No. 138. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON, 24) Een st&atsg'efeeiiffi. WOENSDAG 2! NOVEMBER. Prijs der gewone Advertentiën ©fficicel (Bcbeclte. Ünitetilanb. ALKMAARSOHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden bij hen aanvrage is gedaan door GERARDUS ANTONIUS HËNDRIKS alhier, tot het voortzetten van den kleinhandel in sterken drank, iD het perceel gelegen aan het Verdronkenoord, C. 74, daarin tot dus verre uitgeoefend door RICHARD TVVISK. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Nov. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De schutter LEVI SALOMON VAN THIJN, l.w. Uitgeest, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aantemelden. BELGIE. De Kamer heeft met 08 van de 72 stem men (4 leden onthielden zich) aan de regeering een nader krediet verleend ten behoeve van de maritieme werken te Antwerpen. Pruisen. De Kroonprins nam den 16 vóór zijn ver trek naar Spanje afscheid van den Keizerdie naar Springe "bij Hannover vertrok om te jagen. Den 17 vertrok de Kroonprins des morgens om half negen uit Berlijn en kwam in den nacht van den 18 op den 19 ongeveer half een te Genua aan. Hij werd opgewacht door de burgerlijke en militaire overheidspersonen de aldaar wonende duitsehers, het état-major van de duit- sche vloot en de offieieren van een daar liggend rus- sisch vaartuig. In een hofrijtuig reed hij naar het koninklijk paleisluid toegejuicht door de saamge- stroomde menigte. Na zijne aankomst op het paleis vertoonde hij zich op bet balkon om de onafzienbare schare te begroeten. Eenig gefluitdat zich liet hoo- ren werd spoedig door toejuichingen overstemd. ENGELAND. Minister Gladstone woonde den 14 een feestmaal van de vereenigiug der liberale werk lieden te Bristoltot de bijwoning waarvan hij uitge- noodigd was niet bij omdat zijne geueesheeren hem verboden hadden zich tot spreken in hef openbaar te verbinden zoo het niet hoog noodig was. Minister Northbrook die tegenwoordig was, hield eene rede, waarin hij deed uitkomen dat de werklieden aan den strijd loor da liberale beginselen krachtig deel moesten nemen en thans veel belang moesten stellen in de uit breiding van het stemrecht ten platten lande en andere groote aan de orde komende maatregelen. Hij beweerde verder dat de regeling van de pachtgesehillen in Ier land onder de werking der landwet over het algemeen zeer bevredigend was. Dr. Sföcker, de hofprediker te Berlijn, hield den 14 in de Memorial-Hail te Londen eene voorlezing over de beweging, die de sociale hervorming in Duitschland ten doel heeft. Zijn gehoor bestond bijna alleen uit duit- schers waarvan vele het met hem in staatkundige en maatschappelijke vraagstukken volstrekt niet eens ble ken te zijn. Hij werd gedurig in de rede gevallen er waren er, die hem zelfs het woord wilden ontnemen. Hij sprak echter door, o. a. betoogendedat de be hoefte aan verbetering van toestanden zooals die on der de lagere klassen te Londen bestonden zich in Duitschland en in alle beschaafde landen evenzeer ge voelen doed. Maar hij meende dat revolutiegeest en ongodsdienstigheid meer dan iets anders aan eene be hoorlijke behandeling en oplossing dier vraagstukken in den weg stonden. Hij verzekerdedat de Keizer van Duitschland verklaard had dat het sociale vraag stuk niet kon worden opgelost door dwang en gestreng heid, maar dat er ook wetgeving ten gunste der werk lieden noodig was. Toen hij dan Keizer noemde, werd er „hoerageroepenmaar er werden ook kreeten van „roover" gehoorddie bij sommigen instemming vonden. Hij eindigde met de opmerking, dat het voor de duitsche regeering onmogelijk zijn zou, iets te wor den met mannen die zich voor zulke uitingen niet schaamden. Eene tweede voorlezingdie hij den 15 wilde houden over christelijk socialisme kon geen voortgang hebben. Hij moest de zaal verlaten door het gesis en het rnmoer, dat de duitsche werklieden maak ten. Den volgenden dag trad hij te Liverpool op. Toen hij gezegd haddat hij gekomen wasom over den grooten hervormer te spreken riepen verscheidene stemmen dat die eer hem niet toekwam. Herhaalde lijk werd hij uitgefloten. Minister Fuwcett is te Glasgow tot rector der hoo- geschool gekozen met 797 st. markies van Bute, con servatief, bekwam 670 en de heer Ruskin 319 st. De oud minister Eorster wees den 16 in eene lange rede, op eene vergadering van afgevaardigden der libe rale vereenigingen te Londen, met nadruk op de groote behoefte aan hervorming van het londensche gemeente bestuur, maar erkende tevens, dat de