No. 139. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883, VRIJDAG 23 NOVEMBER. FEUILLETON. *5) Een staatsgeheim. Prijs der gewone Advertentién ©fficiëel ©ebeclte. Ënitenlanb. ALkMURSCME COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van CHRI^TI- AAN BAKKER, om vergunning tot het oprichten van eene goud- en zilversmederij in het perceel aan den Ridderstraat wijk A, n*. 13, zijnde het achterhuis van het perceel aan de Oudegracht, wijk A, n°. 198 en dat op Woensdag, 5 Decem ber 1883, 's middags te 12 uren, ten raadbuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die goud- en zil versmederij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Nov. 1883. De Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier voor de belasting op het personeel No. 6, over het 3e kwartaal en gelijk kohier No. 7 over het voljaar der dienst 1883/84, beide op 20 November 1883 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard op heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien te voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., 22 Nov. 1883. A. MACLAINE PONT. DUITSCHLAND. Pbuisen. De zitting van den Landdag werd den 20 door minister von Puttkamer, na mens den Keizer, geopend met eene troonrede, waarin ge wezen werd op den gunstigen toestand der schatkist. Het dienstjaar leverde voordeeliger uitkomsten op ten ge volge van het staatsbeheer over de spoorwegen. Een aanzienlijk batig saldo was beschikbaar. Het thans loo- pende jaar toonde geen achteruitgang en gaf hoop op een nog booger bedrag van 's rijks inkomsten. De nieuwe begrooting was ontworpen zonder dat van het staatskrediet gebruik behoeft gemaakt te worden. Doch steeds bestaat een wanverhouding tusschen de middelen van den Staat en de uitgaven welke hij doen moet om de lasten der gemeenten eenigszins te verlichten en om de bezoldiging der ambtenaren te verhoogen. Onder de aangekondigde wetsontwerpen bevindt zich een tot het heffen eener belasting op de rente van kapitaleneen tot aankoop door den Staat van nog meer spoorwegen en een tot uitbreiding van het Staats- spoorwegnet. Ten slotte wordt de Landdag uitgenoo- digd onder de bescherming van den verzekerden vredestoestand zijnen arbeid aan te vangen. Elzas-Loteukingen. Het hoog gerechtshof te Leip zig heeft beslistdat er geene termen bestaan tot vervolging van het lid van den rijksdag Antoine te Metz die van hoog verraad beschuldigd eenige weken in hechtenis doorbracht en toen onder borg tocht in vrijheid werd gesteld. ENGELAND. Uit de door de regeering openbaar gemaakte briefwisseling over het verminderen der ge talsterkte lan het engelsche leger in Egypte tusschen den minister van buitenlandsche zaken en Engelands vertegenwoordiger te Cairo blijkt dat de minister reeds last gegeven heeft tot het ontruimen van Cairo en tot het terugbrengen van de engelsche krijgsmacht op 3000 man die te Alexandrie garnizoen zullen houden. Het besluitom een deel van het egyptisehe grondge bied niet meer door de engelsche troepen bezet te houden is genomen op verzoek van Sherif pacha voorzitter van den ministerraad. De minister van buitenlandscbe zaken verklaart in zijne laatste dépêche, dat de verantwoordelijkheid voor hot behoud der rust en orde in Egypte voortaan voornamelijk rust op den Onder-Koning die van den zedelijken steun der en gelsche regeering verzekerd kan zijn. De prins van Wales zal in den loop van dezen winter eerst de tentoonstelling te Nizza en daarna Algerië bezoeken. De voorzitter van het Lagerhuis Henry Brand, zal weldra zijn ontslag nemen. Henry James thans pro cureur-generaal wordt waarschijnlijk zijn opvolger. Eenige leden van het Heerenhuis en eenige voor name ingezetenen van Londen hebben aan den mi nister van koloniën het verzoek gerichtbij het aangaan eener schikking met de transvaalsche afge vaardigden acht te slaan op de rechten en belangen der inboorlingen voornamelijk der Becbuana's. In dat verzoekschrift wordt het gevoelen uitgedruktdat de regeering de vrijbuiterij rechtstreeks zou aanmoedigen mocht zij aan de Transvaal inlijving van Becuuanaland toestaan of zoo zij het door de h soke vrijbuiters inge stelde gezag erkennen mocht. FRANKRIJK. In het arrondissement Lodère moet eerstdaags eene verkiezing plaats hebben voor lid der Kamer. Aldaar staan als kandidaten tegenover elkan der de bekende staathuishoudkundige Paul Leroy- Beaulieu gematigd republikein gesteund door de conservatievendie by eene vorige verkiezing