IT1AT9-LOTERIJ, ®n 18836 400, ns. 9985, 15945, 16735 en 17771 J000 m- l®6 j 317, 1312, 2474, 4937 5217 5283 9067 9502 9822 10023 10921 11410 12864, 16078, 16528, 19884 en 20210 f loo! Sblaba-fiericfifett. ^Telegrafische Berichten. In den avond van den 23 is nabij Workum ge strand het beurtschip van Dokkum op Amsterdam ge laden met aardappelen rapen en eenige stukgoederen De opvarenden zijnde schipper met vrouw en 2 kin deren en de knecht met vrouw en 4 kinderen werden door de loodsen van Workum aan wal gebraeht. Een voor Antwerpen bestemde belgische vischsloep is den 23 op het plaatje van Zoutelande gestrand door de bemanning verlaten over de bank geslagen en op de hoogte van Westkapelle gezonken. D0 gemeenteraad van Amsterdam heeft den 24 besloten tot het maken van eene monumentale balus trade op de Hoogesluis en met 19 tegen 16 stemmen verworpen het voorstel van den heer Ankersmit, om het besluit van 16 Februari 1882 tot demping van den JN. Z. Voorburgwal in te trekken. „Den '8 <*oor ket r- c- parochiaal kerkbestuur van S. Nicolaas te Amsterdam aanbesteed het bouwen eener berk met aanhoorigheden waarvoor laagste in schrijver was de heer J. v. Groenendaal te Nunhem 109,375. Aan het departement van waterstaat is den 24 aanbesteed a. het maken van eene vluchthaven aan de Maas beneden Grave b. het afbreken van de bestaande en het maken van nieuwe landhoofden voor de draai brug over het Zederikkanaal in den spoorweg Dord recht Eistc. het leveren van stalen spoorstaven. Minste inschrijvers waren a. de heer A. Geldens te Oss voor 24,195, b. de heer H. Schuit te Alkmaar, voor 41,941, c. het Gesellschaft für Stahlindustrie te Boehum voor 419,069. Den 24 is het veerbootje te Lobith omgeslagen ten gevolge van den golfslag van eene stoomboot. Een oud man verdronk, 2 andere opvarenden werden gered. tusschen Tiel en Nijmegen varende bootje „Postiljon' is den 24 op de terugreis naar Tielop de hoogte van Leeuwen in de duisternis aangevaren door eene boot en onmiddelijk gezonken. Al de opva renden hebben gelegenheid gehad zich te redden. Den 24 is de noordergeul van de Boven-Merwede onder de gemeente Dalen voor de scheepvaart geopend. De blazerschipper J. Duinker, van Nieuwe Schild op Texel voor wiens leven groote bezorgdheid bestond, is den 24 behouden met zijne schuit teruggekeerd na moeilijke dagen op zee te hebben doorgebracht, dewijl het vaartuigje tusschen Ameland en de friescbe kust voor anker had gelegen tijdens de stormen. De gemeenteraad van Wormerveer heeft den 24 besloten een onderzoekin testellen aangaande de nauw keurigheid der cijfers in het verzoek van eenige ingeze tenen tot het dempen van de sloot in de Dubbele Buurt en van 3 zijslootenen tot invoering van het tonne- stelsel in die buurten. Zij ramen de kosten op ƒ8450 de baten op f 1900 en zijn bereid tot de uitvoering van het werk 4750 bij te dragen. De kroonprins van Portugal heeft den 25 te 's Gravenhage het Mauritshuisde Treves-zaal, de ver gaderzalen der le en 2e Kamer de kurkenfabriek der firma v. d. Hilst en den kon. bazar bezocht, 's Avonds woonde hij de voorstelling in den kon. franschen schouwburg bij. Hij werd derwaarts gebracht in een galarijtuig en met het spelen van het portugoesche volkslied terwijl het publiek van zijne plaatsen opge rezen wasontvangen. De gemeenteraad van Leiden heeft den 25 be sloten tot afstand van het in de provincie Utrecht ge legen gedeelte van het jaagpad langs den Rijnaan de gemeente Llrecht, welke het onderhoud en beheer op zich neemt. Het gedeelte in Zuidholland wordt over gedragen aan die provincie, waaraan jaarlijks als bij drage voor het onderhoud zal uitgekeerd worden door Leiden f 2400, door Woerden 1600. In eene vergadering van aandeelhouders in de stoomvaartmaatschappij „Insulinde", den 26 te Amster dam gehouden is de directie met algemeene stemmen gemachtigd tot het uitgeven van obligatiën tot een be drag van hoogstens 9 ton tot het aankoopen van een zesde stoomschip voor f 560,000 en het voorzien in an dere behoeften. De Koningin is den 25 van Arolsen op het Loo teruggekeerd. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 25 50,000 toegestaan voor bet op 6 ellen diepte bren gen van de oostelijke helft der spoorweghaven op Feienoord. De andere helft is voor rekening van het Rijk op die diepte gebracht. Ter uitvoering van het besluit tot aankoop en uitbreiding van de nieuwe rot- terdamsche gasfabriek is op de begrooting voor 1884 ODder de buitengewone uitgaven uitgetrokken 1,800,000 en onder de ontvangsten hetzelfde bedrag op het volg nummer „geldleening." Den 25 is te Egmond aan Zee aangespoeld eene reddingsboei, waarop met roode letters Salt Karebaeksminde. Mej. A. J. v. d. Bildt te Zaandam is te Amster dam geslaagd voor het examen als onderwijzeres. De Kon. West-indische Maildienst stelt den 30 October de inschrijving open op 250 5 p.cts. obligatiën van 1000 uitgegeven wordende tegen een boers van 97% t. h. De gymnastiekvereniging „Voorwaarts" te Weat- grafdijk is wegens gebrek aan deelneming opgeheven. De jury voor den tooneelwedstrijd aldaar dezen win ter te houdenbestaat uit de heeren S. J. Andriessen, B. J. Keizer R. K. Koppen W. Mulder en P. H. Schroder. B. en W. van Leeuwarden hebben den gemeen teraad voorgesteld de gracht langs den Eewal en het Heerenwaltje in het belang van gezondheid en vei ligheid en tot het erlangen van een beteren rijweg tus schen de zuid- en westzijden der stad te dempen. De kosten zijn begroot op 66,000. Bij de behandeling van de begrooting der gemeente Warmenhuizen is de uitvoering van het in eene vorige vergadering genomen besluit, om eene nieuwe openbare schooi te bouwen en de tegenwoordige in te richten voor het voorbereidend onderwijsvoor onbepaalden tijd uitgesteld. j T Jü j ge^uchfc Spek gemeente Swalmenis de hofstede van den landbouwer R. Vallin met schu- ren .stallingen, den geheelen oogst en al het vee door brand vernield Te Amby is de boerderij van de wed. v. d Boom verbrand het paard en het rundvee werd gered doch bezweek aan de bekomen brandwonden. P,e,r.eater '8 bet 25jarig bestaan der gemeen telijke gasfabriek feestelijk gevierd. Het op Ameland gestrande tjalkschip Jantina Hil- Jena is 2 ellen in den grond gewerkt en geheel wrak. De lading is geheel verloren. T\ Totok Betong ZIJn ten g0™!ge der uitbarsting van Krakatoa slechts 3 europeanen een soldaat een stuurman en een machinist, maar duizenden inlanders omgekomen. De Lampongbaai is door de op enkele plaatsen zelfs 14 voeten dikke puimsteenlaag onbevaar baar geworden en Telok Betong met zijne naaste om geving dus vooreerst voor den zeehandel dood. De uitbarstingen zijn zelfs in Groot-Atchin gehoord en klonken als geschutvuur en salvo's. Bij de Handelmaatschappij is tot 25 dezer tot leniging van de ramp in Indie ontvangen f 130,695,06% waaronder laatstelijk van eenige firma's te Nieuw-York 740,51en bij den penningmeester van het hoofdco- mite 282,680,38 waaronder laatstelijk van de com- missiën te Ferwerderadeel f 95 Poortvliet 66 45 Schiedam 55,99% Tegelen f 50,43 Delft f 676 72%' Steenwijk 80,20; van de burgemeesters te Nieüwer- amstel f 488,17 Valburg 287,40Vlijmen 102 66, Waddinxveen f 189,12% Echteld en Uzendoorn 1-3.05, Anna Paulowna 190, Terheiden 79 52 Westmaas en Mijnsheerenland f 55,95Utingeradeel 64,34Oosterwijk f 65,35 Willemstad f 84 10 Al- blasserdam en Oud Alblas f 457,68's Gravendeel 92 Zundert c. a. 109 Blokker f 66,04 Apel doorn (opbrengst van een concert) 104 66 Aalten ff «o'i?0infA8'83 *°0*WOaA f 181'8« Doósdmnen l 53'60 Driebergen f 120 Rijsen- burg/60 20 Reeuwijk f 110,51% Schalkwijk en Tul in t Waal f 175,75 Sluis f 150,80 Reenen /214 62% Wonseradeel 654.28% Heerewaarden f 60 Tete- ringen f 56,16. De officieren ambtenaren mindere beambten en werklieden der Landswerf te Amsterdam hebben f 372,30% voor de noodlijdenden bijeengebracht L>cor de Handelmaatschappij is weder 50,000 naar Batavia overgemaakt, in het geheel derhalve 410,000 Bij het centraal comité te Batavia is van den Kon:n^ van Siam eene gift van f 10,000 en van de Koninein eene van f 5000 ontvangen. Het comité heeft a°an de meeste europeesche slachtoffers der ramp reeds 500 a f 1000 verstrekt. De Sultan van Djocjacarta heeft aan den resident eene gift van f 5000 ter hand gesteld le Oudorp is