kunnen daarvan slechts enkele noemenn. 1. de teleskopen van G. Secretande spectroskopen en microskopen van J. Duboscqde barometers van Naudet Cie., de natuurkundige instrumenten van E. Ducretet Cie., die voor nauwkeurige wegingen van L. Exupère en het nieuw compas voor ijzeren schepen van E. Bisson, allen te Parijs. Voor scheeps- gebruik zijn ook bestemd de signalen naar het systeem van den inzenderArmand Lucyte S. Germain. Een paar modellen van stoombooten staan ver ten achter bij hetgeen wij daarvan in de afdeelingen van andere Rijken gezien hebben. Ook een paar inzendingen van meubelen hebben in deze zaal plaats gevondenvan het huis Krieger en Jules Allard te Parijs. Van het eerste vinden wij uitmuntend in blank hout gesneden boeken- of zilverkas en toilettafelebbenhouten met koper in gelegd kastje en tafel, vergulde canapé «en stoelen, en van den laatste dergelijke stoelen een gedeelte lambriseering en 3 kassen met fraai snijwerk en inlegwerk van ivoor. Wordt vervolgd. ISuitettlanb, Binnenlaub. DUITSCHLAND. Het optreden yan generaal Cam- penon als minister van oorlog in Frankrijk wordt door de bladen met ingenomenheid begroetomdat zij zijn bestuur minder gevaarlijk voor den europeescben vrede achten dan dat van generaal Thibaudin. Alleen wijzen zij er op dat hij minister van oorlog is geweest onder Gambetta en dus zich geroepen zou kunnen achten het legerplan van dien overleden staatsman ten uitvoer te brengen. ENGELAND. Don chineeschen gezant markies Tseng, werd den 13 te Folkestone door den stedelijken raad een adres aangeboden. Hij antwoordde daarop, dat hij nog de hoop koesterdedat het groote vraag stuk waarmede hij zich bezig hield door middel van het toegeven van beide partijen vreedzaam opgelost zou kunnen worden. Het was zijn plicht en zijn wensch zulk een oplossing te helpen verkrijgen. Het zou dan ook niet zijne schuld zijnindien zij onmogelijk mocht worden bevonden. FRANKRIJK. De spaansche gezant te Parijs, de hertog de Fernan Nunez, heeft zijn ontslag ingediend. Den 13 bezochten de minizters Ferry en Rainal de stad Rouaan waar zij door eene groote menigte met den kreet van „leve de republie k" werden ontvangen. In antwoord op eene toespraak van voorzitter van het hot van appel zeide minister Ferry, dat de regeering de onafhankelijkheid der rechterlijke macht wilde en dat zij juist ter verzekering van die onafhankelijkheid aan de Kamers maatregelen gevraagd had, waarvan men stellig de ware beteekenis niet miskend zou hebben. Zij wilde nietdat de rechter lijke macht aan staatkundigen invloed onderworpen zou zijn. Zij vroeg haar slechts, onpartijdig recht te spreken en niets anders dan dat. Tot de geestelijkheid der parochie zeide hij dat zij wisthoezeer de regeering de staatkunde voorstond welke sedert zoo geruimen tijd reeds de betrekkingen tusschen Staat en Kerk re gelde en daar zij de verzekering gaf harer toewijding kon zij wederkeerig op het vertrouwen der regeering rekenen. Des avonds hield hij eene rede bij gelegen heid van eene feestelijke bijeenkomst op het stadhuis in antwoord op een dronk van den prefect op den president Grévy. Hij dankte voor den dronk op dien door allen geëerbiedigden man die in de republiek het beginsel van duurzaamheid en waardigheid verte genwoordigde, die nooit de grenzen van zijne plicht over schreed en die, toen hij persoonlijk tot hem kwam om een bezwaar op te lossen allen toonde met welk eene kalme waardigheid het hoofd van een republikeinschen staat, indien het noodig is, de dwalingen wist te her stellen waarin eene menigte onbewust vervallen was. Hij beurde het zeer goed dat de staatkunde door den maire onaangeroerd was gelaten. De republiek was niet voortdurende beroering zij kon wezen rust in weder keerig vertrouwen en door al hare aandacht te schen ken aan het algemeen belang en de toewijding aan groote zaken. Hij prees Rouaan wegens de uitbreiding, gegeven aan het technisch vakonderwijs. Dat was het ware democratisch socialismewaardoor de vryzinnige burgerij zich dagelijks kweet jegens de onwetende demo cratie die zij verplicht was bij te staan in haar streven naar licht arbeid en vrijheid. Nooit werd meer voor bet onderwijs gedaan en dit besef was eene