Vijf en tachtigste Jaargang. FEUILLETON, Een staatsgeheim, No. 141. 1883. WOENSDAG 28 NOVEMBER. Prijs der gewone Advertentiën liet Programma der Sociaal-democraten. XIII. ALK1IAARSCIIË COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. I. Wij willen thans de door de heeren v. d. Stadt en Eortuyn gestelde eischen beschouwen niet zoo zeer met het oog op hare betrekkelijke waardemaar in hoever hare vervulling van invloed kan zijn op de wenschelijke verbetering van het lot der werklieden. Algemeens dienstplicht was de eerste eisch, dus toege licht het tegenwoordige leger verdedigt niet het volk maar het kapitaal. Wij meenen dat volk en kapitaal zoo innig vermengd en verbonden zijn dat bescherming van beiden niet te scheiden is. Van „het" kapitaal bezit ieder een grooter of kleiner deel in grond in woning in huisraad in koopwaren, in gereedschap in effecten, in spaarbankboekjes of in geld, en het blijkt nietdat de kleine bezittingen minder beschermd wor den dan de groote. De sprekers bedoelden zeker, dat de lagere rangen van het leger het meest gevuld wor den uit de rijen der onbemiddelden, en dat het stelsel van plaatsvervanging daaraan schuld heeft. Wij willen dit stelsel onbesproken laten wat betreft zijne waarde of onwaarde voor onze weerbaarheid maar verklaren gaarne er niets onbillijks in te zien. De wet verleent vrij stellingen gelijkelijk aan de onbemiddelen en bemiddeL den, en wijst niet de soldaten uit de eersten aan, maar laat alleen het lot beslissen, onverschillig of dit rijken of armen gunstig is. Treft het lot een rijke en kan hij iemand vinden die tegen een bedongen loon zijne taak wil overnemende wet laat dit toe zij neemt vrede met eene vrijwillige overeenkomst tuSsehen 2 personen. Maar het is een voorrecht dat de rijke zich dus kan laten vervangen en de arme niet 1 Ja het is ook een voor recht dat de rijke zich kan laten rijden terwijl de nrme moet Joopen. Due het rijden ook afschaften te gelijk met de plaatsvervanging De koetsiers, stal houders rijtuig- en zadelmakers zouden er geen vrede mede nemen en volhouden dat de rijkdom van den een den ander ten goede komt. Nu is het zeker, dat de plaatsvervanging menigeen uit de arbeidende klasse aan bror-d helpt en dat worden geen plaatsvervangers in het leger meer toegelaten het aantal voor den ar beid beschikbare handen en daarmede de concurren tie voor de werklieden alweer vergroot zal worden. Kostelooze rechtsplegingeen jury. Wij hebben wel eens hooren zeggen, dat het recht hier te lande duur en dit voornamelijk aan de registratierechten te wijten is. Wij hebben er gelukkig geene ondervinding van, maar weten weldat niet allen die het recht zoeken over duurte klagen en dat er nog al wat zaken pro Deo (kosteloos) behandeld worden. Het schijnt ons overigens niet onbillijk dat een deel der kosten waarop het rechtswezen den lande te staan komt verhaald wordt op hen die twisten of zich misdragen en zulks beter dan die kosten geheel te laten drukken op hen die wel willen ofleren voor de handhaving van recht en veiligheid maar zelf nimmer met rechters of advo caten te doen hebben. Voor eene juryeen aantal beurtelings opgeroepen burgers, die over schuld of on schuld der beklaagden moeten oordeelen hopen wij steeds bewaard te blijven. De onafzetbare nederland- scbe rechters genieten de reputatie van onomkoopbaar heid van strikte rechtvaardigheid. Zou eene jury beter vonnissen eene vereöniging van mannenuit hun bedrijf geroepen ongeoefend tot juiste onderscheiding op een voor hen vreemd gebiedmeer dan de erva ren rechter vatbaar voor den indruk van het oogen- blik spoediger te vangen door de welsprekendheid van een verdediger, meermalen niet geheel vrij van voor- of tegeningenomenheid ten aanzien van den be klaagde bevreesd wellicht voor diens vrienden of kor nuiten Heeft men dan niet gelezen dat in Ierland de bedrijvers der agrarische misdrijven van de gruwe lijkste moorden in weerwil van alle bewijs vrijgespro ken werden omdat de juryleden hun leven in de waagschaal stelden als zij het „sehuldig" uitspraken? Eu stond het niet nog dezer dagen in de dagbladen dat de jury te -Brussel een 25jarig jongman die getracht had een meisje te verleiden en te dooden vrijgespro ken had betooverd als zij was door de schitterende redevoeiing van den advocaat Jausondie haar den tomeloozen hartstocht van den schuldige als verschoon baar had voorgesteld Met de arbeidersvraag heeft die van kostelooze rechtspleging en jury niets te maken. Verplicht en kosteloos onderwijs. Men vroeg eens aan een zbitser, inwoner van een kanton waar het onder wijs uitstekend behartigd werdwaarom daar geen verplicht onderwijs werd ingevoerd. Hij antwoordde „wij