Bimtcnlatib. Generaal Campenon, de nieuwe minister van oorlog, die in het ministerie Gambetta in dezelfde betrekking optradheeft zijne werkzaamheden reeds aanvaard. De generaals Saussier en Lewal hadden geweigerd als minister op te treden en hem aangewezen als den man, die onder de tegenwoordige omstandigheden die betrek king naar eisch kon bekleeden. Yoor de beraamde herziening der wet omtrent de krankzinnigen zijn eenige gegevens verzameld waaruit blijkt dat in 1882 13434 krankzinnigenwaarvan 10184 voor de eerste maal in gestichten opgenomen zijn. In dat jaar werden in het geheel 58760 krank zinnigen verpleegd, waarvan 26636 mannen. Er beston den 6 openbare en 42 bizondere gestichten terwijl in 24 departementen geen enkele inrichting gevonden werd. In 9 gestichten werden uitsluitend mannen en in 14 uitsluitend vrouwen verpleegd. SPANJE. Den 10 des avonds heeft minister Sagasta den koning het ontslag van het ministerie aangeboden en wel op grond van de vóór de reis des konings ge nomen besluiten. Het ontslag werd aangenomen. De heer Sagasta had een onderhoud met den koning. Den 11 werden zoowel de voorzitter van de Kamer als van den Senaat door den koning gehoord. Het nieuwe ministerie is gereed de heer Moret treedt als minister van buitenlandsche zaken op waardoor het geschil met Erankrijb als geëindigd wordt beschouwd. BULGARIJE. De Kamers gingen tot 27 Novem ber uiteen om aan het ministerie tijd te geven ter voorbereiding der begrooting. Over het ontwerp tot wijziging der grondwet van Tirnowa zal na de hervat ting der zitting beraadslaagd worden. VEREENIGDE STATEN. De staat van den katoen oogst was op 1 October slechter dan op 1 September door de langdurige droogte en de verwoestingen, door de rupsen aangebracht. Het gemiddelde was gedaald van 74 op 68 tegen 88 in October 1882. Volgens de vooruitzichten van het oogenblik zal de oogst iets rui mer zijn dan in 1881, maar meer dan 1 miljoen balen minder bedragen dan in 1882. De ieren nemen op groote schaal maatregelen voor de verdediging van O' Donnell den moordenaar van den verklikker Carey. Reeds f 120,000 zijn naar En geland overgemaakt en bovendien zijn nog groote som men bijeengebrachtwelke gedeeltelijk gebruikt zullen worden om getuigenissen ter ontlasting van den be schuldigde uit Amerika zelf en uit Australië en Afrika te verkrijgen. De lieden, met wie O' Donnell in Amerika gewoon was om te gaan, uit Chicago, Philadelphia enz., zullen naar Engeland worden gezonden om verklarin gen te zijnen gunste af te leggen. De iersche aan voerders verklaren dat O' Donnell nooit tot eenig g6heim genootschap behoord heeft. Verschillende rechts geleerden zullen naar Engeland gaan om te betoogen dat O' Donnell alleen ter zelfverdediging gehandeld heeft en in zijne geestvermogens gekrenkt is. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Op art. 10 der op 11 October aangenomen gevan- geniswet (zie de telegrammen in ons vorig num mer) heeft de minister overgenomen het amendement van den heer v. d. Kaay, tot weglating der bepaling, dat gevangenisstrar van meer dan 3 maanden niet in gemengde gevangenissen kan worden ten uitvoer ge bracht. Het verworpen voorstel van den heer v. Eek, om de Rijkswerkinrichtingen voor mannen te Hoorn Veere en Leeuwarden en die voor vrouwen te Veen- huizen te plaatsen bedoelde de bedelaars voortaan moest mij zeer bedriegenwanneer die zijn plicht schendt." „Dat zal hij niet doen baron op die overtuiging is mijn plan ook gebouwd." „Dan begrijp ik niet, hoe gij uw doel wilt bereiken." „Dat is mijn geheim, baron. Wanneer de secretaris Holm zweertdat het geschrift bij hem geen oogen blik onbeheerd is geweestdan zal het onderzoek zich een ander spoor zoeken. Het is voldoendewanneer Holm het een nacht in zijne woning heeft." Het was de bedoeling van den geheimraad geweest, om het afschrift van het verdrag door Holm te laten bezorgen hetzij in diens eigen woning of in de ge heime kanselarij. Er was echter ook niets ongewoons in, om dergelijke documenten aan een beproefd ambte naar in diens woning medetegevenzij konden het vertrouwen in de kanselarij even goed schenden als in hunne woning. Men eischte dus