gtslctjvaftgclie ffertctiten. een subsidie van 1000 aan de ambachtsschool te Lei den verleend na verwerping van het voorstel der com missie tot toekenning van 2090aangenomen de voorstellen tot vaartverbetering tusschen Rijn en Scbie, en Gedep. Staten gemachtigd het adres der Friesche Maatschappij van Landbouw te ondersteunen. Ook te 's Gravenhage, waar mevr. Chr. Stoetz den 20 optrad is men haar 25jarig jubileum indachtig ge weest. Zij werd met toejuichingen fanfares en een regen van bloemen begroet en het Tooneelverbond bood haar een krans aan. Onder de geschenken kwa men voor eene dames-schrijftafel, juweelen oorknoppen, een schrijfgarnituur van gepolijst koper, alles van de habitués en abonnés, met een fraai aibum bevattende de namen der gevers. De heeren jr. J. Hartsen T. Sanders, O. P. Metelerkamp en mr. W. Heinebendie reeds jaren geleden concessie vroegen voor eenen spoorweg van Amsterdam naar IJ muiden met eene binnenhaven in de eerste plaats voor visschersaldaarhebben den 20 een adres aan de 2e. Kamer gerichtwaarin zij zich bek'agen over het uitblijven der concessie en het talmen en tegen hunne plannen telkens opwerpen van nieuwe bezwaren door het departement van waterstaat. In de den 20 gehouden veiling der uitgaven van den heer W. H. Kirbergerte Amsterdam zijn de dichtwerken van Nicolaas Beets voor f 13,378 het eigendom geworden van den uitgever A. W. Sijthoff, te Leiden. Aan het station van den Rijnspoorweg te Arnhem heeft den 20 eene ontsporing plaats gthad waarbij 2 wagens met grint zijn omgevallen maar geen persoon lijke ongelukken te betreuren waren. Den 20 is zoo door regenten als door de 30 inwoneressen het ISOjarig bestaan van het Hofje van Staats aan den Jansweg te Haarlem, feestelijk gevierd, 's Avonds vierde de bouwvereeniging „Des Werkmans vriend" aldaar in de met vlaggen en groen versierde zaai van „Weten en Werken", feest, ter gelegenheid der 's middags plaats gehad hebbende eerstesteenlegging eener derde serie arbeiderswoningen dezer vereeniging, aan de Oranjestraat. In den nacht van 2021 is het stoomschip „Burgemeester de Wael" door den zwaren storm van de Krabbenplaat afgeslagen en tegen het vaste strand te Westerschouwen aangedreven. Het zit daar niet on gunstig en er is nog hoop het af te brengen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 21 B. en W. gemachtigd tot het sluiten eener over eenkomst met het Rijk tot bet afstaan van de zuide lijkste helft van het Trippenhuis tegen kwijtschelding der 100,000, aan den Staat verschuldigd als bijdrage voor het Rijks Museum. De voordracht van B. en W. tot het uitschrijven van een prijsvraag voor een nieuw beursgebouw, na verwerping, met 28 tegen 2 stemmen, van een amendement van den heer Delpratom de mededinging alleen voor nederlanders open te stellen, werd aangenomen. In plaats van den heer Bergsma. die bedankt heeftwerd tot wethouder verkozen de beer J. Ankersmit Jr. In den nacht van 20—21 is op de Heide, onder Velsen verbrand de schuur van de wed. Weber, waarbij 2 paarden 2 karren 1 boerenwagen en 1 tilburry zijn verloren gegaan. De kamer van koophandel te Sneek heeft beslo ten adressen te zenden aan den Koning ten gunste van het verzoek der Friesche Maatschappij van Land bouw betreffende de beteugeling der longziekte aan de regeeriug met betrekking tot het aanleggen eener spoorweghaven te Enkhuizen en aan de 2e Kamer met verzoek de artikelen 1 2 en 3 van het regee- ringsontwerp tot versterking der Rijks-middelen niet aan te nemen. Met het oog op den achteruitgang van het friesche paardenras volgens de meening van deskundigen voor een belangrijk deel te wijten aan het te jong toelaten ter harddraverij heeft bet bestuur der friesche vereeni ging „het Paardenstamboek" aan de hoofden der ge meentebesturen voorgesteld voortaan aan de vergun ning tot het houden van harddraverijen de voorwaarde te verbinden dat geene paarden beneden vierjarigen leeftijd daarbij mogen mededingen. De heer H. P. v. d. Yen, te 's Hertogenbosch heeft, in verband met zijne vroegere aanvraag om con cessie voor een stoomtram 's HertogenboschHeusden, vergunning gevraagd voor den aanleg van een dergelij- ken weg van den Drunenschen hoek tot Besooien. Het dit jaar te Veendam gehouden Landhuis- houdkundig Congres heeft een tekort van f 247 opge leverd. Het groninger Genootschap van Nijverheid" is bereid bevonden het bij te passen. Door wijlen den heer A. r. Nieuwbeert Oonk, in leven boekhandelaar te Elburg zijn aan het herv. wees huis aldaar vermaakt 2 stukken hooiland in den pol der Oosterwolde samen ongeveer 2 bunders groot. Door wijlen den heer L. Lippmann, in leven con sul-generaal van Luxemburg te Amsterdam is aan de algemeene armen aldaar 2000 vermaakt. