Ill Uil deemlials- en oorsieraden in romeinschen stijl; ge heel vergulde gothische triptiek2 lampen, geheel van ivoor, met zilver en verguld bladwerk; 2 rijke marmeren pendulesde een met voetomvatting wereldbol en kroon van verguld metaalde andere met 2 zittende vrouwenbeelden van ivoor met ver guld kleed om de heupen en voeten; zilveren altaar lamp met 3 biddende engelen voorts miskelken hostiedoozen kandelaarsdegens kristallen coupé met zilveren beeldentheeserviezenbouloirs en kleine bijouteriën. Wordt vervolgd. ISuitenlanb. Bitmctdaub. EBA.NKBIJK. Aan het aftreden van den minister van oorloggeneraal Thibaudin ging het volgende vooraf. De minister-president Perry begaf zich den 4 tot hem en verzocht hem zijn ontslag te vragen op grond van het volkomen gebrek aan overeenstemming tusschen hem en de andere ministers en van het voor gevallene bij de ontvangst van den Koning van Spanje, toen hij voorgaf, door jicht verhinderd te zijn daarbij tegenwoordig te wezen. Thibaudin weigerde bepaald ontslag te vragen maar gaf te kennen het hoofd te zullen buigen van den bepaald uitgesproken wensch van het hoofd van den Staat. Ferry begaf zich daarop naar den president, die hem te kennen gaf, in de noodzakelijkheid te verkeeren ontslag aan den minister te moeten verleenen ter voorkoming eener ministeriëele crisis welke met het oog op het buitenland in de gegeven omstandigheden schrikwekkend zou zijn. Generaal Thi baudin schreef toen den volgenden brief aan den pre sident. Mijne staatkundige vijanden tcilden, lij afwezigheid van het Parlementmij tot machteloosheid doemen met het doel om te verhinderen dat ik mijne handelingen aan het oordeel van s lands vertegenwoordigers zou kunnen onder werpen ik weet diten toch heb ik er niets tegen om u mijn ontslag aan te heden, met hetzelfde gevoel van gehecht heid aan uioen persoon en aan de republiekdat mij bezielde op den dag toen ik het als mijn plicht beschouwdeaan het op mijne vaderlandsliefde gedane beroep gehoor te geven door de portefeuille van oorlog te aanvaarden. Zijn ontslag wordt door de gematigd republikeinsche en monarchis tische bladen goedgekeurd. De Eépublique fran9aise zeide, dat handhaving van dien minister het onderhouden van geregelde betrekkingen met de naburige rijken on- mogelijk gemaakt zou hebben. De Paix zou verlangd hebben, dat die maatregel minder onverwacht genomen ware. De Gaulois achtte dezen minister gevaarljk voor den algemeenen vrede. De onverzoenlijke bladen trek ken voor dien minister sterk party en vallen het mi nisterie heftig aan. Z j spreken de hoop uitdat zijne verwijdering slechts van korten duur zal zijn. De mi nister van marine is voorloopig belast met het beheer van het ministerie van oorlog. Generaal Saussier wordt genoemd als de waarschijnlijke opvolger. De minister van marine ontving den 6 uit Hongkong eer telegram van den 5, inhoudende, dat op 30 September de admiraal Courbet een onderhoud had gehad met den commissaris en den bevelhebber van de troepen. Een parig waren zij van oordeeldat de slechte toestand der wegen voorloopig alle krijgsbewegingen onmogelijk maakte. De troepen waren in zulke stellingen geplaatst, dat zij gerust de aankomst der versterkingen konden afwachten. Het te Apt verkozen lid der Kamer is de heer Laguerre een jong advokaat de verdediger der ar beiders die zich in den afgeloopen zomer te Montceau les Mines zoo ongeregeld gedroegen en zulk een ruim gebruik maakten van dynamiet. Volgens offieiëele opgaven zijn bij de laatste verkie zing voor de algemeene raden 2,807,961 stemmen uit gebracht op de republikeinsche kandikaten en 1,185,411 stemmen op de conservatieve kandidaten. De eerste sneltrein tusschen Parijs en Konstantinopel verliet den 4 Parijs met 2 wagens van 20 plaatsen iedereen wagen tot gebruik van verversehingen en een goederenwagen. Er waren ongeveer 40 gasten by het vertrek tegenwoordig. De reizigers zouden eerst den 8 te Konstantinopel aankomen. De sneltrein tusschen Parjs en Bern is den 8 des morgens nabij Pontarlier gederailleerd. 