dLPwrn n ttI nameD' k de Prijs van f 200 behaald SVitATS-LOTERIJ. Ns. 6438, 8835 en 11769 f 400, Nr. 12900 200 Ns. 6735, 6878, 9493, 13343, 14004, 15819, 17185 en 18492 f 100. Donderdagtl Oct., 4e. Ifjst. A rende en onroerende bezittingen op 31 Dec. 1883 en b. lijfrenten pensioenen vruchtgebruik wachtgelden en bezoldigingen voor niet aan het patentrecht onder worpen betrekkingen over 1883. Het inkomen uit a wordt geschat op 3% t. b., waarvan 1% t. h. te vol doen van de catagorie b '/4 t. h. Inkomsten beneden de f 800 zijn vrijgesteld en hoogere worden met f 800 verminderd. De aanslag geschiedt naar eigen aangifte, behoudens nadere toelichting aan het college van zet ters en den controleur en nadere bekrachtiging. Het niet tijdig deen der aangifte wordt gestraft met eene boete van f 50 tot f 10000, het verzuim van nadere toelichting met 25 tot f 200 per week. De voorstel lers ramen de opbrengst op f 4,375,000, vereenigen zich met de door den minister voorgestelde rechten'op thee en gedestilleerd samen f 1,450,000, en gelooven de dan nog ontbrekende f 1,175,000 te kunnen vinden door vermindering en weglating van uitgaven. Den 10 is besloten dit ontwerp den 12 in de afdeelingen te onderzoekenna verwerpingmet 43 tegen 20 stemmenvan een voorstel van den heer Keucheniusom eerst openbaar met de regeering te bespreken het beginsel der inkomstenbelasting. Op de gevangeniswet werd met 68 tegen 2 stemmen aangenomen het amendement van den heer Pompe v. Meerdervoorttot beperking van de straf gevangenissen in de arrond. hoofdplaatsen of in aan grenzende gemeenten tot de volstrekt noodige. Ook werd goedgekeurd het amendement van de heeren v. d. Hoeven v. d. Kaay en Kiststrekkende tot weg. lating der bepaling dat hechtenis van meer dan 2 we ken niet mag ten uitvoer gelegd worden in huizen van bewaring, elders dan in de hoofdplaatsen gevestigd. Naar aanleiding van het vroeger medegedeelde raadsbesluit zijn op 1 October in de gemeente Aduard alle kinderen boven de 12 jaren van de openbare scholen verwijderd geworden. Den 3 is de schuit van den kolenschipper J. Stolk, uit Botterdam door wind en stroom gedreven tegen de palen van het havenhoofd te Brielle, zoodat het vaartuig een lek bekwam en bijna onmiddelijk zonk. De schipper verdween mede in de diepteterwijl de vrouw met veel moeite gered werd. Den 3 is een werkman uit de gemeente Huizen, door het openstaan van een ophaalbrug, even voor Naar- den, in het water gevallen en levenloos daaruit opgehaald. Den 5 overleed te Velp de heer P. H. v. Gelder, die eene penningverzameling van ongeveer 11000 ex emplaren heeft bijeengebracht. De scheepstimmerman v. d. B. op's Bijkswerf te Hellevoetsluis is den 6 door het vallen van een stuk hout op zijn hoofd verwond en aan de gevolgen over leden. Te Assen is den 6 een driejarig kind in het Noord willemskanaal geraakt en verdronken. De gevangene E. v. d. Hulst is den 6 onder sterk geleide vervoerd naar de plaats waar Mina Koes te Zuidwolde vermoord was. In de woning van H. L. Steenbergen bij wien hij vroeger gediend had kwam hij op diens gemoedelijke toespraak tot volledige be kentenis. Hij was van huis gegaan om geld machtig te worden tot betaling van huishuur had Mina ont moet en toen zij hem geld weigerde, met haar ge worsteld waarbij zijn gelaat bekrabt werd. Toen zij hem zeide het feit te zullen aangevenhad hij uit vrees daarvoor, haar op den grond geworpen en met zijn broodmes vermoord maar nimmer meer rust en altijd haar beeld voor zich gehad. - Den 6 is het lOjarig zoontje van den heer Bep te Utrechtterwijl het zich met andere knaapjes ver maakte met het doen waggelen der muren van de bouwvallen der vroegere vitrioolfabriek, door het omval len van een muur doodelijk getroffen. Te s Hertogenbosch is den 7 de spoorwegarbeider v. B.langs de rails loopendedoor den trein uit Boxtel overreden en gedood. Hij had dien vermoedelijk niet opgemerkt door het even te voren aankomen van den sneltrein uit Tilburg. Hen 7 is het nieuwe orgel in de r. c. kerk te Osdorp vervaardigd door den heer