grauwen hardsteen van de Soc. anon. d'Ogné et de la Rochette gebouwd door Louis Goffin Gie. te Luik; en nabij de cbineesche jonk keien van Nicolas Bolly te Andenne de groeven van Fourbiésart te Lessi- nes A. Vandevelde A. d'Harving Cie., en van de naamlooze vennootschappen der groeven van Bierghes en der vereenigde groeven van Blaumont. In het Feestpark stonden nog bij den uitgang aan de Van-Baerlestraat een door christelijke vereeni- gingen geplaatste „bijbeltent" en een kantoortje der Rijtuigvereeniging en in bet Parijsche park nevens de gracht en tegen bet hoofdgebouw een gemak- en waschhuis. Als deze regelen in druk verschijnen is de slui tingsdag der tentoonstelling aangebroken en daar mede onze taak geëindigd. Wij hebben die niet kunnen voleindigen de galerij der schoone kunsten, de retrospectieve tentoonstelling en de belgische afdeelingen in het hoofdgebouw en de machinegalerij moesten onbesproken blijven. Toch hopen wij door het gegevene velen te hebben opgewekt tot het bezoeken der tentoonstelling, velen ook te hebben aangespoord om hunne aandacht te wijden aan schoone en merkwaardigeof voor de uitoefening van hun beroep belangrijke zaken bij anderen weder de herinnering te hebben verlevendigd aan het geziene- Wat ons betreft wij hebben bij onze herhaalde beschouwing en door de ons door vele exposanten of hunne vertegenwoordigers zoo be reidwillig verstrekte inlichtingen veel geleerdveel genoten. Wij hebben van onze en anderer kolo niën, van vreemde landen meer begrepen dan door boekenstudie mogelijk iswij hebben ons verwon derd en verheugd over de gewrochten van menschelijke kennis, kunst en nijverheid, wij zijn meermalen gegaan van de eene verbazing tot de andere. En eerbied heeft dat alles ons ingeboezemd, niet alleen voor de scheppingskracht en het vernuft van kun stenaars en uitvinders, maar ook voor de bekwaam heid der werklieden, door wie zooveel voortreffelijks vervaardigd is. Het schoon geheel wordt thans verbroken, naar heinde en verre verspreid, en het is niet te vermoe den dat binnen korte jaren binnen onze grenzen weder iets dergelijks zal worden bijeengebracht. Moge deze wereldtentoonstelling, waarop de natiën elkander in edelen wedstrijd ontmoetten, hebben gestrekt tot bevordering van wederkeerige hoogach ting tot uitbreiding der onderlinge handelsbetrek kingen tot den triumf van vrede en vooruitgang. Mogen hare vruchten inzonderheid ook ons vaderland ten goede komen door toenemenden uitvoer van de voortbrengselen onzer volksvlijt, het wekken van verhoogde inspanning bij onze nijveren en het ves tigen der overtuiging, dat de bevordering van het onderwijs in kunstnijverheid een noodig en dankbaar werk is. Mogen ook onze j ongeliedendie de ten toonstelling bezochten het begrepen hebben dat op het gebied van handel en nijverheid krachten zijn te ontwikkelenvoordeelen te behalen en lau weren te plukkengrooter en schooner dan in den door zoo velen bejaagden ambtelijken werkkring, het zou er stad en land niet slechter om gaan. C. W. B. IStlÜCttlAttb. alles zoo goed als in orde gij wordt door de familie verwacht." Kurts gelaat werd beurtelings bleek en rood. „Ik heb nooit iets gezegd, vader, wat u reden kon geven tot de veronderstellingdat ik aanzoek zou willen doen om Helena s handgij hebt u zelf en mij in eene zeer pijnlijke positie gebrachtde minister weet op het oogenblik misschien reedsdat ik met eene andere dame verloofd ben ik was geheel vrijom dat te doen." „Jongen, zijt gij waanzinnig?" viel Stolpen, die zijne ooren nauwelijks gelooven kon heftig uitterwijl de zaak Klara zoo komisch voorkwam, dat zij op het puut stond om in een lach uittebarsten. Zij dweepte vol strekt niet met de plannen van haar echtgenoot, van gravin Hochfelden hield zij persoonlijk niet veelvan Helena evenminen Kurt was in hare oogen voor de beste partij nog te goed. „Gij zijt reeds verloofd? Met wie vroeg zij maar haar zoon hoorde haar niethij keek zijn vader strak in het gelaat. „Ik heb u vaak verklaard vader," zeide Kurt op vasten toon„dat ik niet dan ongaarne zoo dikwijls bij den minister aan huis kwam ik