Binncnlattb. deeld, het de plicht der werklieden i? van krsc'-tsn in te spannen tegenover de wetten, weike de nationale en internationalevoor het verkrijgen der hierbij uit eengezette oogmerken noodzakelijke wetgeving en de andere hervormingen 'en b:>K v c usn werkenden stand verhinderen." O'-'i werd n'troe-ig de vraag besproken, hoe men de intrek*mg zou veringen van wetten tegen de vesti ging eener duurzame gemeenschap tusschen alle werb- lieden-vereenigingen der wereld. Bij de daarover ge voerde beraadslaging betoogde een engelsch tegenover een franseh afgevaardigde, dat geen geweld, maar alleen vrijheid van drukpers en van vereeniging in Frankrijk helpen zouevenals in Engeland het geval was ge weest. De Times wijst naar aanleiding hiervan op het groote verschil tusschen den engelschen werkman en dien van het vaste land. De engelschman is tevredener met de bestaande orde van zaken en daardoor gematigder in zijne wenschen. Volstrekte omkeering der bestaande toestanden wil hij niet. Over het algemeen is zijne stoffelijke welvaart niet alleen beter, maar hij is ook minder belemmerd door allerlei beperkende wetten; hij is op de band van de wet, omdat hij begrijpt, dat de wet goed gezind jegens hem is. In Spanje zou de politie bij voorbeeld een arbeiderscongres verbieden en in Frankrijk wordt zulk eene bijeenkomst slechts tot zekere hoogte toegestaan. De engelsche werkman heeft over het algemeen eene juister opvatting zijner rechten en veroordeelt het gebruiken van geweld in eiken vorm. Algemeenheden en groote woorden omtrent voortdu- renden oorlog tegen het kapitaal of de maatschappij vinden bij hen geen weerklank. De gemeenteraad van Parijs heeft op voorstel van eenige zijner leden die een afzonderlijk bestuur van Parijs voorstaan, besloten de Senaatsleden van het Seine- departement uit te noodigen in eene vergadering van hunne kiezers rekenschap af te leggen van de wijze, waarop zij zich van hun mandaat gekweten hebben. Er werd eene commissie benoemd tot het beleggen dier verga dering. ITALIË. Het parlement wordt den 26 zonder troon rede geopend. CHINA. De admiraal Courbet aanvaardde te Ha noi het bevel over de strijdmachtwelke bestemd is om naar Bac-Ninh op te rukken. De aanval zal ge schieden met 3000 man en 30 stukken geschut. Men geloofde dat de franscbe commissaris Harmand Ton kin zou verlaten. EG-YPTE. Het bericht van de door den valschen profeet geleden nederlaag door een Bashi Bazoek aan gebracht is niet bevestigd geworden. Zelfs wordt op grond van zeer betrouwbare .berekeningen het onmoge lijke van die nederlaag aangetoond. YEEEENIGDE STATEN. Te Danville in Virginia hadden onlusten plaats waarbij vijf negers gedood en verscheidene gewond werden. Ook werden twee blan ken gewondwaarvan één doodelijk. De staatkunde schijnt hieraan niet vreemd te zijn. ZUID-AFRIKA. Het engelsche oorlogschip Boadicea, dat van Angra Pequena te Kaapstad terugkwam be richtte, dat de firma Luderitz die volgens machtiging der duitsche regeering de duitsche vlag op dat grond gebied plantte thans beweert recht te hebben op eene aanzienlijke uitgestrektheid gronden betaling van tolrechten eischt. De vertegenwoordigers der firma dreigden op het schip te schieten omdat het weigerde die rechten te betalen. De kapitein heesch de engel sche vlagwaarna hem zonder eenigen tegenstand toe gestaan werd te vertrekken. ZUID-AMERIKA. Generaal Iglesiaspresident van Peruheeft den inwoners van Arrquipa den raad ge geven den nieuwen staat van zaken kalm aan te ne men daar tegenstand toch niet helpen zou. antwoordelijkheid trof, maar men zou alle schuld op mijn vader werpen op hem kan men wraak nemen." De jonge man stormde weder heen nadat hij Flitzer de copie had ter hand gesteld. Toen hij thuiskwam vond hij den vreemdeling, wiens stem hij had gehoord, nog bij zijne familie maar zijn vader werd nog steeds met angstig ongeduld verwacht. Ondanks de groote innerlijke ontroeringdie hij voor de zijnen trachtte te verbergen en die hem voor menigen indruk onvat baar had kunnen maken had het nieuwsdat hij nu vernam op hem een zeldzame uitwerking. Hij twij felde geen oogenblik aan de ernst en de oprechtheid