voldoening voor de beleedigingen der vijanden van de republiek. Zij, die de hervormingen in hun vaandel schrijven, zijn niet de personen, die ze tot stand brengen. De onverzoenlijken bunnen alle vraagstukken opwerpen. Soms doen zij dit zeer onhandig maar toch worden zij opgelost door de praktischeverstandige en gematigde personen in wie men met het oog op de naderende worsteling onbeperkt vertrouwen stellen kan. Hij dronk ten slotte op de republiek van het gezond verstand en van den voortuitgangop de eerlijke republiek. (Toejuiching). Op een den 14 door den minister-president te Havre bijgewoond feestmaal verdedigde hij de staatkunde der republikeinsche unie. De beleedigingen en lasteringen der onverzoenlijken hadden tusschen hen en de regeering een diepen kloof doen ontstaan. Van de monarchalen dreigde geen gevaar meer, wel van de zijde der onver zoenlijken tegenover dat gevaar moesten alle republi keinsche krachten vereenigd worden. Het land moest kiezen tusschen de staatkunde der onverzoenlijken en die van vastheid en wijzen vooruitgang. OOSTEMtlJK-HONGARIJE. De hongaarsche Ka" mer van Afgevaardigden nam met 187 tegen 105 stem men het voorstel van minister Tisza betreffende het croa- tische vraagstuk aan. De Kamer heeft dus hare goed keuring gehecht aan den door de regeerïng tot heden gevolgden weg en haar gemachtigd, op grond van het van oudsher bestaande gebruik de thans voor de openbare gebouwen geplaatste wapenborden te laten staan, doch in die plaatsen waar nog wapenborden met een ander opschrift gebruikt worden en deze door nieuwe moeten worden vervangen, het staatswapen zonder bijschrift aan gen van menschenwaarde en menschenwaarde den secretaris Holm tot het denkbeeld verleidendat hij maatschappelijk met de hoogere ambtenaren gelijk staat en alleen in de dienst ondergeschikte isik vermoed zelfs dat hij tot de ontevredenen behoort, en heb hem daarom bij de laatste bevordering niet aanbevolen „TJw oordeelbeste Stolpen," antwoordde de minis ter „bevestigt mijne vermoedens. Ik ben zeker niet de man om te billijken dat hoogere ambtenaren in particuliere zaken tegenover ondergeschikten van hunne macht misbruik maken en zal zelf het minst mij iets dergelijks veroorloven. Aan de andere zijde echter mag het gedrag van ondergeschikten den staatsambtenaren niet in het openbaar ergernis geven. Ik ben in den moeielijken toestandom in zulk eene zaak op het oogenblik rechter en partij in één persoon te zijn." De minister vertelde nu Stolpen het voorgevallene in den schouwburg zooals hij het van zijne gemalin en van den gezantscbapsraad von Berndt had gehoord welke laatste gravin Hoehfelden te vergeefs in hare logo had gezocht en Laura Holm toevallig van aanzien kende. De gravin wist niet, wie van de jonge meisjes het woord had gevoerd de toon echter welken Selma had aangeslagen had haar bewogen om de verklaring aan den portier overtelaten en zich met hare dochter te verwijderen toen de twist werd voortgezet. Daar de gravin op die loge was geabonneerd, en deze slechts bij vergissing voor dezen avond niet voor haar was opengehoudenhad zij het natuurlijk gevonden dat iedereen naar „hare Exellentiezou ontzien en het tegendeel had haar ontzettend boos gemaakt. Hare veronderstelling dat meisjes die op die wijze te werk gingen waarschijnlijk niet op den eersten rang be hoorden scheen bevestigdtoen de gezantscbapsraad von Berndt haar mededeelde dat hij een van haar her kende als de dochter van den secretaris Holmde andere wasnaar hij gehoord had, de dochter van een rijken expediteur. Hoehfelden moest gelooven dat Holm's dochter had geweten wie zij voor zich had gehad de portier had het haar in ieder geval gezegd deze kende de gravin toch en had van haar als hare txellentie gesproken zoodat het dus eene ongehoorde onbeschaamdheid scheen, dat de dochter van een ondergeschikte had doorgezet, dat de gemalin van den minister voor haar plaats m&8bfe. Wordt vervolgd. brengen. RUSLAND. Bij eene huiszoeking in een dames kostschool te Warschau werden verschillende nihilistische dagbladen en geschriften gevonden terwijl de juffrouw, die aan het hoofd dier inrichting stond met acht ha rer leerlingen in hechtenis werd genomen. Deze