wilde combinaties voorkomenwaaraan gij helaas zonder mijne toestem ming recht van bestaan hebt gegeven. Ik ben daarvoor niet verantwoordelijk. Ik ben er onschuldig aan, wan neer de minister op zeer pijnlijke wijze verrast wordt „Dat zal hij niet. Gij zult mij niet aan de kaak stellen mij niet tot leugenaar maken „Ik zal mij zelf nooit verkoopenvader. Indien er zulke woorden tusschen ons moeten vallenlaat ons dan ten minste de zaken bij haren waren naam noemen." Stolpen balde de vuist van toorn en wierp zijne vronw een blik toewaarin iets als haat fonkelde. „Dat zijn nu de gevolgen van uwe opvoeding," zeide hij„die roman-ideën heeft hij van u." „Kurt spreekt ais een echt edelmanantwoordde Klara, geprikkeld. „Ik kan hem niet anders dan gelijk geven „Dat gebabbel is onverdragelijk viel Stolpen heftig uit„zijt gij blindof houdt gij u beiden maar zoo ik dachtdat gij zeer goed kondet wetendat ik met mijn inkomsten de kosten mijner huishouding niet kan bestrijden. GijKlaraverkwist het geld alsof ik over ongehoorde sommen beschikte, maar daarvan is nu geen sprake wij spreken nu over de kosten, die uwe opvoeding voor mij medebracht, Kurt en het is nu de vraagof ook die sommen in het water geworpen zijn. Gij hebt de staatkundige loopbaan gekozen daartoe BELGIE. In het volgende jaar moeten algemeene verkiezingen gehouden worden. Met het oog daarop is door een clericaal blad dat te Husselt uitgegeven wordt, een staatkundig programma openbaar gemaakt waarbij o. a. geeischt worden herstel der diplomatieke betrekkingen met den Paus, intrekking der onderwijs wet van 1879, regeling van het onderwijs zelfstandig door de gemeenten in overleg met de ouders afschaf fing van het ministerie van onderwijs als overbodig uitbreiding van het kiesrecht binnen de grenzen der grondwet, vermeerdering van de rechten der provinciën en gemeenten benoeming der schepenen door da ge meenteraden herstel van de vrijstelling der bezoekers van Seminariën van de nationale militie uitkeering der wederrechtelijk ingehouden bezoldiging der geestelijken en belastingvermindering door af te zien van alle onnoodige uitgaven. Dit door een paar andere bladen ondersteund programma geeft reeds aanleiding tot een uitvoerige bespreking. DUITSCHLAND. Ruim 5 jaren geleden had bet lid van den rijksdag Richter uit Mühlradlitz tegen den predikant zijner woonplaats eene voor den Keizer be- leedigende uitdrukking gebezigd bij de bespreking van het huwelijksformulier dat gebruikt moest worden bij de kerkelijke inzegening van het huwelijk zijner dochter. De predikant had hem opgemerkt, dat het formulier, dat hij wenschte te gebruiken ook gebruikt werd bij huwelijksvoltrekkingen in de Keizerlijke familie. Dit aan enkele personen bekend gesprek dat onder vier oogen plaats had kreeg grooter ruchtbaarheid, toen Richter onlangs lid van den rijksdag werd. De justitie vervolgde hem dadelijk en een paar dagen voor dat de zaak verjaard zou zijn, werd hij veroordeeld wegens majesteitsschennis tot 6 maanden gevangenisstraf en verlies van zijn mandaat. Verscheidene bladen wijden artikelen aan het bezoek van den Koning van België in Nederland en betuigen hunne ingenomenheid met den geest van toenadering tusschen die twee rijken. Elzas-Loïharingen. Het lid van den Rijksdag, Autoine is den 28 krachtens beschikking van het rijks gerechtshof te Leipzig zonder borgtocht uit de voor- loopige hechtenis ontslagen. Het onderzoek in de tegen hem aanhangige zaak wegens landverraad wordt voortgezet. FRANKRIJK. Het radicale kamerlid Gatineau wil aan het oordeel der radicale linkerzjjde een voorstel onderwerpen tot verbanning der prinsen van Orleans. De heer Labroussevrederechter te Souillac heeft iemand tot f 5,boete veroordeeld omdat hij een ander had uitgescholden voor bonapartist. Hij nam aan, dat deze benaming niets meer of minder beteekendé dan moordenaar, dief, bevorderaar van verraderlijke hinderlagen. Kamer. Het voorstel om de ministers in staat van beschuldiging te stellenis ingediend door drie bonapartisten op grond dat het ministerie gedurende de afwezigheid der Kamer blijkbaar de