No. 131". Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. ZONDAG h NOVEMBER. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. BttHettl&nb. iSittttenlanb. FEUILLETON. Vervolg van het le blad. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COS- TER ZOON. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volcende gevondene voorbandeneen sigarenpijpje in etui; zeven sleuteltjes aan een ring; een ivoren kruisje; twee sehildersschrageneen r. c. kerkboekje in etui, een granaten halsketting met gouden slotje; een gouden medaillon met ket ting een blauw koralen halskettingje met gouden slotje; een nijptangeen witte wollendoek een zilveren vingerhoed een lederen sigarenkoker; een zwart boezelaar; een huissleutel; vijf zakken met havereen bok en eene geit. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De begrootingscom- missie der hongaarsclie delegatie keurde de gewone legerbegrooting voor oorlog onveranderd goed. RUSLAND. De rijksmiddelen brachten van 1 Ja nuari tot 1 Augustus 1883 LI miljoen minder op, daar entegen bedroegen de uitgaven 18 miljoen meer dan in gelijk tijdvak van 1882. VEREENIGDE STATEN. O'Donovan Rossabet hoofd der iersche moordenaarsbende te New-York, ver klaart dat de ontploffingen op den onderaardschen spoorweg te Londen en de onlangB te Woolwich plaats gehad hebbende ontploffing het werk der fenianszijn ge weest en dat elk oogenblik nieuwe aanslagen te ver wachten zijn. EGYPTE. De regeering ontving van Hieks-pacha bericht uit Soodan, dat hij na 2 gevechten in El Obeid was binnengerukt, dat door de verdedigers verlaten was. De profeet verloor vele dooden en zijne aanhan gers werden geheel verstrooid. De oostenrijksehe consul te Alexandrië heeft in een aan den minister van buitenlandsche zaken gerichten brief eene strenge afkeuring uitgesproken over het terugtrekken der engelsche troepen en bet toevertrou wen van de zorg voor orde en rust aan de inlandsche troepen daar de toestand der europeanen dan nog veel erger zou worden, dan vóór den moord in 1882. CHINA. Uit Haiphong wordt van den 25 October gemeld dat de fransehe admiraal Courbet vergezeld van 600 zeelieden den vorigen dag naar Hanoï ver trokken wasom de leiding der krijgsbewegingen al daar op zich te nemen. Voor Sontay aangevallen wordt, zouden de versterkingen afgewacht worden. De be zetting van Kau-Anghien kon ieder oogenblik plaats hebben. Den 27 zijn te Gouda de lessen geopend aan den van gemeentewege opgericbten cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers, aanvankelijk met 21 deelnemers, allen uit de stad. Den 29 iB te Breda in het huis van arrrest op genomen A. v. Z., uit Rozendaal, wegens poging om zijne broeders waarvan de een eerstdaags zou gaan trouwen, door een geweerschot te dooden. Doordat het geweer weigerde, gelukte het aan de bedreigden te ontvluchten. Laura gevoelde, hoe de twijfel zich met onweerstaan bare macht van haar meester maakte ofschoon haar gansche gemoed daartegen in opstand kwam, zij meende te zullen sterven wanneer bare hoop moest worden vernietigd. Daar werd opnieuw aan de bel getrokken en zij stiet eene luide kreet van vreugde uit en de tranen kwamen haar in de oogen, toen Kurt von Stol pen nu werkelijk voor haar stond. „Ik wist hetriep zij zegevierend „Ik heb mij gewapend tegen den twijfel met al de kracht mijner ziel." Zulk een uitroep had iets ongemeensiets eigenaar digs eD kon verkeerd worden begrepen. De rol van de vrouw is eene schroomvallige en lijdelijkezij moet zich laten zoeken en mag eerder terughoudend, dan te sterk toenaderend zijn er zijn mannen die de waarde eener vrouw hiernaar beoordeelenhoe zwaar hun de ver overing gevallen is wier liefde eerst wortel vat, wan neer zij afgewezen of koel ontvangen worden. Hier echter verontschuldigden de omstandigheden wanneer het gevoel zonder valsche schaamte en blooden schroom zich uitte ziju angst en onrust, zijn geluk en zege te kennen gaf Kurt was echter ook de man om aan onvervalscht waar gevoel te gelooven en een han (e begrijpen, dat op die wijze voor hem klopte. Indien hij nog getwijfeld had of zijne zoo snel ont waakte liefde beantwoord werd of Laura niet in den storm van andere gevoelens dankbaarheid met liefde verwisselde, nu voelde hij zich van dien twijfel bevrijd, De nieuw gebouwde christ.