No. 121. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUÏLLETON. 8) Een staatsgeheim. V R IJ D A G 12 OCTOBER. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0 06. Prijs der gewone Advertentiën Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. Officieel (jftebeelte. NATIONALE MILITIE. De verlofgangers PIETER van dek. KAM1. w. Leeuwar den P1ETER BAKKER, 1. w. ZuidscharwoudeHERMs. ERAKCs. EGGERS, worden verzocht zich ter gemeente secretarie aantemelden. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. LXII. F r a n k r ij k. III. Eene kleine vitrine van Leopold Hubert te Parijs bevat kleineremaar even bezienswaardige kost baarbeden t. w. een gouden bloemdragertje, behoo- rende aan prinses Hendrik, zijnde een koker waarom zicb een met de nederlandscbe kleuren geëmailleerd lint slingerten aan welks bovendeel het gekroonde prin selijk wapen in émail zicb tusschen gouden bloempjes bevindt; een achtkant kistje van ivoor en blauw glas met vergulde randen en sieraden een gouden kandelaartje; een zilveren portretdragertje en een geëmailleerd glazen beker op rood marmeren voet stuk beiden met zilverversiering. Eene andere kleine vitrine bergt de juweelen van J. Debut L. Coulon te Parijs waarvan de schoone met zeer kleine diamanten versiei'de artikelen ons meer beha gen dan de bouquetten en vlinderwaarop de kost bare steenen dicht nevens elkander zijn gezet en die den indruk geven van overdaadvan brutalen rij dom. Langs de wanden over elkandervinden wij 2 inzendingen van fijn aardewerkde eene van H. Boulenger Cie. te Choisy le Roide andere van de Faïencerie de Gien. Van de eerste is het grootste voorwerp een schoorsteen, gedragen door cariatieden en in het bovendeel, tusschen 2 beelden, in een van vruchten omgeven ovale nis de buste van Koning Hendrik II toonende; van de laatste firma springen vooral in bet oog de groote afbeeldingen van Ko ning Cambrinus en zijne vrouw, alsmede de groote tuintobben met drakenversiering. Bij beide inzen dingen vinden wij voorts geheel beschilderde schalen, en nabootsingen van oud-franscb, saksiscb, delftsch, chineescb en japanscb porcelein bekers met zeer verbeven bloemwerk en van allerlei vorm en kleur, kannen koelbakken serviesgoedpaneelen te gels enz. Achter de uitstalling van Froment Meurice zijn geplaatst de vitrines van 2 andere parijscbe firma's, P. Jullien en E. M. Meyer Cie. De eerste be vat een bloemenmandjespiegel- en portretlijstjes alles versierd met fraaie porceleinen bloemen in na tuurlijke en bronskieuren de laatste op de 4 boe ken sierlijke fonteintjes hebbende van rood marmer en bronsparfumeriën. De achterste ruimte van de fransche afdeeling der hoofdgalerij wordt ingenomen door 3 groote inzen dingen van metaalbewerkers. Die van Mesurier Monduit fils bestaat uit bouwversierselen van ge hamerd koper en lood en welhooge dakspitsen van het ziekenhuis te Boulogne sur Mer en van ge bouwen te Niort en la Roebelledakkammen van het paleis van justitie te Brussel (die voor den koepel van koper), van bet paleis van justitie te Rouaan en van het kasteel van Amboiseeen dak venster en een koperen sfinks van bet stadshuis te Parijs; voorts gootdraken nabootsingen van vazen in bet Musée des Archives en bet Musée de Cluny en een onschoon beeld der H.Maagd. De beide andere inzendin gen zijn van gegoten en gebronsd ijzerwerk, van groote afmeting, dienende tot versiering van gebouwen, tui nen enz. Bij die van A. Durenne te Parijs (hoogovens en gieterijen te Sommevoire) zien wij levensgroote lam- pendragende vrouwen, een fontein met 2 vrouwen en een kind, een andere met 2 genieën, een bassin, een faun die eene vrouw wegdraagt, groepen van dansende kin deren bonden en vierkante tafereelen in relief tot decoratie van kerken en andere gebouwenbij die van de Soc. anon. des hauts-fourneaux et fonderies du Val d'OsneVenus met 2 minnegodjes op een schelp, een dansende en drinkende Bacchus, een Mer- curius in antieken stijl, 2 lampendragende vrouwen, allen op levensgroottevoorts 2 roodhuiden man en vrouw, een naakt meisje met geiteen jagers- jongen met bonden, kindergroepen voor fonteinen, bustentuinbusten (steenwit), sfinksenvazen en zuilen. Om een denkbeeld van de prijzen dezer groote en fraaie artikelen te geven, melden wij, dat de geboorte van Venus, 1535 k.g. wegende, kost: ruw 