No. 135. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. WOENSDAG 14 NOVEMBER. FEUILLETON, 21Eeii staatsgeheim. Prijs der gewone Advertentiën fónitenlAttb. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Onderstaande personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden J. BAKKER, laatste woonplaats 's Gravenkage; REGINA E DU AR DA MARIA va» OORSCHOT, laatste woooplaats Rotterdam. DUITSCHLAND. Pbuise», De ontvangst van den kroonprins en de kroonprinses van Oostenrijk was te Berlijn in het oog-loopend hartelijk. Niettegenstaande het zeer ongunstige weder bevond de Keizer zich met alle te Berlijn aanwezige priusen aan de station terwijl de Keizerin zich door twee hofdames liet verontschuldigen. Eene zeer talrijke menigte wachtte hen af en hief luide juichtoonen aan toen zij in de rijtuigen stapten. Het Lutherfeest is te Berlijn met grooten luister gevierd. De kerken waren prachtig versierd en alle straten met vlaggen getooid. De leerlingen der ver schillende scholen gingen in 53 optochten naar de kerken tot het bijwonen der godsdienstoefeningen. De stedelijke ambtenaren de hoogleeraren de geestelij ken en verscheidene aanzienlijke ingezetenen verzamel den zich ten stadhuize en begaven zich van daar in optocht naar de Nicolaikerk waar de godsdienstoefe ning mede bijgewoond werd door den Keizerden Kroonprins prins en prinses Wilhelm en prins Fre- derik Karei. De opperburgemeester van Berlijn de heer von Forckenbeck (katholiek) en de voorzitter van den gemeenteraad, de heer Struismann (israëliet) bleven afwezig. De kroonprins vertrekt den 15 des morgens vroeg uit Berlijn over Munchen naar Genua alwaar hij zich den 17 des namiddags naar Barcelona zal inschepen. Elzas-Lothabingen. In 1882 kwamen in den Boven Elzas 2016 manschappen der lichting niet op: in 1881 bedroeg dit aantal 2363. Ook in den Beneden-Elzas en Lotharingen vermindert het aantal personendie zich aan den duitschen krijgsdienst onttrekken. ENGELAND. De onlangs opgetreden beul heeft den 7 zijn eerste doodvonnis voltrokken. Een met selaar, die den zoon van zijn patroon onder zeer be zwarende omstandigheden vermoord had is dien dag te Londen in de gevangenis opgehangen. Den 4 hervatten de bekende predikers en zangers Moody en Sankey te Londen hunne bijeenkomsten, die dien dag bijgewooond werden door meer dan 20000 betalende personen. Honderden moesten bij gebrek aan plaats afgewezen worden. Aan het feestmaal dat den 9 bij de inhuldiging van den lord-mayor gegeven werd heeft de fransehe gezant een op den minister van buitenlandsche zaken uitgebrachten dronk beantwoordmet de verklaring dat zijne zending een zending des vredes was. Minister Gladstone zeidein antwoord op den heildronk op het ministerie, dat Engeland's beste wenschen Frankrijk steeds vergezellen op de door deze mogendheid betre den baan van vrede en rechtvaardigheid. Na de fran- schen zeiven klopte niemands hart warmer voor Frank rijk, dan het hart der engelschen. De jongste moeielijkhe- den in Madagascar waren weggenomen door Frank rij k's vrijwillig afgelegde verklaring. Ten aanzien van het Suezkanaal uitte hij de hoop, dat de Lesseps zich met de engelsche reeders mocht verstaan. Het vervullen der voor genomen taak in Egypte kwam goed vooruit; de ontruiming zou afhangen van den verderen vooruitgang. Tot het huiswaarts keeren van een deel der troepen was last gegeven die te Cairo zijn er onder begrepen. Al de groote mogendheden van Europa hadden op onweder- legbare wijze de begeerte naar het behoud van den vrede te kennen gegeven. Engeland deelde dien wensch en zijn hoofddoel zou zijn, handhaving van het berlijn- sche vredesverdrag. De groote mogendheden waren het hierin met Engeland eens. Ten slotte sprak hij de hoop uitdat de souvereinen die onlangs op het Balkanschiereiland waren opgetreden dit voorbeeld zouden volgen en in niets anders dan in de gehecht heid van hun volk hunne kracht zoolden zoeken. Markies Tseng de chineesche gezantverklaarde in een onderhoud met den verslaggever van de Standard, dat de onderhandelingen tusschen China en Frankrijk afgebroken blijven, zoolang Frankrijk het schrijven van den 5 niet beantwoord heeften dat de oorlog zou uitbreken mochten de fransehen naar Bac-Ninh op rukken in welk geval de veiligheid der vreemdelingen gevaar zou loopen. FRANKRIJK. Generaal Serrano is benoemd tot spaansch gezant te Parijs. Het chineesche gezantschap te Parijs zond aan de bladen de volgende kennisgeving Naar aanleiding van het voorlezen eener dépêche van den heer Trieou op de tribune der Kamer van Afgevaardigden door den