van den geheimraad nietsdat be paald verboden washet onteerende der daad werd met een sluier bedekten de beslissende stap was eigenlijk reeds gezet op het oogenblik dat Stolpen op eene dergelijke handelwijze inging. Wie reeds begint, om zijn schaamtegevoel te onderdrukken, bezwijkt spoe dig voor de verleiding. De geheimraad bracht den nacht door, met de stem van zijn eergevoel en van zijn geweten tot zwijgen te brengen. Alleen werd hij nog verontrust door den twijfelof alles goed zou afloopenzonder zijne eer voor het oog der wereld in gevaar te brengenen of hij op het beloofde loon ten volle kon rekenen. De verklaring, die Stolpen aan Elitzer had afgelegd, dat hij in ieder geval de staatsdienst verlaten zou berustte op een reeds vroeger genomen besluitvan welks uitvoering hem slechts de vrees voor het op treden zijner schuldeischers had afgehouden. Bij de wankelende staaatkundige positiedie de regeering tegenover de vijandige meerderheid der kamers innam, gevoelde hij als vertegenwoordiger van het oude stel sel zijne plaats steeds onhoudbaarder worden, en alleen alleen aan fabrieksarbeid te zetten en dus aan de landbouwkoloniën een einde te maken. Omtrent de gestichten voor jeugdige veroordeelden nam de minister over het voorstel van den heer Mackay, om Ommen aan te wijzen voor veroordeelde knapen en daarna dat van de heeren Kist en v. d. Kaay, om opvoedings gestichten voor jongens te vestigen te Alkmaar en aan den Kruisberg bij Doetinchem. De verwerping van indische credieten boven de begrooting van 1881gezamenlijk voor meer dan 5 miljoen geschiedde om paal en perk te stellen aan de overschrijding der raming daar het in deze geene spoedeischende uitgaven gegolden had. Daarentegen werd dat tot bestrijding der veepest boven de begrooting van 1883 met 59 tegen 2 stemmen goed gekeurd. In den avond van 5 September werd door de officieren van het garnizoen te Batavia waarbij zich verscheidene officieren der schutterij en eenige burgers aansloten eene serenade met fakkellicht gebracht aan den nieuwbenoemden generaal-majocr A. Luymes. De overste Kramer maakte zich tot aller tolk om den heer Luymes geluk te wenschen en hem te verzekeren van de onverdeelde sympathie, die het leger hem toedraagt. De nieuwe generaal-majoor is de eerste élève van het instructie-bataljon te Kampen die het tot zoo hooger rang gebracht heeft. De surinamers op de tentoonstelling te Amsterdam zijn van hunne komst hier te lande tot 30 September bezocht door 300,000 betalende personen. Volgens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur generaal van Ned. Indieis den 2 October de le. luitenant der infanterie L. Thonus in Atchin gesneuveld, maar hebben onze troepen onder aanvoering van den kolonel-com mandant Demmenisucces behaald. Aangezien een zendoling der mormonen te Gro ningen proselieten heeft gemaakt heeft ds. v. Toore- nenbergen in eene daartoe samengeroepen bijeenkomst, in den avond van den 7, zijne hoorders aangaande de heerlijkheden van het Mormonenland nader ingelicht. De gemeenteraad van den Helder heeft den 9 met 10 tegen 4 stemmen besloten bij den minister van waterstaat aan te dringen op het afstaan van grond benoodigd om nabij den mond der haven een locaal voor den vischafslag te bouwen. Met eenparige stemmen werd voorts goedgevonden de uitvoering van dit besluit aan eene commissie op te dragen waartoe benoemd zijn de heeren Strikwerda H. Janzen en v. Gijn. In den avond van den 10 is een slagersknecht te 's Hertogenbosch bij het verrichten van spoelwerk aan de Dieze voorover gevallen en verdronken. In den avond van den 10 sprong een man van het hek aan de Oude Plantage te Kralingen, juist toen de trein aankwam. Hij geraakte er onder en was oogenblikkelijk een lijk. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 10 aan den heer Sprenger concessie voor 25 jaren verleend voor eene bad- en zweminrichting aan de Brouwerskolk. Een locomotief en 5 wagens van de Gooisclie stoomtram zijn den 10 met volle vaart geloopen tegen de opgehaalde Witte brug bij Naarden waardoor die brug bijna geheel vernield en een der wagens zwaar beschadigd werd terwijl het schip, dat zich in de brug bevond onmiddelijk zonk. De opvarenden werden gered. De passagiers van de tram kwamen met den schok vrij de machinist bekwam eenige schrammen. Het deensche stoomschip Dymphna is den 2 Au gustus met gebroken schroefas losgekomen den 25 September geheel uit het ijs geraakt en den 10 Octo ber te Vardoe binnengeloopen. Aan boord bevinden zich de instrumenten het grootste gedeelte der resul taten op zoölogisch gebied en particuliere goederen van de leden onzer pool-expeditie. zijne persoonlijke verhouding tot minister Hochfelden of liever die van zijn zoon tot de dochter des minis ters deed hem nog twijfelen. Graaf Hochfelden was een zeer rijk man hij had de dochter van een burgerlijken geleerde getrouwd die zeer trotsch was op haren nieuwen titel, maar de keuze van den graaf bewees in ieder gevaldat hij zich reeds in zijne jeugd over standsvoorooraeelen had heengezet. Hochfelden koesterde den inni en wenschdat zijne dochter een man zou huwen die haar om haar zelve, niet uit eene speculatie op haar geld zou kiezen, zijne gemalin echter zou niet gemakkelijk aan een burgelijken schoonzoon hare toestemming gegeven hebben en daarom scheen Kurt von Stolpen beiden als zoodanig zeer geschikthij was een degelijkflink man en door geboorte en innerlijken adel een gentleman. De geheimraad von Stolpen leefde in de meening dat zijne geschoKte geldelijke omstandigheden een ge heim waren hij hoopte de huwelijksgiftdie Helena zijn zoon medebrachtte kunnen gebruiken tot eene schikking met zijne schuldeischers. Gelukte hem dat, dan kon hij, van die drukkende last bevrijd, destaats- dienst verlaten en trachten eene van die winstgevende betrekkingen bij particuliere maatschappijen te krijgen, waarvoor mannen van invloed en rang worden gezocht. Aan ondersteuning des ministers kon het hem daarbij niet ontbreken. Stolpen ondervond echter nog niet veel ondersteuning voor zijn plan. Kurt legde niet den minsten ijver aan den dag, om Heiena's hart te veroveren, hij verkeerde bij Hochfelden waar men hem zeer vriendelijk beje gende als vriend van den huize maar hij verklaarde zijn vaderwanneer deze op zijne wenschen zinspeelde, dat hij nooit aanzoek zou doen om de hand eener vrouw, voordat hij zelf in eene positie wasom zich een huis houden te kunnen grondvesten terwijl hij ook voor haar een warmer gevoel moest koesteren dan Helena nog bij hem had opgewekt. Stolpen antwoordde tevergeefsdat dit dwaasheden en overdrijvingen van de jeugd waren terwijl Kurt uit achting voor zijn vader verzweegdat hij diens speculatie doorzag en de vrees voor medeplichtige te worden gehouden hem aanleiding gaf, om zich eer- Te Haarlem is den 9, in den ouderdom van 72 jaren, overleden de heer J. L. v. d. Burcb, oud-burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude oud-lid der Prov. Staten van Noordholland. De nieuwe kerk van het klooster der zusters do minicanessen naby Venloo is den 10 plechtig ingezegend. Te Koudekerk is den 10 de loodgieter Blesemmer van Hazerswoude van het dak eener woning gevallen; hij was terstond een lijk. Te Utrecht is den 10 uit eene sloot opgehaald het lijk van een 25jarigen landbouwerszoon die veel misbruik maakte van sterken drank en vermoedelijk door dronkenschap in de sloot geraakt en in den mod der gestikt is. De rechtbank te 's Gravenhage heeft den 11 be vestigd het vonnis van den kantonrechter te Leiden waarbij schipper v. Z. te Katwijk die de kerk aldaar bezocht had terwijl in zijn gezin de pokken heersch- ten ontslagen was van rechtsvervolging. Den 11 is te Amsterdam bij een brand op de derde verdieping van een huis aan de Prinsengracht een 18jarig meisjedat door den hevigen rook niet langs de trap beneden kon komen uit een zolderluik langs 5 verdiepingen naar beneden gesprongen en op een brandzeil zonder letsel opgevangen. Te Beetsterzwaag is den 11 een Rijks-telegraaf kantoor geopend ingericht voor telephoondienst. Den 11 is te Haarlem aanbesteed het maken van bruggen over het Spaarne en den Kampersingel. Voor den onderbouw was laagste inschrijver de heer W. A. de Rapper te Arum, a f 68,478, voor den ijzeren bo venbouw de heer H. Dalhuisen te Kampen a f20,448. - Een kelner van