ffclcgrafjgcfec Berichten. allerlei. Het Rijks-telegraafkantoor te Wieringerwaard ia den 13 gesloten. Den 14 werd te Amsterdam besteed het verbou wen van een perceel aan de Zwanenburgerstraat tot diamantslijperij. Minste inschrijver was de heer G. Boon voor f 19,872. De Maatschappij „Noordwijk", tot exploitatie van duingronden aldaar, stelt de inschrijving open op 300 aandeelen elk van f 1000, in hare maatschappelijk kapitaal groot f 500,000. Zij zal de in haar bezit zijnde gronden eene grootere verkoopswaarde geven door het aanleggen van wegen en beplantingen en het bouwen van een badhuis en 2 hótels van niet te groe ten omvang. De Holl. Spoorwegmaatschappij heeft zich bereid verklaard een stoomtram van Noordwijk over Katwijk a. d. R. en Rijnsburg te exploiteeren op de zelfde voorwaarden als zij de westlandsche stoomtram in exploitatie heeft genomen. De heeren J. Groll, afgetreden voorzitter van den raad van beheer der Ned.—Ind. Spoorwegmaat- schappijen D. Maarschalk oud-inspecteur-generaal van de staatsspoorwegen in N. Indiehebben de re- geermg aangeboden om op voor het land zeer voor- deelige voorwaarden, over te nemen al de reeds op Java gebouwde en in aanleg zijnde staatsspoorwegen, terwijl zij daarbij op zich nemen om verschidende reeds gepro jecteerde nieuwe lijnen aan te leggen. De heer S. J. Dekker predikant bij de doops- gez. gemeente te Broek op Langedijk is beroepen te Monnikendam. Met 1®. Met a.s. zal de muziek bij het corps rij dende artillerie in garnizoen te Amersfoort, opgeheven worden. beer v> Albada onderwijzer te Westgraft- dijk, is als zoodanig benoemd te Groningen de heer J. Veen te Oosthuizen, tot onder wijzer te Groet ge meente Schoorl. 166 Grutters en handelaren hebben aan den minis ter van financiën een adres gericht ter bestrijding van het door hem voorgestelde invoerrecht op de granen. Zij vragen voor hunne industrie geene protectie, maar verzoeken alleen haar niet noodeloos te bezwaren. In elk geval wenschen zij, mocht de regeering toch uit voering willen geven aan haar voornemen, dat gepelde boekweit aan geen hooger recbt sal onderworpen worden dan ongepelde granen daar zij als een ruw artikel te beschouwen is. Toezegging van beroep naar de herv. gemeente te Zuidzijpe >s gedaan aan ds. J. Schuttevaer, teUrsem. naar die te Andijk aan ds. C. de Hollte Renesse. De gemeenteraad van Texel beeft tot hoofd der openbare burgerschool aan den Burg benoemd den heer G, S Hendriksonderwijzer aan de opleidingsschool voor de hoogere burgerschool te Haarlem. Prins Roland Bonaparte heeft, na een door slechts korte tussehenpoozen afgebroken verblijf van bijna 4 maanden Amsterdam verlaten. Als ijverig beoefenaar der land- en volkenkundeheeft hij eene ernstige stu die gemaakt van de koloniale tentoonstelling en de zich daarop bevindende vertegenwoordigers der verschillende Indische rassen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten tot het vormen van eene straat langs de nieuw te bou wen r. c. S. Augustinuskerk, tusschen de Hezelstraat en de Houtstraaten daartoe aan te koopen de oude Augustinuskerk de pastorie en 2 andere, onlangs door het kerkbestuur gekochte, pereeelen. De kosten van aankoop en van aanleg der straat zullen ongeveer J 100,000 bedragen. g Onder de nederlandsche uitgevers en boekhande laars is een adres aan den minister van waterstaat in omloop met verzoek het mailport voor couranten drukwerken enz. tusschen Nederland en Indie tot het' bedrag te verlagen dat ook in andere Rijken er voor wordt geheven. Onder de gemeente Berkel is de woning van A. G. Janssen afgebrandwaarbij 3 koeien, 2 kalveren 1 paard en 1 varken in de vlammen zijn omgekomen. Te Uitgeest is de houten timmerschuur van den heer J., ten gevolge van het spelen der kinderen met lucifers in de nabijheid van een hoop krullen, afgebrand De heeren Ribbink, v. Bork en Cie., fabrikanten van electrische werktuigen te Amsterdam, hebben aan het gemeentebestuur aldaar vergunning