L. IJpma te Alk maar, voor het eerst bij de godsdienstoefening bespeeld. Te Groningen is den 8 de nieuwemet alle mogelijke voorzorgen tegen brandgevaar gebouwde, schouwburg feestelijk ingewijd met eene voorstelling van het gezelschap van den heer v. Zuylen uitvoering eener cantate voordracht, van dichtstukken enz. Nader bericht men ons uit Koedijk: Den 8 werd alhier het nieuwe schoolgebouw, na bevorens goedgekeurd te zijn door den districts-schoolopziener, dr. W. B. J. v. Eyk ingewijd in tegenwoordigheid van het gemeen tebestuur, den arrondissements-schoolopziener J. Nuhout t. d. Veen de onderwijzers en andere genoodigden. verschillende toespraken van de heeren Groene- woud burgemeester Nuhout v. d. Veen, ds v. Leeuwen 611 a rtland en telkens afgewisseld door liederen, op de gelegenheid van den dag toepasselijk en door de schooljeugd aangeheven werden de genoodigden ont vangen in de raadzaal de kinderen getracteerd in het kerkgebouw, dat hun gedurende den bouw tot choolloeaal gediend had. Van daar uit ging men in optochtmet het vaandel voorop en onder het zingen van t Wien Neerlands Bloed naar de nieuwe lo- alen die ten zeerste bewonderd werden en veel grond opleveren voor de verwachting, dat de ambitie van onderwijzers en schooljeugd door de aangename omgeving ten zeerste zal worden opgewekt. l«~~ -!i de Jharddra»erii te Medemblik, den 8, waaraan or Willem Hl, van den heer P. Brommer te Zijpe, n je premie van f 75 door Eva, van den heer O co Wit, mede te Zijpe. De Hooge Baad heeft den 8 vernietigd het ar rest van het gerechtshof te 's Hertogenbosch waarbij u,- - tef "teenderen veroordeeld is tot 15 jaren tucht- Z f'AW6gT ëeweldplegiug op een veldwachter, waardoor diens dood is veroorzaakt; en de zaak ver wezen naar het gerechtshof te 's Gravenhage. Den 8 is op de tentoonstelling te Amsterdam een oppasser gearresteerd, die zich meester had gemaakt van de porte-monnaie van een heer. Ten zijnen huize zijn verschillende in den laatsten tijd vermiste voor werpen ontdekt. D®n 8 hebben al ds wevers der Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij het werk gestaakt, omdat in de sterkerij een engelschman is aangesteld die uit de weverij gedrongen werd. Men meende dat er voor dit werk genoeg bekwame hollanders waren. Kapitein Bergé te Maastricht is den 8 bij het schijfschieten toen hij een milicien onderrichttedoor dezen met een schot in het oog en achterhoofd gedood, zonder dat beiden wistendat het geweer met een scherpen patroon geladen was. De milicien viel van schrik in zwijm en moest naar het hospitaal overgebracht worden. - Den 8 is de heer L'Hostein gezelschap van den heer Jules Weylmet zijn ballon „Ville de Bou logne sur Mer" uit den tuin van het feestgebouw te Botterdam opgestegen en ruim een uur later te Oud- Alblas nedergedaald. het r- c. weeshuis te Yenloo is den 8 een bijna 80jarige verpleegde in den kelder gevallen. Hij was onmiddelijk dood. T0 Amsterdam is den 9 een schuitenvoerder in de Prinsengracht gevallen en verdronken. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 9 besloten, aan de Ned. Maatschappij voor Electriciteit en Metallurgie, op nader vast te stellen voorwaarden, vergunning te verleenen voor het leggen van geleidra den voor electrische verlichting onder den grond, maar met voor openbare verlichtingwelke de gemeente zich wenscht voor te behouden. W. L. W., eerste stoker-machinist bij de Bijn- spoorwegmaatschappij beschuldigd van op 12 Aug. bij Veenendaal den dienstdoenden stoker van de locomo tief te hebben gestooten is den 9 door de rechtbank te Arnhem vrijgesproken van moedwil doch wegens verwonding door onvoorzichtigheid veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Te Kampen is den 9 een werkman aan de IJsel- brug van een pijler in den IJsel gevallen en verdronken, eene vrouw met 6 nog jeugdige kinderen nalatende. -— Den 10 is te Kuik een Bijks-telegraafkantoor geopend. Van wege den minister van waterstaat ia aan het heemraadschap van Mark en Dintel kennis gegeven, dat door de regeering aan het plan tot het