ISttttjcnlAttb. Bitmettlattb. het verminderen of weglaten van een aantal posten op de begrooting. De voorstellers zijn zich van het gebrekkige van hnn werk bewust; het zijn plannen aldus eindigen zij hun ne toelichting „ongetwijfeld voor verbetering vat baar maar als grondslag voor eene tijdelijke voorzie ning waarschijnlijk niet al te ongeschikt." BELGIE. De burgemeester van Brussel heeft bij den gemeenteraad het voorstel ingediendom bij de naambordjes der straten het merkwaardigste te ver melden der personennaar wie de straten genoemd zijnalsmede een portret of een zinnebeeld. Door sommige bladen wordt met dit denkbeeld de draak gestoken. Het kamerlid Paul Janson heeft in een openbare vergadering te Luik waar 2000 personen tegenwoordig warenverklaarddat hij in de Kamer zal blijven strijden voor grondwetsherziening, waarbij de census voor het kiesrecht afgeschaft wordt. Op 1 Januari a.s. zal te Brussel eene vergadering gehouden worden ten gunste van grondwetsherziening, DtJITSCHLAND. De in- en doorvoer van runderen en kalveren uit het groothertogdom Luxemburg in het district Aken is voorloopig weder toegestaan voor vee, dat blijkens verklaring van een luxemburgsch gemeen tebestuur uit dat groothertogdom afkomstig is. Het verbod tot invoer van schapen en vee uit Nederland in de landdrosty Osnabrück is tot nader aankondiging verlengd. Onlangs trad in het groothertogdom Oldenburg een nieuwe militaire bevelhebber op majoor Steinemann een pruis. Deze majoor was volstrekt niet gezien en beleedigde naar het schijnt de soldaten en burgers zóó schandelijk dat een officier uit Oldenburg Lippe ge naamd hem uitdaagde. Lippe werd in dat tweegevecht zwaar gewond waarover de bevolking zoo verontwaar digd was dat zij Steinemann's huis plunderde en zulk eene dreigende houding aannam dat de gewapende macht tusschen beide moest komen om de orde te herstellen. De Keizer is over deze gebeurtenis zeer ontstemd. Hij heeft een streng onderzoek gelast. Ge noemde majoor schold de soldaten steeds uit voor „Oldenburgsebe osse n." Bij het wegruimen van het puin in het politie bureau te Frankfort waar de vermelde ontploffing plaats had werden op verschillende plekken 8 graniet- vormige met .nitroglycerine gevulde kogels gevonden. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen, ENGELAND. De prins van Wales sloot den 31 de internationale visscherij tentoonstelling te Londen met eene redewaarin hij aankondigdedat de ge bouwen en inrichtingen waarin deze tentoonstelling gehouden was gebruikt zouden worden voor elkander opvolgende tentoonstellingen te weten in 1884 eene hygiënischein 1885 eene voor nijverheid en kunst en in 1886 eene engelsche koloniale. De thans geslo ten visscherij-tentoonstelling werd dooi 2,700,001 per sonen bezocht. De pakketboot Holijhead stootte den 31 tegen de duitsche bark Alhambra in het Kanaal, waarna beide schepen zonken. 14 man der Alhambra en 2 der Holyhead verdronken. De kassier van een der grootste banken Warden genaamd verspeelde een bedrag van ruim f 1,300,000 aan effecten, door verschillende personen aldaar in be waring gegeven welk misdrijf onlangs uitgekomen was. De raad van bestuur dier bank heeft dezer dagen terwijl die kassier voorloopig in hechtenis zit in het belang van het krediet dier instelling met algemeene stemmen beslotendat bedrag te vergoeden. In Liverpool zijn deze week verscheidene groote ka toenhandelaars failliet gegaan. De katoenhandel onder vindt daarvan zeer de gevolgen. Ieeland. De lord-mayor (burgemeester) van Dublin, heim niet verraden dat mij is toevertrouwd maar ik kan u zeggen dat in het kamp van de onderdrukkers van het volk oneenigheid heerschtdat zij daar reeds tegen elkander naar de wapenen grijpen. Breek open lijk met de regeering, werp het juk af, wordt een vrij man." „En mijn eedRobert Hij zou mij binden, ook al bekleedde ik mijn ambt niet meer. Ga gij uw weg ik belet het u nietmaar eerbiedig ook de plichten die mijn ambt mij oplegt." Laura had zich niet in het gesprek gemengd. Met iedere minuut groeide haar ongeduld hare bange ver wachting. Kurt had beloofd om heden morgen bij hare ouders te