-geref. school aan den Aalsmeerderweg te Haarlemmermeer is den 31 feeste lijk ingewijd. Te Dwarsgracht gemeente Giethoorn, is den 30 een jong kind, terwijl de moeder zich even verwijderd had in een aker met kokend water gevallen. Het be zweek den volgenden nacht onder de hevigste pijnen. Het nieuwe museum der Yereeniging voor Over- ijselsch Recht en Geschiedenis te Zwolle is den 30 ter bezichtiging geopend. De trein, den 31 te 6.14 van Alkmaar naar den Helder vertrokken is daar eerst te 10 uren aangeko men. De machine was defect geraaktzoodat eene andere naar Noordscharwoude moest gezonden worden. Den 31 is te Amsterdam een marinier bij het schijfschieten terwijl hij iets aan de schijt verrichtte door eene scherpe patroon gedood. Het departement Rotterdam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft den 3L aan het hoofd bestuur eene missive en aan de overige departe menten een afschrift van dien brief gezonden waarin bet, wijzende op het gewaagde om den Auts- Almanak nfteschaffen, zijn gevoelen uitdrukt: dat rie alge- meene vergadering van 1883 in zake den Volks-Almanak, geheel onbewust, een onwettig besluit genomen heeft omdat art. 70 der wet de uitgave van den Almanak voor schrijft en van de 904 stemmen glechts 591, d. i. iets meer dan zich voor de schorsing dier uitgave ver klaard hebbenterwijl voor elke wetsherzieninghet welk die schorsing in den grond is, der ver tegenwoordigde stemmen vereischt wordt. De depar tementen zuilen moeten beslissen wie gelijk heeft de algemeene vergadering of het wakkere rotterdamsche departement? Als wij wel onderricht zijn, verlangde het departement Alkmaar het behoud van een gewijzig- den Volks A lmanak ofschoon wij niet weten of dit ver langen er is ter sprake gebracht. De spoorwegdienst IJmuidenHaarlem is den 1 Nov. aangevangen zonder eenige feestelijkheid. Alleen de hotels vlagden. In den avond van den 1 heeft te Zwolle ten huize van mr. J. A. E. baron de Vos v. Steenwijk v. Essen eene hevige gasontploffing plaats gehad waar door het huis aanmerkelijke schade heeft geleden. De heer Vos en zijne echtgenoot waren niet te huis en de dienstboden zijn er met lichte verwondingen afgekomen. In eene den 1 te Amsterdam gehouden vergade ring van aandeelhouders der Maatschappij „de Atlas" is het bestuur met algemeene stemmen gemachtigd ,tot vermeerdering van het bedrijfskapitaal eene 5 p.cts. lee ning van f 200,000 aan te gaan. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 2, in hooger beroep Jaantje Struik veroordeeld tot 5 jaren en v. Zutphen tot 1^ jaar gevangenisstraf, den laatsten cellulair, maar v. d. Heem en Consenheim vrij gesproken. Jaantje en v. Zutphen zijn ieder voor het geheel veroordeeld in de kosten van het hooger beroep. Jaantje heeft verzocht, terstond cassatie aan te teekenen. Den 31 is in de keuken van de kazerne aan den Singel te Amersfoort om weinige stuivers twist ontstaan tusschen 2 huzaren welke zoo hoog liep, dat een hunner een groot mes greep en den ander daar mede een diepen steek in de zijde toebracht waaraan het maakte hem gelukkig dat zij hem vertrouwd had en dat zoo fcrotschzoo verheugd erkende. Hij sloot Laura in zijne armen, nog voordat mevrouw Holm aan het woord kon komen, had hij zijne verbin tenis met eene kus bezegeld en een verloofd paar, dat om haar zegen smeekte, stond voor de verschrikte vrouw. „Ik heb niets zeide Stolpen zich tot Laura's moe der wendende„wat mij bij u kan voorstellen of aan bevelen dan het liefelijk vertrouwen uwer dochter en den eed van een eerlijk mandat nietsdan de dood, mij van Laura scheiden zal. Mijne ouders heb ik met mijne besluiten in kennis gesteld zooals ik te voren heb vermoed, verzetten zij zich helaas tegen mijne keus, maar ik hoopdat zij vroeg of laat mjn rechtom eene vrouw naar mijn hart te nemen, zullen erkennen. Ik ben gedwongen om mijne tegenwoordige loopbaan optegeven maar ik heb het staatsexamen als rechtsge leerde gedaan en kan dus rustig de toekomst tegemoet zien, ik zal overal mijn brood vinden. Ik heb de knellende banden afgeschud van een stand, wier vooroordeelen ie mand onder een ondragelijk juk houden en vertrouw er op dat gij mij nu met te minder bezwaar uw schoon zoon zult willen begroeten. Mag ik u moeder noemen? Geeft gij ons uw zegen Het gelaat van mevrouw Holm baadde in tranen. Zij moest nu wel gelooven, hetgeen zij niet bad kunnen begrijpenhet geluk harer dochter scheen haar zoo ongehoord dat zij schier sidderde van vrees dat het kaartenhuis voor hare oogen ineen moest vallen en het een misdaad was, om zulk een gelukte wenschen. En toch was het geen bedrog. Zij mocht niet eens waarschuwen