No. 126*. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. TWEEDE BLAD. WOENSDAG 2£ OCTOBER. fiuitenUnb. Btmmilaub. AIKMAARSCHE COURANT. BELGIE. Aile bladen van beteekenis wijden arti kelen aan de ontvangst aan denjKoning en de Ko ningin bereid door hetSnederlandsche volk en wijzen op het belang dezer gebeurtenis. Het Journal de Bru- xelles eindigt zijn artikel met de volgende zinsneden. „Wenseben wij ons dan geluk met hetgeen plaats heeft. Laten wij zonder de enge grenzen onzer twee lauden te overschrijden het zedelijk vermogen van beider landaard verhoogen en nogmaals het bewijs leveren dat de| grootheid der volkeren niet (afhangt .van de getalsterkte hunner legersnoch van de uitgestrekt heid van hun grondgebied maar van de wilskracht hunner vaderlandsliefde en hunner liefde voor de bur gervrijheid, gepaard aan den eerbied voor hunne eeuwenheugende overleveringen. Boezee voor Neder land Deze laatste woorden zijn in het hollandsch geschreven. De gemeenteraad van Charneux bepaaldedat bij het openen en het sluiten der raadsvergadering ge meenschappelijk een gebed zou worden opgezegd. Dit raadsbesluit is vernietigd op grond dat het in strijd was met art. 15 der grondwetwaarbij bepaald is dat niemand gedwongen kan worden op eenigerlei wijze deel te nemen aan de handelingen of plechtig heden van een kerkgenootschap. DENEMARKEN. Het Folkething nam met 60 tegen 16 stemmen een voorstel der linkerzijde aan om alle regeeringsvoorstellen bij de eerste lezing aan te houden en naar eene commissie te verwijzen totdat het ministe rie afgetreden zou zijn. De rechterzijde kwam hiertegen in verzet. DCTITSCHLAND. Protsen. Bij de verkiezing van leden voor den gemeenteraad te Berlijn door de kiezers van de tweede klasse zijn den 19 al de kandidaten der liberalen gekozen. Ook de verkiezingen van de eerste klasse vielen den 20 in liberalen geest uit. ENGELAND. De Times verzet zich ten sterkste tegen het terugroepen van de engelsche troepen uit Egypte, Moet om de kosten het leger verminderd worden dan moet het geschieden doch de engelsche vlag mag niet verwijderd worden om de Arabi's die zich kun nen opdoen in bedwang te houden en den handel te doen herleven. Den 17 werd te Leeds de aangekondigde bijeen komst van afgevaardigden van liberale vereenigingen ter bespreking der parlementahervorming gehouden. 2500 Afgevaardigden van 500 vereenigingenwaar onder eenige dames en vele parlementsleden waren tegenwoordig. Londen was vertegenwoordigd door al gevaardigden van 27 liberale vereenigingen. Na ver werping met groote meerderheid van stemmen van een voorstel om de regeering uit te noodigen in het aanstaande zittingjaar een wetsontwerp in te dienen ter hervorming van het gemeentebestuur van Londen, vóór de indiening van een ontwerp tot uitbreiding van het stemrecht werd met algemeene stemmen eene motie aangenomen waarbij de regeering uitgenoodigd werd dadelijk na de opening der zitting een wetsontwerp in te dienen tot uitbreiding van het stemrecht. Vervol gens werd eene motie aangenomen, om gelijk kiesrecht te verleenen aan do hoofden van huisgezinnen in en buiten de steden en om ook stemrecht te verleenen aan die vrouwen, welke daartoe bevoegd waren. Daarna ging de vergadering tot den volgenden dag uiteen. Ierland, De behandeling van het geding tegen O' Donnellden moordenaar van den verklikker Carey, is op nieuw uitgesteld tot November wegens de afwe zigheid van nog eenige getuigen. FRANKRIJK. Met algemeene stemmen is door den ministerraad den wederrechtelijk op Madagascar gevangen genomen zendeling Shaw eene schadeloos stelling van f 30000 verleend voor de verliezen door hem tijdens zijne gevangenhouding geleden. De begrootingscommissie heeft voorgesteld ƒ16,000,000 in de begrooting te schrappen. De minister van finan ciën heeft zich met dat voorstel vereenigd en de be grooting geheel omgewerkt. De ministerraad heeft die gewijzigde begrooting reeds goedgekeurd. ITALIË. Den 22 viel in den omtrek van Brindisi zooveel regen dat het kanaal van San Giongio buiten zijne oevers trad twee spoorwegbruggen vernielde en onder vier gemeenten belangrijke schade deed ontstaan. De gemeenschap tusschen Bari en Brindisi werd daar door tevens gestremd. 