■P tiinucnlaub. strekten uitsluitend inlichtingen omtrent den staat van zaken uit een militair oogpunt. De inlichtingen van diplomatieken en geldelijken aard werden voorbehouden. De minister-president beloofde des avonds alle diplo matieke stukken te zullen overleggen, waarop de com missie hare vergadering tot den 20 verdaagde. Eemge radicale kiezers te Parijs noodigden onlangs de senaatsleden van het departement der Seine uit voor hunne kiezers rekenschap af te leggen van hunne handelingen m die betrekking. De oud majoor Labor- dere verklaarde daartoe bereid te zijn. De heeren de Jb reycinetPolain en Peyrat vroegen eenigen tijd van beraad en om hunnen ambtgenoot Victor Hugo te kunnen raadplegen. Victor Hugo antwoordde op zijn eigenaardige wijze alleen: ik ben het met u eens: gij kent myuit welk antwoord opgemaakt werd dat hij het plan goedkeurde. De drie genoemde leden hebben thans echter verklaard dat zij met Victor Hugo van oordeel zijn dat geen vergadering behoeft gehouden te worden. De minister van buitenlandsche zaken Challemel- Lacour is thans op zijn verzoek eervol ontslagen de minister-president Jules Perry is bij besluit van den 19 in zijne plaats benoemd en vervangen als minister van onderwijs door den afgevaardigde Eallières, oud minis ter van binnenlandsche zaken. Admiraal Oourbet heeft bericht, dat den 9 de laat stelijk afgezonden versterkingstroepen aangekomen wa ren. Hij vroeg geene nieuwe versterking aan. Dien tengevolge is beslotende voor een eventueel ver zoek om versterking in gereedheid gebrachte troepen niet af te zenden, dan wanneer genoemde admiraal ze nader aanvraagt. In dat geval zou de divisie generaal Millot bevelhebber van de troepen naar Tonkin zijn met den brigade-generaal Neyrier. Kam e r. Den 20 ving de behandeling der begroo ting van den minister van koophandel aan. Alle aan vragen om verhooging der kredieten werden verworpen. Senaat. Den 20 werden de verschillende door den Staat met de groote spoorwegmaatschappijen ge sloten overeenkomsten goedgekeurden wel die met de maatschappij Parijs-Lyon-Middellandsche Zee met 23o tegen 15 stemmen na beraadslaging en die met de Orleans-, Noorder- en Zuiderspoorwegmaatschappijen zonder beraadslaging. ITALIË De kroonprins van Duitschland verliet den 19, s namiddags te 2 uren, het koninkljjk paleis te Oenua om zich in de haven aan boord te begeven ter voortzetting zijner reis naar Spanje. Hij droeg de' uniform van generaal-veldmaarschalk en de italiaansche ridderorden. Een compagnie infanterie met het vaan del en de muziek had bij de haven post gevat en be wees hem militaire eer, terwijl dicht bij den steiger een afdeeling der brandweer stond. De kroonprins ging langs haar front en prees zeer hare voortreffelijke houding. Bij het afscheid van het stedelijk bestuur verklaarde hijdat het hem aangenaam zou zijn bij gelegenheid blijk te kunnen geven van zijn vriendschap voor Italië en voor het koninklijk huis Savoye. Toen hij op de Adalbert aan boord ging heeschen de in de haven liggende duitscheitaliaansche en russische schepen galavlaggen de matrozen stonden in de ra's, de muziekcorpsen speelden het duitsche en het itali aansche volkslied en de dicht saamgedrongen volksme nigte juichte met onbeschrijfelijke geestdrift. Verschei dene vaartuigen vergezelden het vorstelijke schip op ongeveer een uur afstand, totdat het duitsche eskader onder het bulderen der geschutsalvo's de haven verla ten had. Generaal Carara en de heer von Keudell de duitsche gezant hadden den prins tot aan boord vergezeld. De brug in wier nabijheid de kroonprins zich inscheepte zal voortaan zijnen naam dragen. Bij koninklijk besluit is eene commissie benoemd om te onderzoeken hoe Italië zich zal moeten gedragen bij het afloopen der muntovereenkomst in 1885. Den 18 hield de afgevaardigde Grispi voor zijne kiezers te Palermo eene rede waarin hij o. a. verklaarde, dat de linkerzijde gereed stond het ministerie te bestrijden en haar oud staatkundig programma ten uitvoer te leggen. De republikeinsche partij had volgens hem in Italië weinig te beteekenen de ware vijandin van 's lands instellingen was de clericale partij, die door het beleid der tegenwoordige regeering in den laatsten tijd m sterkte toegenomen was. Italië moest, wat