No. 132. Vijf en tachtigste Jaargang, 1883. FEUILLETON. "'Een staatsgeheim. WOENSDAG 7 NOVEMBER. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën 2e Groote Koemarkt op Woensdag 21 November 1883. Groote Paardenmarkt, op Woensdag 14 November 1883. ISttitenlanb. ALKIIAARSCHE COURANT De 3 nummers O 06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DU1TSCHLAND. Prins en prinses Albert van Prui sen zijn den 31 bij het dorp Iddel in Silezië met hun rijtuig omgevallen. Door den zwaren mist waren zij van den rechten weg afgeraakt. De prinses kneusde zich vrij ernstig aan den rechter enkei. Op den Hervormingsdag (31 October) is te Leipzig eene vergadering van belangstellenden uit alle oorden des rijks gehouden tot het oprichten eener Luther- stichting. Meer dan 1100 personen zijn reeds lid ge worden dezer stichting, die volgens de vastgestelde statuten ten doel heeftde opvoeding van kinderen van evangelische predikanten en onderwijzers te onder steunen. Alle protestanten in het rijk worden uitge- noodigd in dit gedenkjaar van Luthers 400 geboorte dag gelden te schenken tot vorming van een fonds voor deze nieuwe stichting. Do gemeenteraad van Berlijn schonk reeds 60000 en stelde f 30000 be schikbaar voor het aldaar op te richten standbeeld van Luther. De burgerij te Keulen wenscht wegens den stilstand, waardoor zij in hare handelszaken getroffen wordt, dat het gemeentebestuur de noodige stappen doet ter ver krijging van kaden havenwerken en spoorwegverbin dingen welke naar hare meeniDg voor het oogenblik onvoldoende zijn. Zij heeft zich te dien aanzien tot den gemeenteraad gewend onder bijvoeging dat zij hoopte, dat omtrent het bouwplan voor de nieuwe stad geen besluit genomen werd waardoor de uitvoe ring van genoemde werken verhinderd of bemoeielijkt kon worden. De gemeenteraad heeft aan eene commis sie bestaande uit eenige leden uit zijn midden uit het havenbestuur, uit de commissie voor uitbrei ding der stad en uit de kamer van koophandel op gedragen een havenplan te ontwerpen. Een voorstel om daarin eenige leden uit de burgerij op te nemen werd verworpen. In de laatste dagen liep het geruchtdat een rus- sisch nihilist een aanslag op het leven van prins Bis marck had willen wagen. De daarvan beschuldigde persoon schijnt dit middel aangegrepen te hebben om onder dak te komen. De regeering maakte den 1 bekend dat geene ge vallen van veepest te Breslau of elders meer waren voorgekomen en de ziekte dus in het geheele rijk als geweken beschouwd mocht worden. Pruisen. De Kroonprins van Oostenrijk kwam den 4 met zijne gemalin des voormiddags te half tien te Berlijn IX. Roberts hand had toch gebeefdtoen hij heimelijk als een dief de geheime lade in de schrijftafel zijns vaders opende. Het was niet het geld zijns vader waaraan hij zich vergreep, maar hij beging een ver grijp jegens diens eer. Toen Elitzer hem zijn plan ontvouwde, had Robert in de zaak zelf nauwelijks iets kwaads gezien en slechts met den afkeer, die het heimelijke, ongeoorloofde en oneervolle van de daad hem inboezemde, te strijden gehad. Het argumentdat men een machtig tegen stander met diens eigen wapenen bestrijden mag, dat het slechts noodweer isom zich op de hoogte te stellen van diens lagen en plannen gaf aan de ver- zoeking voedsel indien zich de regeering ten aanzien van hare tegenstanders veroorloofde, om het huisrecht geweldadig te schenden en het bizonder eigendom te doorsnuffelen waarom zou dan een harer tegenstanders aarzelen om hare geheimen wederkeerig uittevorscheu Cp deze wijze konden steeds nieuwe gevolgtrekkin gen worden gemaakt maar het gevoel van onrecht liet zich door zulke afgetrokkenheden niet wegrede- neeren in een gezond karakter laat het zich niet dan met geweld onderdrukken, en draagt de demon de zege weg, dan handelt de menseh met volle bewustzijn en trots tegen zijn geweten. Het gebeurde in het koffiehuis had Robert zoo hartstochtelijk opgewondendat iedere bedenking tegen de verboden daau verdreven werd. Zijn ge voel kwam in opstand tegen de gedachte, dat dezelfde staatsambtenaardie zijn vader dwongom een ge schrift te copieerendat naar zijn inzichtop een aan. De Keizer en de Kroonprins verwelkomden hen aan het station. De begroeting was zeer hartelijk. De Kroonprinses wachtte de gasten in het keizerlijk slot op. Elzas-Lotharinoen. De gemeenteraad van Metz is voor de 7e maal tegen den 12 opgeroepen ter benoe ming van een lid voor de volksvertegenwoordiging. Tot 1881 was Dr. Abel zijn vertegenwoordigermaar deze hield toen op lid