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den prijs van het gas van 9 tot 8 centen per kubieke el verlaagd. Door B. en W. van Amsterdam is bij den ge- meenteraad een voorstel ingediend om te besluiten aan de Duinwater-maatschappij tot wederopzeggens toe uitsluitend concessie te verleenen voor het hebben en leggen van waterleidingen in de gronden en wateren der gemeente, onder de bepalingen der bij dit voorstel overgelegde concessie, waartoe o. a. behoort de verplich ting om binnen drie jaren in werking te brengen eene leiding tot aanvoer van water uit de Vecht, aanvangende in den omtrek van Nichtevecht. De vergoeding aan de gemeente zal bestaan in a. eene uitkeering eener som van 75,000 tot 31 Dec. 1882 b. uitkeering aan de gemeentekas van 5 p. c. der bruto-ontvangsten na 31 Dec. 1882 c. uitkeering der helft van hetgeen de netto-winst jaarlijks sedert L Januari 1884 meer zal bedragen daD 8 p. c. over het gestorte aandeelenkapitaal; d. kostelooze verstrekking van al het water, noodig voor de openbare dienst, als voor alle inrichtingen en administratiën, waar van de kosten geheel of ten deele uit de gemeentekas worden verstrekttot een maximum van 12,000 kub. ellen per dag vermeerderd met 400 kub. ellen per dag voor elke 10,000 zielen boven eene bevolking van 350,000. Bovenvermeld voorstel is het resultaat van onderhande lingen sedert geruimen tijd met de Duinwater-maat schappij gevoerd waarbij ook is overwogen een door den stads-ingenieur opgemaakt plan om van gemeente wege eene Vechtwaterleiding aan te leggen. B. en W. zijn evenwel van oordeeldat aan het verleenen eener concessie de voorkeur behoort te worden gegeven boven eene exploitatie van gemeentewege. De Koning heeft het besluit van den gemeente raad van Oud-Beierland, waarbij de heer H. de Koning is benoemd tot wethouder, vernietigd, op grond dat deze en de heer K. Schelling deel genomen hebben aan de herstemming tusschen hen beiden. De heer mr. A. Kerdijk heeft zijn ontslag geno men als redacteur van het „Volksblad", orgaan der Vereeniging voor Volksonderwijs, en is opgevolgd door den heer mr. J. A. v. Gilse. De voor ongeveer 2 jaren uit 's Hertogenbosch verdwenen notaris J. G. Losgert heeft in de Maas te Charleville (Frankrijk) een einde aan zijn leven gemaakt. Het provinciaal bestuur van Drenthe heeft beslo ten, de nieuwe spelling der plaatsnamen weder te laten varen, uit overweging, dat aardrijkskundige eigennamen evenmin als personennamen willekeurig kunnen ver anderd worden. Door wijlen jr. H. W. Bosch v. Drakestein v. Oud-Amelisweerd overleden 30 October zijn de vol gende legaten besproken aan het r. c. armbestuur te Utrecht 20,000 het schoolgesticht voor de behoeftige r. c. jeugd 2000 de S. Dominicuskerk de S. Elisa- beth-vereenigingde S. Vincentius-vereeniginghet S. Andreas-gastbuishet lutberscbe oude mannen- en vrouwenhuis, de luthersche diaconie de ned. herv. diaconie, de israëlietisehe armen de Vereeniging tot ondersteuning en zedelijke ontwikkeling van hulpbe hoevende blinden en het Ned. Gasthuis voor ooglijders I elk 1000; aan het r. c. armbestuur te Buunik/2000, het r. c. kerkbestuur aldaar en dat te Soesterberg elk' 1000, de herv. diaconie te Bunnik 200. De minister van waterstaat heeft, wegens het niet storten van het waarborgkapitaalingetrokken de aan den heer A. B. Wenting te Zutfen verleende vergun ning om van een gedeelte Rijksweg gebruik te maken, ten behoeve van eenen stoomtramweg van Apeldoorn naar het Loo. De eenige dochter van den landbouwer B. P. v. d. W., te Grouw, is, bij het verrichten van eenig werk op een walstoep in het water geraakt en verdronken. Kerkvoogden en leden der herv. gemeente te Hij- daard hebben besloten, de