Binnen Unb. De minister {ran financiën verklaarde in de den 7 door de begrootingacommiasie gehouden zitting voorne mens te zijn om de leening ten behoeve van de bui tengewone begrooting voor het volgend dienstjaar op 160 miljoen guldens vast te stellen. De uitgifte zou ge schieden in Maart 1834 in 3 p.cts. afiosbare schuldaan de kantoren der rijks- en gemeente-ontvangers. Wat de bankbiljetten betrof, zou hij er zich toe bepalen om het maximum der in omloop zijnde biljetten te verminderen. Het voorstel van het lid van den gemeenteraad te Parijs Joiffrin, om de nationale garde te herstellen, is met 59 tegen 8 stemmen verworpen. De predikant de Pressensé is met 16 tegen 13 stem men de kandidaat van bet linker centrum van den Senaat geworden voor een lid van dat collegie, in plaats van wijlen Victor Lefranc. Senaat. Het wetsontwerp, waarbij een 4e keur of stempeling van fijn gehalte voor goud en zilver wordt aangenomen om fransche horlogemakers en ju weliers in staat te stellen met hunne zwitsersche en duitsche vakgenooten in het buitenland te wedijveren werd bij tweede lezing goedgekeurd. Kamer. Het lid Taillandier heeft voorgesteld kwijtschelding van straf te verleenen aan den pool Berezowski die op Keizer Alexander II van Rusland een moordaanslag pleegde. Bij de voortgezette behandeling der gemeentewet is met 315 tegen 135 stemmen besloten, een amendement van Paul Bert in overweging te nemen dat ten doel had het afschaffen van alle bepalingen krachtens welke, in strijd met de voorschriften van het concordaatvaste pandenaan de gemeente beboorendebeschikbaar worden gesteld voor de uitoefening van den openbaren eeredienst. Het nader krediet voor Tonkin is den 8 aangevraagd. LUXEMBURG. De zitting der Kamer werd den 6 door minister von Blochausen geopend door het voorlezen eener troonrede van den Koning-Groother tog, waarin o. a. het volgende voorkwam Toen ik in de maand Mei 11. den grond van het Groothertogdom betrad heb ik gezegd dat ik mij steeds gelukkig ge voelde mij te midden der getrouwe luxemburgsche bevolking te bevinden. Ik hecht er aan deze bij mij onveranderlijke gevoelens jegens de Afgevaardigden des lands uit te spreken. Ik ben diep getroffen door de schitterende blijken van gehechtheid welke de Konin gin en ik overal hebben aangetroffen en welke voor namelijk aan den dag werden gelegd bij de indrukwek kende ontvangst, ons in de hoofdstad bereid. Uwe verlichte vaderlandsliefde en uwe gehechtheid aan bet stamhuis, uwe met de wenschen der bevolking stroo- kende instellingen en de gelukkige toestand u door de verdragen gewaarborgd zullen ik koester daarop de vaste hoop ten allen tijde het geluk van uw land en de ontwikkeling der welvaart verzekeren. Door de opofferingenwelke het land zich getroost heeft en waaraan de Kamer nooit geaarzeld heeft deel te nemen, kon ik den 22 Mei met juiste kennis van zaken ver klaren, dat volkomen voldaan was aan de voor het Groothertogdom uit de voorschriften van art. 5 van het londensche verdrag voortspruitende verplichtingen en dat de bedoelingen der hooge overeenkomende par tijen te goeder trouw waren vervuld. Van deze ver klaring is aan de mogendheden die dat verdrag on derteekenden, kennis gegeven, van welke mogendheden mijne regeering aanhoudend eene bestendige welwil lendheid ondervindt. Vervolgens wordt gezegddat nijverheid en land bouw vooruitgaan en onder meer een wetsontwerp aan gekondigd tot betere regeling van het gemeentelijk kies recht en een tot hervorming der rechterlijke macht. De opening der zitting werd met den driewerf herhaalden kreet van „leve de Koning" beantwoord. Tot voor zitter is met 27 van de 31 stemmen herkozen de heer Lessel. OOSTENRIJK HONGARIJE. De electrische ten toonstelling te Weenen die na 80 dagen geopend stond aangeschrevendan zijne vrouw en dochter. Claire dacht niet andersdan dat de minister in ontzettende opgewondenheid zou verkeeren over het voorgevallenezij nam de houding aan eener diep gebogen, zwaar beproefde moeder, en zou niet laten bemerkendat het haar toch in stilte genoegen had gedaan de trotsche gravin Helena verootmoedigd te zien. Zij kon daarom hare verrassinghaar schrik bijna niet verbergen toen de minister een