en bedenkingen opperenStolpen ver- de gewonde den 2 Nov. is overleden. De dader is in zekere bewaring. In den avond van den 1 beklom in de r. c. kerk te Gouda iemand uit het publiek den predikstoel en richtte hij het woord tot de kerkgangers. Slechts met moeite kon hij verwijderd en aan de politie overgele verd worden. De prins en de prinses v. Wied hebben den 2 's Gravenhage weder bezocht. Den 5 wordt de herhalingsschool te Akersloot geopend met 30 leerlingen. Beroepen te Zuid-Zande (Zeeland) Ds. W. de Vries Akersloot, Op den inventaris van de restaurateurs Adlon en Todt op het tentoonstellingsterrein is beslag gelegd ter zake van weigering van betaling eener pachtsom van f 12000 aan het comité. De firma grondt bare weigering op het te laat leveren van electrisch licht op bet terrein en het verleenen van vergunning aan verschillende kiosken in strijd met het haar toege stane monopolie. Ook is er beslag gelegd op eene vitrine met horloges in de zwitsersche afdeeling. De inzender had op zich genomen een aantal tentoonstel- lingsloten in zijn vaderland te plaatsen maar had ze te Amsterdam te gelde gemaakt en het bedrag niet verantwoord. De Nederl. Gereform. Zendingsvereeniging heeft haar tekort van 13000 door de ontvangst van 2 legaten samen groot f 6000 tot op 7000 kunnen aanzuiveren. Ds. N. P. Es te Oosterdijk (bij Enkhuizen) is beroepen bij de herv. gemeente te Hypolitushoef. Eene commissie te Groningen heeftuit particu liere bijdragenaan 26 leerlingen en oud-leerlingen van de burger-avondschool de inrichting tot vorming van bekwame handwerkslieden de teekenacademie „Minerva" en de practische ambachtsschool gelegenheid gegeven tot een vierdaagsch verblijf te Amsterdam. Allen hebben thans een schriftelijk verslag ingeleverd waarvan bekroond zijn 1 met 201 met f 15 2 met f 10 en 12 met f 5 elk. In de jongste raadsvergadering te Nijkerk was een schrijven ingekomen van den commissaris des Ko- nings in Gelderland mededeeiende dat de Koning met groot leedwezen de aangenomen houding en de gevolgde handelwijze van de gemeentebesturen van Ede, Barne- veld en Nijkerk in zake den stoomtramweg, had ver nomen en dat Z. M. verlangde dat genoemde ge meentebesturen in elk opzichtook wat de richting betreft de pogingen van den heer v. Golstein kracht dadig zouden ondersteunen. B. en W. van Zwartsluis hebbenbij adres aan den minister van waterstaat, ondersteund de pogingen van het gemeentebestuur van Enkhuizen tot het ver krijgen eener vluchthaven aldaar. De goederen, onlangs uit de kerk te Noordscher mer ontvreemdzijn te Alkmaar door de policie in beslag genomen. Dr. Kuyper is op uitnoodiging van de transvaal- sche deputatie naar Londen vertrokken om met haar over onderscheidene aangelegenheden te raadplegen. Prof. J. de Louter was uit Pretoria reeds aangezocht om de deputatie te Londen als rechtsgeleerd adviseur klaarde zelf reeds dadelijk beter dan zij het had kun nen doen hoe alles stonden hij zeide dat zoo kalm alsof hij een rots waswien het niets hindertof de branding er rondom spookt. Laura viel hare moeder om den hals en kuste haar het jawoord van de lippen. „Had ik gelijk moeder?" vroeg zij met een trotsch glimlachje „toen ik zeide hoor, zie hem en beoordeel hem dan De gelukkigen vergaten dat Robert in de kamer zijns vaders vertoefde Laura, die zich Roberts aanwe zigheid herinnerdewilde hem roepen toen zij echter de deur gesloten vond dacht zij dat haar vader dit gedaan en Robert het huis verlaten had. Kurt schilderde met de hem eigen kalmte hoe Holm geen ernstige onaangenaamheden te vreezen had al scheen dit ook zoo, daar de minister een rechtvaardig billijk man was en Kurts vader, die inder daad vaak zeer eigenmachtig en in drift handelde de macht, om het Holm onaangenaam te maken, verloren had, door zijn ontslag te nemen. „Hetgeen wij het meest noodig hebben," zeide Kurt, „is geduld. Ik moest mij zeer bedriegen wanneer niet in de regeering spoedig eene zeer groote verandering plaats had die ook op de maatschappelijke verhoudingen en denkbeelden niet zonder invloed blijven kan. Overal is weinig ingeno menheid zoo niet ontevredenheid met den tegenwoor- digen toestand te erkennen en dan moet de oppositie de zege wegdragen. Zorg slechts Laura, dat uw vader zich door bedreigingen niet laat ontmoedigenen al zou mijne familie haar wrevel ook op nog zulk een ruwe wijze uiten verlies den moed niet eendracht maakt macht. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5