ingezameld f 104. Bij de installatie van den heer v. Heusde als lid der rechtbank te s Gravenhage, wees de voorzitter, de heer Wove, in zijne toespraak op het overbodige van dergelijke plechtigheid. r,De §ealeenteraad Middelburg is overgegaan tot de orde van den dag ten aanzien van een adres der atdeelmg van de werkliedenvereeniging „Patri monium", de hulp van den raad inroepende tege'n her haling der handeling van het gemeentebestuur, dat de stadswerkheden de amsterdamsche tentoonstelling had laten bezoeken met een pleiziertrein die op zondag reed. 1 6 Kolderveen (Drenthe) is een driejarig knaapje in een sloot geraakt en verdronken. De gemeenteraad van Doetinchem heeft met al gemeene stemmen besloten met 1 November een cur sus te openen tot opleiding van hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen. „De Amsterdammer" meldt, dat de 10,000 tot dusver aan 's Konings pensionnaires voor de schilderkunst verstrekt voortaanonder de leiding van den heer H. F. O. ten Katebesteed zullen worden om eene portefeuille met aquarellen bijeen te brengen bestemd tot geschenk aan de Koningin. Op de door den raad vasgestelde gemeentebegroo- ting van Breda is 30,000 uitgetrokken voor het bou wen van eene ambachtsschool en f 5000 tot verbetering van het Valkenberg. Te Putten (Gelderland) zijn nadat een raadslid ten tweeden male voor het wethouderschap benoemd was, nog 12 stemmingen noodig geweest eer het dage- lijksch bestuur was aangevuld. Reeds in Juli hadcfen de wethoudersvóór hunne periodieke aftreding als raadsleden verklaarddat onder de bestaande leiding van geen samenwerking verder spraak kon zijn. Men herinnert zich ook dat aan den burgemeester, tijdens de behandeling der zaak van den voortvluchtigen ge meente-ontvanger van Putten door het hof te Arnhem, door een der raadsheeren gevraagd werd„en is u nog burgemeester?" Deze burgemeester is sedert ge decoreerd geworden. De gemeenteraad van Achtkarspelen heeft weder om het voorstel tot schoolgeldheffing verworpen. Te Wateren zal van Rijkswege eene openbare lagere school en door den heer mr. J. Verver, eigenaar van het landgoed „Wateren", eene r. c. kerk gesticht worden. De heer W. A. Scholten, fabrikant te Groningen, heeft weder 1000 geschonken om arme schoolkinde ren in den aanstaanden winter van warme spijzen te voorzien. De gemeenteraad van Dordrecht heeft met 11 tegen 7 stemmen besloten tot het opheffen van de al daar bestaande inrichting tot het examineeren van va renslieden. 5e. klasse, 26 Oct., 12e. lijst. Sin %ro538, 6757 1030816826 en 17344 Sof'/ 5036 8179 11784 12401> 14117 Weenen 27 Oct. De bulgaarsehe regeering heeft besloten de russische officierenin Bulgarije dienende, terug te zenden en de bulgaarsehe officierenin Rus land dienende onverwijld terug te roepen. De Vorst liet den minister van oorlog, kolonel Roedinger, arres teeren en gelastte hem zijn ontslag aantevragen het welk hij weigerde waarna de Vorst hem 24 uur tijd gaf om Sofia te verlaten. Met onverdeeld genoegen woonden wij de voor stelling by van Fédora den 25 door het tooneelge- zelschap, onder directie van den beer A. van Lier in Diligentia gegeven. Den inhoud van het stuk zuilen wij niet weergeven, genoegzaam bekend, als het ons schijnt. Velen althans zal het evenals ons zijn gegaan en de groote drijfveer tot een bezoek het optreden van mevr. Théo Frenkel—Bouwmeester geweest zijn. En dat aller door de herinnering aan vroegere triumfen dier actrice hooggespannen verwachting niet werd te leurgesteld bewezen de herhaalde toejuichingen wel ke aan het gloedrijke en toch rustige spel van Fédora ten deel vielen. De heeren Kuykvan Lier en Hesselink stonden do hoofdpersoon krachtig bij ter wijl mej. Meeuwissen als type eener wufte vrouw uit de groote wereld haar rol uitnemend vervulde. Het voortreffelijk gespeelde tooneeltje tusschen haar en den heer Hesselink in het derde bedrijf was eene aangename, komische afwisseling tusschen de aangrijpende scènes. Wat ons echter nu en dan trof, waren enkele onder beschaafde mensehen minder geijkte woorden die zeker tot voordeel van het geheel achterwege hadden kunnen blijven, terwijl de groote