uitbreiding van het stemrecht den voorrang had. Hij zaide o. a., dat het hem niet verwonderen zou als door de regeering bij de opening van het parleme it zoowel een wetsont werp tot uitbreiding van het stemrecht als een tot horvorming van genoemd gemeentebestuur werd inge diend Ten gunste van beide maatregelen werden motien aangenomen alsmede eene tot afkeuring vau de wijze, waarop thans de wet de vertegenwoordiging der minderheden regelt. Dezer dagen is een man te Londen, die zijne trouw belofte geschonden had op grond dat hij niet wist dat zijne aanstaande vrouw een onecht kind was, toen hij die belofte deedveroordeeld tot het betalen eener schadeloosstelling van f 28200. Ierland. De Onder-Koüing verbood voor een paar dagen eene bijeenkomst van het nationaal verbond, die te Fermanagh zou worden gehouden. Te Limerick is de aanhanger van ParnellMac Mahon met 972 stemmen tot lid van het Lagerhuis gekozen de conservatieve kandidaat Spaight bekwam 472 stemmen. FRANKRIJK. De chineesche gezant, markies Tseng, is uit Engeland te Parijs teruggekeerd. Wederom is een onafzetbaar senaatslid gestorven en wel de heer de Lasteyrie republikein. Hij is het 16e lid dat in dit jaar sterft. Ter beurze van Parijs in omloop geweest zijnde ge ruchten als zou de toestand der franschen in Tonkin zeer ongunstig zijn werden niet bevestigd. Een 18jarig jongeling Curiën genaamd in den Elzas geboren drong den 16 gewapend met een revolverhet minisförie van onderwijs binnen zeg gende gekomen te zijn om minister Ferry te vermoor den. Hij werd in hechtenis genomen. Hij behoort tot de uiterste richting der socialisten. De* commissie voor de Tonkin-kredieten benoemde met 6 stemmen tot voorzitter den heer Ribot die maar gedeeltelijk gunstig voor de regeering gestemd is, tegen 5 stemmen op het geheel regeeringsgezinde lid Mes- treau. De heer Cavaignac de geheel regeeringsgezinde kandi iaat, werd met 7 stemmen tor secretaris gekozen. Zij besloot den 19 den minister-president en den mi nister van marine te kooren doch hare beraadslagin gen geheim te houden. Senaat, Den 17 werd tot onafzetbaar lid benoemd de heer de Pressensé. Kamer. Den 17 werd besloten de beraadslaging over het wetsontwerp betreffende de onvereenigbaarheid van staatsambten en bedieningen met het lidmaatschap van den Senaat tot den 24 uit te stellen. Men ver zekert dat de regeering zich met geringe wijziging vereenigen zal met een voorste! om van de bij dat wetsontwerp gestelde bepalingen uit te sluiten het ambt van minister, onder-secretaris van staat, gezant, gevolmachtigd minister met eene tijdelijke zending belast en hoogleeraar aan eene hoogeschoo). Den 19 werden 46 artikelen der begrooting van landbouw onveranderd goedgekeurd, na verwerping van eenige amendementen. GRIEKENLAND. De Kamer koos den regeerings- kandidaat Kallargis met 110 van de 197 stemmen tot haren voorzitter. ITALIË Onmiddellijk na de wederbijeenkomsi der Kamer zal minister Mancini een uitvoerig varslag in dienen over het gebeurde met de rechterlijke hervorming in Eitypte de nog aanhangige voorstellen betreffende de herziening der egyptische wetboeken en het op richten van internationale gerechtshoven. De admiraal del Santo opperbevelhebber der vloot een van de dapperste en bekwaamste officieren der zeemacht is benoemd tot mirlister van marine. De afgetreden ministor, admiraal Acton, vervangt hem als opperbevelhebber. Het lag voor de hand dat de geheimraad naar zijne overtuiging het goede bedoelde, maar hij wilde dit, zoo noodig door dwang verkrijgen hij gaf te verstaan dat Kurt als zielszieke behandeld moest wordenof hij zich daartegen verzette of niet. Het is een gevaarlijk iets, iemand ontoerekenbaar te verklaren. Zal dit op den duur geschieden dan is daartoe eene verklaring vau een geneesheer noodza kelijk en waar van geene razernij of blijkbare krank zinnigheid sprake isbehoort er eene langdurige waar neming toe, om een juist oordeel te kunnen vellen. De chef van een inrichting voor zielszieken moet er steeds op bedacht zijn dat men hem personen ais patiënten brengt van wie men zich wil ontslaan hij stelt zich aan strenge straffen bloot, wanneer hij niet voorzichtig te werk gaat. Het instituut van Kleber was nog vau jongen datum, en hoe gaarne hij ook de zoon van een ryk en voor naam man in verpleging nam toch aarzelde hij om tegen een meerderjarige gebruik te maken van de machtdie een arts jegens zielszieken mag en moet aanwenden hij gaf eerst aarzelend toe toen de ge heimraad hem beloofdede verantwoordelijkheid op zich te nemen en dit schriftelijk te zullen verklaren. „Ik mag aau uwe woorden niet twijfelen zeide hij „wanneer gij als vader mij uw zieken zoon toevertrouwt, en mij verzekertdat hij bewijzen van geestesziekte gegeven heeft. Ik zal met het oog daarop zeer nauw- kei. 