Üuiteulanb. jjinncnlattb- derd. De Staat bemoeit zieh niet met de leer en de inwendige aangelegenheden der kerkgenootschappen hij zorgt alleen dat deze zieh houden binnen de per ken der wet, en elkander niet door hunne godsdienst- oefeningen of plechtigheden hinderlijk zijn of aanstoot geven. De leeraren mogen ongehinderd met hunne kerkelijke opperhoofden correspondeeren belijders van alle gezindheden zijn gelijkelijk benoembaar tot alle Staatsbetrekkingen. Maar er bestaan nog financiëele banden dc Staat bezoldigt de geestelijken. Is dit on billijk De Staat heeft eenmaal de kerkelijke goederen tot zich en daarvoor de verplichting op zich genomen om de geestelijken tractement of subsidie te verleenen. Er bestaat hier aan de zijde der Kerk een rechtdat, mogen de sociaal-democraten er ook licht over denken, geëerbiedigd moet worden. Iets anders is de vraag of het niet raadzaam zou zijn de uitkeering aan de geestelijken te veranderen in eene vaste inschrijving op het Grootboek ten name der kerkgenootschappen omdat bij de uitbreiding der bevolking het getal der gemeenten en der geestelijken steeds toeneemt en de uitgaven de renten der eenmaal genaaste goederen meer en meer te boven gaan, Hierop is dan ook reeds meer malen aangedrongenmaar het gemis aan organisatie van sommige kerkgenootschappen, vergroot door de in het talrijkste sedert jaren heerschende verwarring, mogen wel als oorzaken beschouwd worden die bijdragen °om de verwezenlijking van dit denkbeeld te bemoeilijken en tegen te houden. BELGIE. De bisschop van NamenGoosens is tot aartsbisschop van Mechelen benoemd. Deze benoe ming behaagt niet aan de uiterste richting der clericalen. Het wetsontwerp op de schoolplicht is thans bij de afdeelingen der Kamer in onderzoek. Yan de zes af- deelingen besloten twee de aanneming voor te stellen en wel een met 10 tegen 3 en een met 13 tegen 5 stemmen. De centrale afdeeling bestaat uit 5 liberalen en 1 clericaal. ENGELAIhD. De secretaris van de London and San Francisco bank, James Davis, heeft zich met 600,000 uit de voeten gemaakt. Voor zijne aanhou ding is f 6000 uitgeloofd. Het voorloopig onderzoek naar het vermeende plan, om het gebouw van het duitsche gezantschap te Lon den in de lucbt te doen springen geeft aanleiding tot het vermoeden dat men slechts te doen heelt met eene poging tot geldafzettinguitgelokt door de hooge belooningen na de aanslagen op het raadhuis en den onderaardschen spoorweg voor de ontdekking der da ders uitgeloofd. Wolff zou daarbij tot tusschenpersoon gediend hebben. Het te Zanzibar van Madagascar aangekomen engelsche oorlogschip Drijad berichtdat een fransch oorlogschip V ohemar, eene niet versterkte stad aan de noordoostkust, den 8 gebombardeerd heeft, zonder daarvan vooraf ken nis te geven. ijf engelsche onderdanen zouden daarbij omgekomen en vele aan onzijdige personen behoorende eigendommen vernield of geplunderd zijn. De verkiezing van den conservatieven kandidaat te York in plaats van het overleden liberale lid wordt toegeschreven aan de onthouding van vele liberalen aan de stemming. FKANKRIJK. Maarschalk Serrano, de nieuwe spaausche gezant te Parijs overhandigde den 24 zijne geloofsbrieven aan den President der republiek. Hij gaf daarbij de verzekering van de vriendschap pelijke gevoelens welke Koning Alfonso en Spanje jegens F rankrijk bezielen. De President aniwoordde dat niemand oprechter dan hij het persoonlijk welzijn van Koning Alfonso en de welvaart van Spanje wenschte. De gemeenschappelijke oorsprong en de gelijkheid van belangen maken Frankrijk en Spanje tot twee zuster volken welke steeds eensgezind moeten blijven, zonder eenige gedachte aan vergrooting der eene ten koste van de andere. Alleen mogen zij met elkander wed ijveren op het vredelievend gebied van voortbrenging en ruil, en die wedijver kon slechts wederzijdsche ach ting en hartelijke betrekkingen ten gevolge hebben. De bl4 krachtens de wet tot hervorming der rech terlijke macht ontslagen rechterlijke ambtenaren heb ben aanspraak op pensioen of wachtgeldwaarvoor jaarlijks f 750,000 noodig zijn. De minister van justi tie heeft voor dit jaar de helft dier som