gansch anderen toon aansloeg en zeide dat belangstelling in Kurt hem aanleiding gaf, om een goed woord voor dezen te komen doen en haar echtgenoot te verklaren, dat bij zijn oordeel over Holms dochter introk, en hij overtuigd was, dat Kurt slechts een meisje van goede opvoeding en zedelijke waarde tot zijne vrouw kou kiezen. Claire schenen zulke woorden eene beleediging toe. Zij had werkelijk tranen vergoten toen haar zoon on danks haar smeeken standvastig bij de verklaring ge bleven was dat hij niet van Laura zou afzien, zij had zich zelf afgevraagdof het haar mogelijk zou zijn om aan een burgelijke schoondochter een vriendelijk gelaat te toonen en zij had een gevoel gehad alsof zij met ontzettende schande beladen was en nu hui chelde de minister eene ongelooflijke verdraagzaamheid. Maar de verklaring lag voor de hand. De haat en toorn van Heiena's ouders konden geen betere voldoe ning hebben, dan dat de geheele wereld Kurt en zijne verloofde verachtte. „Ik ben van uwe welwillendheid jegens Kurt over tuigd excellentie," antwoordde zij op scherpen toon, „maar mijn man en ik zullen nooit eene mesaillance duldenen dat zou ieder huwelijk van een Stolpen met een burgerlijk meisje zijn ook al was deze Holm een hooge ambtenaar." De minister glimlachte, het was mevrouw v. Stolpen bekend, dat zijne vrouw eene burgerlijke was en de barones had bovendien op hare woorden nadruk gelegd. „Mevrouw," antwoordde hij, ik matig mij niet aan, te zijn, door 872,211 betalende personen bezocht werd, is door den kroonprins gesloten. Yooral de duitsch liberale bladen wijzen op dit feitdat zij van groote beteekenis achten, PORTUGAL. De minister van buitenlandsche zaken is in een aan de gezanten bij de verschillende mogend heden gericht schrijven opgekomen voor de handhaving van Portugal's rechten aan de rivier de Congo in Afrika en tot wederlegging der daartegen van engelsche zijde ingebrachte bedenkingen. Ook verwerpt hij het geop perde denkbeeld, om het gebied van den Congo onzijdig te verklaren. NOORWEGEN. Den 8 lichtte het openbaar mi nisterie zijnen eisch tegen den minister-president Selmer toe. Die eisch strekt: 1». tot het verklaren, dat hij zijn ambt van staatsminister en lid van den koninklijken raad verbeurd heeft en dat hij ongeschikt is voortaan eenige openbare betrekking of' waardigheid te beklee- den 2°. tot zijne veroordeeling in de kosten van het geding daaronder begrepen die van de verdediging en de aanklacht. Daarna ving de verdediger zijne pleitrede aan. RUSLAND. In eene den 2 te Petersburg gehouden vergadering van nihilisten waar beraadslaagd werd over de maatregelen die tegen de regeering genomen zouden moeten worden behield de gematigde partij de overwinning. Het voorstel der onverzoenlijkenom van geweld gebruik te maken werd verworpen. De politie is te St. Petersburg weder druk bezig met het opsporen van verdachte personen en herhaal delijk worden geruchten vernomen omtrent aanslagen op het leven des Keizers. Zij heeft dezer dagen een grooten steun verloren in het aan de weet komen van de handelingen en besprekingen der toongevende per sonen in de aristocratische kringen. Eene kolonels weduwe, eene jonge, schoone vrouw, die zich zeer gemakkelijk kon bewegen en tot die kringen steeds toegang had verklapte aan de politie al hetgeen daar voorviel of besproken werd, waarvoor zij ƒ300's maands ontving. Deze dame, die zeer eenvoudig woonde, daar zij steeds voorgaf van haar weduwpensioen te moeten leven bleef plotseling uit de kringenwaar zij gewoonlijk kwam, weg en daar men bij onderzoek geen toegang tot hare woning kon krijgen werd de hulp der politie ingeroepen. Men vond haar toen dood op het bed liggende geneeskundigedie haar onder zocht verklaarde, dat zij vergiftigd was. Men houdt het er voor, dat de nihilisten bemerkt hebbende dat zij een spion was haar uit den weg geruimd hebben. SPANJE. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken Moret heeft krachtige maatregelen genomen te gen bet hazardspel en tegen het in omloop brengen van valsche muntstukkeu en bankbiljetten welke zoo bedriegelijk vervaardigd zijndat de echte van de valsche moeielijk te ouderscheiden zijn. In het regeeringsblad zijn eindelijk opgenomen de koninklijke besluiten, waarbij den hertog de Pernan Nunez ontslag wordt verleend als gezant te Parijs generaal Conche benoemd wordt tot opperbevelhebber van het noorderleger en 11 generaals door anderen vervangen zijn. CHINA. Wegens den slechten staat der wegen besloot de fransche admiraal Courbet het voorwaarts rukken der troepen op Bac-Ninh waar het chineesche garnizoen zich voorbereidt op eene wanhopige verdedi ging tot het begin van December a.s. te verschuiven. De fransche commissaris Harmand keert met de eerst- vertrekkende pakketboot naar Frankrijk terug. Aan hem wordt voornamelijk de minder gelukkige veldtocht der frausohen geweten, doch de naijver tusschen de strijd krachten te land en ter zee is thaDS volkomen geweken. De chineesche generaal Pangvoorstander van den oorlog kwam uit het noorden om het bevel over de zuidelijke troepen op zich te nemen. In het geheele rijk wordt in de tuighuizen druk gewerkt en overal worden groole toebereidselen tot den oorlog gemaakt. om uwe beginselen en overtuigingen te willen bestrij den dat is het werk van uwen zoonmaar ik zou met het grootste genoegen alles in het werk stellen om Kurt de uitvoering van zijn voornemen gemakke lijker te maken, voor het geval hij daarbij blijft. Men zou Holm die toch een oud en beproefd ambtenaar iseen titel kunnen schenken ik zou het jammer vinden wanneer uw zoon bij zijn plan om de staats dienst te verlaten, bleef, ik bied mijne hulp aan, om hem deze stap, die hij voor noodzakelijk houdt te be sparen al het verdere is familiezaak." De woorden van den graaf herinnerden Claire er aan dat Kurt gesproken had van het opgeven van zijn loopbaanzij had aan die verklaring nog weinig ge wicht gehecht, en deze slechts voor een trotsch ant woord op de woorden van haren echtgenoot gehouden, nu kwamen baar de zeer ernstige gevolgen van zulk een besluit voor den geest. Indien Kurt den minister reeds met zijn voornemen had in kennis gesteld dan moest Claire vreezen dat al hare trotsche verwachtin gen die zij op haar zoon had gebouwd zouden wor den teleurgesteld. De glans eener voorname positie voor Kurt was het hoogste doel barer wenschen de moederlijke ijdelheid zag dit doel in gevaar gebracht, en dadelijk scheen haar toegevendheid in ander opzicht reeds minder vreeselijk toevooral daar de minister zich over Holms positie geheel anders uitliet, dan Stolpen. Wanneer Hochfelden zeide, dat alleen door het schen ken van een titel aan Holm Kurts keuze minder aan stoot zou vindenen dat dit niet moeielijk was dan had Stolpen de zaak schromelijk overdreven. „Ik hoopdat Kurt nog tot betere gedachten zal komenantwoordde Claire op geheel veranderden toon, alsof zij eensklaps zachter gestemd word„hij zal wel spoedig ontwaken uit de bedwelming eener vluchtige hartstochtwaarvan hij op onbegrijpelijk snelle wijze het offer is geworden maar altijd zult gij het zorgvolle hart eener teeder liefhebbende moeder tot eeuwigen dank verplichtenwanneer gij Kurt terughoudt van STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het voorstel van den heer v. Eek strekt om ia overleg met de le Kamer de adressen van antwoord op de troonrede te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen eene korte betuiging van dank en hulde aan Z. M., in de vereenigde zitting onmiddelyk na het uitspreken der troonrede door den president der le Kamer. Ingekomen zijn de begrooting van het burger lijk pensioenfonds en de gevraagde 3 nota's van den gouverneur van Atchin. De heer Seret heeft eene interpellatie aangekon- digd over de vertraagde opening van het spoorwegvak GorinchemGeldermalsen der lijn DordrechtEist. De koninglijke goedkeuring is verleend aan de statuten der „Nederlandsehe Oliefabriek" te Delft, ten doel hebbende het bereiden en verkoopen van olie en hare bijproducten, met een kapitaal van f 500,000, ver deeld in 200 aandeelen van 2500waarvan 198 bij de oprichting waren geplaatst. Bij het ministerie van buit. zaken zijn weder vele giften ontvangen voor de noodlijdenden in Indie: door tusschenkomst van Zr. Ms. gezant te Brussel 6246J francs en 560 van idem te Petersburg 250,95 van idem te Berlijn 130 mark, van den consul-generaal te Hamburg 2847,97, van idem te Stuttgart 20 mark, van idem in Zwitserland 1000 francs en van den consul te Port Saïd nader f 12. 