school en onderwijzerswoning op nieuw aan de gemeente te verhuren. De kerkelijke inkomsten schijnen niet toereikend om eene christelijke school op te richten hoewel men algemeen voor dat onderwijs gestemd is. In het Prov. Blad van Overijsel is aan de ge meentebesturen een afdruk gezonden van een brief van den geneeskundigen raad van Overijsel en Drenthe waarin gewezen wordt op de hoogst nadeelige gevolgen, welke het gebruik van vleesch van aan melkziekte°ge- leden hebbend vee voor de volksgezondheid kan hebben. Tot onderwijzer te Tiel is benoemd de heer J. W. v. Marmeren Kz., te Watergang, te Westenholte do heer G. Pon te Landsmeer, te Volendam de heer A. de Vriesto Enkhuizen. De Nederl. Tramwegmaatschappij heeft de gelden bijeen voor den tramweg van Gorredyk naar Beets- terzwaag. Van den 25jarigen zood (eenig kind) van den landbouwer ter Veen te Oude-Pekela werd de band verbrijzeldtoen hij aan de as van een watermolen voelen wilde of deze door den barden wind ook heet liep. ïvaar het gasthuis te Groningen vervoerd, is de jongeling daar den volgenden dag overleden. Op het Fluessermeer in Friesland is de turf schipper J. Harkemavan Sloten bij het laveeren ge struikeld over boord gevallen en verdronken. Zijn 12jarig zoontje deed te vergeefs pogingen om hem te redden. De Samarang-Joana Stoomtrammaatschappij stelt den 23 de inschrijving open op 500 obligatiën van/1000 harer 5 p. ets leening van 1 miljoen. - Door het „Java-eomité te Breda is aan het hoofd- comite 3Glo,81 toegezonden, welk bedrag door ver schillende corporatiën voor de ramp in N. Indie is bijeengebracht. Te Haarlem bedraagt het totaal der inzamelingen 3953,13. In de te Twisk gehouden door 71 leden en vele gasten bijgewoondevergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier is tot bestuurslid in plaats van wijlen den heer K. Rezelman benoemd de heer J. L. T. Grone- man te Wieringerwaard tot voorzitter dezelfde heer tot ondervoorzitter de heer jr. mr. P. v. Foreest te Heiloo en tot secretaris-penningmeester de heer W. 1eengs secretaris der gemeente Wieringerwaard; zijn aan de heeren J. Wit te Midwoud J. Bakker te Wie ringerwaard A. Huigens te Sijbecarspel K. Zijp Hz. te Beemster en S. de Jong te Oudorp prijzen van/100 uitgereikt, voor het beschikbaar stellen van uitmuntende rijstieren gedurende het weideseizoen van 1882; is be sloten in het volgende jaar op nieuw eenige stieren te stationneeren tegen een dekgeld van/3 per rund, waar van 0,50 voor de kas der Vereeniging; in September 1884 eene keuring van stierkalveren te houden met uit^te loven prijzen van 150, 130 110, 90 f /0 en 50 en bij adressen aan de 2e Kamer te ondersteunen het belastingvoorstel der heeren v. Del den c. s. en het verzoek der Friesche Maatschappij van Landbouw tot beteugeling der longziekte in het spoe lingdistrict wat het laatste betreft ook bij schrijven aan de Afgevaardigden uit het Noorderkwartier. De volgende vergadering zal te Avenhorn gehouden worden. De transvaalsebe deputatie beeft aan het studenten corps der „vrije" universiteit te Amsterdam geschreven, dat zij elk bewijs van sympathie der nederlanders op boogen prijs stellendeechter bedanken moet voor eene stndenten-eerewacht bij hare komst in de hoofdstad omdat zoodanig eerbetoon niet in overeenstemming zou zijn met hare positie als gezantschap eener jeugdige republiek. Het gebouw der koloniale afdeeling van de am- sterdamsche tentoonstelling is voor 15000 verkocht aan het comité der internationale landbouwtentoon stelling van 1884. De gemeenteraad van Zelhem heeft besloten eene leening van 50,000 aan te gaan om voor 200 aan- deelen elk van 250, deel te nemen in de Geldersch— Overijselsche Locaalspoorwegmaatschappij. De gemeenteraad van Vacht heeft bij de vast stelling der begrooting voor 1884de jaarwedde van den onderwijzer met f 165 verminderd. De minister van binn. zaken heeft afwijzend be schikt op het verzoek van den gemeenteraad van Hum- meloo en Keppelom toepassing van art. 49 der wet op het lager onderwijs. De persoon die den 12 met een boer van Oost woud naar Hoord reed was geen vreemdeling maar een bekend en eerlijk ingezeten van Medemblik. Wel is de boer opgelichtmaar het is nog geheel onbekend