No. 127. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. 13> Een staatsgeheim. VRIJDAG 26 OCTOBER. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Prijs der gewone Advertentiën Van 15 regels /0,75; iedere regel meer f 0,15» Groote letterB naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEE ZOON. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. LXVIII. F r a n k r ij k. IX. Wij hebben nu nog te beschrijven het aanwezige in de ruimte Achter het Algemeen Fransch Agentschap en in de doorgangen, die eenerzijds naar de laatst be zochte zaalanderzijds naar de spaansche afdeeling leiden. Wij vinden hier doozen met schalen maten en gewichten en met landmeters-benoodigdheden van L. Duru te Bordeaux, photografische reproduction van oude teekeningen van Delphin Petit te Rijsel schilderwerk voor waaiers van Flagey te Parijs een groot boek met calligrafisch werk (dat van on zen Grevenstuk niet evenarende) van Ed. Flament te Douai, een tot de binnenplaats en het daar staande gemak- en waschhuis toegang gevenden winkel vol van het Liqueur du pére A. Rermann, van O. Sieuzac- F. Cazanove te Bordeauxeen groep van een opge zet hert en 4 opgezette honden op het oogenblik dat het afgejaagde dier den strijd tegen zijne ver volgers waarvan er een gewond op den rug ligt opgeeftvan J. Charon te Nanteseene vitrine vol kunstbloemen en daarnevens eene verzameling nage bootste bontbladige en andere sierplanten, waarbij de naam des inzenders ontbreekt (vermoedelijk Dupont- Delafosse Cie. te Parijs)een toestel met 26 aan draden opgehangen, bij aanslag harmonische klanken gevende vuursteenen van H. Baudre te Parijs die tegen betaling van een gering bedrag voor de bezoe kers bespeeld wordenen eindelijk de verschillende inzendingen van gelooide huiden zwartgekleurd, gelakt en geperst lederzeemlederwit leder voor handschoenen gesneden en geperste bovenstukken voor schoenenmarokijn en leder van krokodillen- huiden. Eene belangrijke afdeeling heeft echter nog plaats gevonden in hetzelfde locaal, n.l. die van het onder wijs voornamelijk bezorgd door de overheden van het departement van het Noorden. De inzending daarvan bestaat uit afbeeldingen van de normaal school te Douaivan eene groep schoolgebouwen te Rijselen van scholen te Roubaix en Mons-en- Baroeulgipsfiguren modellen van houtconstruc- tiën draaiwerk enz.behoorende tot en voorwer pen van ijzer vervaardigd gedurende den vierja rigen cursus van de école primaire supérieure et professionnelle te Douaiverzamelingen van plan ten en insecten van de normaalschool aldaar hulpmiddelen voor het onderwijszijnde school boeken verzamelingen van plantennuttige en schadelijke insecteneen relief van het arrondisse ment Valenciennesmaten en gewichtenmodellen van gipshout en ijzer constructiën van deuren vensters en kapspanten en, speciaal voor Roubaix met het oog op de plaatselijke nijverheid, stalen van allerlei weefsels en gekleurde wolsoortenschool werk (waarbij prachtig schrift van de leerlingen der école primaire supérieure te Rijsel), teekenwerk der jongens en handwerken der meisjes in menigte van scholen te RijselRoubaixDuinkerken So- lesmes en Maubeuge; fraai geschilderde porceleinen borden van de école prim, super, de jeunes filles te Rijselgeweren vlaggen trom trompet en pet voor de wapenoefeningen der knapen. Ook de stad Havre zond schoolwerk en de afbeelding eener school. Een simpliciakast van Aristide Faidherbe, waarvan wij de, waarschijnlijk door het vochtige weder gezwollen, R,den niet kunnen openenmoet een „museum varfkleeding, verwarming en voeding" bevatten. Behalve een inzending van gebonden boek werken van den „Oercle.Parisien", den franschen bond tot bevordering van het onderwijs in de departemen ten vinden wij ten slotte eene groote inzending van ArmeDgaudainé te Parijs. Daartoe behooren op zwar ten grond gekleurde wandplaten betrekkelijk nijver heid, landbouwnatuurlijke historie, toegepaste na tuurkunde, cosmografie, schoone kunsten enz., waarvan tot nog toe 52 zijn verschenen; een model van eene school in het elfde arrondissement van Parijs, versierd met deze wandplaten; modellen in carton-pierre enz. van gereedschappen en wapenen uit de steenperiode en tot verduidelijking van het smeden en wellen van ijzerwerk modellen voor het middelbaar en hooger onderwijster verklaring van electrische verschijnselen (doorsneden \ran een inductieklos