zaak wekt zeer de aandacht en is ondanks de pogingen der overheid om het gebeurde geheim te houden ruchtbaar geworden. Prins Leuchtenberg had deze school indertijd gesticht jfcer eere van de nagedachtenis van Keizerin Marianaar wie zij ook genoemd was. Steeds was zij bezocht geworden door de kinderen der eerste russische familiën en in de regeeringskringen werd zij als een veel vermogend middel beschouwd, om de kinderen van poolsche edellieden met russische denkbeelden te verzoenen, In den laatsten tijd hadden de polen hunne kinderen deze school niet langer doen bezoeken omdat de zedelijkheid dier leerlingen niet bijzonder hoog aangeschreven stond. Zoo scheen tus schen de leerlingen en de in de nabijheid wonende officieren van het in Warschau gevestigde regiment der garde een druk verkeer te bestaan en tijdens de car navalsfeesten had het hoofd dezer inrichting zelfs danspartijen gegeven welke door die officieren werden bijgewoond. Aan die ongeoorloofde verstandhouding werden dan ook toegeschreven de toenemende zelfmoorden onder de leerlingen. Men scheen te vermoeden dat het hoofd dezer inrichting in betrekking stond tot de russische nihilistenin Zwitserland verblijvendezij werd dan ook ten postkantore gevangen genomen juist op het oogenblik dat zij een uit Zwitserland toege zonden pakket nihilistische geschriften in ontvang nam. De poolsche bladen wijzen met ingenomenheid op het feitdat bij dit geval geen enkele pool betrokken is en dat dus de nihilisten alleen onder de russen schuilen. De wegens verduistering van gelden aangeklaagde directeur der afdeeling posterijen in het ministerie van binnenl. zaken Perfiljew is uit den dienst ontslagen en veroordeeld tot betaling eener boete van f 30000. De keizerlijke familie kwam den 14 des voormiddags te Kronstadt aan en vertrok des middags naar Petersburg. SPANJE. Het nieuwe ministerie is samengesteld uit de heeren Posada Herrerapresident-minister, Ruiz Gomezbuitenlandsche zaken Linares Rivas justitie, Gallostra, financiën, Moretbinnenlandsche zaken Lopez Dominguez oorlog Sardaalopenbare werken Suarez koloniën Yalcarcel marine. Over het algemeen wordt dit ministerie door de bladen gunstig ontvangen. In verschillende provinciën hebben weder overstroo mingen plaats gehadwelke hier en daar belangrijke schade aanrichtten. EGYPTE. In de maand November zullen waar schijnlijk 3 van de 10 engelsche regimenten naar En geland terugkeeren. VEREENIGDE STATEN. Het October-rapport van het departement van Landbouw bevestigt de in het September-rapport uitgesproken vrees betreffende de schadedoor de vorst van 8 September en twee vol gende dagen aan de maïs toegebracht. De cijfers van September zijn dientengevolge aanmerkelijk verlaagd. Het gemiddelde bedraagt nu 78 en de geheele oogst wordt op 1600 miljoen bushel geraamd. De tarweoogst zal 400 a 420 miljoen bushel bedragen. De hoedanig heid is beneden het gemiddelde. De opbrengst van den haver zal ongeveer 500 miljoen bushel bedragen van goede hoedanigheid. Gerst ongeveer 50 miljoen hoedigheid uitstekend. De toestand van de aardappe len is beter dan sedert 1875 het geval was. De tabaks oogst zal wat de hoedanigheid aangaatminder zijn dan de laatste jaren. De minister van buitenlandsche zaken heeft den be zant te Londen opgedragen te onderzoeken, of O'Don- nell de moordenaar van den verklikker Careyook Noord-Amerikaansch burger is en, zoo hij deze hóeda- nigheid mocht bezitten, al het noodige te doen ter ver zekering zijner verdediging. ZUID-AI RIK A. Het gerucht, dat de gouverneur van Natal Usibepu wil gebruiken om een einde te maken aan de moeielijkheden met Koning Ketswayo, wordt bevestigd. De engelsche resident in Zoeloelandï Osborne zond aan Ketswayo eene boodschap, om zich dadelijk over te geven, hem verzekerende, dat aan Usi bepu vergunning zou worden gegeven om de bosschen van Inkandhla op het gereserveerde grondgebied binnen te rukken zoo hij mocht weigeren. Hij zou volgens sommige berichten daaraan zelfs toegevoegd hebben dat engelsche troepen in Zoeloeland aanwezig waren om aan Usibepu's krijgsbewegingen zoo noodig zedelij ken steun te verleenen. Het engelsche blad de Daily News zou het gebruik maken van Usibepu's hulp tegen Ketswaijo eene schandelijke daad van den gouverneur van Natal vinden. In sterke bewoordingen keurt dat blad het in de regeering af, dat zij door Usibepu iets wil laten doen wat zij liever niet aan engelsche sol daten zou opdragen en alzoo hetzelfde te doen wat zij in de transvaalsche boeren in hunne geschillen met de grensbewoners veroordeelde. CHINA. Te Hainan werden bekendmakingen aan geplakt, waarin de europeanen en de mandarijnen met den dood woraen bedreigd. Oorlogschepen waren noodig voor de handhaving der orde. Te Foochow vielen ern stige onlusten voor, waarbij de fransche consul tusschen beide kwam. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Door den minister van waterstaat is de aanhangige suppetoire begrooting van zijn departement voor het loopende jaar nog verhoogd met 33,800, wegens vervroegde oplevering van termijnen van baggerwerk in een gedeelte van bet Noordzeekanaal. Den 4 heeft de marinier le kl. W. Rijsdijk to Amsterdam belast met de functiën van facteur, ge tracht bij den betaalmeester eenige mandaten te ver- zilveren hetgeen echter, omdat op die mandaten eene handteekening ontbrak niet gelukt is. Zij waren een gedeelte van meerdere dergelijke stukkenbetaalbaar te Amsterdam Rotterdam en Alkmaar, tot een geza menlijk bedrag van 43,420,78 gesloten geweest in een ambtshalve aangeteekend dienstpakketdoor dien marinier afgehaald. Hij beeft zich eerst van het corps verwijderd maar is teruggekeerd met de tijding dat hij het geheele pakket heeft verloren. De gemeenteraad van Zijpe heeft den 6 met 6 tegen 5 stemmen, verworpen een voorstel van den heer Nobelom op de begrooting voor 1884 200 uit te trekken voor schoolbibliotheken. Bij de harddraverij te S. Maartensvlotbrug den 9, zijn prijs en premiën gewonnen door paarden van do heereu R. KosA. Blaauboer Pz. en W. Breed. Bij die te S. Maartensbrug waren winners de paarden der heeren A. Sleutel en G. Leeuwen. De gemeenteraad van Schagen heeft den 10 be sloten aan den heer Jonk te Winkel het boren van een nortonput op te dragen. De nieuwe burgemeester der Egmonden is den 11 aan de grens der gemeente Egmond-binnen door den eersten wethouder den heer J. Valkering ver welkomd en door eene eerewacht op zijnen weg bege leid terwijl alle huizen gevlagd waren. Den 12 is te Amsterdam een man van een ladder, voor een huis aan de Keizersgracht, met het hoofd naar beneden op de straat gevallen. De dood volgde spoedig. Den 12 woei van bijna elk huis te Kolhorn de vlag ter eere van den heer Westphaal Quadekkedie zijne 40jarige practijk als genees-heel- en verloskun dige herdacht. Hij ontving van arm en rijk de ondub- belzinnigste bewijzen dat hij algemeen geacht en be mind wordt. Den 1.3 is aan het station Wijchen een conducteur van een aldaar stilstaanden trein door een voorbij- stoomenden trein overreden en onmiddelijk gedood. Het hoofd werd hem van de romp gescheiden en een der beenen verbrijzeld. Hij .laat eene vrouw en 2 kin deren na. De „Dilettanten-club" te Rotterdam heeft den 13 eene uitvoering gegeven ten behoeve der noodlij denden in Indiebij welke gelegenheid door jonge dames verkocht werd een 20 bladzijden groot gelegen heidsblad getiteld „Rotterdam-Krakatau"waarin de verschillende letterkundigen en kunstenaars der stad bijdragen hadden geleverd. De gemeenteraad van Sneek heeft den 13 met algemeene stemmen besloten, adhaesie te schenken aan het verzoek van het Nutsdepartement te Leeuwarden om de op te richten kweekschool voor bewaarschool- houderessen aldaar te vestigen. Den 13 wenschten vele arbeiders der „Veenen- daalsche Stoomspinnerij en Weverij" weder aan het werk te gaan maar dit werd hun door de directie belet. Den 14 is het nieuwe orgel in de herv. kerk te Nijeholtpade ingewijd. -Den 14 werd in het paviljoen der fransche com missie ter tentoonstelling te Amsterdam, namens de fransche tentoonstellers, aan hunnen commissaris-gene raal den graaf de Saint-Foix consul-generaal te Am sterdam bij monde van den heer Delfossez chef der firma Vauve Morel een prachtige eeredegen met rijk bewerkt, met briljanten bezet, gevest van gedegen zil ver, vervaardigd in de fabriek van den heer Froment

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2