No. m. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. ZONDAG 14 OCTOBER. FEUILLETON. Een staatsgeheim. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. OPPORTUNITEIT. iSuiteutanb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Van 15 regels /0,75; iedere regel meer/ 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Ziedaar een anderen kunstterm van de bedendaag- eehe politiekook al uitgevonden om, onder den schijn van een zelfstandig karakter te zijn zich uit moeilijk heden te redden en het zich gemakkelijk te maken. Zich regelen naar de omstandigheden zich schikken in het onvermijdelijke is dikwijls niet alleen noodzake lijk maar zelts goed en nuttig, zoowel voor het indi vidu als voor de maatschappij. De staatsmandie werkelijk bezield is met liefde voor zijn vaderland en die ter wille daarvan zijn eigen denkbeelden en ge voelens weet ten ofïer te brengen omdat hij over tuigd is dat het oogenblik om die in toepassing te brengen nog niet is gekomen, zal menigmaal den volke veel grooter dienst bewijzen dan hij die, niet lettende op de tijden en gelegenhedenzijn eigen beginselen doordrijft. De zelfstandigheid, de moed, de karakter vastheid van den faatsten dwingen bewondering af en de nakomelingschap zal hem vaak eerbiedige hulde toedragenmaar de eerste zal meer dank inoogsten want zijn werk zal meer vruchten dragen voor zijn tijdgenooten en hij zal ook den vooruitgang die niet met schokken is voort te stuwen, meer bevorderen. Zoo kan dus de opportuniteit allerheilzaamst zijn. Het klinkt daarom niet kwaad zich „opportunist'' te noe men. Zoo iemand gaat natuurlijk door voor een gema tigd en bezadigd man, die weet te geven en te nemen, die nu eens links dan rechts wat toestemt en steunt in de politiek is hij bij allen even gezien vandaag neemt hij een liberaal wetje aan steunt morgen een antirevolutionnair voorstel nu liebaüqelt hij met Rome, dan knikt hij Dordt eens toe. Naar, hé? Zoo'n man heeft nog den schijn dat hij volgens beginselen han delt en toch staat hij lager dan de neutraliteitsman die eenvoudig bang is en zich onthoudtde ander is neg veel banger maar neemt den schijn aan een held te zijn. Dat zijn de gevolgen van de verheffing van het opportunisme tot politiek stelsel. 't Is geheel iets anders als een wijs staatsman voor een enkele maal zich zeiven te verloochenen dan tot stelsel aan te nemen zich altijd te schikken naar de omstandigheden. Hiervan is het gevolg dat men leeft bij den dag dat alle stelselmatigheid en beginselvast heid worden opgeofferd en uitgebluscbt. Telkens bij de behandeling van eenige zaakbij de bespreking van eenig onderwerp vraagt de opportunist zich afwat zou nu voor 't oogenblik het best wezen Hij behoeft niet te onderzoeken of eenige wet past in het regee- ringstelsel van zijn landof hij door de aanneming ervan de staatkundige en maatschappelijke ontwikkeling van zijn volk voor de toekomst bevordert, of bij daardoor medewerkt ook in 't vervolg een beteren staat van zaken te vestigen, 't Is voor hem maar de vraag of door deze wet voor 't oogenblik de behoeften kunnen worden bevredigd de eendracht bewaard de rust ver zekerd. Dit laatste vooral is hem veel waardwant hij heeft grooten hekel aan onaangenaamheden, en weet daarom al zeer licht een opportuniteitsmotief te vinden om met eenig voorstel mee te gaan. De noodlottige gevolgen der toepassing van dat op- portuniteitsstelsel beginnen we al geducht te gevoelen. Immers 't spreekt van zelf, dat niets meer tot kort zichtigheid en bekrompenheid tot gemakzucht en wer keloosheid leidt dan het leven bij den daghet zich schikken in en regelen naar de omstandigheden. Aan de invoering van wetten die een overheerschenden in vloed uitoefenen op de verdere staatkundige ontwik keling van het volk aan het voorstellen van een vast en goed georganiseerd stelsel van wetgeving op welken tak van maatschappelijk belang ook aan het invoeren van maatregelen, die belangrijke gevolgen knnnen heb ben voor de welvaart en den bloei der natie, aan dat alles denkt de opportunist niet en hij kan het ook niet, want daardoor zou hij in strijd komen met zijn stelsel, maar daardoor komt men ook niets verder en blijft voort sukkelen in eene zelfde richting haspelende meteen ge brekkige wetgevende, die voortdurend nog meer verknoeid wordt door allerlei opportunistische maatregelen. Stelsel loosheid ziedaar dan ook het kenmerk van onzen heden- daagschen politieken toestand. Er wordt in allerlei takken van wetgeving geknoeid halve maatregelen zijn aan de orde van den dag het