van Ruhmkorff en van een telefoon van Bellmagneto- electrische machine van Méritensdynaino-electri- sche machine en electrische regulateur van Siemens), en modellen voor het hooger en handwerk-onderwijs (deelen van eene stoommachinehydraulische pers enz., ten deele op de ware grootte). Even als Duitschland heeft Frankrijk Onder het Afdak aan de noordoostzijde van het hoofdgebouw eenige inzendingen geplaatst, en wel de volgende loco motief en personenwaggon 3e. kl. voor een locaal- spoorweg, zomer-tramrijtuigen, waarbij de in Egypte gebezigdesporen wissel en draaischijf voor een draagbaren spoorweg (porteur-Decauville sedert 7 jaren reeds in werking bij 2700 verbruikers, waar van 22 in Neerl. Indie) met suikerriet- en tipwagens, alles uit de werkplaatsen van Decauville ainé te Petit-Bourgdorische portiek2 raamomlijstingen, Het geruchtdat in het ministerie van buitenlandsche zaken over een geheim verdrag met den gezant van in onderhandeling was zette de geheele diplomatie in beweging. De ambtenaar ter kanselarij van genoemd gezantschap sprak er Flitzer over en maakte de op merking datindien dat verdrag zoo luidde als men vermoedde en tot stand kwam de oppositie zeer spoe dig het hoofd stoutmoediger dan ooit zou opsteken, en ook de internationale verbroedering der werklieden spoe dig den genadestoot zou krijgen. „Indien onze gezantging de ambtenaar voort „nauwkeurig omtrent het verdrag kon worden inge licht dan zou onze regeering tijdig tegenmaatregelen kunnen nemen. De vader van den jongen Holm is ambtenaar in het ministerie, hij zou zijn vaderland een dienst bewijzen wanneer hij ons den inhoud van het verdrag mededeelde en de gezant zou er gaarne twee maal honderd duizend gulden voor betalen." „Zooveel?" antwoordde Flitzer, „daarvoor zou mis schien mijnheer von Stolpen zelf om te koopen zijn. De secretaris Holm is onomkoopbaar." „Een hooggeplaatst ambtenaar zet te veel op het spelwas het antwoord „van die zijde is niets te ver wachten. Maar wanneer de jonge Holm zich heimelijk een afschrift van het verdrag verschaffen kon Hij is slotenmaker, zijn vader werkt op het ministerie hij kan misschien gelegenheid vindenom daar binnen te dringen. Misschien is het zelfs zijn vader, die het verdrag moet copiëeren 1 Flitzer, wanneer gij de zaak mogelijk maaktzijt gij zeker van eene ridderorde en eene flinke som gelas daarenboven." De lezer kan het verdere gissen. Flitzer had aanvankelijk tegenover Robert eene moeie- lijke taak ofschoon hij verstandig genoeg was, om hem te verzwijgenwelk gebruik hij wilde maken van de copie van het verdrag en er slechts van sprakdat men eene vaderlandslievende plicht vervulde eene plicht tegenover het volk wanneer men geen middel ontzag om de intrigues aan den dag te brengen die de reactie op touw zette. Roberts eergevoel kwam te gen de laffe daad in opstand en zeide bovendien te vreezen dat hij daarmede de eer en het bestaan zijns vaders in gevaar bracht. Flitzer wist beide bedenkingen wegteredeneeren. „Een heimelijk verraad jegens het volk mag men op iedere wijze te keer gaan antwoordde hij „het is niet laf om een sterker vijand met zijne eigen wapenen te be strijden. Het bestaan en de eer uws vaders zullen echter niet in gevaar komen. Niemand zal, wanneer de zaak werkelijk ontdekt werd uwen vader voor uwe daad verantwoordelijk stellen maar bovendien heb ik de middelen in handen om dengene voor ons te winnen, in wiens hand het ligt, of uw vader met een onderzoek al of niet zal worden lastig gevallen. De geheimraad van Stolpen zal moeten doen wat ik van hem ver lang hij zal het echter ook gaarne doen want men heeft hem tot den zondenbok van alle misgrepen der regeering gemaaktmen heeft hem in zekeren zin aan de oppositie prijs gegeven hij zal de regeering maar al te gaarne eene poets willen spelen voordat hij zijn ontslag neemt." Robert begon te wankelen toen Flitzer hem voor de voeten wierp dat hem de moed tot eene stoutmoe dige daad ontbrak dat hij nietsbeduidende bedenkin gen tot voorwendsel nam en een kampvechter voor het recht des volkswanneer hij het eerlijk meende meer moest wagen, dan zulke kleinigheden. Robert bezweek voor de verzoeking. Men sprak eene ontmoeting af in het koffiehuiszoodra Flitzer zijn onderhoud met den geheimraad von Stolpen zou gehad hebben en de expediteur kon Robert zegevierend me- dedeelen dat hij alle koorden in handen