No. 136. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. V R IJ D A G 16 NOVEMBER. FEUILLETON. i2)Een staatsgeheim. Prijs der gewone Advertentiën ISnitcttlanb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DUITSCHLAND. In bijna alle plaatsen des rijks is het Lutherfeest gevierd geworden. Te Leipzig en te Eisleben werden gedenkteekenen van Luther ont huld. Üp den Wartburg werd in de Lutherkapel eene godsdienstoefening gehouden die door de grootherto gelijke familie bijgewoond werd. Te Darmstadt is de eerste steen voor eene nieuwe evangelische kerk gelegd, in tegenwoordigheid van den erfgroothertog van Hessen. Te Wittenberg zal de slotkerk hersteld worden. De bladen behelzen het berichtdat de oude strijd over Nederland's al dan niet toetreden tot de overeen komst der Rynoever-Staten over die visscherij spoedig weder aan de orde komen zalnaar aanleiding van de thans te 's Gravenhage gevoerde onderhandelingen met Belgie oveT de visscherij op de Schelde, die hoop geven, dat het geheele vraagstuk vriendschappelijk opge lost zal worden. De russische minister van buitenlandsche zaken von Giers had den 13 een lang onderhoud met graaf von Hatzfeldt te Berlijn. De Keizer en de Kroonprins ontvingen hem dien dag ten geboore en bij den Keizer gebruikte hij het middagmaal. Den 14 vertrok hij naar Friedrichsruhe. Volgens het dagblad van St. Peters burg is zijne reis een gevolg van de minzame uitnoo- diging van den leider der duitsche staatkunde en zal zij zonder twijfel strekken tot bevestiging van de uit stekende betrekkingen tussehen Duitschland en Rusland. Pbuisen. De Kroonprins stelde zijn vertrek naar Genua en Madrid tot den 17 uit, ENGELAND. De afgevaardigden uit de Transvaal hadden den 13 des namiddags een onderhoud met mi nister Gladstone, dat een half uur duurde. Minister Gladstone verklaarde, dat hij zicb gelukkig achtte met de afgevaardigden kennis te maken en de redenen te vernemen welke hun eene wijziging der overeenkomst gewenscht deden voorkomen. Paul Krüger betuigde den minister ziju dank voor het aac de afgevaardigden verleende gehoor. Hij gaf eene uitvoerige opsomming der grieven en verklaarde den minister dankbaar te zijn omdat deze de Trans vaal verdedigd had tegen onrechtvaardige beschuldigin gen en vooral omdat hij een eind gemaakt had aan den oorlog. De minister verzekerde bij zijn antwoord dat in Engeland geen hardnekkige vijandschap tegen de Boe ren bestand. Hij geloofde dat, zoodra het volk de gronden en redenen zou begrijpen waarop de Trans vaal haar verzoek indientveel van de bestaande ge schillen zou verdwijnen en de vriendschap hersteld zou werden. Hij eindigde zijne rede met de verklaring dat aan de vertoogen der gemachtigden bijzondere aan - dacht zou worden geschonken. Den 14 wordt aan den minister van koloniën, lord Derby, een stuk ter hand gesteld, waarin hunne voorstellen vervat zijn. Waar schijnlijk zullen de onderhandelingen bijna uitsluitend schriftelijk gevoerd worden. Te Londen zou eene openbare vergadering gehouden worden waar o. a. dr. Stöcker, de hofprediker van Ber lijn die bekend staat wegens de heftigheid, waarmede hij zich steeds tegen de israëlieten verklaartals spre ker zou zijn opgetreden. De lord-mayor heeft hem thans geschreven, dat, toen hij hem vergunde ten stad- huize op te treden hij in de meening verkeerde dat die bijeenkomst alleen belegd was met het doel om Luther's nagedachtenis te vereeren. Nu hem gebleken was dat hij op die bijeenkomst de voornaamste rede naar zou zijn moest hij hem verzoeken, die bijeenkomst in een ander lokaal te houden, daar geen lord-mayor kon toestaan, dat een dergelijk onverdraagzaam persoon optrad in het stadhuis in het deel van Londende City, waar liet israëlitisch kerkgenootschap tal van aan zienlijke ingezetenen onder zijne leden telde. Te Birmingham werden door de belasting ambtena ren 3 kisten in beslag genomendie ontplofbare in schapenvellen gewikkelde machines bevatten. FRANKRIJK. Het lid van den gemeenteraad te Parijs Joffrin bracht den 12 bet oude vraagstuk over het houden van openbare zamenkomsten in de speelplaat sen der gemeente-scholen weder ter sprake. Hij beweerde, dat bii het verleenen van vergunning daartoe zeer par tijdig te werk gegaan werd en eindigde met de indie ning eener motie van afkeuring tegen den prefect. Deze antwoordde dat hij nog zoo kort in betrekking was dat hij nauwelijks tijd had gehad om te toonen, hoe partijdig hij wol was. Hij zou evenwel, met het oog op de aanstaande verkiezingen, overwegen, hoe het best aan eventueele aanvragen