zullen dit zeker doen zoodra gij ons één geval aanwijst waarvoor het noodig mocht zijn." Zoo fraai is de toestand hier te lande nu nietmaar uit het ver haalde blijkt, dat men uit rijen wettel ijken dwang kan overbodig maken. Laten nu slechts alle werklie den het onderwijs erkennen als eene onmisbare voor waarde voor maatschappelijken voorspoed en voor zoover zij het nog niet doen de sociaal-democratische apostelen hunnen invloed en overredingskracht bezigen om hen tot die erkenning te brengen en te nopen geene gelegenheid tot onderwijs voor hunne kinderen ongebruikt te laten zoo zal wel niet alles maar wel licht veel gewonnen en de weg van dwang vermeden kunnen worden, 't ls menschlieveud te willen dat niemand van onderwijs verstoken blijft; gelukkig daar om alreeds dat ieder het in zijne macht heeft te zor gen dat het aan zijn eigen kinderen niet ontbreekt Maar moest het dan ook niet kosteloos zijn moest de gelegenheid tot het verkrijgen van kennis niet voor alle standen gelijkelijk openstaan Laat ons de dingen nauwkeurig bezien en niet door groote woorden uit het spoor geraken. Het onderwijs dat voor de kin deren der werklieden vereischt wordt is geheel of na genoeg kosteloos. De schoolgelden der tusschenscholen, om van de z.g. armenscholen niet te sprefsen zijn zoo laag gesteld dat zij volstrekt niet bezwarend mogen heeten. Aan de burgeravond-, teeken- en industrie scholen wordt het onderwijs kosteloos gegeven. Werpt men ons tegen „dat alles is niet genoeg daarmede zullen de arbeiderskinderen het niet verder brengen dan tot arbeiders", dan gaan wij verder en zeggen dat ook het meer uitgebreid lager onderwijs (in talen enz.) voor hen die zich voldoende geoefend hebben om het te kunnen genieten om niet of tegen ver laagd schoolgeld toegankelijk is dat op verscheidene hoogere burgerscholen eenige plaatsen voor nietbeta- lende leerlingen worden opengehouden, dat aan 's Rijks kweekscholen en 's Rijks universiteiten beurzen worden verleend aan onbemiddelde jongelieden van aanleg. Tot zoover gaat onze begeerte nietzullen nadenkende werklieden zeggen hoe zouden wij al kost het on derwijs overigens niets kunnen voorzien in de kosten van levensonderhoud onzer tot 20-, 22- a 24jarigen leef tijd stndeerende zonen Juist, antwoorden wij, beklaagt u dus nietdat niet alle onderwijs voor uwe kinderen kosteloos verkrijgbaar is wat zij in hunnen en uwen stand behoeven is voor hen om niet of bijna om niet te besomen. En houdt u verzekerd dat indien een uwer zonen van groote zucht tot studie of uitstekenden aanleg deed blijken er wel een middel gevonden zou worden om hem te brengen waar hij wezen moest om zijne bestemming te bereiken. Het voorzien in het levensonderhoud der studeerenden schijnt overigens voor de sociaal-democraten geen be zwaar. Immers zij eischen reeds des winters warm voedsel voor de kinderen der onvermogenden op de scholen ten kosten der gemeente zooals dat in som mige plaatsen uit liefde gegeven wordt. Die heeren wenschen het zich zeiven zeer gemakkelijk en den Staat zeer moeilijk te maken. De Staat moet hunne kinde ren niet alleen onderwijzen maar voedoa bovendien en de daarvoor benoodigde gelden maar zoeken waar die te vinden zijn. De Staat alverzorgerde ouders ontheven van zorg en verantwoordelijkheid voor hun kroostwelk een schoone toekomst gaan wij aan de hand der sociaaldemocraten te gernoet Volstrekte scheiding van Kerk en Staat. Geen dominé pastoor of rabbijn geniete subsidie uit de Staatskas. De sociaal democraten zijn wij schreven het reeds geene vrienden van den godsdienstzij zijn het ook niet van zijne dienaren die zich, naar zij voorgevenslechts beijveren om het volk onmondig en onderworpen te houden en het paaien met toekomstige vergoeding voor alle gemis in dit leven. Zij zien ook het zedelijk element in den godsdienst voorbij en meenen het be roep op plicht en geweten dat de godsdienstleeraren gedurig doen hooren, niet noodig te hebben. Wat nu den eisch van scheiding tusschen Kerk en Staat be treft, «ij zijn in dit opzicht hier te lande al ver gevor- De min of meer opgewonden stemming van Laura na haars vaders toestemming tot bare verloving met Kurthad zich aan hare geheele familie medegedeeld. Nu Laura's vast vertrouwen dat Kurt von Stol pen zijn woord niet breken zou, haar niet bedrogt n had konden hare bloedverwanten hare hoop dat de jonge man een beschermer der familie worden zou des te eerder deelen bet meest ongelooflijke was ge schied de voorname heer had in alle vormen Laura's hand gevraagd. Kurts geheele houding had Laura's familie vertrou wen op de ernst zijner besluiten ingeboezemd en dat was voldoende om haar met blijde hoop te vervullen. In den grond