No. 128*. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. ZONDAG 28 OCTOBER. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. (Dfócicel (öcbeclte. ONZE WAAG. tetiitcnUnb. üHttttettlftttb. AUKMAARSCHE COURANT. De 3 nummers f 0,06. Van 1—5 regels f 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers I IK RM*. COS- TEE ZOON. 1 PUBLICATIE. De COMMISSARIS des KONINGS in NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belanghebbenden dat ten gevolge van uit te voeren werken aan de schutsluis te Purmereud, de scheep vaart door de groote opening dier sluis op Vrijdag, 2 Novem ber ek. en wellicht ook op Zaterdag, 3 November a.s. belem mering zal ondervindenen dat dan niet door die opening zal kunnen worden geschutingeval bij onderzoek het uitnemen herstellen en weder inhangen der westelijke benedendeur noodig mocht blijken te zijn. Haarlem, De Commissaris des Konings voorn., den 25 October 1883.SCHORER. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar herinneren nogmaals, naar aanleiding van de door den gemeenteraad op 27 Juni 1883 vastgestelde politie verordening op het verzamelen van foecale stoffen dat met ingang van 1 November 1883 het ophalen van foecale stoffen bij avond zal eindigen en dat voor het verzamelen en bewaren dier stoffen alleen tonnen gebruikt zullen mogen worden die inge richt zijn overeenkomstig het bij de gemeente-rei niging in gebruik zijnde model. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris 27 Oct. 1883. NÜHOUT VAN DER VEEN De gelegenheid tot het bekomen van BADEN in het GASTHUIS is van Maandag '29 October 1883 alleen open gesteld op WOENSDAG en ZATERDAG van iedere week, van 7 tot 7 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALKMAAR op Woensdag 31 October 1883, des namiddags te 123/4 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. POLICIE. Ter terugbekoming is aan bet Commissariaat van Polieie het voleende gevondene voorhandeneen nijptangeen bok en een geittwee hennepzelenen witte wollen doekeen onderstuk van een gouden oorbelletjeeen en-tout-caseen onderstuk van een gouden oorbelletje, peervormig; een bruine zijden parasol met beenen knopeen zwart boezelaar een wollen kinderpantofleltjeeenige sleutels en hondenpenningen. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e. helft der maand Sept. 1883 Mej. M. Perzoon Borski, Amsterdam; Jackson, Amsterdam; Jb. Nagel, Egmondbinnen. Uit Egmond aan Zee: L. Bil, EgmondEichkorn, Sc'neveningen. Uit Noordscbarwoude: C. Peek Amsterdam. Schermerhorn: P. KnevelAmsterdam. Nu het blijkt dat de, te zwak geworden, oosterge vel van het Waaggebouw zal moeten worden vervan gen schijnt de vraag niet te onpas „h o e dit geschie den zal Op den voorgrond moge daarbij staan dat dit behoort plaats te hebben geheel in den stijl van het aanwezige, omdat de tegenwoordige gevel in zijn soort een mees terstuk is en de soort van de beste. Hij is nl. te brengen tot wat men zoo in 't alge meen „de vijftiende- tot zeventiendeëeuwsche" neder- landsche renaissance" zou kunnen noemen. Wat naar „gothik" zweemt is in geheel het gebouw niet aanwe zig behalve de blijkbaar nieuwere volkomen misplaat ste en den indruk bedervende middenpoort gelijkvloers, en de iets te scherpe accolades der vensternissen. Wordt nu deze stichting der vaderen uit dit oogpunt beschouwd dan zullen er wanneer men dit type be houden wil en niets is meer gewenscht, omdat dit deel des gebouws werkelijk zoo schoon is,enkele ver beteringen moeten worden aangebracht die geen noe menswaardig geld kunnen kosten tegenover de daardoor te verkrijgen verhooging des inuruks. Ben ik goed ingelichtdan bestaat het voornemen om de onderlaaghet benedengedeelte tot de ver dieping van het telegraafkantoor, uit gehouwen blaauwen steen op te trekken. Uitstekend Niets toch dat meer relief geeft aan grootere gebouwen en de evenredigheid tussehen dien grondslag en het daaropgeplaatste is hier zoo gelukkig mogelijk. Maar in de onmiddelijke daaropvolgende eerste ver dieping zijn geweldige fouten. Ieder moet die zien zoodra zijn oog valt op de onhebbelijk hier en daar ingestopte brokken gehouwen steen. Denke men nu echter zelfs deze lappen weg zichtbaar geknoei van later dagen dan blijkt het nochtans dat een zeer be langrijke raak volstrekt niet in orde is. Naast de helaas 1 „platte," want ze behoorden „halfrond" te wezen, maar naast de zand- of Benthei- mersteenen pijlers op die verdieping tochwelke de dammende vakken tussehen