van Stolpen, toen hij dezen aanzag en van hem hoorde, dat de voorname heer zijn zwager wilde worden. Beide jonge mannen voelden zich tot elkander aangetrokken, de eerste handdruk scheen hen nauwer te verbinden alsof er reeds banden des bloeds gesloten waren. Maar de gedachte kwam bij Robert op dat zijne hand niet meer zoo rein was als een uur geledendat hij deze vriendschap misschien niet meer waardig was. De jonge man die tegenover de hooggeboren offi cieren zich een vrij man had gevoeld wien gisteren nog de trots van een rein geweten en eerlijken arbeid vervuldezoodat hij voor niemand het oog had behoe ven neder te slaan voelde zich nu niet op zijn gemak tegenover een man die zulk een trots op den waren prijs stelde Kurt von Stolpen verbrak het juk der vooroordeelen, hij bood Laura zijne hand aanals de dochter van een eerlijk zij het ook arm man en hij, Robertdie zich tegenover voorname lieden had verheven op den trots, die eerlijke arbeid gaf, hij had de eer zijns vaders in gevaar gebracht Holm trad de kamer binnen. Zijn bleek gelaat had eene sombere uitdrukking hij wischte zich het koude zweet van het voorhoofd. Hij maakte een afwijzend gebaar, toen Laura hem tegemoet snelde, bij kon ra den wat zij hem zeggen wilde, daar hij den zoon van zijn chef, dien hij in zijn huis vond, kende. „Baron zeide hij reeds door zijn gelaat Stolpen ieder woord afsnijdende„ik heb om uwentwille zeer STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. I" het Wetboek vc** S^-afv^dering rijn door de re geering o. a. de V0ig3i_ae wijzigingen voorgesteld: Pre ventieve hechtenis zal beperkt worden door eene nauw keurige omschrijving der gevallen waarin zij toegepast wordtdoor uitbreiding der bevoegdheid tot invrijheids- stelling en door den duur dier hechtenis in mindering te laten komen van de opgelegde straf. Ook wordt den rechter vrijheid gelaten om in plaats van aanhou ding gedurende het onderzoek den verdachte huisarrest te geven. Verplichte instructie wordt vervangen door bevoegdheid aan den rechter om te beoordeelen in hoeverre die instructie noodzakelijk is. Deze bepaling kan zeer strekken tot bevordering eener snelle rechts pleging. Het recht van verdediging wordt uitgebreid door toekenning aan den beklaagde van de bevoegd heid om zich omtrent de voorzieningen die voor het eindonderzoek voor hem openstaante beraden met een bevoegden raadsman en om zoo hij niet in hech tenis is de stukken in te zien. De acte van beschul diging vervalt en daarmede de tijdroovende voorlezing van dit stuk. Aan den verdediger wordtbinnen om schreven grenzenhet recht gegeven direct aan de getuigen vragen te richten. In de indische hegrooting zijn bij nota van wij zigingen verschillende veranderingen gebracht. Zoo is o. a. met 1 ton verminderd de post voor aankoop van goederen voor de militaire geneeskundige dienst; 3% ton uitgetrokken voor een Dieuw dok voor het marine- etablissement te Soerabayaf 127,000 meer voor resti tutie aan het dep. van marine in Nederland van de waarde der goederenbehoorende tot den inventaris van het stoomschip „Watergeus"; met 103,000 ver minderd de post onderhoud voor gevangenen f 36,000 aangevraagd voor afschaffing van de slavernij in Boole- leng met f 90,000 verminderd de post subsidie voor eene stoomgemeenschap met China (welk subsidie de regeering met uit*. Maart 1884 wenscht te doen eindi gen); f 813,000 uitgetrokken voor aanleg van een stoomtramweg van Kotta-Radja naar Anagaloengen f 415,000 meer voor versterking van het inlandsch element in het leger boven de formatie en voor hoogere aanbestedingssommen van de levering van levensmid delen, fourages enz, ten behoeve van het leger in Atchin. Door deze en andere wijzigingen, zoomede ten gevolge van de bij afzonderlijk ontwerp voorgestelde verhooging voor de overbrenging van de marine-fabriek te Soera baya naar het marine-etablissement aldaar, zijn de eind cijfers der begrooting geworden uitgaven in Nederland en Indie f 150,158,302middelen in Nederland en Indie f 135 364,771, zoodat het geraamde tekort van 13% miljoen gestegen is tot f 14,793,531. In de buurtschap Gaanderen, onder Deutinchem, is den 30 de