No. 129. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. WOENSDAG 31 OCTOBER. De gewone Maandagsche Veemarkt FEUILLETON. IS> Hen staatsgeheim. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het gebeele Rijk f 1, De 8 nummers 0.06. Prijs der gewone Advertentiën Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Bij dit No. wordt aan onze abonné's in de stad de dienstregeling van het Postkan toor alhier verzonden, aantevangen 1 No vember, die overigens a 10 cents verkrijg baar is. Aan onze abonné's buiten de stad wordt die op verlangen gratis toegezonden. #fóciêel (Bebeelte. wordt bij gelegenheid der GROOTE KOEMARKT op 5 November 1888 gehouden op de g© dempte üieuwesloot en Koningsweg. INWISSELING VAN KOPEREN PASMUNT. Het navolgende wordt onder de aandacht van het publiek gebracht Met primo Januari e. k. worden de koperen heele en halve centen buiten omloop gesteld. Gelegenheid tot inwisseling dier pasmunt, bij voorkeur tegen bronzen pasmunt, bestaat aan de kantoren der Rijks-Betaal meesters en Rijks-Ontvangers gedurende de maanden November en December van dit jaar en Januari van bet volgende jaar. Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam. LXX. F r a n k r ii k. XI. Werktuigen ter uitoefening van allerlei bedrijven treffen wijbehalve de reeds genoemde vele aan voor bet sorteeren en zuiveren van granen van Alfred Clert te Niort en Lhuilier te Dijon benevens de doorboorde of verdiepte metaalbladen daarvoor van J. Tepppaz te Parijs; voor het malen van verf, cacao en chocolade bet pellen van amandelen en het maken van amandelpersvan C. Hermann Cie., vaak reeds bekroondvoor bet overmalen van gries 2 machines met porceleinen en hardmetalen walzen van Beyer frèresvoor bet bereiden van bonbons en suikerwerken van A. Lecornu, voor bet bewerken van bout en ijzer draaibanken boor- en schroefsnijmachines van A. Hurtuen trap-boorma- chines nevens draagbaar werktafeltje met bankschroef van Nuwendam en Kluyskensvoor bet maken van klinknagels, spiebouten, krammen en schroefmoeren, 2 ovensschroefmachine en polijstmacbine van Jules le Blanc Cie.voor het maken van kunst- zaagwerk trap-zaagmachines van A. Tiersot en le Melle van den eersten met proeven van bewerking, van den laatsten met eene collectie bijtels en tangetjesalsmede koperen ornementen voor het zaagwerk; voor schoenfabrieken 3 werktuigen van Alex. Ferron even als de vorigen te Parijsvoor spinnerijen enz. spintoestellen van nieuw systeem voor de omwentelingsbeweging der stiften van E Masson te Linclos wolkammen van L. Couteau te Roubaix en kleine weeftoestel voor band en passe ment van Transberger te Parijsvoor destillateurs en chemisten toestellen ter bereiding van tafia en rum van L. Fontaine te la-Madelaine-les-Lille verdampings-toestel bij hoogen en lagen warmte graad met 10 pannen van Paul Cbenaillier te Parijs toestel tot het vullen en kurken van fles- scben van Teissier Delmas aldaar, draagbare syphons van Jules Roland te Jeumont, en destilleer- apparaten voor likeurstokers, apothekers en parfu meurs alsmede eene cuisine vapeur [soep en bouillon staan steeds te vuur en worden voor een prikje voorgediend] van Veuve Egrot fils te Parijsvoor de vervaardiging van spelden baken en oogen toestellen van Mays frères aldaar (de spel- demnachine kniptslijpt en kopt de spelden en steekt ze tevens op de „brieven"); voor gasfabricatie een condensateur van Pelouze en Audouin regula teurs en meters van de Compagnie pour la fabrication des compteurs et materiel d'usines a gaz, regulateurs, rheometers branders en toestellen tot gasbeproeving van Giroud Cie., beiden te Parijs; voor boterbe- reiding een karn met afkoeling van A. Gourtin- Wallerand te Maroilles. Yan de artikelen van staal en ijzer hebben wij reeds de grootste inzendingen genoemd. Daartoe bebooren voorts de stalen rij tuig veeren, ploegijzers, schoppen en spaden van Gouvy frères Cie. te Dieulouard de uitgebreide verzameling prachtige cilinder- en rechte zagen, groote snij- en hakmessen van Joseph Dugoujon ainé te Parijs de ijzeren bladen ter bekleeding van waggons roosters enz. van de Socióté des forgesSnideries et hauts four- neaux de MessempréCarignan, Margnt