4 Eeizigers werden daarbij verwond. gelastdat niemand gevangen gezet mag worden dan op schriftelijk bevelonderteekend door een verant woordelijk overheidspersoon. De engelsche ingezetenen vaardigden eenigen uit ?n ..midden om aan den heer Baring te vragen of hij ten naasten bij ook kon opgeven den dag waarop de schadevergoedingen uitbetaald zouden worden! Zyn antwoord luidde ontkennend: de zaak was in over weging. Hij deed tevens uitkomendat het aan de vreemde ingezetenen niet pastede egyptische re»ee- ring aansprakelijk te achten voor het vernielen hunner eigendommenterwijl zij vrij waren van het betalen van alle belastingen en niets bijdroegen tot dekking der kosten van de bescherming der eigendommen. Er bestond dus volstrekt geene reden om een bijzonderen aandrang op de egyptische regeering uit te oefenen: zij zou zich evenwel beijveren om de uitbetaling zooveel mogelijk te bespoedigen. NOOB WEGEN". Het rijks-gerechtshof te Christiania heeft op verzoek van den verdediger van minister Selmer, de behandeling van het tegen hem inge stelde geding wegens grondwetschennis tot den 19 ge schorst. Het geding tegen den minister Kierulf is tot den 1 December uitgesteld. OOSTENBIJK-HONGABIJE. De delegatiën zijn tegen den 23 te Weenen opgeroepen. BUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg acht de door eenige parijsche bladen gevoerde taal naar aan leiding van het met den Koning van Spanje gebeurde een slecht middel, om tot het sluiten van verbonden te geraken. BULGAEIJE. De voorzitter van den ministerraad, de heer Zaukofflas den 6 in de Kamer het program ma van het ministerie voor. Na uiteenzetting van de bevoegdheid van de Kamer en het ministerie wordt gezegd dat de regeering de wetten in overeenstem ming zal brengen met de beginselen der herstelde grondwet en de internationale vraagstukken in nauw gezette overweging zal nemen. Bulgarije had het vaste besluit genomen de bestaande moeielijkbeden te veref fenen hopende op de welwillende medewerking der vreemde mogendheden. Eenparig werden deze verkla ringen toegejuicht. Den 8 vangt de beraadslaging over het wetsontwerp op de aansluiting der spoorwegen aan. EGYPTE. De minister van binnenlandsche zaken heeft gelastin de provinciën een onderzoek in te stellen omtrent de zaken van al de thans in de ge vangenissen aanwezige personen en onmiddellijk hen in vrijheid te stellen, tegen wie niet op goede gronden ernstige beschuldigingen ingebracht waren. Verder is Bü de^ harddraverij te Burgerbrug den 1 Octo ber, met 15 paarden zijn de prijs en premiën gewon nen door die van de heeren C. Dalenbergdenzelfde en C. Bruin en bij de harddraverij aan de Burger- vlotbrug met 16 paardendoor die der heeren Eriks (te Petten) en J. Bas. Den 1 werden de surinaamsche inboorlingen in hunne tent ter amsterdamsche tentoonstelling door den heer Leon onthaald op eene voorstelling in de goochelkunst, waarin zij groot behagen schepten. Te Koog a. d. Zaan zijn den 2 tot leden van den gemeenteraad verkozen de heeren K. C. Honig G. II. Brat, P. Kluyver Az,, dr. B. Stephan en E. G. Duyvis Tz. Na afloop der raadszitting te Westzaan den 4 werd den heer C. Dekker Jz., die sedert vele jaren lid van den raad en wethouder was en thans de gemeente gaat verlaten door verschillende corporation een fraaie stoel vergezeld van een album aangeboden. Bij den harddraverij den 4 te Velzen, uitgeschre ven door de IJsclub Erica waaraan 10 paarden deel namen is de prijs behaald door dat van den heer v. Dam te Benningbroek den le premie door dat van den heer J. Schage en de 2e premie door dat van den heer Herbschul. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft den 4 tot leeraar in de oude talen aan de h. burgerschool benoemd den eenigen sollicitantdr. A. Eoodhuyzente Am sterdam. Aan het ministerie van justitie is den 5 aanbe steeds het bouwen eener cellulaire gevangenis te Zut- fen waarvoor minste inschrijver was de heer H. J. Heiting aldaar a f 83.790. Den 6 heeft eene dame in de "Walstraat te Arn hem vlak voor de woning van den heer, bij wien zij geruimen tijd huishoudster waszich met een lang broodmes door het hart gestooten, zoodat zij kort daarna overleed. In den avond van den 6 werd het in gebruik nemen van net nieuwe gebouw voor het gymnasium op de Buïne te Leiden door de leerlingen dier inrich ting feestelijk gevierd in de stadsgehoorzaal, in tegen woordigheid van hunne leeraren ouders