de vensters moeten breken, liggen hier en daar, tamelijk geregeld, zekere uitstekken, mede van natuursteen. Wat die zijn juister nog wat die „willen" wezen is duidelijk. Blijk baar moeten ze „banden" voorstellen die deze pijiers willen koppelen aan de omlijsting der vensters, zooals ook te zien is aan de bestaande baksteenregels. Daar door moest den rijkgeornamenteerden bouw de indruk van grootere „hechtheid" worden bijgezet. Dat dit zoó i s blijkt uit de herhaling des denkbeelds schoon ook alleen in gelen baksteen teruggegeven, die men op den oosthoek van den zuiderzijgevel kan zien. Zulke d oorloopende banden nu over de pijlers heen geslagen behoorden doch op de nu besproken plaats van gehouwen steen ook in den oos tergevel de uit die stof bestaande middenzuilen en vensterkassingen saam te koppelen. Van dien aart is er meer. Zóó bijv. dient met ernst gelet te worden op de overeenkomst of wel't gebrek daaraan tussehen de kapiteelen en de bases van de bestaande platte zuilen op de verschillende verdiepingen die overigens sierlijk geordend zijn in de opklimmende reeks van dorisch ionisch en korinthisch. Zóo op de vraag of het Stadswapen met zijn tenanten lauwerkrans en achtergebangen draperie al dan niet „gekleurd' moet wezen f Desgelijks op de voorstelling welke boven dat wapen werkelijk te huis zou zijn m. i. zeer stellig een „gekleurd fresco", omdat de bouwmeester zicht baar gewild heeft dat de ornamentatie bij iedere ver dieping rijker zou worden. Hangt nuals schijnt te blyken deze zaak reeds bij den Gemeenteraad dan zal het wellicht goed wezen de aandacht der burgerij bij tijds op zulke bijzonder heden te vestigen. Zij begeert hare monumenten in eere te houden. Dat doet haar zelve eer aan. Zy begrijpt dat dit uitgaven vorderten is bereid die toe te staan. Dit wederom is lofwaardig. Maar ze zal dan ook „iets goeds" willen hebben voor de offers die ze zich getroost. Daarom, bii alle a eerbied voor de man nen van kennis, ijver en goeden wil in wier handen zulke zaken te Alkmaar berusten worde in deze zaak niets begonnen niets besloten, niets bepaald eer iemand als bijv. Bosboom over het tresco tussehen de ko- rinthische zuilen gehoord iseer archaiologenals o.a. Vosmaer Muysken of Vogel in 's hemels naam geen mannen van een parti pris a la de Stuers zijn geraadpleegd over nu nogdes noods met ge ringe verbooging van uitgaven indien die al ge vorderd zal worden aan te brengen verbeteringen bij dezen herbouw. VAN HEIJST. RUSLAND. Naar aanleiding van eenige onrustba rende beursgernchten stelt het Dagblad van St. Petersburg ia het licht dat Rusland met alle regee ringen in de beste verhouding verkeert en dat alle re geeringen overtuigd zijn van Rusland's vreedzame ge zindheid. Geen enkel aanhangig vraagstuk geeft grond voor de vrees, dat die goede verstandhouding verstoord zal worden. Alle regeeringen streven naar handhaving van den vrede en zijn werkzaam tot regeling barer binnenlandsehe zaken. Te St. Petersburg is ontvangen het eerste nummer van een in de russische taal geschreven maar niet in Rusland gedrukt bladgenaamd Verkondiger van den teil des volksdat o. a. een schrijven aan den Keizer inhoudt van Netschajeff, voor 10 jaren veroordeeld en volgens het algemeen gevoelen reeds overleden. Daaruit blijkt, dat hij nog gevangen zit in een der kazematten van de vesting van St. Petersburg en zich zeer beklaagt over de behandelingwelke hij en de overige gevan genen te lijden hebben van de hoofdambtenaren dier ge vangenis. Hij beweert zelfs, dat hij in den laatsten tijd geen licht kreeg. Dit in handen der nihilisten gevallen schrijven zou met bloed geschreven zijn op een stuk gedrukt papier en was bijna onleesbaar. SPANJE. De opening der Cortes is op den 1 De cember bepaald. TURKIJE. Het op nieuw uitbreken der cholera te Alexandrië beeft den Sultan doen besluiten weder de toepassing te bevelen der gezondheidsmaatregelen bij den aanvang der epidemie voorgeschreven. In de laatste dagen komen te Smyrna herhaaldelijk schokken van aardbeving voor. In de omstreken van Thesne zijn daardoor meer dan 3000 huizen ingestort, 50 mensehen gedood en 300 gekwetst. EGYPTE. Men zegt dat generaal Hicks in Sou dan een overwinning behaalde en den valschen profeet versloeg. De internationale commissie die de aanvragen om schadeloosstelling voor de verliezen, tijdens den oorlog geleden, onderzoekt, zal den 3 November hare taak te Alexandrië hervatten. Zes duizend aanvragen had