had. 2 balustradestrapleuning pilasters schoorsteen mantels platentegels en keien uit de mar mer- en steengroeven der Vallee-Ileureuse bij Bou- logne-sur-Mer ingezonden door de Compagnie de Travaux publics te Parijs [behakt is de steen grauw met roode en witte aders, gepolijst meer geel, het best aan te duiden als „Napoleon-rouge"]groote verzameling materiëel voor gewone en verplaatsbare spoorwegen met vaste en draaibare wagensdrie- wielige ijzeren handwagens, dommekrachten, bascu les en weegschalen van L. Paupier te Parijs; rijbare pompenbrandspuitenhandspuiten en slangen tallooze malen bekroond, van Noël aldaar; paarden- harken en eggen van Em. Puzenat te Bourbon- Lancypaarden- gras- en korenmaaiers en harken van de Soc. anon. „La Bourguignonne" te Dijon en van Souchu-Pinet te Langeais. In de zoo laat in het Parijsche park gebouwde loods treden wij thans binnen, en vinden die nog niet half gevuld door 4 keurig bewerkte voertuigen van de Soc. anon. „La Carosserie industrielle" te Parijs. Zij dienen tot het vervoer van goederen van de magazijnen „du Printemps" en van het huis Kriegervan het in Algiers bereide „amer-Picon" en van de wijnen der kelders van bet Grand Hotel te Parijs. Die voor laatstgenoemde onderneming- vertoont uitwendig 18 vaten in dubbele rijen op elkander gestapeld en heeft onder de voetplank van den bok nog een tot lantaarn dienend, van glas voorzien vaatje. In het bijgebouw treffen wij nog enkele fransche inzendingen aanen wel molensteenen van Lallier Vernot Cie. en de „Société générale meulière", beiden te La-Ferté-sous-Jouarreroode en gele on- verglaasde tegeltjes van J. Rafin E. Ameuille te S. Paul bij Beauvais en 4 machines tot het zuive ren en sorteeren van granen enz. van Jh. Pernollet te Parijs. Wordt vervolgd. iSuitctUanb. DLHTSCHLAND. Den 22 werd uitspraak gedaan in zake de beklaagden van het in brand steken der synagoge te Neustettin in Januari 1881. De twee Heidemann's, vader en zoon, werden schuldig verklaard aan het niet doen van aangifte van het aan hen be kende voornemen om de synagoge in brand te steken en veroordeeld de eerste tot 3, de tweede tot 6 maan den gevangenisstraf. De beide Lesheim'svader en zoon werden wegeus medeplichtigheid aan die brand stichting veroordeeld de eerste tot 4 jaren tuchthuis straf, de tweede tot opsluiting in een verbeterhuis. De koster Löwenberg werd vrijgesproken. Lesheim de vader werd onmiddellijk na de uitspraak in hechtenis „Stolpen fluisterde hij, „zal uw vader het geschrift geven hij weetwaarom het te doen isindien het zonder gevaar konzou hij ons wel iedere verdere moeite willen besparen, maar er moet voor alle moge lijke gevallen voor gezorgd wordendat ten minste voor den schijn een onderzoek kan worden ingesteld. Wees dus volkomen gerust. Maar nog meer. Indien het allerergste gebeurtdan kan uw vader hoogstens een zeer schraal stuk brood verdienen en op mij rust dan de eereplicht, om hem daarvoor drievoudig ver goeding te schenken. Het geval is ondenkbaar, maar ik wil schriftelijk waarborg geven." Flitzer ontkurkte reeds de derde flesch Rüdesheimer, toen hij dit zeide maar al begon Roberts bloed ook sneller te vloeien, toch bleef zijn hoofd nog helder, en de vermelding eener mogelijkheid die Flitzer in het geheel nog niet had aangeroerd deed hem toch weder aarzelen. Daar hoorde hij in het zijvertrek zijn naam noemen. „Men moet den vader van dat pedante nest uit zijn dienst jagen. Kostelijk eene dochter van een klerk op den eersten rang 1" klonk het terstond daarna. „Om Gods wil, daar is iets gebeurd," fluisterde Flit zer verschrikt. „Mijne dochter heeft van avond uwe zuster medegenomen naar den schouwburg, het schijnt, dat de officieren daarover spreken." Het bloed steeg Robert naar het hoofd. „Wien gaat het iets aan, of mijne zuster den schouwburg bezoekt," riep hij„indien ik wistdat de ofifcieren over haar spraken bij God Stfluisterde Flitzer, sussend en smeekend. „Laat ons eens luisteren zij vermoeden nietdat de zaak ook ons belang inboezemt. Zij zijn onder elkander en kunnen dus praten over hetgeen zij wilier." „Het is natuurlijk zeide een officier, „dat de on dergeschikte ambtenaren ook onbeschaamd worden wanneer men duldtdat de werklieden de groote hee- ren uithangen. Maar de ambtenaren heeft men ge lukkig nog in zijne macht." ALMAARSCIIIi COURANT

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1