BinnettUub. genomen. Al de veroordeelden rijn israëlietenaan vankelijk waren christenen van deze brandstichting ver dacht en eerst na een langdurig onderzoek was het mogelijk de daders aan te wijzen. Bij het vonnis wordt uitgemaakt, dat deze misdaad geschied is met het twee ledig doel om aan de israëlieten vijandige personen voor de daders te doen doorgaan en om door de lief dadigheid en den godsdienstzin van duitsche en vreemde geloofsgenooten een nieuw veel fraaier kerkgebouw te verkrijgen. De Keizer is in den vroegen ochtend van den 23 uit Baden-Baden te Berlijn aangekomen. De overwinning der liberalen by de gemeenteraads verkiezingen te Berlijn tegenover de conservatieven en de socialisten geeft aan de bladen dier partij aanleiding tot het uiten van juichkreten. Die bladen zien in deze overwinning tevens een geduchte nederlaag voor de regeering daar de ontbinding plaats had in de hoop dat de liberalen in de minderheid zouden bomen. Onder de 126 leden zijn slechts 2 socialisten en 5 leden der partijdie bepaald vijandig zijn aan de israëlieten. Er moeten nog 2 herstemmingen plaats hebben. De regeeringspresidenten te Munster en Trier ver boden ook den invoer van runderen en kalveren uit NederlandBelgie en Luxemburg. ENGELAND. Op de tweede bijeenkomst van afge vaardigden der liberale vereenigingen te Leeds kwam het eerst aan de orde de betere verdeeling der parle mentszetels. De noodzakelijkheid daarvan werd alge meen erkend. Vele afgevaardigden verklaarden zich voor eene doortastende hervorming en wenschten het land in even groote kiesdistricten te verdeelen doch de meerderheid was van gevoelendat. eerst een ont werp ter uitbreiding van het stemrecht moest worden ingediend dat zeer eenvoudig kon zijn en in het aan staande najaar wel door de regeering ingediend kon worden. Verder werden motiën aangenomenwaarbij a. de thans bestaande bepalingen omtrent de vertegen woordiging der minderheden verklaard werden strijdig te zijn met het beginsel van volksvertegenwoordiging b. afgekeurd werd de weigering van het Lagerhuis, om den driemaal wettig gekozen Bradlaugh als lid toe te lateD o. de afschaffing van den parlementseed wen- schelijk geacht werd. De nieuwbenoemde lord-mayor te Londen, tevens lid van het Lagerhuis heeftop een verzoek om de afge vaardigden der Transvaal op zijn feestmaal in de Guild hall op 9 November te noodigen geantwoorddat hij dit niet doen zou. Hij meende bekend te staan als een ijverig lid van de Maatschappij ter bescherming der Inboorlingen en niets zou hem kunnen bewegen de hand te drukken aan vertegenwoordigers eener repu bliek waarop hij herhaaldelijk in het Lagerhuis de woorden van Canning toepasselijk had genoemd: „Hare lippen zijn van de geboorte af besmet met bloed; haar geheele bestaan is een aaneenschakeling van roof wreedheid en moord geweest." Tegen den 25 is do ministerraad bijeengeroepen. Ierland. De houtvester Lucy, wiens lastgever in de laatste jaren meermalen moeielijkheden met de pachters had is den 20 des ochtends, in het district Cork gevaarlijk gewond geraakt door een schot van achter eene heg. ERANKRIJK. De uiterste linkerzijde heeft beslo ten aan de regeering ophelderingen te vragen over hare algemeene staatkunde. Den 25 komt zij bijeen om te beslissen over de wijze, waarop dit zal geschieden. De redevoeringendoor den minister-president te Rouaan en te Havre uitgesproken zijn in het Journal Offieiel (Staatscourant) thans openbaar gemaakt. Het laatste besluit tot hervorming der rechterlijke macht is verschenen. 