zij afgehandeld, toen zij in Juli 11. hare werkzaamheden staakte. VEREENIGDE STATEN. In deze week hadden twee spoorwegongelukken plaats. In het noorden van. New-York zakte een spoortrein door een brug over het Cham plain-kanaal. De wagens werden verbrijzeld, drie menschen gedood en 22 gewond waaronder ver scheidene gevaarlijk. De locomotief was de brug veilig over gekomen. Bij Oost-St. Louis liep door verkeerden wisselstand een trein op een paar stilstaande wagens waardoor 40 menscben gewond werden. Den 10 September is te Kota Radja door middel van den strop de doodstraf volstrokken aan 2 euro- peesche militairen, een sergeant en een fuselier, wegens desertie. Zij waren ongeveer 15 maanden geleden tot den vijand overgeloopen, maar door de atchineezen terug gebracht. In de den 17 Oct. te Utrecht gehouden vergadering van het bestuur der Ned. Vereeniging van gemeente ambtenaren met afgevaardigden uit verschillende ver- eenigingen van burgemeesters en secretarissen is be sloten tot het instellen van examen-commissiën, belast met het uitreiken van diploma's aan aspirant-gemeente secretarissen ambtenaren ter secretarie en gemeente ontvangers. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft den 19 de jaarwedde van den secretaris met 200 verhoogd, en met 10 tegen 1 stem f 300 uitgetrokken voor het plaatsen van een bliksemafleider op den Zuidertoren. De heer de Jong die tegen stemde wees er op dat te Hoorn besloten isden nieuwen toren zonder aflei der te laten omdat zijn voorganger, die er van voorzien was, door het ouweder verbraud is. Den 19 is te Buinerveen, gemeente Borger, ver brand de boerenhuüing van de gebroeders H. en R. Oostingwaarbij 2 beste paarden en eene jonge koe in de vlammen zijn omgekomen. De gemeenteraad van Zaandijk beeft besloten de raden van Zaandam, Koog en Wormerveer uit te noodigen tot het inleveren van een adres aan de 2e. Kamerom haar de aanneming van liet ontwerp be treffende het ontnemen van Vj der belasting op het personeel aan de gemeenten te ontraden. De gemeen teraad van Koog a. d. Z. heeft den 19 besloten niet met dat verzoek mede te gaan omdat het lijden van financiëel nadeel door de gemeente geen reden is om zich tegen de nieuwe belastingplannen te verzetten en omdat het niet te verwachten is dat deze plannen bij de Kamers instemming zullen vinden. Ook de raad van Zaandam beeft den 23 in denzelfden zin besloten, omdat het bezwaarlijk valt voor zuiver locale belangen adressen aan de Tweede Kamer te zenden. De gemeenteraad van 's Gravenhage hteft den 23 goedgekeurd het voorstel van B. en W. om Gedep. Staten te verzoeken, het denkbeeld van het graven van een nieuw kanaal naar de Schie (voorgestaan door de Vereeniging voor Handel en Nijverheid) te doen onder zoeken en zoo mogelijk uit te voeren. Het plan van Gedep. Staten strekt slechts tot verbetering der be staande vaart. De gemeenteraad van Gouda heeft den 23 beslo ten f 8000 te bestemmen voor de restauratie van het stadshuis en verworpen de voorstellen van B. en W. tot het bouwen van eene nieuwe ziekenzaal bij het bestedelingenhuis en tot het aanplanten van boomen op de algemeene begraafplaats. In de den 23 gehouden vergadering der commis sie van verkozen ingezetenen te Haarlem tot beoor deeling van de ontworpen grensverandering tussehen die gemeente en Schooten is besloten zich ten volle met de voorgestelde regeling te vereenigen. Den 23 zijn op den overweg van het Rietveldsehe pad te Alphen a. d. Rijn, doordat de treksluitboom van den spoorweg niet geheel was neergevallen 5 koeien met een spoortrein in aanraking gekomen, zoo dat er ééne verpletterd werd en de overige 4 zware verwondigen bekwamen. De gemeenteraad van Kampen heeft den 23 den prijs van het gas van 10 tot 8 centen verminderd. In den avond van den 23 is de gepensioneerde onderofficier der marine v. P., door de duisternis mis leid bij het Molenplein te Nieuwediep in het Hel- dersche kanaal gestort en daaruit korten tijd later leven loos opgehaald. Den 23 vond een boer te Helmond in een ondiep slootje op zijn land het lijk eener jonge fabriekarbeid- sler op het lichaam de sporen toonende van een groot aantal stompen. Zij was den vorigen avond, toen het feest van S. Severus, patroon der wevers, gevierd werd, nog met haren minnaar v. A. gezien. Deze is in hech tenis genomen. Den 23 is te Hoorn het 25jarig bestaan der vrijmetselaarsloge „Westfriesland" geyieru.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5