komen. Zijne komst zou het ongeloo- vige lachje van Robert weerleggen en haars vaders twijfelof hij het werkelijk en eerlijk meende, opheffen en den zonneschijn der hoop op den droeven dag brengen. Waarom talmde hij! Hij kon toch wel denken, dat zij in angst en zorg verkeerde. Eerst wanneer hij er waskreeg haar droom vleesch en bloed en werd die werkelijkheid. Zij wilde niet aan hem twijfelen de gedachte zou te vreeselijk geweest zijn maar zij beefde van angstdat hij zijne krachten had overschaten dat eene of ander macht buiten hem hem belette om zijn gegeven woord te houden. „Hij blijft lang weg," mompelde zij, toen zij opnieuw te vergeefs uit het venster had gezien. „Geve God fluisterde hare moeder die hare doch ter met angstige oogen gevolgd had „dat uwe hoop niet wordt teleurgesteldwij zouden dan ten minste eene voorspraak hebben. Het zou te hard zijn, te bitterwanneer de jonge man den spot met u gedre ven had gij zoudt dwaas doen om meer te hopen, dan dat hij zich voor u in de bres stelt, maar dat was reeds meer dan genoeg." „Spreekt gij van den jongen Stolpen vroeg Ro bert naderbij tredend daar zijn vader zich in zijn werkkamer had teruggetrokken, halfironisch glimlachend, het parlementslid Dawson, aanhanger van Parnell, kwam den 1 te Londonderry aan om op het stadhuis eene redevoering te houden bij gelegenheid van de bijeen komst der nationalisten. Hij werd in optocht naar zijn hotel geleid door een eerewachtdie groene vaan dels droeg. Iutusschen hadden de orangisten zieh meester gemaakt van het stadhuiszij schoten en wier pen met vuil op de nationalisten waarvan twee door geweerschoten zwaar gekwetst werden. De nationalisten wierpen daarop de glazen van het stadhuis in terwijl de politie ten slotte de menigte uiteen moest jagen. Patrouilles kavallerie doorkruisten de straten. De orangisten ontruimden het stadhuis weder. FRANKRIJK. In 1882 werden in dit rijk geboren 935,566 tegen 937,057 in 1881, en wel 864,261 wettige en 71305 onwettige geboorten tegen 866,978 wettige en 70079 onwettige in 1881. In 1882 werden 44352 doodgeboren in 1881 43841. In 1882 stierven 838,539 of 9711 meer dan in 1881. In 1882 werden 280,460, in 1881 282,079 huwelijken gesloten. Het geruchtdat ChallemelLacour zou aftreden als minister van buitenlandsche zaken, is bevestigd. Om gezondheidsredenen heeft hij zijn ontslag gevraagd. Ook is er sprake van het aftreden van den minister van financiën. Paul Bert is tot voorzitter der republikeinsche ver- eeniging gekozen. Kamer. Den 31 gaf Clémenceau het verlangen te kennendat een minister antwoorden zou op de rede van Perin van den vorigen dag. Daar de ministers zwegen beklom hij de tribune en maakte hij bekend dat hij de feiten zou samenvattendie opheldering vereischten van de zijde der regeering. Hij herhaalde daarop de door Granet aangevoerde beschuldigingen en somde de redenen op, waarom hij in het tegenwoordige ministerie geen vertrouwen stelde. Ook handhaafde hij de beweering, dat aan het door Bourée gesloten verdrag een begin van uitvoering gegeven was dat door den minister van buitenlandsche zaken dadelijk ontkend werd. Clémenceau vervolgde daarop zijne rede zeg gende dat de tocht naar Tonkin thans geen uitweg meer aanbood. De minister-president was aan de Ka mer opheldering schuldig over de middelen door de regeering aangewend over de gevolgen daarvan en over de beweeringen in het buitenlandwaarop is ge zinspeeld. Het gold hier geene portefeuiliezaak maar het belang van hef vaderland. (Toejuichingen der uiter ste linkerzijde). De minister-president antwoordde op de beschuldi gingen door Clémenceau uitgebrachtdat hij alle partij-strijd zou laten rusten. Het gold hier alleen de vraag of de staatkunde der regeering al dan niet door de Kamer werd goedgekeurd. De regeering was niet afgeweken van de voorzichtigheid en gematigdheid, welke haar gebiedend waren voorgeschreven. Hij sprak daarbij terloops over de Tuueesche zaken en deed de onbillijkheid uitkomen der beschuldigingen indertijd tegen Gambetta gericht (Toejuiching). Hij trad daarna in een uitvoerig geschiedkundig overzicht van het se dert 1874 in Tonkin gebeurde