door wie. De oude school en onderwijzerswouing te Wer- vershoof is in veiling aangekocht door de herv. diaco nie voor ongeveer 1700. De gezagvoerder-eigenaar van het engelsche stoom jacht Firefly, die te Dokkum geweerschoten loste op jongens die door steenworpen de ruiten der campagne verbrijzelden is in hechtenis genomen en gevankelijk naar Leeuwarden overgebrachthoewel hij eene borg stelling van 20,000 aanbood. Te Weert is aangehouden en van daar gevanke lijk naar Roermonde overgebracht zekere P. K wegens het toebrengen van een gevaarlijken messteek aan zijnen broeder. De stoomvaartmaatschappij „Insulinde" stelt den 4 December de inschrijving open op 900 5 p.ets. obli gatiën van 1000, tegen den koers van 98 t. h., af te lossen in hoogtens 18 jaren. Eene firma heeft, naar aanleiding van een vroeger besluit van den gemeenteraad van Beverwijk, gunning gevraagd tot het maken eener duinwaterleiding naar die gemeente. De gemeente Naaldwijk is aangewezen als stand plaats van een postkantoor. De benoeming van den heer P. Pranger, burge meester van Egmond-binnentot secretaris dier ge meente is door den Koning goedgekeurd. Te Nieuw-Beierland zijn in de vorige week twee gevallen van pokken voorgekomen beide met doodelij- ken afloop te Leiden en te Gouda één. Te Wildervankster Dallen is des nachts de boe- renhuizing van E. D. Steenhuis met bijna den gehee- len inboedel en 3 runderen eene prooi der vlammen geworden. Slechts het goud en ziiver, eenige kleeding- stukken en een paard konden gered worden. Alles was verzekerd. 's Gbaveniiage 22 November. Tweede Kamer. De heer Seretofficieel ingelichtdat de opening van de lijn GorinebemGelderrnalsen op den 1 Dec. zal geschiedentrok zijne interpellatie-aanvrage daar omtrent in. Bij voortgezet debat over de indische begrooting is aangenomen een amendement van den heer Basterttot vermindering met 1 ton voor het personeel der haven te Batavia. De minister vermin derde bovendien de post met f 60,000, voor de oprui- mingswerken te Merak welke opruiming reeds door den Krakatauramp was geschied de overige amende menten van den heer Bastert zijn ingetrokken of ver worpen. De minister maakte bezwaar, hangende het overleg zijne Atjehplannen openbaar te maken. De indische begrooting werd verworpen met 43 tegen 35 stemmen. Madbid, 22 Nov. Heden ochtend te 9 uur, is de duitsche kroonprins te Valencia geland. Pabijs, 22 Nov. De chineesche regeering heeft thans een ultimatum tot de fransche gericht en daar van aan de mogendheden keunis gegeven. Londen 22 Nov. Alhier zijn nadere bijzonderheden ontvangen omtrent de nederlaag van generaal Hicks in Egyptede veldslag duurde drie dagen het ge- heele leger is vernield slechts één persoon (een teeke naar voor een engelsch blad) wist te ontkomen. Bij het stormweder in den avond van den 17 is eene bejaarde vrouw ter hoogte van de Kitsteeg in het water geraaktmaar door den heer Steensel v. d. Aa die haar eene parapluie toestak en anderer hulp gered. A. s. zondag zal msgr. O. J. M. Bottemanne bisschop van Haarlem onze stad zijne geboorteplaats, bezoeken en 's morgens te half 11 de pontificale mis opdragen in de S. Laurentiuskerk. Op de najaars-scheimarkt zijn den 21 1533 stuks aangevoerd. De handel was stug en de prijzen lager dan de vorige markt. A RRON Ü1S8EMENTS- RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 20 Nov. Verbeterde opgaaf van enkele in ons vorig nummer verkeerd opgegeven uitspraken P. V., te Castricum, beleediging, 2 boeten, elk van/8, subs. 2 dagen gev. voor iedere boete. K. d. W., te Bovencarspeldiefstal, 2 maanden gev., in een zame opsluiting te ondergaan. A. S., W. K., J. de B. en K. K., allen te Noordscbarwoude, rebellie en mishandelingde eerste 21 dagen gev. en 2 boeten elk van f 8subs. 1 dag gev. voor iedere boetealles in eenzame opsluiting te ondergaan, de tweede en derde 3 dagen gev., de vierde vrijgesproken. S. S. N. A. en D. K., beiden te Alkmaarmishandeling de eerste 3 dagen gev., de tweede f 3 boete, subs. 1 dag gev. M. D., huisvrouw van J. K. en A. P., huisvrouw van G. D., beiden te Alkmaar, hoonde eerste 3 boete, subs. 1 dag gev., de tweede f 1 boete subs. 1 dag gev.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3