aan de Kamer aangevraagd. Eene dynamiet ontploffing in een koffiehuis te Vienne in het departement Isère richtte weinig schade aan raad te komen. Er heerschte eene doodsche stilte in de kanselarij men kon iedere ademhaling hooren ieder zag Holm aan als iemand, die veroordeeld was, en die nu tot zijn laatsten gang werd geroepenen wien men misschien nooit weder zag. Holm scheen te aarzelen of hij aan het bevel zou gehoorzamen. In de particuliere vertrekken van den geheimraad kon hij zich niet op getuigen beroepen. Indien de geheimraad hem in hst verderf wilde storten, behoefde deze hem slechts een trotsch woord, een ge baar van insubordinatie toetedichten en Holm achtte Stolpen daartoe in staat. Er bestond echter geen voorwendsel, om aan het bevel geen gevolg te geven, eene weigering was open lijke ongehoorzaamheid geweest. Holm volgde den lakei. „Ik verzoek u in de nabijheid te blijven," fluisterde hij dezen toe. „Mijnheer de geheimraad is mij niet wel gezind. Hij is zeer heftig." „Hij ziet er vandaag uitalsof hij ieder in het ge zicht zou willen slaan," antwoordde de lakei. „Maar het loopt met zijne heerlijkheid ten einde. Van alle zijden komen rekeningen en er wordt er niet een betaald. Eergisteren was er een man bij hem, die er als een woekeraar uitzag. Hij steekt tot over de ooren in de schulden." Wordt vtrwltji. doordat de luiken op het oogenblik der ontploffing ge sloten waren. De ontploffing ontstond door het sprin gen eener in linnen sewikkelde flesch die met dyna miet en buskruit gevuld was. De bekende Rochefort, die de houding der regeering in den laatsten tijd streng afkeurtheeft onlangs in een zijner artikelen geschreven dat hij slechts één uur minis ter wenschte te zijn. De eerste tien minuten zou hij gebruiken tot het terug roepen van het leger uit Ton kin, de tweede tien om Tunis te verlaten en de veertig overige om de vriendschap van Spanje te winnen. Kamer. Den 23 werd met 281 tegen 191 stem men aangenomen het door de regeering bestreden amendement van het lid Roche om de jaarwedde der aartsbisschoppen van Parijs en Algiers en die der bis schoppen van Constantino en Oran te verlagen en te doen vervallen de vergoeding voor reis- en verblijf- koster tot een gezamenlijk bedrag van 85000. De jaarwedde van den aartsbisschop van Parijs bedraagt daardoor thans ƒ7500,—in plaats van f 22500,—. Een amendement van dat zelfde lid om het geheele hoofd stuk betreffende de beurzen voor seminaristen te schrap pen werd mede met 285 tegen 206 stemmen aangeno men nadat de regeering in eene vermindering met 100,000 bewilligd had. De over die amendementen ge voerde beraadslaging was zeer levendigde andere hoofdstukken der begrooting van eeredienst werden on veranderd aangenomen, met verwerping van de amende menten, op verschillende posten nog voorgesteld. Daarna kwam de vraag aan de orde, of de Kamer overeenkomstig haar vroeger genomen besluit, den 24 het wetsontwerp be treffende de onvereenigbaarheid van verschillende ambten met het lidmaatschap van de Kamer en den Senaat in behandeling zou nemen. De regeering trachtte de be handeling te verschuiven doch tot blijkbaar misnoegen van den president minister werd met 303 tegen 169 stemmen besloten het vroegere besluit te handhaven en den 24 te beslissen, of den 26 met de behandeling der begrooting voortgegaan zou worden. Den 24 werd het met geringe wijziging aangenomen. O. a. is verbo den aan ieder lid van de Kamer of den Senaat om deze hoedanigheid te vermelden in de prospectussen van nijverbeidsondernemingen of maatschappijen tot wier bestuur hij hoort. De minister van oorlog generaal Campenon is de kandidaat der republikeinsche linkerzijde voor een der open gevallen zetels voor onafzetbaar Senaatslid. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In hooger beroep is het doodvonnis tegen 2 moordenaars van graaf Majlath den hongaarschen judex curiae, bevestigd namelijk tegen Sponga en Pitely. Daarentegen is zijn bediende Berecz vrijgesproken van de beschuldiging als zou bij den moord beraamd hebben doch wege'ns medeplichtigheid aan moord en diefstal veroordeeld tot jaren tuchthuisstraf, de zwaarste straf na de doodstraf. SPANJE. De ontvangst van den kroonprins van Duitschland te Valencia, waar het hem overbrengende eskader ten gevolge van storm 12 uren later aankwam den gezegd was, schijnt zeer hartelijk te zijn geweest. O. a. werd bij door veertien jonge dames namens de bevolking der stad en der provincie in de duitsche taal begroet. Het aantal aanwezigen wordt op 10000 begroot. Yan de schepen in de haven en de batterijen aan de kust werden saluutschoten gelost. Aan het in den namiddag gegeven feestmaal werden door den kroon prins en den burgemeester feestdronken uitgebracht op de vriendschappelijke betrekkingen welke Spanje en Duitschland vereenigen. Des avonds woonde hij eene gala voorstelling in den schouwburg bij. Bij zijne aankomst te Madrid stonden 11000 man troepen van alle wapenen in de straten. In de voornaamste stra ten en bij het paleis werd hij door de menigte zeer toegejuicht; in de minder aanzienlijke gedeelten heerschte meer nieuwsgierigheid dan geestdrift. De Koningin omringd van de infantes en de hofdames heette liem' aan het paleis met groote hartelijkheid welkom. De ministerraad besloot den 21, dat de regeering zich aan baar oorspronkelijk programma houden za! en ook aan de voornaamste bepalingen daarvan, herstel van het al gemeen stemrecht en herziening der grondwet. Deze beslissing heeft zeer de aandacht getrokken om den indruk dien zij op de aanhangers van Sagasta maken zal daar die aanhangers de meerderheid in de Kamer uitmaken en tegen die maatregelen gestemd zijn. De liberale en democratische bladen keuren de vastbera denheid der regeering goed. BULGARIJE. Het ministerie heeft besloten den kort geleden in het leven geroepen raad van State weder op te heffen. CHINA. De cholera maakt talrijke slachtoffers in het noorden van het land. Te Shanghai stierven 12 a 15000 bewoners aan die ziekte in den tijd van 2 maanden. Volgens een te Hongkong in omloop gebracht ge rucht was tusschen China en de Zwarte Vlaggen een geheim verdrag gesloten. Te Canton kwamen voort durend nieuwe troepen aan en men hield het daar voor zeker, dat het tusschen China en Frankrijk tot een oorlog zou komen. Eene chineesche legerafdeeling3000 man sterk tastte den 17 Haïtzong aan. De fransche bezetting ondersteund door het vuur eener kanonneerboot, bood gedurende 7 uren tegenstand. Toen de chineesche troepen den aftocht bliezen hadden de franschen 20 dooden en gekwetsten. De North China Herald verzekert dat de Keizer aan den Onder-Koning te Nanking geheime bevelen heeft gezonden waarbij oorlog met Frankrijk ge last wordtzoo de Franschen Bac-Ninh aanvallen. Er zijn nauwkeurige voorschriften gegeven tot handha ving der orde in de bij verdrag opengestelde havens. EGYPTE. Den 24 werd de wetgevende raad in tegenwoordigheid der ministers geopend. De Onder- Koning betuigde aan de engelsche regeering zijnen dank voor het aan admiraal Hewitt gegeven bevpl tot versterking van het eskader in de Roode zee. Den 2o werden de leden van den raad door den Onder-Koning ten gehoore ontvangen. Hij sprak by die gelegenheid eene bemoedigende rede uit. De Onder-Koning gaf per telegram last tot het ont ruimen der militaire posten aan den blauwen en den witten Nijl; die van den blauwen Nijl zullen te Sennaar en de overigen te Khartoum saamgetrokken worden. Daardoor wordt het garnizoen van ieder dier plaatsen op 4000 man gebracht. Zoo noodig moet Sennaar ontruimd worden, om het garnizoen te Khartoum no<* verder te kunnen versterken. Latere berichten melden, dat Khartoum door een aanval der overwinnende troe- pen van den Profeet bedreigd wordt. De ministerraad besloot 2000 egyptische gendarmen en 6000 Bedouïnen naar Souakim te zenden. Hier over wordt onderhandeld met de opperhoofden der Bedouïnen in Beneden- en Opper-Egypte. Deze troe pen zullen onder bevel staan van Baker-pacha en moe ten den weg van Soeakim naar Berber weder openen, om den verbindingsweg open te houden voor den terugtocht naar Egypte uit Khartoem en Sennaar. 