4700, gebronsd 4900, verkoperd 9000 fr., de bondenknecht, van 500 kg., ruw 2800, gebronsd 3000, verkoperd 5000 fr. Ia echt brons afgeleverd worden de prijzen aanmerkelijk hooger de roodhuiden, 285 en 280 kg. wegende, kosten ieder ruw 700, gebronsd 750, verkoperd 1250 en in brons 3500 fr. Achter Rusland en Hongarije zal men op de kaart Turkije zoeken maar in het tentoonstellingsgebouw begrenzen zij een deel van Frankrijk. De russiscbe afdeeling door ean wand met de roode katoenen stoffen van Baranoff geheel afgesloten zijndekunnen wij het daarachter lig gend fransch gebied slechts bereiken over dat bet- welk aan Hongarije grenst. Wij kunnen de be doelde gedeelten gelijkelijk bespreken omdat bei den artikelen van denzelfden aard bevattenhoofd zakelijk voedingsmiddelen en dranken. Aan bet hoofd der eersten staat, wat plaatsingvitrines en inzendingen betreft de chocolade van Menier, Me- nier Lombart Sr., Massou en de Compagnie Fran- qaise des Ghocolats Pelletier Cie., allen te Parijs, waarnevens wij noemen de meer ter zijde staande vitrine met chocolade bonbons bruidsuikers enz. van Obrech frères aldaaromdat zicb daarin een allerliefst staatsiekoetsje bevindt van kristalrood fluweel en verguldsel. Van voedsel hebben wij hier ruime keuzekolossale vlakke kazengranen, meeltapiocca vermicellisuiker glutenbrood biscuits, koek confituren patés, sucreriën, conser ven kofffecichoreivanielje vruchten in bran dewijn en in azijn, gedroogde groenten (fraaie collec tie van Ch. Prévet Gie. te Parijs), truffels, mos terd sausenazijn olijfolie, gecondenseerde melk, pens sardijnen schelpslakken en oestersd. w. z. de ledige schelpen, maar behoorlijk gesorteerd naar 1^ 2| en 3 a 4jarigen leeftijd van het dier, eu vergezeld van de dakpannen waarop de niet van plaats veranderende oesters aangekweekt worden en de kaarten der „Huitrieres etMinoterie de Ludré." Van drankenbovenal wijnzijn de inzendingen menigvuldig en groot. Champagne-, bourgogne-, bordeaux- en muscaatwijn is in groote verscheiden heid en van de eerste buizen te vinden. Maar ook inzendingen van bier (en hop) ontbreken niet, en daaronder verdient melding die der Brasseries de la Méditerranée te Marseille en Lyon, welke in af beeldingen en proefglazen het bewijs levert, dat de lessen van Pasteur over de oorzaken der gisting bij de eigenaars dezer brouwerijen behartiging hebben gevonden. Bij wijn en bier sluiten zich aan wijn geest alcoholcognacrum punch kummel, anisette, curacao menthe, crème, abricotineab sint enz. Eigenaardig zijn bij de vele wijn-inzen dingen geplaatst de toestellen tot bet spoelenuit druipen vullencapsuleeren en opstapelen van flesschen. Bij dergelijke ijzeren toestellen van Léon Quillet te Parijs bevinden zicb ook glazen buffet- vaten en pipetten. Een groote verzameling glaswerk is die van Appert frères te Olichy la Garenne waarbij gekleurde en georneerde glasruiten, gekleurde waterkaraffen en drinkglazen, gekleurde groote kra len geëmailleerde platen voor uurwerkenlange buizengroote schijven en bollenvan de laatsten zelfs een van 1.08 el middellijn en 1 streep dikte 11 k.g. wegende. De aanwending van samengeperste lucht op de glasblazerij stelt de fabrikanten in staat om zonder bezwaar dergelijke lastige voorwerpen te vervaardigen. De glazen bollenwaaruit horloge glazen zijn gesneden, verdienen de aandacht niet te ontgaan. Ramen van gekleurd en gefigureerd glas, als die van Appert frèresvindt men ook van Pel- Stolpen lachte bitter. „Dwaas die zicb in zijn eigen vleesch snijdt ja als gij maar rijk waart. Maar de vruchten van veertigjarigen diensttijd wegtewerpen ter wille van eens anders fouten zich terugtetrekken met een genadegift als pensioenen morgen vergeten te zijn en zijn plaats interuimen aan lachende erfgena men neen dat zou dwaasheid en lafheid zijn. Dit verdrag is verraad verraad met verraad te keer gaan is niet onteerend." Stolpen sprong op alsof hij zich met geweld aan die gedachten moest ontrukkendie zijne ziel langzamer hand geheel omsponnen en zijn eergevoel tot zwijgen brachten. Hij legde het geschrift in eene geheime lade van zijne schrijftafel en sloot die. „De man moet dadelijk komen mompelde hij, naar de pendule ziende. „Hij zal het oude lisd herhalen nieuwe wisselsonbeschaamde renten." „Mijnheer de expediteur Flitzer," diende de lakei aan. „Laat