en vrienden. De rederijkerskamer Amicitia te Schermerhorn vierde den 8 haar 25jarig bestaan met de opvoering van een gelegenheidsstuk, „Teun de Visscher" geheeten. Daarin werden Schermerhorn's burgers uit de 17de eeuw voorgesteld met hunne eigenaardige plaatselijke zeden en gebruiken, waaronder de beroemde Scher- merhorner vrijstermarkt eene voorname plaats bekleedde. Het stuk vervaardigd door den heer Jb. Blaauw, te Eijp, en door Amicitia op verdienstelijke wijze opge voerd had veel succes. De telegraaflijnen tusschen Amsterdam en Haar lem worden thans door dén heer C. Langdosz-Davies eigenaar der octrooien, van den heer v. Ehijsselberghe, zoodanig ingericht dat zij te gelijker tijd voor de te- lephoondienstop grooten afstand kunnen gebezigd worden. Het beroep naar Arum is aangenomen door ds. "W. Mekking, predikant te Zuidzijpe; ds. H. C. Oude geest te Engelen heeft bedankt voor dat naar Wer- vershoof. Ds. Habbema laatstelijk te Wieringenis den 7 bevestigd als predikant bij de herv. gemeente te Graft. Ds. F. J. Folpmers te Opperdoes heeft tegen 1°. December zijn emeritaat aangevraagd. De gemeenteraad van Akersloot heeft, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten besloten, de scholen te Zuidschermer Boekei en de "Woude op te heffen en in plaats daarvan eene nieuwe school te stichten in den Koogerpolder. Dewijl in het spoelingdistrict sedert 1 Juli slechts één geval van longziekte onder het rundvee is waar genomen heeft de minister van binn. zaken den kring van afsluiting wederom beperkt. De heer P. T. Stornebrink van 's Hertogen bosch heeft de concessie voor een tramweg door de gemeenten het Bildt en Barradeel aanvaard. Te Sliedrecht is een schippersknecht over boord in de Merwede gevallen en verdronken. Tot hoofdingelanden van den polder Oostzaan zijn verkozen de heeren H. Bakker Jz. en J. Yethaak, bei den te Zaandam. Bij den gemeenteraad van Hoorn is ingekomen een schrijven van de afdeeling Wijdenes der Holl. Maatschappij van Landbouwwaarin zij hare goedkeu ring te kennen geeft over de ligging en de wijze van inrichting der nieuwe veemarkt. Te EchtEoosteren en Heithuizen is in kerken en kapellen ingebroken en de inhoud der offerbussen ontvreemd. Te Kopstukken onder Musselkanaal, is de boe renwoning verbrand van B. Mente, met bijna den ge- heelen inboedel 4 koeien, 1 paard en 3 varkens. Alles was verzekerd. Aan het r. c. kerkbestuur te Bergen op Zoom is door wijlen den heer v. Gorp een legaat van f 3000 vermaakt. Tot 6 October is voor de noodlijdenden in Indie bij de Handelmaatschappij 127,022,36 en bij den penningmeester van het hoofdcomité f 190,552 64 in gekomenwaaronder laatstelijk van de commissie te Zaandam f 700,65, te 's Gravenhage (9e storting) f Rnó f' aeiTejü'00 ^512'13%- te Arnhem (5e storting) 600, te Schiedam f 1408.21%, te Anloo f 80,43, te Moordrecht f 197,30 te Oostdongeradeel f 131 70 /a?^nobU^gTee8terS te Engwirden f 141,68, Jutfaas' 154,09, Kollumerland f 526,90, IJselmonde f 61 25 Stad en Ambt Vollenhove f 61,96, Oostburg f 87,04%' EC5> Assen (tweede storting) ƒ84.30, Eaalte J.1,40, Harmeien en Veldhuizen 163,01 Wade- nooien 61,65, Oegstgeest f 248,10, Ewijk 73,57% Hasselt 82,99%, Koudekerke f 230, Hoek f 51 25 Terneuzen f 191,30, Maartensdijk f 164,85, Westzaan' 04,50 Zaamslag 57,55, Oosterhout 73,10, De venter f 1356,78, Hilversum (2e Btorting) 105 Dalfsen f 190, Ameide en Tienhoven f 109, Nieuw! en S. Joosland en Eitthem f 68,75, Bruinisse f 53,70, Heteren f 187,10, Dubbeldam f 249,60, Stad en Ambt Ommen 220, Naaldwijk 379,74%, de Lier 50,92 van eene voorstelling te Hilversum f 1000. Den 6 is door de Handelmaatschappij weder f 22,000 naar Ba tavia gezonden makende met het vorige 315 000 Eene loterij aan boord van het den 6 te IJmu'iden binnengekomen stoomschip „Prins Frederik" heeft 167, eene collecte te de Eijp 251,23 opgebracht. De gemeenteraad van Schoterland heeft besloten, bij den Koning in beroep te komen van het besluit van Ged Staten waarbij goedkeuring is onthouden aan de regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel in die gemeente op grond dat dienaar het oordeel van Gedep. Staten tot een te laag bedrag zijn uitge trokken. Dr. P. L. Muller, hoogleeraar aan 's