2 Personen verdronken en voor- loopig kon het spoorwegverkeer aileen geschieden door het overbrengen van personen en goedereu over een afstand van 1300 ellen van den eenen trein naar den anderen. Eenige dagen vroeger was het dorpje Dal- leyno, dat bijna geheel uit houten huizen bestond, ge heel verbrand. OOSTENR1JK-HONGARIJE. De Neue Freie Presse betoogt, dat de goede verstandhouding tusschen Neder land en Belgie niet genoeg kan worden geprezen. Door de minzaamheid waarmede de Nederlanders den Ko ning en de Koningin van Belgie ontvingen geven zij een voortreffelijk voorbeeld hoe men zich met het ge beurde verzoent en de feiten der geschiedenis erkent. Het Fremdenblatt ziet in dat bezoek eene belang rijke gebeurtenis. Dat bezoek bezegelt den vrede en de vriendschap tusschen twee volkeren die op gelijken trap van beschaving staan en door gelijke vreedzame belangen verbonden zijn. Wanneer Belgie en Neder land tot beveiliging hunner grenzen zich nauwer bij elkander aansluiten dan beantwoorden zij slechts aan den wensch van Duitschland, dat levendig belang stelt in de onschendbaarheid der belgische en nederlandsche grenzen. Te Weenen zal spoedig eene proef worden genomen met electrische verlichting voor het zoeken van dooden en gewonden op een slagveld50 studenten ia de medicijnen 100 vrijwilligers der brandweer en 15 ge- neesheeren zullen de gevallenen voorstellen, terwijl het personeel der Weener vrijwilligers-ambulance tusschen 6 en 7 uren des avonds bij electrisch licht het voor slagveld aangewezen terrein zal afzoeken. Na den slag van Gravelotte waren 4 dagen noodig, om aan alle ge- gewonden hulp te verleenen en velen hunner waren zeker behouden gebleven zoo het mogelijk was ge weest bij avond en des nachts het redden voort te zetten. SPANJE. Het nieuwe ministerie heeft het verzoek van den gezant te Parijs, den heer Fernan Nunez, om ontslag voorloopig niet ingewilligd maar hem een verlof van twee maanden verleend. Herhaalde pogin gen om den gezant op zijn verzoek te doen terugko men mislukten nog steeds. Op eene door voorstanders van het vrijhandelstelsel gehouden vergadering werd besloten bij den minister van koophandel, mede voorstander van dat stelsel, aan te dringen op het indienen van ontwerp handelsver dragen met Engeland en Portugal. Zij besloten zelfs het ministerie te bestrijden zoo het dat stelsel niet volgde. ZWITSERLAND. De regeering heeft van de fransche regeering opheldering verlangd omtrent versterkingen die Frankrijk voornemens schijnt aan te leggen op den Mont Vuacbe, in Savoye, nabij de grenzen van het kanton Genève. Toen in 1815 de grenzen van dit rijk geregeld werden en deze republiek onzijdig ver klaard werd, is ook Savoye, toen aan Sardinië toege wezen onzijdig verklaard en de zwitsersche regeering betoogtdat Frankrijk in 1859 Savoye van Sardinië overnemendeook de verplichtingen aanvaardde op dat gewest gelegd. Wat de fransche regeering ant woorden zalwordt nog onzeker geacht hoe duidelijk hef recht ook aan Zwitserlands zijde schijnt te zijn want de Parijsche bladen o. a. de Temps beweeren dat er in 1815 geen last is gelegd op Sardinië maar op Zwitserland. Sardinië liet aan Zwitserland in 1815 eenige savooische dorpen maar daarvoor nam Zwitser land de verplichting op zich het onzjjdig verklaarde deel van Savoye iu geval van oorlog te verdedigen, gelijk het ziju eigen gebied verdedigen zou. Die rege ling was