40 Theehandelaars hier te lande hebben bij adres aan de 2e Kamer verzocht hare goedkeuring te ont houden aan de door de regeering voorgestelde verhoo ging van het invoerrecht op de thee van 25 tot 40 per 100 pond. Boven en behalve de vergoeding van 30 t. h., be doeld bij art. 45 der wet op het lager onderwijs, is ter behoorlijke inrichting van dat onderwijs aan de gemeente Petten een subsidie verleend van f 1890. De heer B. Baggerman v. Houweningen, burge meester van Medemblikis benoemd tot burgemeester van Opperdoes. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is van het bestuur der sociaal-democratische vereeniging aldaar een adres ingekomen verzoekendedat van gemeente wege op de openbare lagere scholen der le klasse aan ieder kind, wiens ouders dit verlangen, dagelijks eene portie goed warm eten worde verstrekt. Namens een aantal leden der berv. gemeente aan den Helder is ds. L. van 't Saut een stoffelijk blijk van waardeeriug aangeboden met het oog op het door hem genomen besluit om voor het beroep naar Me demblik te bedanken. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut der israëlieten heeft aan sir Mozes Montefiore het eerelid maatschap opgedragen, Jr. rnr. J. W. G. Boreel is herbenoemd als bur gemeester der gemeente Castricum. Door wijlen den heer J. Veen Valck is aan de vereeniging tot opneming van weezen te Neerborch en Nijmegen vermaakt f 1000,'vrij van het recht van successie. De heer N. van der Sluys te Rustenburg herdenkt heden, 11 Nov., zijn veertigjarig jubilé als geneesheer. Was hij hiervan ruim dertig jaren in de gemeente Ursem en omstreken practiseerende, door zijne kennis, ervaring en hulpvaardigheid waarmede hij de lijdenden bijstond en hun herstel trachtte te bevorderen voor de ster venden den laatsten doodstrijd wilde verlichten heeft hij zich de achting en dankbaarheid van menigeen ver worven. Moet men het billijken dat de jubilaris dit feest slechts in zijn familiekring wenscht te vieren, zeker is hetdat menigeen dezen dag met ingenomenheid begroet en van harte het verlangen koestertdat de heer van der Sluys nog vele jaren als echtgenoot en vader voor zijne vrouw en kinderen als geneesheer en burger voor de gemeente gespaard moge blijven. (Ingezonden.) eene stap waarover hij later niet anders dan diep be rouw kan hebben. Mijn man zal en moet de middelen verschaffen die Kurt noodig heeft om in de diploma tieke loopbaan te blijven Kurt heeft aan deze blijk baar door de wanhoop ingegeven gedachte ongetwij feld slechts toegegeven omdat mijn echtgenoot in de eerste opgewondenheid over zijne ongelooflijke liefdes geschiedenis gedreigd heeft, hem iedere verdere onder steuning te zullen onttrekken." „Mevrouwantwoordde Hochfelden „het is eene verkeerde opvatting, dat voor de diplomatieke loopbaan een groot vermogen onmisbaar iser behoort zeker een zoo vast karakter als dat van uwen zoon toe, om onder deels zeer rijke ambtgenooten ook zonder bizon- dere middelen zijne positie optehouden." Claire bloosde het was voor hare ijdelheid beleedi- gend dat de minister er nog aan scheen te twijfelen, of haar echtgenoot konwanneer hij wildeKurt de noodige middelen verschaffen, om voor zijne ambtge nooten niet onder te doen. „Excellentie antwoordde zij „wanneer mijn man zijn vermogen niet meer voor het ophouden zijner eigen positie behoeft aantewendendan zal hij meer voor zijn zoon kunnen doen. Het is inderdaad treurig genoeg dat hij daarvoor zijn ontslag moet nemen in plaats van door bevordering te worden schadeloos ge steld voor de offersdie hij gebracht en de diensten die hij bewezen heeft." De minister zag vragend op. Was Stolpens gemalin werkelijk zoo weinig van de geldelijke positie van haar echtgenoot onderrichtdat zij zulk eene klacht durfde uiten terwijl het algemeen bekend wasdat Stolpen na eene verkwistende levenswijze door woekeraars was geruïneerd en nu de staatsdienst verlietom nog vóór de dreigende crisis een eervol ontslag te krijgen of speelde zij aan den rand van den afgrond nog comedie Vervolg in liet 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2