Eijks uni versiteit te Groningen, is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan 's Eijks universiteit te Leiden. - Den 8 werd, in tegenwoordigheid van den school opziener. den heer Nuhout van der Veen en den archi tect, den heer W. F. Ducroix, de bijna geheel vernieuwde school te Koedijk met toepasselijke toespraken ingewjd. Bij de barddraverj te Graftdijk zijn prijs en pre miën gewonnen door paarden van de heeren J. Hod en C. de Goede. Door de directeuren der Ejkskweekschool en hoogere burgerschool en leeraren van eerstgenoemde inrichting te Groningen is een cursus ter opleiding tot hoofdonderwijzer opgerichtwaarvan oDgeveer 50 onderwijzers en onderwijzeressen gebruik maken. Aan den zendeling der mormonen die eenige dagen in de veenkolonie Appelscha vertoefd heeft"is het niet gelukt een enkelen bekeerling te maken. Een ons toegezonden extra-nummer van 1 September van het Bataviaasch Handelsblad (editie voor Nederland) is geheel gewijd aan de ramp van 27 Augustus 1.1. Wij nemen daaruit de volgende gedeelten over f Anjer was door een vloedgolf overstroomd en verwoest; zijne bewoners waren, op enkele uitzonderingen na, ver dronken in een oogenblik tijde, en waar de plaats gestaan had was in den loop van dien ongelukkigen maandag niets ander te zien dan een uitgestrekt modderig moeras, lanara mede aan de kust gelegen had hetzelfde lot gedeeld en op het oogenblik, dat wij dit schrjven, heeft men daar reeds 704 lijken gevonden. Te Tjeringin sloegen de havendammen weg en nam het water een loop verscheiden palen landwaarts in. Te Karang Antoe had hetzelfde plaatsterwijl meer oostwaarts op de zeeplaatsjes Kramat en Mauk even als Anjer verdwenen waren. Op eerstgenoemde plaats lag gisteren de pas- sar of markt Dog vol Ijken en schat men het aantal der daar omgekomenen op meer dan 300 menschen. Lichttorens langs de kust werden als riethalmen ge knakt en het plaatsje Merak waar de havenwerken haar steenmateriaal vonden, is verdwenen met alles wat zich daar bevond. De regeering seinde onsdat te Merak locomotieven als blikwerk gedeukt en kranen verzwonden waren terwijl de spoorstaven als papier werden te zaam gevouwen. Van bet ingenieurs huis, op een heuvel staande is alleen nog de vloer overge bleven een geheele wijk is door den vloed in een on deelbaar oogenblik weggevaagd en het getal veronge lukte inlanders en chineezen is daar ontelbaar. Doch meer dan dat alles zeggen de bij de ramp verloren menschenlevens en de verwoeste landstreken wier bevolkingen thans in den bitterston nood verkee ren. Enkele zeeva rders rapporteeren reeds dat de zee in de straat vol was van drijvend wrak hout en lijken. Yelen dier ongelukkigen heeft men gezien op bamboe vlotjes gelegen of vastgeklemd aan een boomtak of afgerukten tak. De met één enkelen vloedgolf te Anjer weggespoelden zijn zelfs niet bij be nadering op te geven en hartverscheurend zjn de too- neelen die ons reeds nu van daar gemeld worden. Kinderen hebben hunne ouders voor hunne oogen zien omkomen vrouwen bare mannen. De echtgenoote van den ass,-resident aldaar werd, in de achtergaanderij van haar huis staande met haar kind in de badkamer ge zweept daar herhaalde malen tegen de muren gesla gen door het woedende water weder opgenomen en naar buiten gevoerdwaar zij haar echtgenoot zag worstelen om een boom te bereiken waartegen hj weldra verpletterd werd. De ongelukkige vrouw werd op een heuvel geworpen waar weldra ook haar kind den geest gaf en zij uitgeput door inspanningver moeienis en bloedverlies uit de bekomen wondenbe zwijmde. Inmiddels zit de halve bevolking van Bantam moedeloos daar nederversuft en vernietigd door de rampen welke dit anders zoo gelukkige land in den laatsten tijd hebben geteisterd. Mijlen ver zijn de wegen onbruikbaar waardoor alle communicatie is verbroken het land is onder een dikke aschlaag be dolven waardoor op eens alle plantengroei heeft op gehouden en het vee zelfs gedoemd is tot hongerlijden; de geheele veestapel van noordelijk Bantam wordt be dreigd. Onnoemeljk is het aantal boomendie uit den grond zijn gerukt, en heinde en ver zijn de takken verspreid. De regeering heeft inmiddels met loffeljken

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2