van den raad te zijn doordat hij niet herkozen werd. Na dien tijd is reeds zesmaal een nieuwe vertegenwoordiger gekozendie telkens volgens vooraf gemaakte afspraak bedankte op grond van onbekendheid met de duitsche taal, van welke taal het gebruik in de landscommissie verplichtend is. Men vermoedtdat de raad ontbonden wordtzoo wederom eene zoodanige keus gedaan wordt. ENGELAND. Nu de daders der ontploffingen op 30 October door de politie niet ontdekt kunnen wor den loofden twee maatschappijen ter exploitatie der onderaardsche spoorwegen ieder eene belooning van 3000, en de regeering eene van f 6000 uit voor de ontdekking dier daders. Verscheidene bij deze ontplof fing gewonde personen zijn door den geweldigen knal doof geworden. Archibald Eorbesdie in 1870 als verslaggever der Daily News den veldtocht met den franschen maarschalk Bazaine mede maakteheeft in een zeer uitvoerig ar tikel in de Eortnightly Review getrachtdien oud- maarschalk te zuiveren van de tegen hem geuite be schuldiging dat hij een verrader is geweest. Hij voert als gronden daarvoor o. a. aan dat hij slechts met ééne wijze van oorlog voeren bekend wasnamelijk de verdedigende wijze van strijdenen dat een uitval uit Metz toen hij daar ingesloten waseene nuttelooze opoffering van menschenlevens zou zijn geweest. De dezer dagen plaats gehad hebbende gemeentelijke verkiezingen in sommige steden ziin ten voordeele der conservatieven uitgevallen. FRANKRIJK. De regeering ontving uit Tamatave het berichtdat de Hovas geneigd waren in eene schikking te treden en de onderhandelingen reeds een aanvang hadden genomen. Van verschillende zijden en zelts door het chi- neesche gezantschap te Parijs wordt bericht, dat de pre sident-minister Ferry ten onrechte in zijne rede in de Kamer gezegd heeft, dat de onderkoning Li-Hung- Tchang onbewimpeld afgekeurd heeft hetgeen door den gezant, markies Tseng, verricht was. Zelfs kon er volgens Bommigen geen afkeuring plaats hebben omdat hij niet onder zijne bevelen stond. De Temps tracht die ministeriëele verklaring te vergoelijken door er op te wijzen dat de minister niet gezegd heeftdat de chi- neesche regeering den gezant verloochend heeften dat daaraan dus geen officiëele beteekenis kan worden gehecht die diplomatieke gevolgen heeft. Hij wilde alleen doen uitkomen, hoe een der hoogste ambtenaren in China over de zaak dacht. verraad jegens het volk den stempel drukte het be staan van den ouden Holm vernietigen kon als eene doode machinewanneer zij haar werk had gedaan zonder te vreezen dat het offer zich wreken zou! Geheimraad von Stolpen kon bouwen op den eed van een eerlijk manhij gebruikte hem maar ontdeed zich van hem wanneer hij er lust in had. Het was een hoon jegens de waarde van eerlijkheid en plichtsbetrachting, die iemand bijna noopte om zulk een overmoed eene poets te spelen. De lessenaar was door de bekwame hand van den slotenmaker weldra geopend daar lag het geschrift, en Robert was voldoende vertrouwd met de staatkundige omstandighe den om intezien welke groote beteekenis het had. De invloed van het hof van had den vorst be wogen om het oor te leenen aan zijne vrijzinnige raadgevers, en wantrouwend te worden jegens de ver tegenwoordigers van het tegenwoordige stelsel waartoe ook Stolpen behoorde de oppositiepartij was daardoor binnen korten ti,d zeer sterk geworden en het was niet onmogelijk dat de beweging welke men bad op touw gezet zich tot een storm zou verheffen, en hen, die haar hadden meenen te zullen leiden of te beheer! schen dreigden omvertewerpen, Het steeds stouter optreden der oppositie veront rustte den vorst die zijne nieuwe raadgevers niet ten volle vertrouwde maar echter ook niet wagen kon om zonder eenige aanleiding tot zijn oud stelsel terug- tekeeren. Daar bood hem de machtige nabuur door een geheimen onderhandelaar zijne hulp aan. De be- heerscher van het naburige rijk wien ieder democra tisch denkbeeld een gevaarlijk gift toescheen deed voor mogelijke gebeurtenissen die hij als aanstaande beschouwde voorstellen welke aan 'de kroon de ge welddadige instandhouding van haar aanzien waarborgde. Werd dit verdrag bekrachtigd dan trof dat de regee ring van die bondgenootschappen trachtte te verkrijgen tegenover die groote mogendheid, ongetwijfeld op zeer gevoelige wijze. Een geruchtdat de heer de Brazza in een gevecht aan de Congo gedood is heeft zich niet bevestigd. De commissie der Kamer voor het onderzoek der begrooting van eeredienst voor 1884 wenscht haar met ruim f 475,000 te verminderen. In