dus geen voordeel voor Zwitserlandmaar voor Sardinië. Frankrijk trad in 1859 in Sardinia's rechten, maar van een recht kan iedereen altijd afstand doenen Frankrijk is thans bereidde verdediging dier landstreek zelf ter hand te nemen, waarvoor Zwit serland dankbaar moest zijn. Reeds eenige weken geleden is deze zaak door de bladen te Genève besproken. Men dacht toen aan eene vergissing van een fransch officier, die toevallig de grenzen overschreed maar sedert bleek dat die offi cier op hooger last handeldeen thans zijn de verster kingen die op den Mont Vuache aangelegd zouden moeten wordenreeds afgebakend. De zwitsersche bladen herinneren aan een schrijven, door den Bonds raad reeds in 1859 aan de mogendheden gericht. Daar in wordt gewezen op de redenen die in 1815 tot de onzijdigverklaring van Zwitserland leiddenhet belang nl. van alle mogendheden dat in de jaren tusschen 1798 en 1813 duidelijker dan ooit gebleken was, toen beurtelings Franschen Oostenrijkers, Russen en Duit- schers de zwitsersche passen trachtten te bezetten om elkander in de flank of in den rug te vallen. Nu hadden wel de mogendheden en niet in de laatste plaats Sardinië er belang bij dat Zwitserland verdedigbare grenzen kreeg maar in de allereerste plaats dat rijk zelf, dat aan de westzijde eene linie van meer dan 50 uren zonder eeDig strategisch puntzou moeten be zetten indien het zijne verdediging niet tot hef aan grenzend deel van Savoye mocht uitstrekken. Van daar dat Savoye mede onzijdig verklaard werd omdat de verdedigings-linie voor Zwitserland aan die zijde dan beperkt werd tot eene lengte van 20 uren tusschen den Col du Bonbomme en den Mont Vuache. Ten slotte wordt dit in bijzonderheden aangetoondonder opsomming van de puntendie een zwitsersch leger in geval van oorlog zou moeten bezettenen ge ëindigd met de verklaring dat eene der voornaamste redenen van Savove's onzijdigverklaring in die zwitser sche veiligheids- en verdedigingsbelangen gelegen is. ZWEDEN, De zweedsche kerkvergadering, die om de 5 jaren vergadert en waarin de partijen zeer scherp tegenover elkander staan heeft eene herzien overzet ting van het Nieuwe Testament aangenomen en met 29 tegen 27 stemmen beslistdat voortaan wanneer een gescheiden man of vrouw een nieuw huwelijk ver langt aan te gaan dat huwelijk alleen dan kerkelijk ingezegend mag worden wanneer het vroegere huwe lijk ontbonden werd wegens ontrouw en de onschuldig bevondene op nieuw trouwen wil. EGYPTE. Het gezondheidsbureau te Alexandrië is zeer ontevreden over den engelschen consulairen agent te Port-Saïd, die doorzette, dat twee uit Indië komende personendie in quarantaine waren aan wal moch ten komen. ZUID-AMERIKA. Iglisias is als president van Peru opgetreden. Onmiddelijk riep hij het congres bijeen om de vredesvoorwaarden goed te keuren. VEREENIGDE STATEN. De amerikaanscbe consul te Bordeaux (Frankrijk) deelt in zijn verslag aan de regeering mede dat in dat rijk voortdurend minder wijn gemaakt wordt en dat de helft van de uit die stad uitgevoerde wijnen alleen bestaat uit mengsels van hongaarsche italiaansche en spaansche wijnen. Verder merkt hij op dat de verkoop van vervalschte wijnen in Frankrijk door de regeering verboden is doch dat het vervalschen zelf nooit of nergens belet wordt. Aan de grenskantoren wordt door bekwame deskundigen tegen den invoer van vervalschte wijnen gewaaktdoch de uitvoer van de schadelijkste mengsels wordt niet alleen oogluikend toegestaanmaar zelfs bevorderd omdat de regeering ze gaarne het land ziet verlaten. Hij raadt de benoeming van scheikundigen aan ieder grenskantoor aan. De te Halifax gevangen genomen personen Bracker en Holmes verklaarden zooals wij reeds in een tele- legratn in ons vorig nummer mededeelden voor den rechterdat zij zich dynamiet aangeschaft hadden voor