et depen dances Boutmy Cie., de dommekrachten, haken, schroevendraaiers, scharnieren speerpunten enz. van R. Vignoul, H. Orban en A. Housez te Vieux-Condé, de ankerkettingen schroefbouten en moeren in alle lengten tot 6 palmen, stangen met samentrekkende schroefverbindingen enz. van DervauxIbled aldaar, kettingen in alle diktenwaarbij een schalm van 12 duims ijzer 152 k.g. wegendevan E. Turbot te Anzinankerkettingen van Dorémieux fils Cie. te S. Amand. Voorts vinden wij 4 bascules, waarvan een tot weging- van vee, van L. Duru te Bordeaux, 2 slijptoestellen, een met verticaal en een met zijdelings slijpenden steen benevens schuurpapier van Denis Poulot te Parijs dito toestellen met amaril-steenen van G. Durrschmidt te Lyon, doorboorde ijzer- en koperbla den en dito gaas blikken bussen voor levensmid delen capsules en gestempelde figuren van koper van Louis Deny te Parijs, fraaie deursloten en knoppen van Gollot frères aldaar, zakmessen en kurketrekkers, alsook verglaasde vierkante van slakken gebakken dakpannen van Brigaud-Gadet te Thiers, en metalen sprenkels voor schadelijk gedierte van Arouze te Parijsdie wij ook reeds in de Galerij van den arbeid aangetroffen hebben. Eene merkwaardige inzending is nog die van Menier te Parijscaoutchouk in verschillende toe standen van bewerking, bladen, riemen, buizenen bollen daarvan, trechters, vaten, slangen en isolatie toestellen van ebonietstaalkabels in alle soorten omweefde geleidraden en doorsneden van onder- grondsche of onderzeesche telegraafkabels. Mile Blaise te Signy-le-Petit stelt het model ten toon van eenen oven tot vernieuwing van gebruikt beenzwartde Société franqaise des élévateur3 te Parijs de afbeelding van een drijvenden graan-ele- vator, A. Mallet aldaar afbeeldingen van een corn- pound-locomotief van eigen vinding Gustave Eiffel te Lavallois-Peret afbeeldingen van spoorwegbruggen te CubzacSzegedin en Oporto en viaducten van la Tardos en Garabetde laatste een middelhoog van zulk eene hoogte hebbendedat de Notre Dame en de Vendöme-kolom te Parijs boven op elkander er onder zijn geteekend. Nog vinden wij olie van ossepootenoliën en vetten van J Sautet te Montrouge, arniant-weefsels en machine-olie de voor de meeste werktuigen in de fransche en belgische afdeelingen gebruikte lu- broléine (een americaansche minerale olie) van G. Domont Collet te Parijs, plantaardige briquetten ter vermijding van versteeningen in de stoomketels, van Henri Dugnolle te Fresnes, en dakpannen van ijzerglas van Moysan Muller Fichette Cham- pigneullesterwijl E. Vasseur zich hier bezig houdt met het graveeren van glas- Ten aanzien der molensteenen in de fransche af- deeling (zie ons vorig- artikel) moeten wij nog op merken dat deze uit verschillende stukken steen samengesteld en door ijzeren banden omgeven zijn. Bij onze omwandelingen op de terreinen hebben wij nog enkele inzendingen en inrichtingen onop gemerkt gelaten die alsnog bier vermelding mogen vinden opdatvoor zoo ver wij een overzicht van de tentoonstelling hebben kunnen geven onze ar beid zoo volledig mogelijk zij. In bet Amsterdam- sche park zagen wij nabij den moteur-Rennes nog een rond tempeltje van 6, op een onderbouw van 4 treden staande kolommen met balustrade om bet met leien gedekte koepeldakvan blauwen en VII. De geheimraad von Stolpen had zijne vrouw in haar boudoir opgezochtnadat hij van het bezoek bij den minister was teruggekeerd. Klara von Stolpen was in een roman verdiept. Zij leunde in een hoogst sierlijk morgentoilet achterover op een divan en naast haar op eene kleine tafel ston den de overblijfselen van een ontbijt. „Dat is heerlijk dat gij komt riep Klara, opziende „ik lees hier de beschrijving van een salon, Ralph, die mij in verrukking brengt. Zoo moeten wij de groene kamer maken. Luister eens. „Aan de met goud ver sierde pilaren Stolpen drukte het boek waaruit zij een gedeelte wilde voorlezen zacht naar beneden hij maakte zich, terwijl hij op een laag stoeltje plaats nam meester van hare kleineblanke zeer fraai gevormde, maar iets te vleezige hand en drukte er een kus op. „Een ander maal, lieve," zeide hij. „"Wat zyt gij van daag schoon „Gij hebt mij toch niets