opportunisme woekert welig voort in onze staatkundige kringen en geeft dagelijksch aan leiding tot voorstellingen op het politieke tooneeldie voor den onpartijdigen toeschouwer allervermakelijkst zouden zijn indien bij maar niet de overtuiging had, dat diezelfde acteurs bezig zijn de belangen van het land al spelende, niet alleen te veronachtzamen, maar geheel te verknoeien. Als we nagaan wat in de laatste jaren, sedert het krachtig bestuur van Thorbecke behoudens enkele zeer gunstige uitzonderingen, is tot stand gekomen, moeten wa ons schamen en bedroeven. Het kiesstelselhet belastingstelselhet verdedigingsstelselhet koloniale stelsel, en tal van andere stelsels nog meer kenmerken zich door stelselloosheidomdat zij in de laatste jaren volkomen door het opportunisme werden beheerscht, dat er van maakte wat voor 't oogenblik het gemakke lijkste was. Natuurlijk kan dat zoo niet voortgaan. Een natie kan op den duur evenmin bij den dag leven als een mensch, want zonder zorg voor den dag van morgen geeft de toekomst slechts ellende en armoede. Dat ondervindt men tegenwoordig op de bitterste wijze. Het opportu nisme van de laatste jaren heeft ons gebracht in een toestand, die in vele opzichten hoogst bedenkelijk is. De tegenwoordige regeering schijnt op denzelfden weg van stelselloosheid te willen voortgaan zij doet aller lei grepen in den blinde en de opportunisten waren zeker alweer bereid haar voor 't oogenblik uit den nood te helpen maar 't is alsof een „tot hiertoe en niet verder" weerklonk, toen het wetsvoorstel van de heeren van Dedem c. s. op de groene tafel werd neergelegd. Mocht dit werkelijk zoo zijn gave de Hemel, dat met de stelselloosheid werd gebroken en het roer van staat eens weer door krachtige handen werd aangegrepen. Videant consules ne quid detrimenti Respublica capiat BELG1E. In de nabijheid van het station Jemelle zijn twee goederentreinen tegen elkander gereden met het gevolg dat een machinist dadelijk gedood en de andere machinist en een stoker gevaarlijk gewond zijn. Te Brugge zijn door het breken eener gaspijp die de hoofdleiding verbond met die eener kostschool, de kelder en eenige andere vertrekken van dat gebouw zoodanig roet gas gevuld dat eenige kostleerlingen bedwelmd geraakten. Een hunner is overleden, terwijl verscheidene leerlingen in gevaarlijken toestand ver- keeren. DENEMARKEN. De Keizer en de Keizerin van Rusland vertrokken den 1 L 's namiddags te 1 uur van Kopenhagen naar St. Petersburg. ENGELAND. De heer de Lesseps zal den 9 Novem ber het jaarlijksche feestmaal van den lord-mayor te Londen bijwonen en bij die gelegenheid eene redevoe ring uitspreken over het tweede kanaal door de land- engte van Suez. Ieeland. De inzameling van gelden voor het aan het parlementslid Parnell aan te bieden geschenk is na het verbod van den paus om daarvoor gelden te schenken, zeer toegenomen. Reeds zijn ƒ360,000 bijeen- gebracht en men hoopt, dat dit cijfer nog tot 480,000 zal klimmen. Den 10 December zal hem dat geschenk aangeboden worden. ERANKRIJK. De tijdelijke minister van oorlog heeft verscheidene door den afgetreden minister van oorlog generaal Thibaudin, in de laatste oogenblikken van zijn ministerschap gedane benoemingen ingetrokken. De heer Poubelleoud hoogleeraar in de rechten aan de hooge school te Toulouse, is benoemd tot pre fect der Seine. Te Parijs is eene vergadering van onverzoenlijken gehouden om hunne verontwaardiging uit te spreken over het aan den minister van oorloggeneraal Thi baudin, verleende ontslag. Om die vergadering bij te wonen moest men f 0,50 betalen waarvoor men een glas pons zou krijgen. Het niet verstrekken van die aan den opgekomenen toegezegde pons maakte, dat de vergadering zeer onstuimig was en tot weinig uitkomst leidde. 9) Aan de andere zijde gevoelde de baron dat Elitzer dit onderwerp niet zou hebben aangeroerd indien bij niet besloten wasom Stolpen slechts de keuze te laten, een verraad te begaan, of zijne vervallen wissels te betalen. Het lag voor de hand dat de expediteur niet nit eigen beweging handelde, Flitzer kon onmo gelijk weten van hoeveel gewicht het geschriftdat Stolpen in handen had, voor het gezantschap van had, hij kon nauwelijks het bestaan daarvan vermoeden. I'litzer was dus het werktuig van dat gezantschap. Men wist daar dat Stolpen den ondergang nabij was, men bediende zich van Flitzer, om hem een onteerend voorstel te doen en hem daarvoor redding uit zijne geldelijke verlegenheid aantebieden. Stolpeus eerste gedachte was, om den bezoeker trotscb de deur te wijzen