in dit arrondissement reeds 6405 stemmen bekwam, en de oud-prefect van de Doubs, Galtier, radikaal op alle mogelijke wijzen door de regeering voortgeholpen. Eerst genoemde heeft aan de kiezers rekenschap zijner ge voelens gegeven waarin o. a. het volgende voorkomt. De vrees die ik vóór twee jaren omtrent het alge meen staatsbeleid u'tsprak is, helaas, maar al te zeer gerechtvaardigd. Buitenslands is Frankrijk in verre gewesten in ondernemingen gewikkeld welke zonder De geheimraad kwam reeds met den eerstvolgenden trein hij was in zijne geheele gedrag veranderd. Dat was niet meer de bezorgde vaderdie angstig en be sluiteloos luistert, hoe zijne denkbeelden worden opge nomen, en zijne maatregelen van noodweer verontschul digt. Somber was zijn oog en eene onheilspellende beslistheid sprak uit zijne harde gelaatstrekken. „Ik had gehooptmijne bedoelingen beter begrepen te zien zeide hij toen Kleber hem bad medegedeeld, welke eischen Kurt had gesteld. „Had ik kunnen vermoeden dat gij bedenking zoudt maken om aan mijn verlangen te voldoen dan zou ik mijn zoon niet hier gebracht hebben." „Mijnheer de geheimraad ik beoordeelde den toe stand van den zieke naar uwe mededeelingen en nam aan datwanneer de ziekevoordat hij gewond was, zich in overprikkeldentot ontoerekenbaarheid op gewonden toestand bevonden heefter eene reactie moest plaats hebben en de uitputting ten gevolge van het bloedverlies hem minstens eenigen tijd in een toestand van gevoelloosheid zou houden. Ik had dan gelegenheid gehad op zijn gemoedstoestand invloed uit te oefenen of te onderzoekenof met het oog daarop, de arts gerechtigd was om den patient gewelddadig van zijne vrijheid te berooven. De wet vergunt het opsluiten van een zieke tegen zijn wil in eene ziekeninnchting alleen onder zekere voorwaardenof de geestesziekte moetvoordat men den zieke in eene inrichting brengt, door eene geneeskundige verklaring worden geconsta teerd of er moet op grond mijner waarnemingen en op mijn verzoek een gerechtelijk onderzoek plaats hebben. Ik aan het laatste niet uitstellendaar de zieke tegen mijne verwachting snel herstelt en het ge- eischt heeft ik wilde die stap echter ook niet doen voordat ik er met u over gesproken had. De zieke wil een klacht bij den minister indienenwanneer het ge rechtelijk onderzoek geen storing der geestvermogens constateertdan zou ik het weigeren van dien eiseh niet kunnen verantwoorden." „Hawil hij aan Hocbfelden schrijvenverwacht hij hulp van den minister riep Stolpendat is of waanzin of er is achter mijn rug eene intrigue afge speeld die mij zelf waanzinnig zou kunnen maken Maar neen, Kurt is de dupe van zijn vertrouwen, hij geeft te veel toe aan de idealen zijner overspannen verbeelding. Laat ons openhartig met elkander spreken. Gij wilt geld verdienen maar niet meer op het spel zettendan gij winnen kunt. Het enorme kostgeld, dat ik u betaalis u niet voldoendegij maakt be zwaren om het nog te kunnen verhoogen." „Mijnheer de geheimraad viel Kleber hem in de rede, zich verontwaardigd toonende „over het hono rarium voor geneeskundige behandeling schachert men niet. Wanneer u dat te hoog dunkt „Laat die groote woordendocter. Indien ik niet iets buitengewoons verlangde dan zou ik mijn zoon niet in eene inrichting gebracht hebben die nauwe lijks aan de meest bescheiden eischen voldoet, en geen andere aanbeveling heeft, dan die van hare commissaris sen. Gij kunt verder zelf zeer goed begrijpen, dat een vader, niet dan om zeer dringende redenen zijn zoon in een inrichting voor hersenlyders zal brengen zonder dat dit op gezag van geneeskundigen geschiedt, en dus alle moeite vergeefsch zou zijn, indien gij de man niet zijt, om u over kleingeestige bedenkingen heen te zetten." „Een beginner als ik mijnheer de geheimraad kan niets liever wenschen, dan protectie van hooggeplaatste personen, en een vertrouwen, zooals gij mij de eer doet te bewijzen. Ik ben ook bereidiets te wagenom u van dienst te zijn, maar ik moet u op de ernstige gevolgen van dit waagstuk opmerkzaam maken. Gij zeidet mij dat gij het op uwe verantwoording zoudt nemen wanneer vastberadenheid en zonder dat men zich van de gevol gen rekenschap gaf werden bestuurd. Rondom in Europa zijn tal van misslagen begaan waardoor de betrekkingen met de meeste der buren in de waag schaal werden gesteld. Zelden is in den gebeelen loop van Frankrijk's geschiedenis de toestand uit een inter nationaal oogpunt zoo hachelijk geweest. Binnenslands