38 Rechters zijn weder op pen sioen gesteldterwijl door het bedanken van eenige benoemden en verplaatsten nog 29 anderen gelijk lot ondergingen. De door den minister van koophandel indertijd uit- „In de kamer klaagt men reeds over de willekeur der hoogere ambtenaren. Indien dat zoo voortgaat, dan maken zij eene wetdat de chef zijn klerk met glacé handschoenen moet aanvatten. Zoo gaat het stap voor stap vooruittotdat eindelijk ook de tucht in het leger wordt ondermijnd." „Is dan die oude Elitzer zoo rijk viel eene andere stem in. „De kleine meid ziet er niet kwaad uit." „Hij moet veel hebben want voordat zulk een man zich equipage aanschaftmoet hij honderd duizenden in zijn zak hebben. Het verwondert mij maar, dat hij zich voor zijne familie geen meer passende omgang zoekt. Die geldmannen verstaan er zich anders op en trachten ook reeds bij officieren aan huis te komen." Elitzer moest Robert vasthouden. Diens gelaat gloeide van toorn. „Die dochter van dien klerk zag er ook niet kwaad uit. Zij stak de neus als eene prinses in de lucht zeide Kneist. Robert was niet meer te houden. Gloeiend van toorn riep hij met luide stem den waard toedie juist in de nabijheid stond dat hij de deur van de zijkamer zou sluiten opdat men de zotheden niet zou behoeven te hoorendie daar ten beste werden gegeven. „Dan moet gij maar liever heengaan antwoordde de waard. In de zijkamer verstomde het gesprekmen had de heftige woorden gehoordmaar wist nietwien zij eigenlijk golden. Twee officieren kwamen op den drem pel en keken in de zaalalsof zij ieder, die twist met hen zochtwilden uitdagenom zijne woorden te herhalen. Elitzer gaf zich alle moeiteom Robert tot kalmte te brengen en hem overtehalenom met hem heen te gaan. De expediteur was er de man niet naar, om bjj twisten op zijn recht te staan sinds hij niet meer in de kringen leefde, waar men dit slechts met de vuisten uitmaakt, en daar ook de waard de partij der voorname gasten kooswas hij dubbel angstig. Hij gevaardigde buitengewone maatregelen tot wering van de cholera zijn dezer dagen ingetrokken. De Eranceeen der bladen welke den minis ter-president het heftigst bestrijden voert negen punten van beschuldiging tegen hem aan. Hij heeft: 1°. over de gebeurtenissen in Tonkin het land bedro gen 2°. het door Bourée met China gesloten verdrag verworpen en daarna over een nieuw onderhandeld, dat voor Erankrijk vernederend is8°. in Madagascar de zaken zoo jammerlijk slecht bestuurd dat hij thans moet trachten, Shaw met geld af te koopen; 4°. Spanje getergd en deemoedig om verschooning gevraagd 5°. het bijeenroepen der kamers veel te lang verschoven 6°. generaal Thibaudin in het ministerie de vertegen woordiger der uiterste linkerzijde, tot aftreden gedwon gen; 7°. bij het ministerie van oorlog tot ondersecretaris van staat een niet-militair benoemd wiens ongeschikt heid bekend is; 8°. de samenstelling van het ministerie door het benoemen van een onder-secretaris van marine veranderd 9°. tot minister van oorlog benoemd gene raal Campenon die in 1882 zich 's lands misnoegen op den hals haalde door de bevordering van generaal Mirabeleen generaal van 16 Mei. Den 22 hield de nieuwbenoemde prefect der Seine Poubelle in de zitting van den gemeenteraad te Parijs eene redewaarin hij in zeer vleiende woorden over Parijs sprak en zich blijkbaar beijverde om den raad voor zich in te nemen. Senaat. Den 23 kwam hij bijeen om dadelijk tot den 25 uit een te gaan. De minister van financiën werd dezer dagen door de begrootingscommissie der Kamer gehoord. Hij deed haar eenige mededeelingen omtrent de ontvangsten in de laatste twaalf maanden en verklaarde zich ten sterk ste tegen eene vermindering der aflossing van schuld. Na zijn vertrek nam de commissie met 16 tegen 10 stemmen echter het voorstel van baar medelid Bouvier aan om wel tot die vermindering over te gaan. Nog in een ander punt heeft die commissie den minister in het ongelijk gesteld. Zij nam als grondslag voor de raming der belastingen op voorstel van dat zelfde lid aan de opbrengst over een tijdvak van 12 maan den te weten 9 maanden van het loopende en 3 maanden van het voorgaande jaarwaardoor hare ra mingen ver beneden die van den minister bleven en het tekort ongeveer 31% miljoen guldens zou bedragen. Reeds was het gerucht in omloop, dat de minister tengevolge van die beslissingen zou aftreden. Kamer. Den 23 kwam de Kamer weder bijeen. Aan de leden was voor de opening der zitting een geel boek toegezonden waarin verklaard werd dat de toestand in Tonkin verbeterd was en dat de onderhandelingen met China tot niets geleid hadden door de toenemende eischen van dat rijk dat de ontruiming van Tonkin door Erankrijk en vaststelling der grens ten zuiden