binnen komen, Ik ben voor niemand tehuis." De lakei sloot in hetzelfde oogenblik dat mijnheer Flitzer het kabinet betradde deur achter zich dicht, Flitzer was een ruwe sterkgebouwde manwien men het kon aanzien dat hij zich met handenarbeid omhoog gewerkt had wie hem zag was overtuigd, dat hij zonder twijfel de zwaarste kisten goed kon kantee ren en bij een twist met ruwe voerlieden niet het on derspit zou delven. Hij scheen het niet zeer aangenaam te vinden in zijn nieuw zwart costuum dat hij voor deze gelegenheid had aangetrokkenmaar eene zware hor logeketting een naald van briljanten, met bonte edel gesteenten versierd en eene grooteschitterende dia manten ring aan den vinger verrieden dat hij voor uiterlijk vertoon nog niet ongevoelig was. Mijnheer Flitzer had een eenigzins gewoon zeer goedig gelaat, maar er lag sluwheid in zijn oogen en al boog hij zich ook zeer diep voor den geheimraad, toch stond hij vast op de beenen het onderdanige scheen slechts beleefdheid, hij scheen noch bloode, noch verlegen. „Mijnheer Ley zendt u hierheen begon Stolpen op gedempten toon „hij zegtdat gij de geldsman zijt met wiens hulp hij zaken doet." „Om u te dienen baron of zal ik zeggen ge heimraad „Zooals gij wilt. Laat ons tot de zaak komen. Ik wensebte te ieenen." „Gij vergunt het mij vroeg Flitzer en greep naar een stoel. „De zaak moet met kalmte besproken wor den baron." Stolpen knikte, kleurende, hij moest nu eenmaal den man ontzien van wien hij geld wilde vragen. „Baron begon Flitzer een aanteekeningboekje uit de zak halende „uwe schuld bedraagt nu in eene ronde som vijftig duizend guldenwaarvan twintig duizend gisteren vervallen zijn. Gij verlangtnaar Ley mij zeideopnieuw vijf en twintig duizend gulden." „Ja ik heb noodzakelijke uitgaven." „Neem mij niet kwalijk, baron, maar ik weet, dat gij aan Aaron en Co. zestien duizend gulden moet be talen. Aaron en Co. willen niet prolongeeren." Stolpen's gelaat werd blauw en rood van ergernis en schaamte. „Daar mijnheer Aaron in dergelijke delicate aange legenheden zoo onbescheiden is wil ik u ook wel toe stemmen dat de verlangde som tot dat doel moet gebruikt worden. Het is mij aangenamer om voortaan slechtB met één schuldeischer te doen te hebben." „Baron ik doe eigenlijk geene geldzaken ik heb Ley kapitalen toevertrouwd die hij voor mij uitzet wat hij daarmede doetdat gaat mij niet aan hij was in mijn oogen altijd soliednu echter verklaart hij mij dat hij geruïneerd iswanneer gij hem niet be taalt of wanneer ik de schuld niet van hem overneem en zelf uw schuldeischer word. Het zou mij zeer veel eer zijnzulk een hooggeplaatst man een dienst te kunnen bewijzenmaar ik ben niet rijkik ben vader „Jaja houd maar op," viel Stolpen hem in de rede„gij wilt er iets mede verdienendat spreekt van zelf, ik wil ook niets cadeau hebben. "Wanneer gij mij voor de gisteren vervallen twintig duizend gul den uitstel verleenen en vijf en twintig duizend gulden voorschieten wiltdan wil ik nu teekenen voor tach tig duizend gulden in het geheelen wel tegen tien procent en zal jaarlijks zes duizend gulden afbetalen. Indien ik echter, naar ik hoop de geheele schuld reeds vroeger, misschien nog in dit jaar kan dekken dan betaal ik vier en tachtig duizend. Zijt gij daar mede tevreden „Wanneer gij mij voor het geld zekerheid kunt ver schaffen baron zijn zes procent genoegkunt gij dat echter nietdan baten mij de tien duizend gulden waarmede gij uwe schuld verhoogen wiltvolstrekt niets." „Mijn woord mijne positie geven dunkt mij toch waarborg genoeg." „Vergeef mij baron maar Ley en Aaron en Co. vinden dat nieten die hebben daarvan meer verstand dan ik." „Gij wilt hoogere procenten afdwingen," antwoordde Stolpen. „Wanneer dat uwe bedoeling isdan be hoeven wij er niet verder over te spreken en doe ik liever de zaak met Aaron af." „Naar uwe verkiezingbaron maar ik vreesdat Aaron niets zal geven hij is voorzichtiger dan Lev." „Wees voorzichtiger in de keus uwer woorden. Gy wordt beleedigend," „Dat is in het geheel mijne bedoeling nietbaron maar wij moeten duidelijk met elkander spreken, zullen wij tot een einde komen. Ik zou niet hier zijn, indien ik niet van plan wasom u te helpen. Maar gij moet niet meenendat ik blind ben. Ik kan zeer goed ALKtlAARSCIlE COIJRAAT

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1