der zaak was het niets ongewoons, dat een mijnheer von Stolpen de hand van een arm meisje vroeg. Hertogen en vorsten zijn wel met dames van het tooneel gehuwd, het was dus zeker niets buitenge woons dat de zoon van een hooggeplaatst ambtenaar de inspraak van zijn hart volgde maar hier hadden andere omstandigheden tot bezwaren aanleiding gegeven. Kurts vader was zeer trotsch op zijn adel en had juist Laura's vader dikwijls zijn hoogmoed doen gevoe len men wistdat zijne geldzaken in de war waren en hij er op had gerekend dat zjjn zoon een rijk hu welijk zou sluitende kennismaking van Kurt met Laura was ten slotte zoo korten eigenlijk slechts door gevoelens van het oogenblik aangeknoopt dat het gewaagd zou geweest zijn op de standvastigheid er van te bonwen. Kurts persoonlijkheid deed evenwel iederen twijfel verdwijnen en had zelfs Robertdie hartstochtelijke vooroordeelen jegens de voorname wereld koesterde het volste vertrouwen ingeboezemd, het waren dus ge lukkige droomen die Laura's hart vervulden. Robert maakte aanstalten om de stad te verlaten hij wilde den superieuren zijns vaders geen voorwendsel geven dezen, uu men er zonder twijfel op uit was, om hem te kunnen verootmoedigen, voor de voeten te werpen, dat hij de socialistische woelingen zijns zoons duidde. Nu zijn vader besloten was, om zijne rechten te hand haven wilde Robert hem dien strijd niet nog moeielij- her maken. Holm kwam in den kring zijner familie nadat hij den hem door den geheimraad opgedragen arbeid had voltooid hij was in het oogvallend ernstig ofschoon zijn oog helder straalde, wanneer zijn blik op Laura viel. „Het is zonderling," zeide hij tot Robert, toen deze hem mededeelde dat hij reeds met den eersten trein den volgenden dag wilde vertrekken om een hem aangeboden betrekking in eene vrij verwijderde stad aantenemen „maar vandaag voor het eerst heb ik mijn plicht met innerlijken tegenzin vervuld, bet is als het ware eene beschikking, alsof het lot mij mijn besluit, om mijne positie optegeven zoodra mijn eer het vordert gemakkelijker wilde maken." Roberts oogen schitterden hij ried dat zijn vader over het verdrag evenzeer verbolgen was als hij en hij zich vernederd gevoelde, een willenloos werktuig te zijn van wien men zich zelfs tot een verraad be diende. Mevrouw Holm had een rijkelijker avondeten gereed gemaaktdan anders de omstandigheden der familie veroorloofden. Kurt had beloofd terug te zullen ko men indien hij met door iets bizonders werd opge houden men wachtte echter te vergeefs en dat bedierf Laura's vroolijke stemming. Kurt kwam niet en zond ook geen boodschap. Men verontschuldigde hetvond het zelfs onder de heer- schende omstandigheden verklaarbaar, maar het gevoel, dat de strijd met de Laura's geluk belemmerende hin derpalen reeds begon had iets drukkends. Toen Holm den volgenden morgen met zjjne portefeuille, waarin het verdrag en de copiën daarvan zich bevonden, het ministe riegebouw betrad ontving hij het eerste bericht van het ongeluk dat Kurt overkomen was. Niemand wist er iets nauwkeurigs van noch de lakeien noch de ambtenaren noch de portier, noch de boden Ieder had andere berichten omtrent het voorgevalleneen de van alle zijden bijeengevoegde geruchten werden in de kanselarij druk besproken. Toen Holm het bureau betrad, scheen men dat zeer onverwacht te vinden. Men had reeds verteld, dat hij van zijn dienst ontslagen zelfs gevangen genomen was. Men keek hem met nieuwsgierige blikken aan en scheen toch te aarzelen om hem evenals vroeger, vertrouwe lijk te naderen toen hij inlichtingen vroeg, wilde men nauwelijks gelooven dat hij niet wist, hetgeen ge beurd was. De geruchten hadden als gewoonlijk sterk overdreven. Men had verteld dat Kurtomdat de officieren zijne verloofde hadden beleedigd te zamen met de werklie den op hen had losgeslagen en verscheidene verwon dingen waren toegebracht en Kurt met den dood wor stelde zoo hij niet reeds aan zijne wonden bezweken was. Zooveel scheen zeker, dat men mevrouw Stolpen nog de volle waarheid verzwegen had om haar niet doodelijk te doen schrikken en men den oogensebijnlijk stervende daarom ook niet in het ouderlijk huis had durven brengen. Het was reeds bekend dat Kurt de hand van Laura gevraagd deze laatste hare excellentie Hochfelden in den schouwburg beleedigd, de geheimraad Stolpen zijn verzoek om ontslag ingediend had en degene die in al deze gebeurtenissen een hoofdrol speelde, de vader van Laura kwam als gewoonlijk op het bureau, deed, alsof hij van niets wist, en de berichten, die hij hoorde schenen hem inderdaad heftig te doen schrikken Een lakei kwam Holm roepen, om bij den geWm-

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1