zou kunnen worden voldaan om zooveel mogelijk de kiezers behulpzaam te zijn. Verscheidene leden meenden, dat er een vaste maatstaf moest zijn. De prefect op zich zelf een al lerwelwillendst man had in beginsel de leer der vol strekte willekeur verkondigd en handelde evenals zijn voorganger. Het lid Pichon wilde den prefect uitnoo- digen, de uitoefening van het recht van vergadering gemakkelijk te maken door aan alle kiezers voor alle vergaderingen alle scholen buiten de schooluren be schikbaar te stellen. Met algetneene stemmen werd echter naar eene commissie verzonden een voorstel om in elk arrondissement van Parijs een lokaal te bou- wenof te huren bestemd voor kiezersvergaderingen en andere bijeenkomsten. Kamer. Het wetsontwerp tot afschaffing van het monopolie der begravenissen werd don 12 met 365 tegen 101 ttemmen in zijn geheel aangenomen. Den 13 werden ondanks het verzoek om verdaging, door bisschop Freppel ingediend, de 6 eerste artikelen van het wetsvoorstel van Paul Bert op het lager on derwijs behandeld en aangenomen. Op verzoek van den minister president werd de beraadslaging over de artikelen 7 tot 43 vervolgens uitgesteld. Een voorstel .Toen hij uit zijne onmacht ontwaakte., zag hij zich in eene hem geheel onbekende omgeving. Hij meende gedroomd te hebben dat men hem wegbracht, maar dit scheen dan ook werkelijk het geval geweest te zijn want hij lag op een vreemd bed in eene kamer, die hij vroe ger nooit had gezien en die door hare inrichting een zonderlingen indruk op hem maakte. De vensters waren met traliën voorzienhet ameublement even eenvoudig als smakeloos, aau de deur hing een tafeltje, zooais men dat in kazernes en hospitalen heeft, om er zijne zaken op te leggen. Naast het bed stonden op eene tafel van gewoon hout medicijnflesscben en een schotel met water en eene sponsdaarnaast lag een handdoek, die in grove letters het merk K. H. A. 106 droeg. Er was geen twijfel aan of hij bevond zich in een ziekenhuis maar hoe was dat mogel jk Men brengt toch anders slechts zieken die geen betere verpleging vinden kunnen in een hospitaalof die op straat een ongeluk hebben gekregen. Kurt herinnerde zich zeer goeddat hij in zijne woning in onmacht was gevallen. Zijne juffrouw wist waar zijne ouders woonden en had ongetwijfeld om hen gezonden indien zij de verpleging al zelve niet op zich had durven nemen zijn ouders konden hem toch onmogelijk hierheen gebracht hebben! Of toch Zijn vader trad misschien gezegd dat hij niets meer wilde weten van den zoon die alle begin selen van zijn stand met voeten getreden had. Ku't wilde opstaan maar het was hem niet moge lijk bij gevoelde zich onbeschrijfelijk afgemat, alle ledematen i'eden hem pijn. Aan den muur naast zijn bed hing een belkoord hij kon dus iemand roepen die zijne nieuwsgierigheid zou kunnen bevredigen. Hij schelde, maar de eene verrassing volgde op de andere. Hij hoorde duidelijk dat er eerst een sleu tel werd omgedraaid voordat men de deur opende waarop een man binnentrad wiens uiterlijk den arg waan die bij Kurt opkwam dat hij een gevangene was bijna tot zekerheid bracht. De man zag er niet als een ziekenoppasser uithij had grovekrachtige vuisten droeg een werkmansscborten de uitdrukking zijns gelaats bad iets ruws en onaangenaams. „Waar ben ik hier?" vroeg Kurt. „Wie heeft mij hier gebracht De man grijnsde. „Gij ligt te bed," antwoordde hij, „En gij zult rustig blijven liggen ging hij voort toen Kurt zich toornig oprichtte. „Ik zal mijnheer den docter roepen. Maar niet opstaan dat is verboden Daarop verwijderde hij zich en Kurt hoorde hoe de sleutel andermaal werd omgedraaid. De ruwe beve lende en bovendien honende toon van dien man had op Kurt een moeielijk te beschrijven indruk gemaakt, een onaangenaam gevoel eene onverklaarbare angst bekroop hem. Kwade voorgevoelens bedriegen zelden. Toen na eenigen tijd weder schreden de deur naderden hoorde Kurt die nu opmerkzaam luisterde, zeer nauwkeurig, dat er een slot werd opengedraaidhij kon er niet aan twijfelen of men hield hem opgesloten ofschoon lichamelijke zwakte hem aan het bed kluisterde. Men wilde dus of oubevoegden van het betreden dezer ka mer afhouden of het was in dat huis gewoonte om de bewoners optesiuiten. Een huivering liep Kurt door de leden. Had hij een misdaad begaan dat men hem in de ziekekamer van eene gevangenis had gebracht Het zag er bijna naar uit het geheele verirek had iets van een kerker. De arts trad binnen. Men kon het docter Kleber op den eersten blik aanzien dat hij een volgeling van Esculaap was, men rook bij zijn aanblik de apotheek en een voor de hand liggende doos met snijdende in strumenten. Zijn gelaat was kleurloos, zijn voorhoofd van het lid Blancsubéom het aantal leden der com missie voor het Tonkincrediet op 22 te bepalen werd verworpen. ITALIË. Den 11 werden in verscheidene steden volksvergaderingen gehouden waarin aangedrongen werd op uitbreiding van het stemrecht bij de adminis tratieve verkiezingen. Overal heerschten daarbij orde en rust. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het door den minis ter van buitenlandsche zaken in de begrotingscom missie der oostenrijksche delegatie gegeven antwoord op de vragen omtrent den toestand in Servië kwam in hoofdzaak hierop neder. Daar de opstandelingen de telegraafdraden afsneden ontving men slechts weinige en niet altijd even vertrouwbare berichten. Uit de ontvangen berichten was geblekendat het midden punt van den opstand te Boljevac in bet bergachtige district Rtanj gevestigd was. De bevolking aldaar was gemengd het roumaansche en bulgaarsche element had echter boven het Servische de overhand. Haar hoofdmiddel van bestaan was de veeteelt. Te Belgrado was men ongerust geraaktomdat die onbeschaafde landlieden den opstand goed geregeld hadden zoodat zij blijkbaar onder vreemde leiding stonden. Daarom had de regeering dadelijk krachtige maatregelen geno men tot onderdrukking van dien opstand door welke handeling zij de beweging hoopte te onderdrukken, voor dat zij hare eerste enge grenzen overschreed. Of in Oostenrijk-Hongarije eenige terugslag van die beweging ondervonden zou worden, durfde hij nog niet zeggen. RUSLAND. De dezer dagen uit Bulgarije terug gekeerde officieren zijn weder in het russische leger geplaatst. Aan de daartoe behoorende generaals Kaul- bars en Soboleff is tevens door deu Keizer dank be tuigd voor de wijzewaarop zij in Bulgarije hunne taak vervuld hebben. SPANJE. De rechter Gil Maestre is tot tijdelijk burgerlijk gouverneur van Barcelona benoemd. Deze ambtenaar had ontdektdat het hoofd der politie al daar, bijgestaan door zijne ondergeschikte ambtenaren geld ontving van speelhuizen bordeelen dieven enz., om een toestand door de vingers te zien waarop in de bladen herhaaldelijk was gewezen. Verscheidene in verband daarmede Btaande personen waren reeds gevat of voortvluchtig. De ministerraad heeft besloten ter eere van den duitschen kroonprins geene officiëele feesten te geven, die aanleiding zouden kunnen geven tot het in het leven roepen van volksbewegingen. Alleen zal een wapenschouwing en een galamaaltijd in het koninklijk paleis gehouden worden. SERVIE. De regeering liet in den nacht van den 6 op den 7 acht leden van de hoofdcommissie der ra dicale partij in hechtenis nemen op grond van aan- hoog en kaalonder borstelige wenbbrauwen zagen twee donkere oogen door helder geslepen kristallen glazen op den zieke neer als op een preparaat, waar mede proeven moeten genomen worden hij had een stok in de hand met welks dikke gouden knop hij nu en dan zijne bovenlip in de hoogte drukte zoodat zijne scherpegele oogtanden zichtbaar werden. Er lag op het gelaat van den arts eene uitdrukking van zelfgenoegzame delfische wijsheid olympische kalmte en gevoellooze koelheid. Docter Kleber keek naar de klok toen bij Kurts bed naderde. „Gij zijt vroeger tot bewustzijn gekomendan ik verwachtte. Dat is niet goed." Hij vatte Kurts hand om hem de pols te voelen. „In de eerste plaatsdocter," nam Kurt het woord, „wil ik weten waar ik ben." „Dacht het welmompelde de arts „de pols gaat veel te snel." Hij haalde een kleinen thermometer uit de zak om dien in Kurts schouderholte te leggen en de lichaamswarmte te onderzoeken. „Gij beantwoordt mij mijne vraag nietdocter. Gij zult begrijpen dat de onzekerheid over hetgeen met mij gebeurd is mij moet opwinden." „Dat begrijp ik, beste mijnheer von Stolpen," ant woordde de arts „maar gij moet dit gevoel bestrijden, het zou u nog meer en ongetwijfeld met nog schade lijker gevolgen opwinden wanneer wij de voorvallen besprakenten gevolge waarvan gij hier zijt. Denk aan onverschillige zaken het beste is aan niets. Tel van een tot duizend en wanneer gij daarbij niet in slaap geraaktbegin dan weder opnieuw. Hebt gij eetlust?" De arts scheen niet te willen bemerken dat Kurts gelaat rood werd van toorn en onrust. Zijn toon was zoo kalm alsof hij de natuurlijkste zaak van de wereld behandelde. „Ik wensch te weten, waar ik ben, „riep Kurt, en opgewondenheid gaf hem de krachtom zich opte- richten.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1