engeleche bladen wordt gezegd dat een aanval der franschen op Bac-Ninh het sein zou zijn tot het openen der vijandelijkheden met China. In de vorige week kwam te Parijs iemand aan een winkel met een wissel van f 7500, door eene bank der wijk Montmartre gedisconteerd. Hoewel hij nog niet vervallen was betaalde de kassierster. Des avonds bemerkte zij 250 te veel gegeven te hebbenwelk bedrag zij den volgenden dag aan de bank ging te rug vragen. Daar wist men echter van den ge- heelen wissel niets af. Terwijl hierover getwist werd kwam de eerste bediende binnen die door de kassier ster herkend werd als de persoon, die den wissel aan geboden had. Hij ontkende, doch zij hield vol; de patroons bemoeiden zich met de zaak en ten slotte werd de politie geroepen. Bij onderzoek bleekdat die bediende zich reeds lang aan allerlei knoeierijen schuldig gemaakt en de Bank volgens zijne eigene be kentenissen voor 300,000 opgelicht had. Op één en kelen dag had bij eens 47,000 gestolen. Daar zijne boeken geheel in orde schenen te zijn, moest een nader onderzoek aautoonen hoe hij zulks gedaan had. Hij was zeven jaar geleden getrouwd met eene tooneel* speelster, die drie jaar zijne bijzit was. Sedert vier jaren had hij veel land gekocht en eenige huizen laten bou wen o. a. eene prachtige villa waar hij met zijne vrouw woonde. Aan een te Tourcoing den 4 gehouden feestmaal heeft de minister van binnenlandsche zaken gezegd dat de regeering Frankrijk eensgezind en welvarend trachtte te maken dat zij zich wenschte te voegen naar den wil des volks en dienovereenkomstig wilde handelen opdat de grootst mogelijke mate van vrijheid, arbeid en vooruitgang bereikt werd. Het te Parys in do vorige week bijeengeroepen con gres van werkliedenverenigingen heelt verscheidene vergaderingen gehouden. Met algemeene stemmen is op eene dier vergaderingen na lange beraadslaging o. a. het volgende besluit genomen. De vergadering verklaart: dat vóór alle zaken beperking der werkuren en dragelijker voorwaarden voor den arbeid der werk lieden van alle volkeren noodig zijn; dat een en ander op verschillende wijze kan verkregen worden, vooreerst door het maken eener wetgeving ten bate van hen die te zwak zijn om onafhankelijk op te treden otn zich zeiven te verdedigen tegen de verdrukking van het stelsel van mededinging ten tweede door organi satie van hen die tot eendrachtige en behoorlijk ge regelde krachtsinspanning btkwaam zijn. Verder dat, aangezien in sommige landen de organisatie der werk lieden voorkomen wordt door onrechtvaardige wetten, waarbij sommige standen boven andere worden bevoor- Had de geheimraad von Stolpenofschoon hij be hoorde tot de reactionaire partij eene staatkunde ver oordeeld en bijna als landverraad bestempeld, die zulk een verbond met den grooten nabuur zou bekrachtigen, dan moest Robert dit verdrag minstens misdadig toe schijnen, want het hof van vertegenwoordigde toenmaals in zekeren zin de dwingelandij de reactie. Robert had het geschrift kunnen verscheuren welke straf hem ook zou bedreigen indien hij daarmede het verraad aan het volk dat het naar zijne meening was, had kunnen beletten. Hij luisterde niet naar het gedruisch in de kamer er naasthij had iedere macht getrotseerd, die hem had willen beletten, om de acte te copieeren hij volbracht den arbeid met koortsach tige haast en eersttoen deze gereed was toen hij het afschrift in de zak hield dacht hij er weder aan dat hij een roof had gepleegd dat het zijn plicht was, om alles in het werk te stellen opdat de gevolgen zijner daad het zijn vader nooit moeiehjk zouden kunnen maken. De daad moest geheim blijven werd zij ontdekt dan was het niet voldoende, dat Robert haar bekende, zijn vader zou daardoor niet van de verantwoordelijk heid zijn bevrijd dat hij het stuk niet beter bewaard had de wraak der machtigen is wreed. Robert schoof zacht den grendel van de deur, sloop door de slaapkamer zijns vaders naar buiten en ijlde naar Flitzer. „Gij moet getuigen, dat ik reeds sinds een uur bij u ben", fluisterde hij, „nog bevend van opgewonden heid „ik ga dadelijk weder naar huis mijne familie mag niet vermoeden dat ik in het kabinet mijns va ders ben geweest „Hebt gij het verdrag „Hier is het afschrift. Het is het schandelijkste ver raad jegens het volk en ik wil geen ander loon, dan dat dit verraad verijdeld wordt. Al dreigde mij levens lange kerkerstraf, toch zou ik met trots verklaren, dat ik de daad had gepleegd wanneer mij alleen de ver-

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1