zoon van een landbouwer bij het voe deren van het vee in den welput geraakt en om gekomen. In den avond vau den 31 is de arbeider Hor- lichs te Ebelermeer (Drenthe), denkelijk door de duis ternis misleid in het water geraakt en verdronken. De koopman R. S., te Dokkum, die in den avond van 1 November van eene reis terugkwam is in de nabijheid dier stad te water geraakt en verdronken. Als hoofdingelanden van den polder Westzaan zijn den 1 gekozen de heeren J. N. Ran aftredend lid met 131 en H. v. Schouwenburg met 73 van de 138 geldige stemmen. Tusschen Monster en Poeldijk is den 1 een man, die onder het rijden van het balcon van de stoomtram sprong gevallen en overreden zoodat hij in bedenke- lijken toestand verkeerde. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 2 de begrooting voor 1885 met 9 tegen 8 stemmen aange- harde woorden moeten hooren ik verzoek u om u naar den wil uws vaders, die u bekend is, te schikken, het spijt mij dat gij mij in de noodzakelijkheid brengt, u mijn huis te moeten verbieden." „Mijnheer Holm antwoordde Stolpen „ik zou u onvoorwaardelijk gehoorzamen wanneer gij niet hadt te kennen gegeven dat uw verbod onder den invloed mijns vaders geschiedde en gij u niet op zijne wenschen beroepen hadt. Wanneer gij mij als Laura's vader de hand uwer dochter weigertdan hebt gij uwe redenen voor God en nw kind te verantwoorden, maar niemand heeft het recht om een vader te dwingen het geluk van zijn kind in den weg te staan." „Baron zou ik om eene vluchtige genegenheid, die bij u niet wortel kan gevat hebben het zware verwijt op mij laden eerzuchtige en hoogmoedige plannen mijner dochter te bevorderen Ik zie tot mijne diepe smartdat mijnheer uw vader mijne dochter niet te hard beoordeeld heeft. Het is onverantwoordelijk van u Laura „Haltviel Kurt hem in de reden „wordt niet onbillijk jegens uwe dochter, voordat ik de dwaling heb opgehelderd die gij aan uwe verwijten ten grondslag legt. Ik verklaar u dathoe uwe beslissing moge zijn ik mijn woord dat ik Laura gegeven heb, hou den zal. Gij kunt mij uw huis verbieden maar ik zal mij als Laura's verloofde blijven beschouwen zoolang zij mij hare genegenheid, wil blijven schenken. Gij kunt ons voor het uiterlijk scheiden maar niet den band verscheuren die onze harten verbindt. Meent gij ver plicht te zijn om u naar den wil van uw chef op die wijze te schikken dan moet ook ik mij daarbij neder- leggen maar maak er Laura geen verwijt van dat zij mij een edel vertrouwen geschonken heeft." „Dat gij misschien evenzeer zult beschamen, als dat van gravin Hochfelden vergeef mij verbeterde Holm zich toen hij Stolpens gelaat zag gloeien van toorn „ik herhaal slechts de woorden uws vaders." „Ik heb misschien de wenschen mijns vaders maar nooit iemands vertrouwen beschaamd," zeide Kurt met gesmoorde stem „ik heb op deze, waarschijnlijk nomen tot een bedrag van f 1,034,63920|. Het cijfer van den hoofdelijken omslag werd met 10 tegen 7 stemmen bepaald op f 139,000. Het openbaar ministerie heeft berust in de uit spraak van net gerechtshof te 's Gravenhage in zi s Jaantje Struik e.». Ten gevolge hiervan zijn de vrijge- Bprokenen in der nv^rd r-.n den 2 uit hunne langdu rige preventievo necuienis on^.agen. De prins en prinses van Wied hebben den 3 een bezoek gebracht aan den Koning en de Koningin op het Loo ontvingen den 5 te Amsterdam een be zoek van prinses Hendrik en bezochten met haar het blinden-instituuten zijn den 6 naar Neuwied terug gekeerd. Het deensche stoomschip Svea met graan van Kroonstad een diepgang hebbende van 6.4 el, is den 3 met ongebroken lading langs den nieuwen waterweg te Rotterdam aangekomen. Ten gevolge eener uitnoodiging van den President der Zuidafricaansche Republiek, is jr. mr. G. J. T. Beelaerts v. Blokland lid der 2e Kamerden 3 naar Londen vertrokken ten einde de transvaalsche depu tatie ter zijde te staan bij hare onderhandelingen met de britsche regeering tot herziening der conventie van 3 Augustus 1881. Bij de Kraansluis te Amsterdam is den 3 een man over eene glibberige zelfstandigheid uitgegleden en met het hoofd tegen een stoep gevallen, ten gevolge waarvan hij bijna onmiddelijk