grondwet ge schonden en de weerbaarheid van het rijk in gevaar gebracht heeft. Ter voorkoming dat bij verandering van ministerie de ministers van oorlog en marine die eigenlijk met de staatkunde niets te maken hebben telkens mede moeten aftredenis een voorstel inge diend van dezen inhoud tenzij de Kamerdoor °de behoort geld en dat verschaft een onbemiddeld man zich door eene rijke partij. Daarbij is van verkoopen geen sprake, dat zijn mooie zinnen voor romanschrijvers, in het practische leven houdt men met de nuchtere werkelijkheid rekening niet met illusies. Ik heb mijn vermogen opgeofferd om u den weg tot uw toekomst te banen nu moet gij u zelf maar verder helpen." „Dat zal ik, vader," antwoordde Kurt, „maar zeg nietdat gij om mijnentwille schulden hebt gemaakt ik behoef mijgoddankdat verwijt niet aan te trekken „Zoo" viel Stolpen hem in de reden, „gij weet het dus beter? Gij legt geen helder begrip van onze maatschappelijke toestanden aan den dag wanneer gij denktdat het onverschillig zou zijn voor uwe positie, of ik veel menschen zieof ik uwe superieuren bij mij ontvang en u in aanraking breng met invloedrijke personen, en of ik u den naam verschaf, van de zoon te zijn van een rijkaanzienlijk ambtenaar of dat u dat alles ontbreekt. In plaats van mij voor mijne voorzorgen dankbaar te zijntoont gij u beleedigd dat ik van u durf eischenom een ministersdochter te huwen 1 Hebt gij eene betere partij gevonden dan spijt het mij dat gij mij niet vroeger uw vertrouwen geschonken hebt. Ik wil geen dwang op u uitoefenen, en uw geluk niet in den weg staan, maar het zal uwe zaak zijn om den minister te zeggen dat ik onschul dig ben aan uwe omkeeringgjj moet de zaak zelf maar regelen." „Ik kan graaf Hochfelden slechts de waarheid zeggen, dat gij uwe eigen en niet mijne wenschen hebt uit gesproken toen gij hem voor mij de hand zijner doch ter hebt gevraagd antwoordde Kurt. „Wie is uw uitverkorene? Haar vader zal toch wel hoog geDoeg staan dat Hochfeldens invloed uwe loopbaan niet benadeelen kan „Ik zal eene loopbaan opgevenwaartoe mij de middelen ontbreken niet alleen maar ook de ware lust. Mijne bruid behoort niet tot de voorname stand, ik wil haar dus niet die kringen binnenleiden waarin standsvooroordeelen heerschen." „Is zij niet van adel „Zij is de dochter van een ambtenaar. Haar vader werkt op uw bureau het is de secretaris Holm." Kurt had de laatste woorden aarzelend uitgesproken, om zijn vader tijd te laten om zich op eene ontgoo cheling voortebereidenmaar de slag trof evenwel zoo onverwacht zoo overweldigend dat Stolpen geen woorden kon vindenen Kurts moeder rood werd van toorn. „Vreeselijk riep Klara. „Niet van adel? Een omstandigheden daartoe genoopt, haren wil duidelijk en bij wiize van uitzondering kenbaar make, is elk besluit dat eene verandering van ministerie ten gevolge heeft niet toepasselijk op de ministers van oorlog en marine! Bij de voortgezette behandeling der gemeentewet is be houden de voorgedragen bepaling, dat de betrekking van lid van den raad onbezoldigd zal zijn. Het van radicale zijde gedane voorstel, om aan die leden bezol diging te geven werd in beginsel verworpen met 346 tegen 124 stemmengelijk lot onderging een ander voorstel waarbij aan de gemeenteraden de bevoegd heid werd toegekend hunne leden al dan niet te be zoldigen. Met 283 tegen 171 stemmen werd het ver worpen. GRIEKENLAND. Den 27 keerden de Koning en de Koningin van hunne buitenlandsche reis te Athene terug. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de commissie der hongaarsche delegatie verklaarde den 26 graaf Kalnoky, minister van buitenlandsche zaken dat het verbond' met Italiëevenals dat met Duitschlanduitsluitend het behoud van den vrede ten doel had. De vriend schappelijke verhouding tot Duitschland werd geen oogenblik gestoord. Op de hechtheid van dit bondge nootschap kon Oostenrijk-Hongarije onvoorwaardelijken volkomen vertrouwen. De Koning van Roumanie had den wensch te kennen gegeven om betere betrekkin- gen aan te knoopen. Eene gedachten wisseling met minister Bratiano leidde tot de overtuigingdat geen