onaangenaams te zeggen Ralph f" „Hoe bomt gij daarop „Gij maakt complimenten. En dat is bij u altijd eene inleiding tot slechte mededeelingen." „Wat ziet gij scherp, Klara. Ja," ging hij zuchtend voort„het valt moeielijk zulk eene schoone vrouw, voor ;e de heerlijkste stoffen geschapen zijn te moe ten uitleggen dat de omstandigheden dringend bezui nigingen ebchen „Weder het oude lied. Beste Ralph, ik dacht, dat ik reeds het toppunt van spaarzaamheid bereikt had. Ik was gisteren weder met de bruine robe in den schouwburgde menschen moeten geloovendat ik geen andere heb ik draag nu de oudere receptie-robes in kleine gezelschappen. Ik heb sinds het begin van het saisoen eerst de derde gehad. Is dat ook al te veel Dan moet ik meer te huis blijven en eene klui zenaarster worden." „Hebt gij gisteren in den schouwburg ook de scène in de loge van hare excellentie Hochfelden opgemerkt?" vroeg Stolpen om zijne gemalin op andere gedachten te brengen. „Welke scène? Ik weet van niets. Ik heb hare excellentie niet in den schouwburg gezien. Ik kwam dan ook eerst bij het derde bedrijf, ik was op eene soirée bij graaf Pahlen. Wat gebeurde er dan Stolpen voldeed onmiddelijk aan het verzoek. Klara luisterde. Zij gaf hare verontwaardiging te kennen maar toch gleed er een lachje van leedvermaak over haar gelaat. „Ik zag twee jonge meisjes in de loge," zeide zij, toen Stolpen geëindigd had„die mij geheel onbekend waren maar de een maakte zelfs een zeer bescheiden en aangenamen indruk. Onze Kurt hield nauwelijks een oog van haar af en verzuimde daarom misschien om mij goeden avond te zeggen. Hij zat met Frits Hoch felden en Kneist in het orkest. Nu begrijp ik, waarom de jongelui zoo dikwijls naar de loge keken." „Dat vind ik volstrekt niet aangenaam mompelde Stolpen. „Wanneer Kurt de scène heeft gezien had hij de dames te hulp moeten komen maar daar Frits Hochfelden bij hem waszullen geen van beide wel iets gezien hebben. Ik sprak jnist met den minister. Kurt moet nu eindelijk zijn aanzoek doen. Hochfelden verwacht het en gaf mij te verstaan, dat hij ja zou zeggen." „Dat geloof ik antwoordde Klara glimlachend. „Kurt is voor Helena een voortreffelijke partijzij beeft eene burgerlijke moeder, daaraan neemt menig een aanstooten zoo groot zal haar huwelijksschat ook niet zijn." „Hochfelden is zeer rijk, minder dan honderdduizend gulden zal hij niet geven hij weetdat ik Kurt niets kan medegeven." „Ralph gij schertst. Indien gij werkelijk op het oogenblik niet ruim bij kas zijt dan mag dat toch vooral niemand weten." „Ik heb den minister gezegd dat de uitgaven die het ophouden van mijn stand vorderen, ons geruïneerd hebben. Ik zal mijn aanvrage om ontslag indienen ik hoop, mij de leiding van industriëele ondernemingen toevertrouwd te zien en daarbij in betere omstandig heden te komen dan in de staatsdienst." „Ralph gij doet mij verschrikken. Dat zijn ontzet tende veranderingen 1 Gij schertst. Hoe kon dat alles zoo plotseling komen „Ik wilde u de zorgen besparen, lieve. Nu ik van Kurts toekomst zeker ben kan ik de beslissende stap wagen, die naar ik hoop ten beste zal leiden. Mijne staat kundige loopbaan stond mij reeds lang tegen. Ik kan mij met dat laveeren niet vereenigen dat nu aan de orde van den dag is mannen van vaste grondbeginse len deugen niet meer voor de tegenwoordige wijze van regeeren." „Ah riep Klara „dan kan men dat als reden van uw ontslag noemen. Ik vrees wel, dat eene particuliere betrekking minder eervol is maar daar heb ik geen verstand van." Het gesprek werd door Kurts binnentreden gestoord, die zijn vader te vergeefs in diens kamers had gezocht. De ernst in zijne trekken viel Klara dadelijk op. „Gij weet misschien reedsvroeg zij toen zij haren zoon de band toestak„dat uw vader zijne diensten niet langer aan de regeering wil leenen." Kurt zag bevreemd en vragend op. „Zoo is het," nam de geheimraad het woord. „Ik heb mijn ontslag gevraagd. Als schoonzoon van den minister behoeft gij den steun niet, dien mijne betrek king u anders geven zou. Ik heb met Hochfelden over u gesproken hij zal u Helena gaarne afstaan het ia ALkllA WISCHE COIIIAM

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1