stierf. De 23 jarige zoon van een wegwerker is in den avond van den 3 een kwartier buiten Doetinchem langs de rails van den stoomtram liggende in weerwil dat de machinist trachtte te stoppen door de machine geraakt medegesleept en gedood. Vermoedelijk had hij te veel sterken drank gebruikt en was hij op weg naar huis gevallen. In de Rozenstraat te Amsterdam is den 4 een 4jarig meisje door het inslikken van een te groot stuk vleesch gestikt. Den 4 heeft in het gebouw der „vrije gemeente" te Amsterdam eene druk bezochte vergadering plaats gehad van voorstanders van het algemeen stemrecht bijeengeroepen door ongeteekende strooibiljetten. Bij acclamatie werd eene motie aangenomen van den vol genden inhoud: „De vergadering, overwegende dat de grondwet geene leugens mag bevatten dat art. 74, waarin staatdat de Staten-Generaal het geheele ne- derlandsche volk vertegenwoordigen eene leugen is ('Ii gedeelte der mannelijke meerderjarige ingezetenen is buitengesloten); dat elk burger gelijk recht heeft en dus door zijne stem invloed moet bunnen uitoefenen op de regeering des landsspreekt als hare over tuiging uit dat de dadelijke invoering van het alge meen stemrecht in 's lands belang is en dat allen die het tegenhouden eene onderdrukking bestendigen tegen het belang van het algemeen." Eene commissie begaf zich van eene groote menigte vergezeld naar het telegraafbureau, om de voorzitters de le en 2e Kamer per telegraaf kennis te geven van het geno men besluit. Te Haarlem zijn den 5 opgevischt de lijken van een korporaal der huzaren die reeds meer dan 2 wekenen van eene 19jarige dienstbodedie sedert den vorigen dag vermist was. De Nederlandsch-Zuidafricaansche Vereeniging heeft den 5 een schrijven gezonden aan den Staats president hoofd der transvaalsche deputatie te Londen, waarin hem een hartelijk welkom in Europa toegeroe- gen en alle ondersteuning van het streven der depu tatie toegezegd wordt. Voor het vergrooten van het gebouw voor de brandweer op het Leidscheplein te Amsterdam was den 5 laagste inschrijver de heer S. Wit Zz. te Oterleek a f 13,100. Den 5 is een bejaard bediende van eene in Odéon te Amsterdam vergaderende vrijmetselaarsloge van den zolder, waar de attributen geborgen worden door een in toorn uitgebrachte beschuldiginggeen ander ant woord. Is u dit voldoende Laura P" „Ja ik geloof u riep het jonge meisje met blijde beslistheid. Holm werd verlegen. Hij kon er nauwelijks aan twijfelen of de geheimraad had zijn zoon belasterd maar deze beschuldiging had hem bewogenom den geheimraad te beloven Kurt zijn huis te verbieden. Holm had dapper stand gehouden. Hoe heftiger Stol pen hem had toegesproken hoe scherper deze hem zijn afhankelijke toestand voor oogen gehouden en ge dreigd hadhem te zullen ruïneeren des te vaster had de ambtenaar op zijn recht als mensch en vader gestaan totdat Stolpen hem eindelijk gezegd had, dat ook de minister hem niet in bescherming zou nemen, want deze was diep beleedigd daar Kurt nog tot gis teren voor den verloofde van diens dochter gehouden werd. „Ik vrees niet den toorn zijner Exellentie had Holm toen geantwoord, „zaken, die mijn bisouder leven betreffen liggen ook buiten het bereik zijner officiëele machtmaar dat verandert alles mijne dochter is te goed voor een lichtzinnig avontuur, mijnheer de ge heimraad behoeft mij in deze zaak niets te verzoeken ik zal de eer van mijn huis weten te bewaren." De geheimraad Stolpen kon niets liever wenschen dan zulk een optreden van Holmmaar de toon waarop de ambtenaar deze verklaring aflegdediens gansche houding hinderden hem ontzaggelijk. Zoolang de ambtenaar meende, dat er sprake was van een voor zijne dochter eervol aanzoek, had hij aan de wenschen van zijn chef niet willen voldoenen misschien niet eens ingezien dat de zoon van den geheimratd eene dwaasheid beging, die zijn vader bijna misdadig moest schijnen. Nu scheen het Stolpen ech ter schier eene uitdagende beleediging dat de ambte naar in zekeren zin verklaarde Kurt onder deze om standigheden toch de deur te zullen wijzenof hij de zoon was van zijn chef of niet. Wordt vtriolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2