gevraagd tot het electrisch verlichten met ondergrondsche geleiding van gebouwen, woningen enz. aan het Rembrandtplein en de Amstelstraathunnerzijds aanbiedende om öf dat plein öf die straat kosteloos op die wijze te ver lichten. Ben commissie heeft zich gevormd en een schrij ven aan alle geneeskundigen in den lande gericht om bijdragen voor de oprichting van een Tiianusfonds over te dragen aan de Maatschappij tot bevorderino- der Heelkunde te Amsterdam, onder beding, dat om de 5 jaren een gouden Tilanus-medalje worde verleend voor uitvindingen op heelkundig gebied. De kamer van koophandel te 's Gravenhage heeft beslotenzich tot de 2e Kamer te wenden met het verzoek het voorgestelde wetsontwerp tot versterking aer Rijks-inkomsten te verwerpen en de regeering uit e noodigen om tot eene geheele herziening van het tarief over te gaan. gemeente Vlijmen is aangewezen als stand plaats van een postkantoor. Ten behoeve van het te Dordrecht op te richten riDnrnnnWee8huis,' »Bethel" genaamd is in het geheel iu,uüu aan giften ingekomen. i?l d,en landb°uwer H. W., te Weerseloo, is uit kl8t bijna 1000 aan contant geld gestolen. Het geldswaardig papier is onaangeroerd gebleven. De polder Valkoog heeft de op de landerijen drukkende tienden afgekocht. de bann® S- Maarten is tot hoofdingeland van het Geestmerambacht verkozen de heer K. Blom te Maarten. In het limburgsche gehucht Nagelbek is een alleen wonend persoon, met zijne katdoor verstikking omee- komen. H.j had zich ter ruste gelegd in een vertrek waarin een geopende kachel brandde. Een onbekend man vermoedelijk een plattelands parapluie-koopman is te Nieuwerkerk a. d. IJsel dood in een sloot gevonden. Voor de 4J p. ets. leening der gemeente Hoorn, groot f 60,000, is ingeschreven f 11000 voor 112 t. h., 4000 voor LOO'/u t. h., f 45,000 voor 100 t. h. en f 20,000 tot lager koers. Te Sliedrecht zijn in ééne week 2 processen-ver baal wegens openbare dronkenschap opgemaakt tegen een raadslid aldaar. Te Schellinkhout is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad benoemd de heer K. Tensen Kz., met 28 stemmen tegen 9 op den heer D. Laan. Tot lid van het dagelijksch bestuur van den polder aldaar is benoemd de heer P. Stapel en tot lid van het be stuur van den Binnen- en Buiten Uiterdijk de heer C. Rooker. Ten gevolge van het op verzoek, wegens hoogen leeftijd verlesnd ontslag aan de heer K, Visser, zijn te Wijdenes benoemd tot gemeente-ontvanger de heer G v. Rigteren tot secretaris van den polder de heer O. Mantel Lz., en tot penningmeester ervan de heer A. Ham. Prins Prisdangsiameesch gemachtigdebeeft de residentie verlaten en is naar Londen teruggekeerd. Nadat door Ged. Staten van Briesland de voor waarden waren vastgesteld voor de concessie van tram wegen in de gemeente Barradeel, heeft de eerste aan vrager de beer IJ. O. Paber te Harlingen van die zaak afgezienen is daarop besloten de concessie den heer Stornebrink te 's Hertogenbosch, aan te bieden. De heer H. R. Snijder evang.-luthersch predi kant te Medemblik, is beroepen te Groede. In de vorige week is te Lisse en te Zoeter woud e een geval van pokken voorgekomen. Le Stellendam is een kind van 2 jaren in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. d-® Brielle hebben de officieren der schutterij 3 in getalhun ontslag gevraagd, naar aanleiding van hetgeen in de laatste zitting van den gemeenteraad bij de behandeling van de begrooting der schutterij is gezegd en gedaan. Een der officieren heeft ook voor het lidmaatschap van den gemeenteraad bedankt. De professoren der Rijks-universiteit te Utrecht hebben aan den senaat voorgesteld, den tijd van groen- loopen tot op de helft te verminderen en te brengen op 3 weken. Het nieuwe schoolgebouw en de onderwijzerswo ning te Oude Niedorp zijn voltooid en door den districts schoolopziener goedgekeurd. Beide gebouwen, gesticht op een zeer gunstig gelegen terrein in de kom van het dorp, strekken de gemeente tot sieraad, den bouwmeester, den heer W. E. du Croix, tot eer, en de heeren O. Zander, bouwkundig opzichter, en J. Bakker Dz., uit voerder van het werk tot bjjzondere aanbeveling. De luitenant ter zee le kl. L C. Rovers, gedeta cheerd bij de marine-torpedodienst te Willemsoord is in zijne betrekking geschorst wegens het bezigen van beleedigende woorden tegenover zijne meerderen in rang, in zijne brochure „De nieuwe begrooting voor 1884* wat betreft de uitgaven voor torpedomateriaal." De stoomtram Beverwijk—Wijk aan Zee bracht in October niet meer op dan gemiddeld f 10,55 daags. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten tot eene geheele hervorming van de brandweer; het bezoldigd personeel zal bestaan uit een commandant, een hoofdbrandmeester (den gemeente-architect), 4 brand meesters (de gemeente-opzichters), 1 hoofdman-brand wacht wonende in het gebouw der brandwacht 3 brandwachts en 1 plaatsvervanger le kl. en 24 brand- waehts 2e kl., benevens in losse dienst 3 brandwachts en 1 plaatsvervanger le kl. en 21 brandwachts 2e kl.; en het materieel uit 1 stoomspuit4 grootere en 4' kleinere spuiten, 1 slangenwagen reddingsmiddelen en haspelwagentjes. In 8 kringen worden aanzegstations gevestigdin verband staande met het gebouw der brandwacht. Het college voor de zeevisscherijen is in overleg getreden met den heer Bottemanne te Bergen op Zoom, om de doeltreffendste maatregelen te beramen, dié zouden kunnen dienen tot herleving der oestereultuur in de Zuiderzee. De kamer van koophandel te Leeuwarden heeft besloten adressen in te dienen aan den Konin®- tot ondersteuning van dat der Eriesche Maatschappij van Landbouw, en aan de 2e Kamer om de nieuwe belas tingvoorstellen der regeering niet aan te nemen. De Rijks-ontvanger Vermeulen te Dokkum had nadat hem twee maal te vergeefs door een kassier eene' gezegelde kwitantie van 16,44 wegens een schuld aan eene weduwe was aangebodenhet geld recht streeks aan haar gezonden. Zij vergat een zegel van o cent op de kwitantie te hechten en de ontvanger be boette haar daarvoor met f 25. De minister van ff- nanciën met de toedracht der zaak bekend gemaakt heeft de weduwe kwijtschelding verleend. Bij de herv. gemeente te Bovencarspel zijn de namiddag-godsdienstoefeningen afgeschaft. s Gravenhage 15 November. Tweede Kamer. Het debat over de indische begrooting werd voortge zet. De beer Keuchenius bestreed de wettelijke vast stelling der indische begrooting, verschillende plannen der ministers en de wijze van uitvoering door de Re geering van het Billiton votum, als tegen 's lands be lang. Minister Heemskerk bestreed namens het Kabinet den heer Keuchenius en zeide o. a., dat hij eene ko ninklijke machtiging voor een nieuw contract noodig achtte maar daardoor eene transactie met de Billiton- maatschappij, zonder de rechten der regeering prijs te gevenniet uitgesloten was. De regeering wil zoo spoedig mogelijk den Staat voordeeliger voorwaarden doen verwerven. De heer W. K. van Dedem kondigde een ontwerp aan tot invoering van vaste bijdragen. De heer Rutgers bestreed de concentratie in Atjehde heer van Houten de staatkunde van den minister. Morgen voortzetting. s Gravenhage 15 Nov. Bij de Tweede Kamer is ingekomen eene missivehoudende intrekking van het wetsontwerp tot wijziging van het rechtsgebied van het arrondissement Haarlem. Berlijn 15 Nov. Gisteren avond kwam von Giers, de russiscbe Rijkskanselier, uit Hamburg tot een be zoek aan Bismarck alhier aan waaraan groote betee- kenis gehecht wordt. Dezer dagen kwam eene vrouw in de gemeente Rid derkerk die, een vreemde taal sprekende, door niemand kon worden verstaan. Men bracht haar bij een onder wijzer en deze geleidde haar naar zekeren A., dien zij spreken wilde. Hier maakten zij haren tolk verstaan baar dat zij van den zoon van A., die in Amerika iseen zekere som geld ontvangen had welke door twee barer gezellen bewaard, te Rotterdam kon worden ontvangen. De menschen onthaalden de vrouw en