kanaliseeren van de Mark van Terheiden tot den Amer, ontworpen ter verbetering van den waterafvoer en ten behoeve der scheepvaartzooals het daar ligt geene ondersteu ning kan worden verleend. Te Oud-Beierland werd bij het vaststellen der be. grooting voor 1883 de gemeentebelasting met 28 t. h. verlaagd en op die voor 1884 wordt op nieuw eene verlaging met 20 t. h. voorgesteld. f^burg jg (Jq 00gg(; van aardappelen en ooft dit jaar uitmuntend geslaagd. Aan ds. ten Bruggencate te Oosthuizen is toe- zegging van beroep verleend naar Bolde. Voor de nieuwe school „met den bijbel" te Haar lem is eene gift ontvangen van 21000. Ds. W. de Vries te Akersloot is beroepen te Heenvliet. De Koning heeft het paleis te Amsterdam ter beschikking gesteld van den Koning en de Koningin van Belgie gedurende hun verblijf in de hoofdstad van 16 tot 20 dezer. Den 17 zullen H. H. M. M. dé koninglijke familie op het Loo bezoeken. Bij de centrale commissie tot leniging van de ramp in Indie is van de prinses v. Wied f 1000 ont vangen. Te Venhuizen en Hem is door eene commis sie 145,15 ingezameld. Te Bergen is p. m. f 150 ingeteekend. Behalve de 25000 dollars in de Straits Settlements van gouvernementswege bijeengebrachtis door de aldaar gevestigde chineezen nog 100,000 d'ol- lars geschonken. Door eene commissie uit de loge te Batavia is wegens de trage hulp der officiëele com missie den 3 Sept. bij den handelsstand f 15000 ten behoeve van door de ramp getroffen europeanen inge zameld. 6 Het door handelaars te Boskoop tot den duit- schen Bijkskanselier gericht verzoek om den in- en doorvoer van boomen en planten te vergunnen is van de hand gewezen. 1882 is, vergeleken met 1881, de algemeene invoer met 7,62 de invoer tot verbruik met bijna 7,88 de algemeene uitvoer met 12,19de uitvoer uit 'het vrije verkeer met 8,93de doorvoer met overlading met 10,33 en de doorvoer zonder overlading met 2,53 t. h. van het gewicht toegenomen. Tot controleur der belastingen, rechten en accijn- sen te Hoorn is benoemd de heer J. W. v. Biet thans Bijks-ontvanger te de Bijp. Te Oud-Beierland zijn in de vorige week 7 per sonen aan de pokken overleden dat is reeds 75 sedert het begin der epidemie. Het stoomschip Miranda, van Kroonstad, geladen met graan, is in den rotterdamschen waterweg gezonken en gebroken. Hamilton of Silverton-Hill te Assen delft is benoemd tot onderwijzeres aan eene openbare school le.» klasse te Amsterdam. Als hoofdingeland van Drechterland van wege de banne Andijk, is herkozen de heer J. Jonker. De heeren D. Bauduin mr. J. de Clercq van Weel, A. S. Eransen van de Putte, dr. C. E. Heyn- 81US! HöbelW. J. Doude van Troostwijk en A. Maclaine Pont hebben, namens de besturen van den Houtrakpolder, den Grooten IJpolderden Z. en N. Spaarndammerpolder, den Amsterdammerpolder, de Vereemgde Nauernasche, Westzaner- en Zaatdammer- poldersden Zuid-Wijkermeerpolderhet Hoogheem raadschap Amstelland en het Hoogheemraadschap der U ïtwaterende Sluizen in Kennemerland en Weslfries- land, zich per adres tot den minister van waterstaat ge richt met klachten over de hooge waterstanden in het Noordzeekamaal en met het verzoek, dat, nu het kanaal aan den Staat is overgegaan, de voorwaarden, welke de regeering tot waarborg der belangen van betrokkenen aan de concessie der Kanaalmaatschappij heeft verbon den getrouw nageleefd mogen worden. Den 10 s avondsis eene vischbom van den reeder E Conijn Jz. te Egmond aan Zee, stuurman W. Gouda, bij het afvaren vol water geloopen door het stooten op een klijn. De bemanning werd uit haren gevaarlijken toestand met eene roeiboot gered. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten tot ondersteuning van het door het departement aldaar der Maatschappij t. N. v. 't A. aan het hoofdbestuur dier maatschappij gericht verzoekom Leeuwarden aan te wijzen als plaats voor de op te richten kweekschool voor bewaarschoolhouderessen. Het onlangs gereglementeerde waterschap „de Munte", onder MuntendamMeeden en Zuidbroek heeft besloten tot de droogmaking zijner grondendie 2350 bunders best bouwland sullen opleveren. 