minister-presidentziet het chineesche gezantschap zich genoodzaakt een ernstig protest hiertegen in het openbaar bekend te maken. Nadat de keizerlijke re geering bekend was geworden met het daarin vermelde feit, gaf zij aan markies Tseng bevel, den minister van buitenlandsche zaken een officieel schrijven te doen toekomenwaarin zij bare verwondering betuigt over de houdingden onderkoning Li-Hung-Tschang toe gedicht en haar vertrouwen te kennen geeft in haren vertegenwoordiger benevens bare goedkeuring van alles wat hij verricht. Een schrijven van deze strekking is door markies Tseng aan den minister gezonden. Kamer. Met 318 tegen 158 stemmen werd, op voorstel der commissie van onderzoekeen nieuw artikel in de gemeentewet opgenomen waarbij de gemeenteraden bevoegd verklaard wor den tot het terug vorderen der onroerende goede ren welke in strijd met het concordaatten gebruike flJn gegeven met bestemming om er den eeredienst in uit te oefenen of kerkelijke instellingen te vestigen. Paul Bert had vooraf verklaard zijn vroeger gemeld voorstel in te trekken en zich met dit denkbeeld vereenigd. Een door den heer Lacroix ingediend araendement op die wetmet het doel aan Parijs een volkomen zelfstandig beheer te geven werd met 379 tegen 110 stemmen verworpen. Daarna stelde Anatole de la Forge voor, aan Parijs evenals aan alle andere steden een enkelen burgemeester met adjuncten te geven en het burgemeesterschap te vereenigen met het voorzitterschap vau den raad. Dit voorstel werd krachtig bestreden door den minister van binnenland- sche zaken die opmerkte dat Parijs niet alleen aan de parijzenaars maar ook aan Frankrijk behoorde. Een algemeene burgemeester dier stad zou 481,000 kiezers achter zich hebben het bestuur voeren over meer dan 2 miljoen zielen en over 11,000 ambtenaren en 7000 politie-agenten beschikken in één woord zijn rang zou een geheel andere zijn dan die van alle overige bur gemeesters zoowel uit een administratief en staathuis houdkundig als uit een staatkundig oogpunt beschouwd. Eene gewone gemeente had een tegenwicht in de be langen van andere gemeenten van het kanton van het arrondissement van het departement. Parijs besloeg echter zelf nagenoeg een geheel departement, en eene botsing te Parijs kon bedenkelijke gevolgen hebben. Opstanden en oploopen in de departementen hadden nooit eene regeeringsverandering ten gevolge gehad. Te Parijs was een staatkundige ommekeer er steeds het gevolg van geweest. Hoe zou men overigens te Parijs onderscheid maken tussehen de gemeentezaken en de nationale belangen Parijskon er niet aan denken bestuurd te worden als het eerste het beste dorp, en de regeering verzocht derhalve der Ka mer, het amendement te verwerpen. Den volgenden dag, den 10, verklaarden Floquet en Spuller zich voor genoemd voorstel en stelde eerstgenoemde de verzen ding naar eene commissie voor welk voorstel, na be strijding door den minister van binnenlandsche zaken verworpen werd met 281 tegen 206 stemmen. Ten slotte werd het geheele ontwerp der gemeentewet aangenomen met 440 tegen 66 stemmen. Den 19 of 20 komt de begrooting in behandeling. Generaal Appert is benoemd tot fransch gezant te Petersburg en generaal Logerot, bevelhebber van Noor delijk Tunis, tot hoofd van het bezettingsleger. Minis ter Ferry moet verklaard hebben dat de regeering zich ernstig zou bezighouden met de zaak der schadever goeding aan franache onderdanen op Haïti. ITALIË. De ministers van marinelandbouw en justitie zullen hun ontslag vragen. Depretis blijft mi nister-president. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De minister van bui tenlandsche zaken verklaarde aan de begrootingscom- missiën van den oostenrijkschen rijksraad dat de on lusten in Servië slechts van plaateelijken aard en door XI. De straatwaarin secretaris Holm woonde liep uit op een met schoon plantsoen aangelegd plein en op den hoek stond eene door de aanzienlijke wereld druk bezochte banketbakkerij. Men kon van hieruit een deel der nauwe bochwge straat overzien en daarom waren Frits Hochfelden met zijne vrienden daar voor het venster gaan zitten, in de verwachting, dat Stolpen die straat zou doorgaan, daarde kortste weg van diens wo ning naar die van Holm over het plein liep. De officieren hadden lang vergeefs gewachtmaar hunne volharding werd beloond, men zag eindelijk Kurt de straat uitkomen en dadelijk gingen de heeren voor de deur van den winkel staan graaf Hochfelden met zijn rijzweep gewapend. Zonderling genoeg is het bij eerezaken bijna regel geworden dat men den tegenstander die een twee gevecht