de redactiën van dagbladen en meentdat het vertrouwen van het publiek in de geheimhouding der telegrammen geschokt wordt, indien ambtenaren in publieke bladen zaken behandelen waarbij meer of min rechtstreeks personen zijn betrokken. In ruim 99jarigen ouderdom is den 2, op den huize Ampsen, onder Laren, overleden baron v. Nagell v. Ampsen, van 1S22 tot 1849 lid der 2e Kamer. In den Haarlemmermeerpolder is in 24 uren 53 strepen regen gevallen. De koninglijke goedkeuring is verleend aan de statuten van „De financiëele Maatschappij voor Nijver heidsondernemingen" te Amsterdam ten doel hebbende liet verschaffen van kapitaal aan nederlandsche en ned.- indische nijverheidsondernemingen het uitgeven der aandeelen of schuldbrieven daarvoor, en het verkoopen van aandeelen eö obligatiën van dergelijk eondernemin- gen. Het kapitaal is bepaald op 1 miljoenwaarvan voorloopig slechts de helft uitgegeven en bij de op richting eeds geplaatstr is. Een perceel naast het raadhuis te Bolsward waarvan de aankoop ter vergrooting van het waaggebouw en het marktplein wenschelijk was maar waarvoor de koopsom te hoog werd geacht, is door de voogden van het 8. Anthonie-gasthuis aangekocht en aan de gemeente ten geschenke gegeven. De Amsterdamsche Omnibusmaatschappij heeft in de laatste 3 maanden vervoerd 4,395,458 personen tegen 2,346,814 in hetzelfde tijdperk van 1882. Sedert 1 "ja nuari bedraagt het aantal passagiers 9.358,015, tegen 6,247,562 in de eerste 9 maanden van het vorige jaar. Bij de proefneming met de kwakkuil en de dwars- kuilgedurende 3 weken onder toezicht van de Maat schappij der Zuiderzeevisscherg gedaan, is met de eerste besomd f 114,60 met de laatste die bovendien f 7 a 8 per week noodig maakt voor een knecht, slechts f 39,10. De heeren d'Andrimont en Geinotte hebben op nieuw een adres aan den gemeenteraad van Botterdam, in zake de gasverlichting gericht, waarin zij verklaren den gasprijs voor het publiek op 6 c. per kub. el te zullen stellen en 65 t. h. van de winst aan de gemeente al te staan zoodat behalve de straatverlichting de gemeentekas nog een jaarlijksch saldo van f 12000 zal genieten. Begenten van het diaconie-weeshuis te Oud-Beier land hebben met 3 tegen 2 stemmen verworpen een voorstel om de weezen te laten herinenten, Gedurende de maanden Mei Juni Juli en Au gustus is bij de Rijkspostspaarbank te Amsterdam in gebracht f 276,766,69, tegen f 146,643,58% indezelfde maanden van 1882 wel een bewijs dat de tentoon stelling de welvaart onder de kleine burgerij bevordert. De commissie te Londen tot leniging der ramp op Java heeft f 10,000 als eerste storting naar den Haag gezonden. De 4 leden van den gemeenteraad van Goes die zich bezwaard gevoelen over het toelaten van 2 le den zonder aflegging van den gewonen eed hebben zich deswege tot Gedep. Staten gewend. Drie der leden van de commissie ter herziening van het burgerlijk wetboek prof. Opzoomer en de heeren Nijsingh en v. Oppen, benevens een harer secre tarissen de heer Wintgens, verlangen van hunne taak ontheven te worden omdat zij er zich door den om vang hunner gewone werkzaamheden niet genoegzaam aan bunnen wijden. en historische feiten zijn gegrond, te verpletteren on der het gewicht hunner, op beweerde kennis van God en zijne ondoorgrondelijke wegen gebouwde, uitspraken", behandelt hij de verhouding tusschen bestuur en volk De liberale burgerijzegt hijis van oudsher van meening dat de Vorst voor het volk de Staat voor de maatschappij isdat derhalve bestuurders geen ge zaghebbers zijn. De vergelijking met hot hoofd en de leden van het lichaam gaat dan ook niet op. Het verstand zetelt bij allen wel bij de regeerende klasse het scherpere, maar niet per se het vrijere. De split- sing der maatschappij naar capaciteit is evenzeer een bron van ongerechtigheid als die naar geboorte en de pretensie der bestuurders op hoogere capaciteit een vrucht van aanmatigingeven verwerpelgk als de pre tensie op gezag. Het huldigen van dit beweerde recht kweekt een volk van onmondigen maar het beeld van den herder en zijne kudde mag op Nederland niet toepasselijk zijn. De vrijheid naar antirevolutionaire of catholieke leer is er eene met een achterdeur; volle vrijheid in alles en voor allen is zij nietwant Pausen en kerkvergaderingen hebben hooger gezag dan de wet. Bedoelde partijen ijveren voor vrijheid in eigen kring niet voor maar tegen die van het individu. Die vrijheid leidt tot tirannie in eigen kring. Ieder liberaal moet ijve ren voor de vrijheid van het individu