5e. klasse10 Oct. 3e. lijst. Ns. 46858338 12859 13456, 14374 en 20374 f 1000, Ns. 4909, 5214 en 7166 f 400, Ns. 3981 6173, 7827, 9924 en 14125 f 200, 6008, 9114, 9689', 13125 en 14198 f 100. s Gravenhage 11 Oct. Tweede Kamer. De dis cussie is voortgezet over de artikelen 7 en 8 der ge- stichtenwet. De minister wijzigde ze zoodanig, dat de jongensgevangenis te Ommen, in plaats van op den Kruis- berg, en het jongensopvoedingsgesticht op den Kruisberg, in plaats van te Ommen zal gevestigd worden. Het amen dement van den heer van Eektot verplaatsing der bedelaarsgestichten naar Hoorn, Veere en Leeuwarden werd verworpen met 64 tegen 7 stemmen. Het amendement tot verplaatsing van de gevangenis te Leeuwarden naar Leiden vervielhet amendement, om Amersfoort voor vrouwengevangenis te bestemmen, in plaats van Eindhovenwerd verworpen. De artt. 7 en 8 van het regeerings-ontwerp dus behoudens de verandering Ommen en Kruisberg, werd onveranderd aangenomen zoodat de gestichten te Alkmaar en aan den Kruisberg beide aangewezen zijn als rijks opvoe dingsgestichten, elk voor twee honderd jongens, terwijl een gesticht voor honderd veroordeelde jongens te Ommen zal gevestigd zijn en daarna de ge- stichtenwet in zijn geheel met 70 tegen 1 stem van den heer van Eek. Ten slotte heeft de Kamer ver worpen met 34 tegen 28 stemmen het ontwerp tot be krachtiging der indische credieten, ten bedrage van ruim 5 miljoen, dienst 1881. Maandag de andere ont werpen aan de orde. Dinsdag Adderrapport. 's Hertogenrosch, 11 October. Door de Provin- ciale^ Staten van Noordbrabant is gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal de heer Smits van Oyen met 35 van de 61 stemmen de heer J. Kluijssen had 23 steramen. Parijs, 11 Oct. De Gaulois bericht dat (door tus- schenkomst van den president der republiek)de mi nister Eerry met den heer Wilson is verzoend. Beenen 11 Oct. Heden had alhier de beproeving van de spoorbrug over den Bijn met het beste gevolg plftftts. He policie is op het spoor gekomen van de jongens die in den avond van den 7 bij eenige inge zetenen glazen hebben ingeslagen, en heeft tegen hen proces verbaal opgemaakt. De heer E. E. C. Steinmetz ontvanger der be lastingen en accijnsen alhier, buitengemeentenis be noemd tot ontvanger derzelfde middelen te Dieren. - L. 1. dinsdag heeft de jeugdige rekenkunstenaar Philipp Both een bezoek aan Alkmaar gebracht en eerst op de Bijks hoogere burgerschool na afloop der lessendaarna des avonds in het koffiehuis „Markt- zichtproeven gegeven van zijn buitengewoon talent, om uit het hoofd vrij ingewikkelde berekeningen te maken. Het ruim 754jarige ventje is de zoon van een een- voudigen schoenmaker uit Hongarije en bleek reeds van zijn tweede jaar af een buitengewoon geheugen en voorstellingsvermogen, vooral over cijfers te bezitten. Door voortdurende oefening stelt dit hem in staat, uit het hoofd de meest uiteenloopende berekeningen uit te voeren, zooals optellingen van 4 getallen, elk van 5 cijfers, aftrekkingen van 2 getallen elk van 6 tot 9 cijfers interestberekeningen, zelfs met gebroken rente, worteltrekkingen uit getallen van 6 en kubiek- worteltrekking uit getallen van 9 cijfers, vermenigvul digingen deelingen enz. Vooral in het herleiden van een gegeven aantal jaren tot dagen urenminuten en seconden heeft hij het door langdurige oefening zoover gebrachtdat de hoorder nauwelijks den tijd heeft na te gaan of de gegeven antwoorden met de vooraf berekende uitkomsten overeenstemmen. Hoewel dergelijke exploitatie van een of ander talent bij jonge kinderen steeds een eenigzins treurigen indruk maakt moet erkend worden dat dit jongske er tot dusver zijn kinderlijke vroolijkheid nog niet bij ingeboet neert. Ongetwijfeld zal hem dan ook bij zijne terugkomst op a. s. maandag een drukker bezoek ten deel vallen dan 1.1. dinsdag ten gevolge van onvoldoende publici teit en wellicht ook van de voor dat doel niet zeer geschikte localiteit het geval was. Wiik

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3