weigert, door eene brutale, zonder twijfel wei nig fatsoenlijke handeling daartoe dwingt. Wel is geen werkelijke slag noodzakelijkalleen het opheffen van de hand of van de rijzweep en het gebaar van slaan is voldoende voor eene uitdaging op leven en dood maar vaak genoeg wordt de ruwheid uitgevoerd en de wetten van het tweegevecht achten dan hem die geslagen isen niet hem die slaatonteerd. Hierin ligt eene zonderlinge opvatting van ridderlijkheid. De s'ng kan niet anders dan bij wijze van overrompeling worden toegebracht, een weerlooze wordt dus op ruwe wijze o-ervallen, de beleediger neemt zoo mogelijk bovendien -6 tuigen mededie hem in geval van nood helpen om dalen van wederkeerig geweld afteweren. Volgens de wetten van het tweegevecht moet degene, die geslagen is met den beleediger vechten ook al is hij een tegenstander er van, anders noemt men hem onteerdslaat bij terug, dan geldt dat voor eene ruw heid die evenzeer zijn naam uit de lijst der mannen van eer zal doen schrappen, het brutaalste middel, om tot een tweegevecht te dwingen vrordt dus gebil lijkt, ruwheid wordt niet onteerend geachtDe wetten van het tweegevechtdie bij een strijd zekere vormen voorschrijven en daardoor verdere uitingen van harts tocht voorkomen moeten aan een beleedigende woor denwisseling spoedig een einde maken en den secon danten in de gelegenheid stellen zoo mogelijk nog eene schikking te treffen. Aan dit alles wordt echter hare waarde ontnomen door de afkeuringswaardige gewoonte, om een tegenstander, die het tweegevecht weigert, door een slag te dwingen zijn beginselen te verloochenen. Wie een slag ontvangt, en geen bloedige voldoening eischt, gaat voor onteerd door. Wij zijn van de mee ning dat de mensch alleen zich zelf onteeren kan, en dat eene ruwheiddie hem een sterkere of iemand, voordat hij het verhinderen kan aandoethem niet meer verlaagt, dan wanneer een straatjongen hem met modder werpt. Kurt von Stolpen kon gissen wat hem te wachten stond toen hij diens makkers uit den winkel zag te voorschijn treden de blikken der officieren waren op hem gericht het was te laatom de heeren te ont wijken omkeeren ware onmannelijk en een bewijs van lafheid geweest. Wie zijn recht verdedigt, mag zijne tegenstanders niet uitdageD maar mag hen evenmin ontwijken. Graaf Hochfelden trad op hetzelfde oogenblik dat Stolpen de groep naderdeeen schrede naar voren. Stolpen kende al de heeren en greep naar den hoed om aan de beleefdheid niet te kort te doen maar toen geen hunner aanstalten maakteom den groet te beantwoorden liet hij de hand zakken en hield den blik strak op Frits gericht. „Gij zijt te laf, om te vechten," riep Frits, de rij zweep opheffende„gij verdient dus getuchtigd te werden Stolpen was voorbereid. Bliksemsnel greep hij de opgeheven rijzweep rukte dien den graaf uit de hand en slingerde hem dien in het gelaat. Op het zelfde oogenblik had ook graaf Horst reeds den sabel getrokken en Frits deed eveneens. Kurt pareerde den stoot van Horst met den arm graaf Hochfelden kon er echter niet toe komen, om op den weerloozen man met het wapen los te houwen, daar een werkman hem met een houweel den sabel uit de hand sloeg en zoo geweldig trofdat hij aaliteruit deinsde. Verscheidene werklieden die in de nabijheid aan het werk waren hadden het tooneel gezien. De of ficieren hadden hen niet opgemerktnu was het echter te laat, om zich tegen hen te weer te stellen. Voor dat de officieren wisten wat er gebeurdewaren zij ontwapend en zagen zij de vuisten der arbeiders drei gend tegen hen opgeheven. De voorbijgangers bleven staan een politieagent kwam nog juist bij tijds aan- geloopen om de officieren tegen verdere handtastelijk heden van de verstoorde menigte te beschermen. Kurt had een gevoel alsof hij een misdaad had be gaan. De ongevraagde hulp had aan de zaak een ge heel ander karakter gegeven. Kurt had zelf eenigen tjjd als olficier gediend en kende dus de wetvolgens welke de officier verplicht is eene handtastelijke be- leediging dadelijk met zijn wapen te wreken, wil hij niet voor altijd uit de officiersstand worden verwijderd. De straf voor het neerstooten van een beleediger is minder streng dan die van het verlies van zijne po sitie. Kurt had slechts eene beleediging willen afwen den in zijn hart stond hij wat inzichten en sympa- thiën betreftnog te veel met de officieren gelijk, om er zich over te kunnen verheugen dat de arbeiders hem gewroken hadden en om de partij te kiezen van hen, die nu triumfantelijk de beschaamde officieren hoonden en bespotten.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1