radheid en niet altijd duidelijke wijze van spreken het vooral achter in de zaal vaak onmogelijk maakten om de artisten goed te volgen. Aan de mise en scène was zooveel de beperkte ruimte bet toeliet, veel zorg besteed. Den ondernemer geven wij in bedenking het tooneel iets beter te verlichten. Van de nederl. vereeniging tot bevordering van Zondagsrustdie zich ten doel stelt de volksovertuiging te versterken aangaande het hoog belang van Zondags°- rust voor ieder in het bijzonder voor het huisgezin en de maatschappij en te bewerken dat de zondag voor zoo velen mogelijk een rustdag kan zijn, is alhier eene at'deeling opgericht, waarvan het bestuur is op gedragen aan de heeren L. C. Schulier tot Peursum en mr. T. A. Sannes. „Les absents ont tort" dachten wij Woensdag avond na afloop van het eerste concert der amster damsche Orkestvereeniging daar wij, ofschoon de zaal zeergoed bezet was, toch nog menig muziekliefheb ber misten. Iederdie tegenwoordig waszal hiermede geheel en al moeten instemmen aangezien de uitvoe ring aan alle bescheiden eischen die men stellen mag, ten volle voldeed. In eene vergelijking te treden met de orkestvereenigingdie den vorigen winter twee con certen gegeven heeftzou uiterst moeilijk zoo niet onmogelijk zijn nu tusschen beide uitvoeringen zoo veel tijd is verloopen. Echter zal men toch, zoover de herinnering strekt, moeten erkennen, dat de uitvoering in geenen deele minder was. Zoowel de uitvoering van de ouverture,, Die Fingalshöhle" als van de tweede sinfonie van Beethoven waarin de later zoo groote toondichter nog onder den invloed van den altijd gemoedelijken vader Haydn stond waren onbe rispelijk terwijl in de beide moer populaire nummers van Wallace en Bekker de 'intentie der componisten geheel werd teruggeven. De solo-violistde heer Troostwijkhad met het concert van Max. Bruch een zware taak op zich geno men. Bijna alle groote violisten paradeeren met dit schoone en dankbare concert, zoodat men bij het hooren van dit werk onwillekeurig onder den invloed van die vioolheroën staat. Technisch beheerscht de heer T. zijn taak de muzikale voordracht zou er evenwel veel door winnen, wanneer de toon voller was. In elk geval is de heer T., zooals bij ook met de „Zigeuner Tauze" bewees, een violist, die in menige stad een welkome aanwinst zou zijn. Wij zijn hem dankbaardat hij het alkmaarsche publiek in de ge legenheid heeft gesteld met het concert van Bruch kennis te maken. De serenade van Tittl door de hee ren Dahmen en Breedhoff uitgevoerd voldeed het publiek bizonder. Het tweede concert, dat den 28 Nov. a.s. zal plaats hebben moge niet alleen niet minder bezocht worden dan het eerstemaar menig achterblijver aansporen, om gebruik te maken van de gelegenheid (de laatste in dezen winter), goede en goed uitgevoerde instrumen tale muziek te hooren. Naar wij met genoegen vernemen bestaat het plan om te trachten in de „Harmonie" alhier twee voorstellingen te doen geven door het Nederlandsch Tooneel. Daartoe zal in de volgende week den inge zetenen een lijst worden aangebodenen mocht het aantal kaarten dat bij de inteekening op de lijst moet worden ingevuldvoldoende blijken dan zullen wij reeds in de volgende maand eene voorstelling mogen tegemoet zien. Wij twijfelen niet, of de ingezetenen zullen deze poging door ruime inteekening krachtig steunen. Philip Roth de kleine rekenkunstenaar, zal Dins dag a.s. opnieuw op de bovenzaal van het Café Neuf aan de Kaasmarkt alhier, optreden. Velen zullen on getwijfeld van deze gelegenheid gebruik makenom met de zeldzame vlugheid van geest van dit wonder kind kennis te maken. Den 26 is herwaarts van Dordrecht overgebracht de daar gearresteerde, hier woonachtige vrouw D. K., beschuldigd van medeplichtigheid aan diefstal, door het ten geschenke aannemen van 2 mantels den 5 aan boord van de stoomboot Alkmaar Packet ontvreemd door een duitscher met wien zij zich naar Antwerpen begeven had en die aldaar in hechtenis is genomen. In de zitting van den gemeenteraad van Woens dag 31 Oct. 1883, zullen de navolgende punten aan de orde zijn

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 6