'g op hem letten, en daar zijn toestand hem toch eenigüü Hjd in hauden vau den arts overgeefthet gebruik mi.'en van mijn macht als geneeskundige kun nen rechtvaai. gen; ik vertrouw er echter op, dat gij, voor het geval het noodig is, aan mijnheer uw zoon verklaren zultdat ik op gezag van het door u mede gedeelde gehandeld heb en dat gij een gerechtelijk on derzoek zult doen instellen zoodra ik daarom vraag." Stolpen beloofde alles, het was hem voornamelijk te doen om tijd te winnen, ten einde Holm en diens dochter uit de stad te verwijderen. Het gerueht reedsdat Kurt ia de ziekeninrichting van Kleber wasmoest voldoende zijn om de openbare meening gunstig voor hem te stemmen bij hoopte dat zijn smeeken en be toogen Kurt wel zouden overhalenals diens eerste opgewondenheid maar bedaard was hij dacht er geen oogenblik aandat zijn zoon een aanklacht wegens misbruik van macht zou indienen wanneer hij boorde, dat hij die klacht niet tegen Kleber maar tegen zijn vader had te richten. Kleber vernam door berichten, die hij inwon dat de geheimraad hem niet misleid had dat Kurts han delwijze door velen werd gehouden voor die van een waanzinnig of ziekelijk overspannen mensch en daar de zieke eene heftige koorts had zag hij de mogelijk heid in om met dezen patient goede zaken te maken, de geheimraad had een zeer hoog kostgeld aangeboden. Het lag in zijne handom de genezing van den zieke niet al te zeer te bevorderen zijn oordeel over diens gemoedstoestand was altijd van groot gewicht en indien de geheimraad van besluit veranderde, dan moest deze in de eerste plaats Kleber er ook toe bewegen om zijne opinie te wijzigen en over* de gevoerde onderhan delingen te zwijgen. Kurt had langen tijd in ijlende koortsen gelegen, de kalmeerende middelen werkten langzaam maar zeker totdat de krachtige natuur van den jongen man zege vierde. Al was de polsslag ook nog niet normaal, toch was Kurt bij zijn ontwaken bij helder bewustzijn, hetgeen iedere arts die er belang bij heeftdon zieke spoe dig genezen te zien met vreugde zou hebben begroet. Hier was echter een tegenovergesteld belang de arts hoopte overprikkeling der zenuwen te kunnen consta- teeren en veel in Kurts woorden deed Kleber er dan ook aan twijfelen, of hij volkomen helder denken kon. Kurts verlangen om aan den minister te schrijven de verwachting van den jongen man, dat juist degene, wiens familie hij doodelijk beleedigd had hem zou helpen bevestigden dien argwaan. Kurt had door het snelle veranderen zijner stemming ook zeer ?4.Ser aau het kenmerk der meeste zielszieken doen denken die het eene oogenblik hartstochtelijk opgewonden en dan weder inschikkelijk zijn nu eens een dreigenden dan weder eene klagenden toon aanslaan, nu eens aan dit, dan weder aan dat denkbeeld, dat hunne hersenen be zig houdt, toegeven. Een ding alleen had Kleber doen twijfelen dat was de ironische toon geweest, die Kurt een oogenblik had aangeslagen, en die toch altijd eene geestelijke meerderheid bewijst, Kleber was niet zeker van zijne zaak. Er waren oogenblikken geweest, waarin hij oveituigd was, dat de zielstoestand van den jongen man geneeskundige behandeling eischte. Kurt had in opgewondenheid verschillende daden verrichten scheen evenmin be zorgd over de gevolgen daarvan als dat hij liet blijken, dat hij zich alles duidelijk herinnerde, hij voelde het verband aan zijn arm en vroeg niet, of de wond ge vaarlijk was hij voelde zich blijkbaar zwak en deed, alsof alleen de arts hem het opstaan belette. Hij ver moedde dat hem geweld werd aangedaan voordat men het hem gezegd had en deze argwaan is evenzeer een kenmerkende eigenschap van zielszieken als de plotselinge afwisseling in hunne stemming. Aan de andere zijde gaf toch ook Kurts houding weder den indruk, alsof hij het plan zijns vaders door zag en en zonder zijn vader te willen noemen Kle ber waarschuwdeom niet diens werktuig te zijn. De arts had een gevoelalsof hij desnoods er toe moest hesluiten om zelf eene misdaad te begaanten einde aan de wenschen van den geheimraad te voldoen en dezen patient waanzinnig te maken, wanneer hij het niet was of daartegenover liever van eene goede zaak aftezien, dan zijn bestaan op het spel te »<*"en.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1