en tegen de po gingen der besturen om zich boven de leden te stel- ea. De fout der abnormale positie is de inbezitneming der wetgevende macht door den Koning met eene zoo slecht samengestelde Staten-Generaal als de grondwet- ten van 1814 en 15 voorschreven. De „geliefde land- genooten" der proclamatie van 6 December 1813 waren bij die van 30 Maart 1814 reeds in „getrouwe onder danen veranderd. In 1848 werd eene groote stap gedaan tot herovering door het volk van den invloed op de Vertegenwoordiging en door de Vertegenwoordiging van het overwicht op deKroon; nu blijft nog de deelneming door het geheele volk te veroveren de Staten-Gene raal moeten werkelijk volksvertegenwoordiging worden De Koning riep in 1814 en 15, met bevoorrechting der adelijkende aanzienlijken tot medewerking aan de wetgevende machten in 1848 heeft deze groep, met uitsluiting der jonkers het meer gegoede deel der burgerij tot medewerking geroepen eenerzijds om de Kroon tot dienaresse te maken anderzijds om de betrekking van het volk achter de kiezers tot het staatsbestuur te beperken tot belasting- en milicie- plichtigheid. Een wezenlijke titel van alle staatkundige macht is het vertrouwen des volks, en dit wil eiken dag op nieuw verdiend zijn. Onze tegenwoordige be stuurders bezitten het algemeen vertrouwen niet: bij het kiezersvolk in geringe matebij het volk achter de kiezers in het geheel nieten zij tasten de consti tutioneel monarchie in de wortels'aan, als zij dezen toestand laten voortduren en het volk door den census blijven splitsen nu alom in Europa de absolute mo- narchiën zijn verdwenen. De heer mr. S. v. Houten heeft reeds Nr. 4 zijner Staatkundige Brieven uitgegeven. Met het oog op de aanstaande grondwetsherziening en nu „de voornaamste woordvoerders der anti-liberalen, in de scholen der godgeleerdheid opgevoed hun best doen de overtui gingen die slechts op de studie der maatschappelijke Paeijs, 6 October. Het Journal Officieel maakt de nota openbaar, waarin verklaard wordt, dat het verslag van Havas omtrent het gesprek van Koning Alfonso met den president Grévy juist is. Petïesbueg, 6 Oct. Het gerucht van eene arrestatie van officieren wordt door het Journal de St. Peters burg gelogenstraft. Het door de regeering voorgedragen wetsontwerp, waarbij aan de gemeenten der personeeJe belastino- ontnomen maar tevens vergund wordt op de grond belasting te heffen 60 en 40 opcenten van gebouwde en ongebouwde eigendommen (thans 40 en 10), zal voor deze gemeente een verlies opleveren van p. m. f 6000 's jaars (naar de opbrengsten van 1882 berekend f 5882,72). De ingezetenen zullen hierin moeten voor zien en bovendien behalve hun aandeel in de voorge stelde rechten op graan en houthoogeren accijns van het gedestilleerd en opcenten der successierechten, aan de „tijdelijk" te heffen 12 opcenten op het personeel volgens den maatstaf van 1882, f 5650,09 moeten offeren. Aan het ministerie van justitie is den 5 aanbe steed het bouwen eener cellulaire gevangenis alhier, waarvoor minste inschrijver was de heer M. L. Vee- nenbosch te Brielle a 78,679. Aan den heer J. J. Terwen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als len luitenant bij de d.d. schutterij alhier. Deed de naam van Moser als den schrijver van het door de Bederijkerskamer Bilderdijk donderdag 1.1. opgevoerde stuk, een prettigen avond verwachten die verwachting werd niet teleurgesteld. Het behoort onder de stukken die niet veel inspanning van den geest van den toeschouwer vorderen, maar des temeer geschikt zijn, om de lachspieren in beweging brengen. De figuren van Bobert, de bibliothecaris en Gibson, den kleermaker gaven dan ook telkens tot levendigen bijval aanleiding en waren o.a. evenals de rollen van Maedonald en diens neef Lothair aan zeer goede handen toever trouwd. Werd het geheel zooals van de Kamer „Bil derdijk" te verwachten wasvlug afgespeeldzeker heeft daartoe het verdienstelijke spel der vier mede werkende dames die op het programma met een be- scheiden zijn aangeduid niet weinig bijgebracht. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 4 October. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Winkelhuis, z-z. Luttik-Oudorp, sectie B, 890. O TT r t Strijkgeld P. Smit Hzf 1610,- z. Erf, ten oosten van het voorgaande perceel, 2469. Strijkgeld H. Henning f 130,- Opgehouden. Door den Notaris J. G. A. VERHOEEE. HuisO.z. Sint AnnastraatC 10. Str. G. Koopman 1400,- (Afslag 11 October.)

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 6