der roode rivier verlangde. Daarin wordt de hoop uit gesproken dat de aankomst der versterkingen weldra de bevrediging van Tonkin voltooien en China tot een juister inzicht in den staat van zaken brengen zal. Bij de regeling van de orde der werkzaamheden werd, overeenkomstig den wensch der regeeringde voorrang gegeven aan de behandeling van de gemeentewetge deeltelijk reeds afgehandeld en verworpen een voorstel van het lid der rechterzijde Baudry d'Asson om dage lijks zitting te houden en eene bepaalde zitting voor de behandeling van interpellatiën vast te stellen. De mi nister van financiën diende voorstellen in tot wijziging der begrooting. Daarna werd de zitting gesloten. ITALIË. De minister van marine heeft zijn ont- slag gevraagd naar men zegtom de verwerping door het ministerie van zijn voorstel tot het toekennen van pensioen aan 4 vice-admiraals. PORTUGAL. Onverwacht ontstond tusscben de mi nisters verschil van gevoelen over het tijdstip der ge meenteverkiezingen ten gevolge waarvan de ministers van binnenlandsche zaken en marine ontslag namen. De heer Pontes werd belast met de samenstelling van verliet het locaal door eene zijdeur, toen hij zagdat Robert niet naar hem luisterde. De jonge man voelde zich in zijn recht het maakte hem toornigdat de waard hem de deur wees in plaats van ook billijk te zijn tegenover de minder aan zienlijke gasten, hij beefde van opgewondenheid, toen hij zagdat de waard met de officieren spraken daarbij met een verachtelijk gebaar op hem wees alsof hij hen wilde afraden om zich met hem intelaten. „Ik neem u allen tot getuigen, mijne heeren," wendde Robert zich tot de overige gasten in de groote zaal „dat de waard mij de deur wjstomdat ik mij over ongepaste woorden van officieren beklaag. Ik hoorde den naam mijner zuster op onbetamelijke wijze noemen, en dat is onbeschaamd want mijne zuster is een eer baar meisje." „Stoot den kerel neerklonk het donderend uit de kamer, een officier rukte zijn sabel van den muur, de waard wenkte een kelner en drong op Robert toe deze had echter een stoel gevat en zwaaide die voor zich uitroepende „Ik heet Robert Holmwie mij te na komt sla ik tegen den grond." De gasten in de zaal kozen luide en dreigende voor Robert partij en terwijl eenigen hem trachten te be wegen om onder hunne bescherming nu het locaal te verlatenverklaarden anderendat zij voortaan een koffiehuis zouden vermijdenwaar de waard rustige gasten Diet voor beleedigingen wist te vrijwaren. De officieren gingen schouderophalend naar hunne plaatsen terugzij hadden gemeend geheel onder el kander te zijn zij hadden niet kunnen vermoeden, dat een familielid van de personenover wie zij spraken hen hooren kon. Het locaalwaarin zij zich bevon den behoorde tot de beste van de plaatsdej hooge prijzen waarborgden een goed publieken bovendien was de kamerwaarin de officieren zatenvoor hun gezelschap gereserveerd. Wordt vervolgd. een nieuw ministeriedat dezelfde staatkunde zal blij ven volgen. De gemeente-verkiezingen zijn vastgesteld op 4 No vember a.s. SPANJE. De minister van oorlog heeft aan de voornaamste militaire overheidspersonen een schrijven gerichtwaarin hij de noodzakelijkheid aantoont om het peil van het spaansehe leger te verheffen door strenge tucht en betere regelingin verband met de onlangs voorgevallen ongeregeldheden te Badajoz en Seo de Urgel. Het met Marokko bestaande verschil over de gren zen is ten genoegen van dit rijk opgeheven. Het ver krijgt het verlangde grondgebied. TURKIJE. Volgens sommige berichten is Midhat- pacha de bekende voorstander van het invoeren van hervormingen in Turkijeop vrije voeten gesteld en naar Londen vertrokken dank zij den invloed van den engelschen gezant te Konstantinopel. EGYPTE. Een slavenhandelaar is door een krijgs raad te Cairodie uit 3 engelsche en vier egyptische officieren bestond, tot 3 jaren dwangarbeid veroordeeld. Eene soendaneesche vrouw verklaarde dat zij te Cairo te koop aangeboden was. Borelli-bey, rechtsgeleerd raadsman der egyptische regeeringwordt vervangen door den heer Cavallihet italiaansche lid der internationale commissie voor de vaststelling