de buitenlandsche zaken betreft, de bondgenoot zijn te land van de mogendheden in Midden-Europa en ter wil liever, dat de vloek eens ongeluks dan dien der schande op hem drukt. De waanzinwelke door een werkeljjk hersenlijden ontstaatmaakt den mensch tot een voorwerp van medelijden maar de waanzin, welke door eene onzalige verblinding eene verkeerde wereld beschouwing bedorven denkkracht, en zinnelooze illu sies wordt veroorzaakt, maakt den mensch tot een misdadiger jegens zich zeiven, zijne familie en den staat. Op mij rust de plichtom mijn zoon desnoods met geweld er voor te behoeden dat hij zijn levensgeluk zyn loopbaan, de achting zjjner medemenscben, de liefde zijner ouders opoffert voor eene waanzinnige dweeperij en een dolhuisdenkbeeld. Ik zal u dankbaar zijn voor ieder middeldat hem van zijn waanzin geneest, maar ik zou hem liever te gronde zien gaandan hem uit misplaatste zwakheid te ontzien." „Ik zou als vader evenzoo denken antwoordde Kleber, „maar ik moest mij eerst nauwkeurig van het geen gij wildet op de hoogte stellen voordat ik een besluit kon nemen. Nu mag ik u zeggen, dat de ge moedstoestand van den patient recht geeft om aan diens toerekenbaarheid te twijfelen. Ik zal eensdeels met de gewone geneesmiddelen beginnen anderdeels zooals bij alle zielszieken schijnbaar aan zijne denk beelden toegeven maar de brieven die hij schryft u ter hand stellen. Het zal zeer goed zijn wanneer hy daarop slmtende antwoorden krijgt. Deze moeten hem aanvankelijk, door het voorspiegelen van verwach- t riEten, troosten en hem langzamerhand op teleurstel lingen voorbereiden. Hij moet tot geduld worden aan- gemaand misschien gelukt het op die wijze het be- zee van Engeland. Hy beurde het goed dat de re geering zich tot Weenen gewend had maar zij had moeten beginnen te Berlijn. Al kwam er wijziging in het ministerie de buitenlandsche staatkunde zou geene verandering ondergaan. NOORWEGEN. De verdediger van minister Sel mer heeft in zijn pleidooi voor het rijks-gerechtshof te Ohristiania met grooten nadruk betoogd dat het onbevoegd was, grondwettige vraagstukken te beslissen De linkerzijde van het Storthing mocht dat hof willen vernederen tot een werktuig van hare aanspra- et "P onbepaalde volks-souvereiniteithet zou in strijd komen niet alleen met zyn reglement van orde maar ook met de grondwet, indien het zich als een staatkundig gerechtshof opwierp. OOSTENRUK-HONGARUE. De heer Philippo- v heeft om gezondheidsredenen geweigerd den hem aangeboden post van ban van Croatië aan te nemen tot groote teleurstelling van de velen die hem alleen in staat achtten in de tegenwoordige moeielijke om standigheden die taak behoorlijk te vervullen. Men vermoedt echter, dat hij teruggedeinsd is voor ue zware verantwoordelijkheid en daarom dien post niet aanee- nomen heeft. Het officieuse Eremdenblatt wijst met groote voldoe ning op de snelle onderdrukking van den opstand in ïservie niet alleen omdat het voor Koning Milan en zijn veerkrachtig ministerie genegenheid gevoeltmaar ook uit belangstelling in Servië en in de ontwikkeling zijner welvaarten uit het oogpunt der belangen van de oostenrijksch-hongaarsche monarchie. Het blad hoopt, dat de Koning en zijne regeering er in slagen zullen de tegenstanders van alle regeering voor goed ten onder te brengen en het gezag te herstellen. De regeeringspartij van den hongaarschen rijksdag behandelde den 17 het wetsontwerp, waarbij huwelijken tusschen christenen en israëlieten worden toegelaten. Aanvankelijk werd het door eenige leden waaronder een geeste.ijkebestreden, doch ten slotte werd het goedgekeurd met groote meerderheid alleen de gees- ehjken stemden tegen. De minister-president Tisza had uitvoerig aangetoond dat uit een bijzonder stand punt de gelijkstelling der israëlieten het onvermijdelijk gevolg was van hunne gelijkstelling wat het wettelijk standpunt betreft en dat verwerping dezer wet aan de opruiers van het volk tegen de israëlieten aanleiding zou geven tot de opmerking, dat de regeering en de meerderheid van den rijksdag aan de israëlieten vijan dig gezind waren. Den 19 den verjaardag der Keizerin is de door boring van den Arlbergtunnelruim 10 mijlen lang die Ijrol met Zwitserland zal verbinden voltooid' Deze doorboring duurde 