en zeide dat de tocht daarheen eene echt fransche onderneming was. De koloniale staatkunde van Frankrijk opende een tijd perk van arbeid en werkzaamheid hij wees daarbij op het voorbeeld van naburige rijken en wenschte Frank rijk geluk met het feit dat het tot in de nabijheid van China genaderd was. De bezetting van Hué werd door hem verdedigd. Op het verwijt, dat hij het Par lement niet bijeenriep antwoordde hij dat eene re geering die zich zelve eerbiedigt, begint met te han delen en eerst daarna het oordeel over haar gedrag aan de wetgevende macht onderwerpt. De „Zwarte Vlaggen" trokken zich terug. Hij betoogde verder., dat het verdrag van 1874 o. a. de bepaling inhield betreffende het beschermheerschap over Anam (Protest). Hij las tot staving zijner beweering art. 2 van dat verdrag voor en kondigde de aanstaande indiening van supplementaire kredieten aan. Eene wettelijke bepa ling waarbij het zenden van troepen wordt verboden, bestaat niet. Om te bewijzen dat Frankrijk niet in half verstrooid want zijn oog was schuin op de deur gericht achter welke Holm met het verzegelde ge schrift verdwenen was. „Ik hoopdat gij hem de deur zult wijzen moeder, wanneer hij werkelijk komt. Ja ging hij voorttoen Laura toornig opzag „zoo denk ik er over. Laat ons het beste aannemen Laura dat hij werkelijk op u verliefd is geworden, en hij geen booze plannen heeftdan mag hij zeer zeker niet over dezen drempel komen want zijn wij hem eenmaal iets ver plicht dan wordt hij voor Laura inderdaad gevaarlijk en valt het moeielijkom weder van hem bevrijd te worden. Wij hebben echter geen voorspraak of geen hulp noodig. Vader moet handelenzooals hij het voornemens isde handen zijn hem gebondenmaar men kan hem tegen zijn wil helpen. Hij kan zich schikken maar ik zal mannen weten te vindendie in de kamers ter sprake zullen brengen wat heimelijk op de bureaux geschiedt. Gisteren avondtoen ik hoordehoezeer de onbeschaamde overmoed op hare macht vertrouwt, heb ik mij zelf gezworen om voor geene daad terugtedeinzen, die de dwingelandij vernie tigen kan1" Robertgij maakt mij bezorgd," zeide zijne moeder „ieder zegt dat gij door uwe bekwaamheid voor uw werk, iets groots tot stand zoudt kunnen brengen en vindt het jammer dat gij u met de staatkunde inlaat. Ik wil er. niet met u over spreken, maar denk er aan, dat menigeen wegens zulke handelingen uit zijn vader land heeft moeten vluchten, dat gij dan niet den steun der uwen kunt wordendat ik van verdriet zal ver kwijnen. „De strijd voor de overtuiging is eene heilige plicht en wanneer iemand zich door allerlei bedenkingen liet afschrikkendan werden wij spoedig een troep slaven." „Robert heeft gelijk nam Laura het woord. „Maar indien gij eerbied eischt voor uwe overtuigingenRo bert, eerbiedig dan ook die van anderen. Laat mij mijn breuk met China verkeertlas hij eene dépêche voor van den zaakgelastigde te Pekin. Indien China den tegenwoordigen staat van zaken al niet erkent, wil het toch de betrekkingen met Frankrijk niet afbreken. Hjj leest ook voor eene dépêche van den heer Tricou van 29 Oct., waar uitblijkt, dat de gezant Tseng door den chineeschen minister Li-Hung-Chang is gedesavou eerd (Beweging). Hij gelooft niet aan een oorlog met China, en twijfelt niet aan de overwinning der fransche wapenen. Met betrekking tot de vermoedens, in het bui tenland geopperd, gelooft bij, dat de uitlegging van Clé menceau niet opgaat. Hij eindigde zijne rede met het be- toog dat de koloniale staatkunde moet worden voort gezet, en meent, dat het beste middel om het gevaar te keeren hierin bestaatdat men het bewijs moet geven dat gevaar niet te duchten. (Herhaalde toejui- hingen). De eenvoudige orde van den dagwaarmede de re geering verklaard had zich niet te vereenigen daar zij slechts eene motie aannam waarbij vertrouwen in hare geestkracht met betrekking tot de uitvoering der ver dragen werd geuitwerd met 339 tegen 124 stemmen verworpen. Ten slotte werd met 339 tegen 125 stemmen aan genomen eene door den heer Paul Bert voorgestelde en door de regeering goedgekeurde motie, inhoudende dat de Kamer vertrouwen stelt in de geestkracht en het beleid der regeering ten aanzien van de uitvoe ring der bestaande verdragen. De zitting werd daarna opgeheven. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot kwijtschelding van boeten aan den fabrikant J. ParisIsaac te Marchennes, dat reeds in de zitting 187879 werd ingediend, is door den minister van koloniën, krachtens's Konings machtiging, ing etrokken. Aan de leden is rondgedeeld een bundel stukken, 92 folio vellen druks zijnde een ontwerp tot wijziging van het wetboek van strafvordering met memorie van toelichting en omvattende bijna het geheele wetboek. Bij de vertndering der rechterlijke organisatie wordt wegens het nieuwe strafwetboek een gewijzigde werkkring aan de gerechtshoven toegekend die enkel iu hooger beroep van de strafzaken zullen kennis nemen. De berechting ook van misdrijven waartegen de zwaarste straften bedreigd worden wordt door het ontwerp overgebracht bij de rechtbanken. De bisschop van Roermonde heeft last gegeven, dat in alle kerken van zijn bisdom op een door de pastoors der parochiën aan te wijzen zon- of feestdag, eene collecte zal worden gehouden ten behoeve der noodlijdenden door de ramp van Krakatoa. Tot onderwijzer te Jaarsveld is benoemd de beer J. W. 't Hart te Zaandam. De heer Pelsvoorzitter van de koloniale afdee- ling der internationale tentoonstelling heeft zijne fraaie verzameling indische wapens aan het koloniaal militair invaliedenhuis geschonken. De commissie voor de koloniale afdeeling heeft eene aanzienlijke hoeveel heid geëxposeerde voorwerpen indische huizen land bouwgereedschap houtsoorten gewassen enz., aan 's Rijks landbouwschool te Wageningen afgestaan. De chineesche gezant heeft de jonk den Koning ten ge schenken aangeboden. Iemand werkzaam bij het tentoonstelüngscomité in het Paleis voor Volksvlijt, heeft zich met f 400, voor verkochte loten ontvangen, verwijderd. Ook een der meisjesdie op de tentoonstelling loten verkochten moet met loten en gelden verdwenen maar door de policie opgespoord zijn. De rechtbank te Heerenveen heeft iemand te Jubbega die eenige appels geplukt had van de op zijn erf overhangende takken van een appelboom van zijnen buurman wegens diefstal tot f 25 boete veroordeeld. Vervolg der berichten in het tweede blad. weg gaan en oordeel niet over Kurt von Stolpen, voor dat gij hem hebt leeren kennen. Misschien is het door zijn invloed dat de geheimraad heden in plaats van met vader over het voorval van gisteren te spreken, hem eene eervolle opdracht schenkt." Robert lachte bitter op hetzelfde oogenblik werd buiten aan de bel getrokken. „Daar is Kurtjuichte Laura zegevierend en snelde heen om de deur open te doen. In plaats van den verwachtte was bet eene bode der kanselarij. Hij bracht de last van den geheimraad dat de secretaris Holm dadelijk bij dezen moest komen. „Er is storm aan de luchtzeide de oude man. „Mijn heer de geheimraad was bij den minister ontboden en nu kwam hij met een verhit hoofd in de kanselarij, hij heeft driemaal om zijn zoon gezonden. God weet wat er weder gebeurd is maar hij heeft den chef der kan selarij, die hem iats wilde vragen toegedonderd dat men het op de straat kon hooren." Holm werd geroepen en hij haastte zich nadat het geheime geschrift goed achter slot was geborgen om aan het bevel te gehoorzamen. Laura en Holm letten er niet op, dat Robert, nadat Holm zich verwijderd had de kamer zijns vaders bin nenging de woorden van den bode hadden hen met bange twijfel vervuld. Het was nu licht te gissen, dat de geheimraad heden morgen toen hij met Holm gesproken had nog niets van het gebeurde geweten had en dat de krisis eerst nu voor de deur stond. Had de geheimraad echter bij herhaling om zijn zoon ge zonden dan had Kurtnoch uit eigen beweging zijn vader het voorval medegedeeldnoch er aan gedacht om bijtijds haar en haars vaders voorspraak bij den mi nister te zijn. Indien dit hem echter niet van zijn bezoek bij hare ouders terughield dan kreeg de arg waan voedseldat hij gedurende den nacht van meening veranderd was en van morgen er meer nuchter over dacht. Vervolg in het tweede blad.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2