vroe gen haar te overnachten. Den volgenden dag zou de on derwijzer met haar gaan, om hare gezellen op te zoeken en het geld in ontvangst te nemen. Doch vóórdat de onderwijzer op 't afgesproken uur verscheenwas de vrouw reeds vertrokken. Men heeft onderzoek gedaan te Rotterdam doch noch van de vrouw noch van het geld is iets vernomen. Te Veenhuizen komt de fabriekarbeid reeds meer op den voorgrond. Wederom is o. a. door verpleegden een celwagen gemaakttot vervoer van gevangenen voor Groningen. Deze rijtuigen kunnen de keuring met ander fabricaat best doorstaan. De fabriekmatige ar beid is voor het Rijk productiever dan de veldarbeid is het algemeen oordeel der Veenhuïzer ambtenaren. Under de gevonden voorwerpen aan ons commissari aat van politie bezorgd behoort ditmaal ook een para- pluie zegt de Arnh. Ct. Dit is de eerste maal in ons leven dat wij vernamen dat er een parapluie gevonden is. Wij meenden dat de parapluien in de hoogste mate vatbaar waren om ver loren te worden, maar ten eenenma.e buiten de termen vielen om te worden gevonden. Om wild of gevogelte te kunnen schieten zonder de jachtwet te overtreden, heeft men in Frankrijk het volgende middel bedachtMen classificeert het eenvou- dig onder de rubriek schadelijk gedierte. Met die uitvlucht bekend maakte de prefect van het departe ment der Beneden-Alpen gebruik van de gelegenheid dat de algemeene raad vergaderd wasom aan elk der leden, grootendeels hartstochtelijke jagers, de vraag voor te leggen of vinken tot het schadelijk gedierte behoorden. Bijna zonder uitzondering luidde het ant woord bevestigend. Toen de beurt van antwoord ook aan twee geneesheeren de doctoren Liautard en Tvan was gekomen sprak de eerste na deftig zijn ambt^e-' noot te hebben geraadpleegd: „Ja, mijnbeer de prefect, vinken zijn schadelijke dierenals men er te veel van eet". De minister van justitie heeft den heer R. J. Berkhout, thans directeur van het hulphuis van arrest en bewaring te Amsterdam, met ingang van 1 Decem ber a.s. benoemd tot directeur van het huis van verbe tering en opvoeding van jongens alhier. De firma Halverhout Co., te Soest, die 2 jaren geleden begon eene maandnotitie van haren handel in vogels uit te geven en daarbij in het tweede jaar eenige iraai gekleurde platen met beschrijving voegde heeft zich thans genoopt gezien eene weeknotitie te geven en doet dat in een weekblad voor vogelvrienden kwee kers ^en handelaars onder den titel van „Onze Vo gels. Onze gevederde vrienden" als oudere zuster vafi het nieuwe weekblad erkennende, gelooven de uit geversdoor hunne toenemende betrekkingen in het binnen- en buitenland, steeds veel merkwaardigs op het gebied van pluimvee te kunnen leveren en den bande- delaars en liefhebbers door hunne mededeelingen nuttig te kunnen zijn. Het abonnement per jaargang met 6 chromolithografiën franco is f 5,50. Het eerst verschenen nummer bevat o. a. een artikel: De dorkin^ oorsprong en woonplaats. BURGERLIJKE STAND GETROUWD. 15 Nov. Simon Olij en Gerritje Verkerk. GEBOREN. 14 Nov. Elisabeth JacobaD. van Johannes Henning en Aal tje van der Made. 15 Catharina Olasina Johanna, D. van Klaas Koopman en Margaretha Maria Willebrands. OVERLEDEN. 13 Nov. Nicolaas WillebrordusZ. van Cornelis Mooij en Guurtje Rol, 12 w. 14 Johanna Catharina D. van Adrianus van Doorn en Catharina Maria Margaretha Snijders ruim 9 m. Anna Catharina Porek, wed. Arie de Raat, 89 j 15 Jan van den Bosch 77 j. Gerardus Bernardus, L. van Matthijs Zonderhuis en Maria Catharina Bruin bijna 6 m. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 14 November. Door den Notaris J. BAKKER SCHUT. 1. Huis en Tuin, Ropjeskuil, sectie E, ns. 923 en gedeelt. 9 u Strijkgeld Jb. vanTwisk 1870,- 2. Moestuin, aldaar, ns. 1024 en 1025, beiden gedeelt. samen groot 0,40,42. Str. J. Rosemeijer 2425 3. Dito, aldaar, nr 1024 ged., groot —30,26. Strijkgeld H. Henning 1570 (Afslag 21 Nov.)

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3