de heeren Adlon en Todt op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam heeft eene porte feuille met bankpapier geledigdmaar is den 11 te Rotterdam aangehouden met ruim 400 juist toen hij naar Engeland zou oversteken. Den 12 bezochten 150 werklieden van de firma Salomonson te Kralingen de amsterdamsche tentoon stelling. Uit Axel is een schrijven aan den commissaris in Zeeland gericht waarin aangezien de tegenwoordige minister van binn. zaken prijs stelt op het behoud van oude monumenten en dus vermoedelijk ook op het behoud van oude plaatsnnmen verzocht wordt bij dien bewindsman aan te dringen op maatregelen tot hand having van den alouden naam Axelwaarvoor de mi nister van waterstaat zijne ondergeschikte ambtenaren bevolen heeft Aksel te schrijven. Een dergelijk geval dus als te Texel, 't Ware beter, dat de minister van waterstaat zich regelde naar de schrijfwijze der gemeen tebesturen dan bevelen tot verandering uit te vaardigen- De koninglijke goedkeuring is verleend aan de statuten der naamlooze vennootschap „Maatschappij Zeebad Scheveningen", met een kapitaal van één miljoen. Ongeveer 50 ingezetenen van Jerseke zijn meer of min ongesteld volgens verklaring van den geneesheer ten gevolge van het eten van trichineus varkensvleeseh. Bijna allen hebben oogontsteking, gepaard met koortsen en lusteloosheid. Met het begin van de winterdienst zullen alle treinen van den staatsspoorweg te Utrecht weder aan die der Rijnspoorwegmaatschappij aansluiten en de treinen der Exploitatiemaatschappijdie thans met running-power over den Oosterspoorweg van Utrecht via Hilversum loopen ophouden en tevens het plaats kaartenbureau der Exploitatiemaatschappij aan het cen- traal-station te Amsterdam worden opgeheven. De kamer van koophandel te Hengeloo heeft met algemeene stemmen besloten, geene adhaesie te schen ken aan het tot den Koning gerichte adres der hel- mondsche kamer, waarin gevraagd wordt te brtken met het stelsel van vrijhandel. Vervolg der berichten in het tweede blad. der terughoudend tegenover Helena te gedragen dan pogingen te doen, of hij door gemeenzamer omgang met haar misschien niet meer voor haar zou beginnen te gevoelen. Graaf Hochfelden achtte Kurt te hooger, daar hij de oorzaken voor diens houding meende te radenzijn zoon daarentegen vond weinig behagen in een jongen man die zoo ontzettend degelijk en deugdzaam leefde, hij meende dat zijne zuster te goed was om dien nuch- teren man letterlijk te worden opgedrongen en hij liet Kurt zijn tegenzin steeds duidelijker gevoelen hoe langer deze aarzelde om ten minste openlijk als He iena's aanstaande optetreden. Kurt woonde niet in het ouderlijke huis. Zijn vader woonde in een huis van den Staat dat niet zeer ruim was en de geheimraad gaf gaarne groote partijen en schitterende feesten, waartoe hij de meeste zijner kamers had ingericht. Kurt was reeds op de hoogeschoolen later gedurende den tijd dat hij aan zijne militaire plichten voldeed op zich zelf gaan wo nen het was zijn trots om de bosten van zijn onder houd reeds uit hetgeen hij zelf verdiende te kunnen bestrijden hij werkte namelijk als assessor op het bu reau van het ministerie. De geheimraad zond den morgen na het gesprek met Flitzeraan zijn zoon een briefje met de dringende uitnoodiging om dadelijk te komen maar ontving ten antwoorddat de assessor niet thuis en niet op het bureau was hij was vroeger dan anders uitgegaan en had op het ministerie voor vandaag verlof gevraagd. Stolpen verwenschte dit toeval. Hij had het plan gehad om zijne beslissing in de met Elitzer behan delde zaak daarvan afhankelijk te maken, of Kurt zich bereid verklaarde, om nog heden Helena om hare hand te vragen wanneer hij Kurt mededeeldedat deze hem daardoor zou terughouden van stappen die voor de toekomst misschien gevaarlijk konden zijn. Stolpen verwachtte een weigerend antwoord maar hij gevoelde behoefte om het te beproeven ten einde zich te kunnen rechtvaardigen wanneer hij wanhopige middelen aangreep en zijn zoon te kunnen verwijten, indien deze ooit ontdekte wat er geschied was, dat deze geweigerd had om hem te redden. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2