zijn de vroeger zoo bloeiende geldmiddelen door de schuld van het Parlement en het ministerie in schrik kelijk verval geraakt. De begrootingen leveren tekor ten op van 150van 200 miljoen en misschien nog meeren intusschen gaat men voort de belooningen der hooge ambtenaren te vermeerderen en nieuwe ambten in te stellen. De 700 of 800 miljoen aan nieuwe belastingenna den oorlog opgelegdwelke na twaalf jaren vrede volkomen moesten verdwenen zijn, drukken het land voor het grootste gedeelte nog. De wetgevende machtin ijdele redetwisten verdiept is sedert eenige jaren voor den waaraehtigeD staathuis houdkundigen en maatschappelijken vooruitgang on vruchtbaar geweestbij verscheidene buren en mede dingers blijft Frankrijk ten achter de handel en nij verheid ondervinden er zoowel binnen- als buitenslands den invloed van. De meest nuttigewerkelijk doel treffende zaken worden verwaarloosd. In acht jaar heeft het parlement geen oogenblik kunnen vinden om de vermindering van het successierecht op de kleine nalatenschappen van de overgangsrechten op kleine eigendommen en van de gerechtskosten aan te nemen. Wat het bestuur betreftde verantwoordelijkheid der verschillende ambtenaren is niet beter bepaald en de burgers blijven nog steeds zonder degelijk hooger beroep overgeleverd aan de willekeur van hen, die, in welken rang ookhet heft in handen hebben. De gemeenten waar de lasten steeds zwaarder worden verheugen zich niet in de rechten welke zij in de meeste vrije landen bezitten. Generaal Serrano, de nieuwe Spaansche gezant, zal dsn 24 zijne geloofsbrieven aan den president der re publiek overhandigen. De afgetreden gezant bood den 20 zijne brieven van terugroeping aan den president aan. In het departement Meurthe et Moselle is in plaats van het overleden, onafzetbare senaatslid Bernard met 423 stemmen tot zijn opvolger gekozen de heer Mar quis, republikein, tegen 236 op den heer Welche conservatief. Paul Curiën, de jongeling die den president-minister Ferry wilde vermoorden beweertdat hij door eene socialistische groep te Rijssel met het plegen dier mis daad is belast geworden. De heer Antoine Königswarteronlangs overleden heeft aan den Staat eene som van 500,000 vermaakt voor het stichten eener landbouwschool voor verlaten kinderen. Den 19 werden door de commissie uit de Kamer voor de Tonkin-kredieten de minister-president Ferry en de minister van marine Peyron gehoord. Zij ver- ik om aan uwe wenschen te voldoende wettelijke voorschriften niet geheel opvolg maar ondersteld, dat ik mij eigenmachtige handelingen veroorloofde en de patient daardoor dermate weril opgewonden dat de gevreesde toestand zich werkelijk voordeed hoe zou ik dan tegenover u gewaarborgd zijn Gij zoudt mij het verwijt doen dat ik te ver was gegaan." De geheimraad sloeg de oogen neder. „Gij onderstelt het onmogelijke," antwoordde hij. „Men ban een mensch niet krankzinnig maken. Dat komt slechts in romans voor. De hersenen van een gezond mensch zijn zeer taai het zijn praatjesdat men om sommige dingen het verstand zou kunnen verliezen, dat gelukt zelfs dengene niet die het in zijn wanhoop wenschen zou." „Ik moet u tegenspreken, mijnheer de geheimraad, de zaak is mogelijk. Maar het is hier de vraag niet, of de patient werkelijk ongeneeslijk ziek zou kunnen worden maar of wij hem in een toestand kunnen bren gen, waarbij de beeëdigde geneeskundige eene storing der geestvermogens zou kunnen constateeren. Om den dwang, die ik hem zal moeten aandoen te rechtvaardigen en ons beide voor eene zware verantwoordelijkheid te be hoeden moet ik het er op aanleggen dat eene commissie van gerechtelijk onderzoek eene abnormalen geestestoestand constateert. Zulk een uitspraak is ech ter niet meer wegtecijferen. Fan dengene, die eenmaal zwak van geestvermogens is verklaard wordt telkens gevreesd dat het zich herhalen zalzelfs wanneer hij genezen ishij lijdt daaronder als onder een vloek. Wilt gij uwen zoon met dien vloek beladen, waarvan alleen de bekentenisdat jegens hem een misdaad is gepleegd hem bevrijden kan De geheimraad antwoordde niet dadelijktoen hij echter de oogen opsloeg schitterden zij met een som beren glans, en de blik verried, dat hij voor een misdaad niet zou terugdeinzen. „Niet ik bega de misdaad zeide hij „mijn zoon is er zelf de schuld van wanneer hij door geen ander middel te redden is. Ik wil liever geen zoon hebben dan een onteerden, 'k

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1