verschil bestond, waarbij wederzijdsche belangen in het spel waren van beide zijden werd dan ook het vaste besluit genomen om tot de vroegere vriendschappelijke verhouding terug te keeren. De goede betrekkingen met de Porte werden door niets gestoord en de ver houding tusschen de Vorsten van Oostenrijk en van Rusland was steeds van den hartelijksten aard. Ook de tusschen de regeeringen van beide rijken bestaande betrekkingen waren volkomen goed. De gevoeligheid in Rusland jegens Oostenrijk bepaalde zich tot een zeer beperkten kring. Noch de Czaarnoch de russische regeering dacht aan oorlogniet slechts wegens den inwendigen toestand maar ook omdat het bekend is dat Oostenrijk, in geval het werd aangevallen, niet alleen zou staan. SPANJE. De minister van oorlog heeft een besluit openbaar gemaakt, waarbij bepaald is, dat voortaan de militaire kommandementen niet langer dan ten hoogste 3 jaren door denzelfden persoon uitgeoefend zullen worden. Daardoor worden één maarschalk 19 luitenant-generaals en divisie-generaals, 60 brigade generaals en eenige kolonels ter beschikking gesteld. Deze maatregel heeft groot opzien gebaard: toegejuicht door de liberale en republikeinsche bladen wordt hij sterk bestreden door de conservatieve bladen. EGYPTE. De internationale geneeskundige com missie te Alexandrië heeft den 29 besloten, met 7 No vember a.s. de quarantaine af te schaffen op alle uit Bombay herkomstige artikelen. De vertegenwoordigers van Oostenrijk Duitschland Rusland Frankrijk en Turkije bleven buiten stemming de overige vertegen woordigers stemden voor de afschaffing. Te Mekka is de cholera uitgebarsten de quarantaine-maatregelen op goederen, van daar afkomstig, zijn terstond in gevoerd. Te Alexandrië kwamen den 28 twaalf sterfgevallen aan cholera voor. dochter van een secretaris? Spreek mij nooit weder van zulke fantasiën ik wil er niets van hooren." „Gij zult anders oordeelenmoederwanneer gij Laura gezien hebt ik zal haar u voorstellen „Geen woord meer, Kurt, gij maakt mij ernstig boos. Indien gij werkelijk smaak hebt in dergelijke liaisons, dan wil ik er niets van weten. Ik verbied u er van te spreken." „Dan verbiedt gij mij om in uwe nabijheid te ko men. Ik ben geen kind meer, moeder, en wanneer ik een besluit genomen heb omtrent de gewichtigste stap mijns levensdan moest gij ten minste mijne keus on derzoeken wanneer gij mij lief hebt." „Hij is volkomen dol riep de geheimraad „wij moeten den docter laten halen Klara hij spreekt van de persoon die hare excellentie Hochfelden beleedigd heeft." „Ik spreek van een meisje vader, dat ik zoo hoog acht dat ik haar mijne hand aanbied." „De dochter van een ondergeschikte, van een mensch, die mij de jas moet vasthouden." „Erg genoeg wanneer de ambtenaar van zijne macht zulk een misbruik maakt." „Ik zal die gebruiken om den schurk uit zijne dienst te jagen." „De wet beschermt den staatsambtenaar tegen zulke willekeur. Vader, het zou u, wanneer gij genoodzaakt zijtom uw ontslag te nemen weinig eer aandoen om nog eene onbillijkheid te begaan tegenover een ouden ambtenaar, die altijd zijn plicht heeft gedaan. Werpt gij hem zijne armoede voor de voeten Hij stelt zich tevreden met hetgeen hij heeft, of zijn lagere stand Hij vervult zijn plicht in eene betrekking, die de Staat noodig heeft. Maar de bloedverwanten mijner bruid zullen zich nooit bij u indringen ik breng slechts de vrouw bjj u die myn hart zich heeft uitverkoren." „Waag het eens, en mijne lakeien zullen de meid de deur wijzen maar ik ben dwaasom mij nog te ergeren de docter moet u onder handen nemen." De geheimraad verliet de kamer, hij wilde geen woordenstrijd met zijn zoon voortzetten welke toch zooals hij vermoeden kon aan de zaak niets zou ver anderen. Nog was hij in zijn ambtnog was Holm zijn ondergeschikte het scheen hem toe dat deze zich zonder eenigen twijfel blindelings naar zijne aanwijzin gen zou schikken daar Holm bovendien in onrust verkeeren moest hoe de minister denken zou over hetgeen in den schouwburg was voorgevallen. Wordt vtrwlqd. i 1

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2