maar tegelijkertijd gevoelde de geheimraaddat het wegjagen van den man niet voldoende wasdat zijne eer meer vorderde. Zou hij de beleediging verkroppen en de nadoelen zijner plicht- getrouwheid dragen Maar van wien zou hij voldoening eischen Ieder bewijsdat Flitzer op last van den een of ander han delde ontbrak hem hij moest Bckromenom een derde te zeggen wat deze man hem had durven voor stellen en bij was er zeker van dat Flitzer zijne ver vallen wissels zonder mededoogen den deurwaarder in banden zou geven. Aan de andere kant bood men hem redding aan en verlangde daarvoor slechts eene daad, die naar zijne overtuiging eene vaderlandslievende was. Zijn plicht te schenu,n uit overtuiging is te verontschuldigen, ae betaling echter stempelt het tot een onteerende misdaad. „Ik wil aannemen dat gij niet weet wat plicht en eer van een ambtenaar eischen," antwoordde hij „an ders kondet gij tegenover mij iets dergelijks niet aan roeren. Ik kan u des te eerder verontschuldigen omdat op het oogenblik de omstandigheden werkelijk van dien aard zijn dat een ambtenaar kan beginnen te twijfelen, of hij zijn plicht nog niet meer schendt, wanneer hij blindelings gehoorzaamt. De ambtenaar', die voor geld zijne plicht schendtis een schurk." „Zeker, baronmaar men kan eene slechte daad toelaten wanneer zij tot een goed doel leidt, terwijl de schuldige voor zich dan mag zorgen, dat hij wegkomt. Zijne excellentie, de gezant zou een ieder aan de politie overleverendie hem medeplichtig aan een diefstal zou willen makenwanneer iemand hem echter de copie van een gewichtig verdrag te koop aanbood, zou hij iedere som gaarne betalen. Wanneer uwe copiïst, baron onvoorzichtig is dan draagt gij geen schuld wat er geschied is gaat u niets aan en Aet moest al zeer zonderling loopen wanneer bij eed "onderzoek aan het licht kwam uit welke bron het verraad kwam.". „Men vertrouwt gewichtige zakeu slechts den meest vertrouwden ambtenaren toe antwoordde Stolpen „wanneer men de copie al niet liever zelf maakt. Maar' deze uitwijdingen hebben geen doel laat ons liever over mijne eigen zaken spreken." „Indien gij het bluste verdrag aan een ambtenaar, bijvoorbeeld aan den secretaris Holmte copiëeren gaaften het werd toevallig later ontdekt dat er op de eene of andere wijze van het geschrift misbruik was gemaaktdan was er reden voor u om te vermoeden dat ik deel daaraan had en dat gy door mj in dé pijnlijke noodzakeljkheid kwaamt om tegen een uwer ambtenaren een onderzoek te moeten instellen. Om u hiervoor eene voldoening te schenken, zou ik u uwe schuldbekentenissen ter hand stellen." Stolpen steeg het bloed in het gelaat, hoe verlok kend de verleiding ook wastoch zegevierde de schaamte. „Mijnheer stotterde hij„wat durft gij mij aan bieden „Eene voldoening slechtsbaron. Indien uwe eer het vordert, dan belet niets u, om het strengste onder zoek in te stellen. Het geheim blijft tusschen ons „Dat wil zeggen het ligt in uwe hand om te zeg gen op welke wijze ik mijne schulden heb betaald. Mijn eer mijn bestaan hangen dan van u af." „Omgekeerd baron. Vandaag kan ik u ruïneeren terwijl ik uwe wissels laat protesteerenmorgen kunt gij mij aan het gerecht overleveren wanneer ik miine belofte breek." J „Het is ongehoordwat gij mij durft voorstellen. Indien ik niet overtuigd was, dat dit verdrag een on geluk is voor het land, dan zou ik u niet hebben aan gehoord. Ik moet de zaak overleggen. Aan mijne overtuiging zou ik een offer kunnen brengen, maar dit heeft den schijn alsof ik betaald werd. Ik zon hoog stens eene prolongatie mijner schuld aannemen. Na eene dergelijke handelwjze zou ik niet in staatsdienst kunnen blijven dat zouden mij mijne eer en mijn ge weten verbieden." „Voor dat gevalbaron zou het gezantschap van zorgen dat u eene vergoeding werd verschaft. Men zou u de keuze geven tusschen den aankoop van een landgoed tot een billijken prijs of de overname van een winstgevende post als directeur van mijnwerken of iets dergelijks." „Genoeg riep Stolpen „ik kan zoo spoedig niet besluiten Iedere waarborg ontbreekt mij bovendien dat uwe beloften vervuld zullen worden." Flitzer haalde papieren uit zijne portefeulle. „Dit zijne uwe wissels en schuldbekentenissen, baron,"zeide hij- „Wanneer gij mij die morgen middag niet terug gezonden hebt, dan weet ik, dat gij Holm met het copi- eeren belast hebt. Met den verderen loop der zaak hebt gij u niet te bemoeien daarvan behoeft gij niets te weten." „Gij schijnt van Holm volkomen zeker te zjn. Ik

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1