3 jaren en beeft 17 miljoen gekost. De kosten van den te maken spoorweg zijn op miljoen geraamd. De oostenrijksche minister van koophandel legde in tegenwoordigheid van verscheidene genoodigden de dynamiet-patronen in de boorgaten van aen laatsten scheidingswand, die nog één el dik was. Vol- gens een blad in Tyrol zijn twee engelschen de eersten geweest, die elkander de hand door de nieuwe opening reikten. Ieder had zich bereid verklaard f 1200 aan het werkvolk te geven, indien hun dat voorrecht werd toegestaan. Binnen twee jaren kan de spoorweg ge reed zijn. 06 I nutteloos zou zijn egyptenaren te zendendaar zü met willen vechten. In dien brief wordt geen melding gemaakt van een aanval op Souakim of van de vlucht der europeesche bevolking. De ministerraad besloot in eene den 19, des avonds, onder voorzitting van den Onder-Koning gehouden vergadering, den 20 150 Baschi-Boezouks uit Cairo en zes compagniën Negers uit Massorah naar Souakim te zenden. Hierdoor wordt het garnizoen dezer plaats tot byna 1000 man gebracht. ZUID-AFRIKA. Mankoroanehet bekende hoofd der Bechuaanscbe stam, heeft aan Engeland verzocht zijn land in bezit te nemen zijn volk te bescher mende hoeven tusschen de blanken te verdoelen of wei een engelschen resident te benoemen en eene poli- tie in te stellen waarvan hij de kosten zou betalen. CHINA. De ehineezen ontruimden Sontay en Bac- Ainh: waarschijnlijk zouden de verdere bewegingen der chineesche troepen uitgesteld worden het terrein is door de vele regens nog zoo doorweekt, dat de franschen hunne krijgsbewegingen niet kunnen hervatten. Br liep een gerucht, dat Hai-Dzuong in den nacht van den 12 door brand vernield zou zijn. De mandarijnen van Hué zouden dien brand aange stoken hebben. SERVIE. Bij een koninklijk besluit, te Belgrado afgekondigd is overeenkomstig de grondwet bepaald dat de voor 1882—1883 vastgestelde staatsbegroting ook van kracht blijft voor 1883—1884. De drie hoofdbewerkers van den opstand in het district Boljevaceen geestelijke een onderwijzer en een boer, zijn door den krijgsraad ter dood veroordeeld. TURKIJE, Safvet-pacha die herhaaldelijk minister president en ook eenigen tijd gezant te Parijs was, is overleden. Hij stond bekend als een zeer bekwaam en onomkoopbaar staatsman. EGYPTE. De Onder-Koning ontving van den gou verneur van Souakim een brief, waarin bevestigd wordt de tijding, dat de egyptische troepen door een bende Bedouï- nen, die hen in getalsterkte overtroffen, aangevallen wer den en op de vlucht sloegen met achterlating van wape nen krijgsvoorraad en kleedingstukken. De gouverneur vroeg onverwijld versterking maar verklaarde dat het oogde doel zonder harder maatregelen te bereiken. Het zou tevens niet kwaad zijn indien gij met hem spre ken wildet, u toegevend toondeten hem verklaardet dat hij door zijn verblijf in mijne inrichting zich aan gerechtelijke vervolging onttrekt." „Zeer goed zeide Stolpen bevredigd „ik zie dat wij elkander begrijpen. Geve God, dat'wij ons doel bereiken. Het zal moeielijk zijn om mijne vrouw op den duur van een bezoek aan haar zoon terugtehou- den. Gij moet zorgen, dat zij dan den indruk krijgt dat Kurt hier, al is het ook tegen zijn wil eerst een aangenaam verblijf heeft. Hier is geld." De geheimraad stelde Kleber eenige bankbiljetten ter hand, tot een hooger bedrag, dan deze eerst gevorderd had. Kleber bracht daarop Stolpen naar Kurts kamer. Een ontzettend geschreeuw drong tot de ooren van den geheimraad door, toen beiden den gang betraden waarop de ziekekamer zich bevond. „Een razende krijgt de koude douche," zeide Kleber, om het geschreeuw te verklaren. „In vele inrichtingen geeft men aan de zweep de voorkeur, maar ik keur die sterk af. Ik wildedat ik ook het aanleggen van dwangbuizen geheel vermijden kon maar dat gaat niet. Het is geen zuinigheidwanneer ik velen zieken de meest gewone geriefelijkheden onthouden moetde ra zende vernielt alles zwaarmoedige zieken grijpen naar alleswaarmede zij zich het leven kunnen benemen. Anderen denken aan de vlucht en toonen zich tusschen- beide vindingrijker dan de scherpzinnigste inbreker." Wordt vervolgd. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Hoofdstuk Y (binnenl. zaken) der staatsbegrooting voor 1*84 heeft, na daarin door den minister gebrachte wijzigingen, tot eindcijfer f 13,946,103,98, of 741,226,18 meer dan voor 1883. Art. 140 is verminderd met/35,000, zynde het bedrag voor het nieuwe archiefgebou'w in' Drenthe bestemd. Deze zaak wordt een jaar uitgesteld. ,BlJ de behandeling der indische begrooting den -0is met 46 tegen 20 stemmen aangenomen een amendement van heer Roëll, tot vermindering met /5640 voor de aanstelling van griffiers bij de landraden te Jve al en Tjilatjap en verhooging van schrijfloonen zijn de verdere kosten van het rechtswezen door den minister verminderd met 25000 is met 49 tegen 20 stemmen aangenomen een amendement van den heer Pompe v. Meerdervoortom de onvoorziene uitgaven voor de afdeeling justitie van j 100,000 tot 50 000 te verminderen met 43 tegen 28 stemmen verworpen een amendement van den heer Bastertom de ver- lofs- en nonaetiviteitstraetementen (/3,241,000) te ver minderen met f 90,000, zijnde de verbooging boven het vorige jaarheeft de minister overgenomen een amendement van den heer Pompetot vermindering van de onvoorziene uitgaven der 3e afdeeling a 150,000 met f 75000 is met 41 tegen 28 stemmen aangeno men het amendement van den heer Bastert tot ver mindering van reis- en verblijfkosten met 54,700 hooger dan het vorige jaar uitgetrokken. ^en 21 heeft de minister overgenomen een amen dement van den heer Bastertom den post voor -de pakketvaart te verminderen met 34788, zijnde het subsidie aan de N. I. Stoomvaartmaatschappij voor eene tweede dienst op de Molukken op grond dat die maatschappij bij de overeenkomst deswege eene verla ging van het tarief toegezegd maar hieraan niet vol daan heeft. De minister verminderde de onvoorziene uitgaven der vierde afdeeling met f 125,000, die der vijfde (onderwijs, kunsten en wetenschappen) met 50,000. Den 17 is te Amsterdam na een langdurig lij den overleden de heer P. G. Tresling hoofd der be kende steendrukkerij van Tresling Co., die zijne klein begonnen zaak tot groote hoogte had gebracht en een der eersten was die de kleurendruk op groote schaal toepaste en dienstbaar maakte aan de reproductie van schilderijen uit de oude hollandsche school. '8 f0 Rotterdam in een der hotels een kassier aangehouden wiens uitlevering door de regee ring van Bremen was gevraagd op gronddat hij valschheid in geschriften zou hebben gepleegd. Den 18, juist 2 jaren na het leggen van den eersten steen is de herbouwde Groote kerk te Hoorn plechtig ingewijd door den oudsten predikant ds. v Aalst. De Ilooge Raad heeft den 19 verworpen het be roep in cassatie van D. C. H., vroeger ontvanger te Putten ingesteld tegen een arrest van het hof te Arn hem, waarbij hij tot 2 jaren tuchthuisstraf en f 600 boete is veroordeeld wegens verduistering van aan het pu bliek behoorende penningen, die hem uithoofde van zijnen post waren in handen gesteld. Het engelsche stoomschip Cornishmangeladen met graan in den avond van den 19 voor Rotterdam aangekomen is door eene tot nog toe onbekende oor zaak lek geworden en gezonken. - In eene den 19 te Delft gehouden vergadering van belangstellenden in het stichten van een schouw- burg is het comité gemachtigd om aan den gemeente raad voor te stellenjaarlijksche aflossing door de ge meente van f 3000 der aandeelen, waardoor zij langzaam in het bezit van het gebouw zal komen met het recht van naasting ten allen tijdeverleening eener jaarlijk sche subsidie van f 1000 ter tegemoetkoming in de kosten van exploitatie; afstand van den tegenwoordigen Doeletuin vroegere gymnasium en voormalige snijka mer benevens uitgifte van den grond in erfpacht aan de Maatschappij. Den 19 is van Benningbroek gevankelijk naar Alkmaar overgebracht T., uit Abbekerk die don heer Donker tweemaal per brief met moord bedreigd had bijaldien hij geen f 1200 ontving. Toen hij ztch den 18's avonds te 11 urenop de aangewezen plaats vertoonde, waar door den koetsier het pakje werd bezorgd, werd hij door deze en drie te voren gewaarschuwde rijks-veldwachters gegrepen en aan de policie overgeleverd. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 20 besloteneen adres aan den Koning te richten tot wijziging van art. 245 der gemeentewet. De Prov. Staten van Zuidholland hebben den 20

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2