der schadevergoeding. Naar men gelooft zou Borelli-bey zich verzetten tegen de maatregelen van de engelsche ambtenarendie in egyptischen dienst zijn en daarom aftreden. Den 23 werden te Alexandrie 4 nieuwe sterfgevallen aan cholera aangegeven. ZUID-AFRIKA. Het berichtdat Koning Kets- wayo zich aan de engelschen overgegeven heeftis bevestigd. Hij zou onmiddellijk naar Natal gebracht worden. ZUID-AMERIKA. Het vredesverdrag tusschen Chili en Peru is onderteekend. De juiste inhoud daarvan is nog niet bekend. Alleen is bepaald dat de open bare gebouwen te Lima en Callaodie thans in het bezit der chileeDen zijn achtereenvolgens aan de pe- ruaansehe overheden terug gegeven zullen worden. Den 23 ontruimden de chileenen Lima des morgens te 8 uren en twee uren later hield generaal Iglesias zijnen intocht als president. CHINA. Volgens een aan het engelsche blad de Daily News gezonden telegram heerschte onder de be woners van Huipbong groote ontsteltenisomdat men bevreesd was voor aanvallen eener bende zeeroovers 1200 man sterk die zich op 12 mijlen afstand gele gerd had. Met spanning werd de aankomst van nieuwe frausche troepen te gemoet gezien al hield men het er voor, dat het sterk verminderde garnizoen wel in staat zou zijn om den aanval af te slaan. In het chiueesche kamp ten noorden van Hanoi heerschte groote bedrijvigheid. De te Hongkong verschijnende bladen melden dat de naar Bacninh gezonden fran- sche troepen de forten met Kruppkanonnen gewapend en zoo versterkt bevonden hebben, dat zij niet stormen derhand ingenomen konden worden. Volgens een ander bericht zouden de franschen Bacninch aanvallen. De gemeenteraad van Leiden heeft den 18 de Leidsche Tramwegmaatschappij vergundvan 1 Nov. a.s. tot 1 Mei 1884 de exploitatie der lijn station Haven te staken. In de op 4 October verdaagde vergadering van obligatiehouders in de Anglo-Dutch Mining Company was vertrouwen uitgesproken in de toekomst der Lin- torfer mijnenwanneer 6 ton nieuw kapitaal verzekerd werd, en het comité uitgenoodigd de inschrijving op 6 ton 6 p. ets. prioriteits-aandeelen met de daaraan toe gevoegde 50 p. ct. bonificatie in gewone aandeelen als nog 14 dagen open te stellen. Den 18 bleek, dat het comitémet groote tegenwerking kampende het tot niet meer dan f 434,000 had kunnen brengen. Daar het comité zijne taak wilde nederleggen werd op de mededeeling van den heer Redeker Bisdom datals de aanwezigen nog f 66000 wilden bijeenbrengen, het consortium voor de overige f 100,000 zou zorgen aan deze voorwaarde voldaan. Namens de talrijke beambten werkbazen, teeke naars enz. der fabriek van de heeren Enthoven te 's Gravenhagewerd den 18 den heer K. Enthoven ter herinnering aan zijne onlangs gevierde 50jarige werkzaamheid in deze zaak, een fraai bewerkte zilveren bokaal, vergezeld van een in fluweel gebonden album aangeboden. Daar treurige omstandigheden hem niet veroorloofden dit huldeblijk op de door hem ge- wenschte wjze te beantwoordenbood hij niettemin het personeel een genoegelijken dag aan door allen uit te noodigen tot een bezoek aan de tentoonstelling te Amsterdam. Den 21 werd hieraan gevolg gegeven en bezochten de bazen het kantoorpersoneel en 600 werklieden per extra-trein Amsterdam. Tijdens den hevigen storm in den vroegen morgen van den 18 is te Heerhugowaard de woning van J. Oukes met den ganschen inboedel afgebrand. Alles was verzekerd. Gedurende den jongsten storm is bij Terschelling op een zandbank, de Griend, geraaktwelke plaats zij wel nooit verlaten zalde engelsche stoomboot New castle varende tusschen Hull en Harlingenen in den nacht van 1819 Oct. met man en muis vergaan het groote duitsche stoomschip Alina Woermann van Hamburgblijkens de opschriften der zwemgordels van aangedreven lijken. Wegens het aangespoelde hout vermoedt men dat ook een houtschip is verongelukt. Van de Newcastle is het levend vee te Harlingen aan gebracht en voor het bergen der lading is tegen 25 t. h. der waarde accoord gemaakt. Te Tilburg zijn de samenscholingen weder her vat maar in andere wijken, n.l. het Goorke en Veld-

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2