een geoorloofd gebruik in mijnen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De regeering heeft overgelegd een bundel stukken betreffende den brand op de marinewerf te Amsterdam. De justitie vond geen aanleiding om een nader onder zoek in te stellen. De opruiming van de beschadigde materialen moest op korten termijn geschiedende gebruikelijke aankondigingen en aanwijzingen zijn echter geschied. De gewone taxatie was echter onmogelijk wegens de buitengewone wanorde op het terrein op reddering daarvan zou ook veel tijd en geld gekost hebben. Alle verkochte materialen waren voor marine- gebruik ongeschikt, inzonderheid het ijzer. De commissie van rapporteurs der 2e Kamer voor het wetsvoorstel tot onteigening ten behoeve van een locaalspoorweg WinterswijkZevenaar heeftom de Kamer in de gelegenheid te stellen over het al of niet behoud der seder 1815 in organieke en andere wetten voorkomende plaatsnamen te beslissenals amendement voorgesteld die in plaats te stellen van de door den minister gebezigde. De minister van koloniën heeft bij suppletoire in- dische begrooting voor 1884 het verleden jaar terug genomen voorstel herhaald tot overbrenging der fabriek voor marine en stoomwezen te Soerabaya naar het ma rine-etablissement aldaardaar gebleken isdat die fabriek technisch wel voldoende ismaar bouwkun dig niet meer geschikt is te achten noch te maken. De kosten worden geraamd op f 335,000. De minister van financiën heeft uit het ontwerp, houdende nadere bepaling omtrent den suikeraccijns teruggenomen art. 6 betreffende de accijnsheffing van engelsche biscuits enz. Bij kon. besluit van 9 Oct. is bepaald dat de oude rechterlijke archieven, dagteekenende van vóór de invoering der fransche wetgeving en thans nog bij de gerechtshoven, rechtbanken, kantongerechten, gemeente besturen of hypotheekbewaarders berustende, naar de be waarplaatsen van archieven te 's Gravenhagein de hoofdplaatsen der provinciën of te Roermonde ter be slissing van den ministervóór Januari 1889 moeten overgebracht worden. Den 14 is bij de herv, gemeente te Leiden als predikant bevestigd een geboren israëliet en wel door een voormalig r. c. geestelijke. Bij de harddraverij te S. Maarten, den 14, waar aan 19 paarden deel namen zijn prijs en premie ge wonnen door paarden van de heeren K. Kaan Dz., C. Brak en W. Schermerhorn en bij die op denzelf- deu dag aan het Zand met 12 deelnemers de prijs een regulateur, door „de Deugd", van den heer A. Stam in't Veld, en de premie, 2 karaffen met glazen, door „de Koning", van den heer C. J. de Wit. Den 15 is te Nuenen (Noordbrabant) een in aan bouw zijnde korenmolen ingestortwaardoor de werk- mans Swinkels het leven verloor en 4 andere gevaarlijk gekwetst werden. Bij kon. besluit van 15 dezer is bepaald dat de koperen pasmunt, geslagen krachtens de wetten van 28 Sept. 1816 en 26 Nov. 1847 buiten omloop worden gesteld en gedurende November, December en Januari bij de Rijks-betaalmeesters en ontvangers ingewisseld kunnen worden. In eene den 15 in het gebouw der pers op de tentoonstelling te Amsterdamgehouden vergadering van journalisten is in beginsel besloten tot de oprich ting eener vereeniging van nederlandsche journalisten. Yoor het verdiepen van het groot scheepsvaar- water aan het beneden- en het boveneind van het Scheur, voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee den 17 aan het ministerie van waterstaat in 2 perceelen aanbesteed waren laagste inschrijvers de heeren M. C. de Jong P. Mz. te Slie- drechta f 69,900, en A. G. Huyskes te Hedela f 68,200. In den vroegen morgen van den 19 werd schip per Schuiling met zijn schip geladen met aardappe len te gevolge van harden wind in het Kalkwijksche- diep te Yeendam losgedreven en in den weg geraakt

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5