600 gendarmen vertrokken onmiddellijk. De Onder-Koning heeft Engelands goede diensten gevraagd met betrek king tot Abyssinie: hij verklaarde zich bereid de grens regeling met dat rijk te bevorderen, indien de Koning zich rustig wilde houden. EREEMGDE STATEN. De minister van buiten- landsche zaken zond aan den bevelhebber van het ame- rikaansche eskader in de aziatische zeeën per telegraaf geheime bevelen tot bescherming der amerikaansche belangen in geval van oorlog tusschen China en Frankrijk. De beurs en de markten te Nieuw-York waren den 26 gesloten ter gedachtenis aan het vertrek der laatste engelsche troepen honderd jaren geleden. ZUID-Aii RIKA. Uit Durban wordt gemeld, dat in Zoeloeland groote ellende heerscht en de landbouw volkomen stilstaat. De president Krüger is juist op zijnen verjaardag 19 September, naar Europa vertrokken. Te Pretoria werd die dag als een feestdag beschouwd. De winkels waren gesloten terwijl te twaalf uur in het militaire kamp een saluut afgevuurd en de gezondheid van den President door de aanwezigen gedronken werd. Eenige ambtenaren en andere heeren brachten in den loop van dien dag hunne gelukwenschen aan Mevrouw Krü ger over. ZUID-AMERIKA. Bolivia heeft besloten, met Chili over den vrede te onderhandelen. Den 17 kwam ietswat op een bundel kleederen geleekte Zutfen den IJsel afdrijven. De bekende goochelaar Stot-Tai sprong over de leuning der brug en slaagde er in een 14jarig meisje het leven te redden, waarna hij in een koffiehuis van droge kleederen voor zien werd. Een policie-agentdie het had aangezien wilde zijnen naam weten en noodzaakte hem, bijgestaan door een anderen agentzich naar het policiebureau te begeven hoewel hij verklaarde met den trein naar Apeldoorn te moeten vertrekken en een geldsom te verbeuren, indien hij in gebreke bleef de aangekondigde voorstelling te geven. Den 18 werd een heer te Amsterdam overreden door de woestheid van een koetsier, die, door de poiicie verplicht van plaats te veranderen, onbesuisd den Dam rondreed. Den 24 is de gekwetste aan de gevolgen overleden. Een 75jarig man te Tjummarum is in den avond van den 20 door de duisternis misleid in het water geraakt en verdronken. Het vierjarig zoontje van A. de V., te Klooster- veen, dat onlangs, door de ouders alleen tehuis gelaten in brand is geraaktis den 20 aan de beko men wonden overleden. De gemeenteraad van den Helder heeft den 22 de begrooting voor 1884 vastgesteld tot een bedrag van 194,467,01, en daarbij de tractementen van den com missaris van poiicie en van het hoofd der gemeente school nr. 3, den heer Berk, elk met ƒ200 verhoogd. Het voorstel tot bouw van eene brug over het Helder- sche Kanaal nabij de Keizerstraat werd door den heer Vos ingetrokken omdat het geene ondersteuning had gevonden. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 22 be sloten gedurende 20 jaren 2% t.h. 'sjaars te garan deeren van de niet afgeloste schuld, hoogstens f 8000 bedragende voor de stichting eener bad- en zwem inrichting. De aanhangige voorstellen omtrent de stich ting van een ziekenhuis voor besmettelijke en niet besmet telijke ziekten werden, met het oog op de groote kos ten verworpen doch aan B, en W. is opgedragen voorstellen in te dienen tot het stichten van een zie kenhuis voor besmettelijke ziekten. Te Heeten gemeente Raalte, is den 22 een zui geling uit den kinderstoel in het vuur gevallen en na eenige uren lijdens aan de gevolgen bezweken. Het 50jarig bestaan der volksbibliotheek van het Nutsdepartement Koog en Zaandijk werd den 22 in eene feestelijke bijeenkomst van ruim 200 personen herdacht. De gemeenteraad van Delfshaven heeft den 23 besloten den hoofdeiijken omslag door eene inkomsten belasting te vervangenmet behoud echter van de plaatselijke directe belasting. De Prov. Staten van Overijsel hebben de memo- riepost voor eenen waterweg van Zwolle naar zee ge bracht op f 100,000, en den 23 Ged. Staten gemach- tigd het verzoek der Frieeche Maatschappij van Land bouw om afdoende maatregelen tegen de longziekte onder het vee te nemen, te ondersteunen. In den avond van den 23 is de groote boerderij van den heer J. Smits te Dubbeldam eene prooi der vlammen geworden waarbij ook de geheele inboedel, een kas met harddraversprijzen inbegrepen is verloren gegaan en 29 stuks hoornvee eenige varkens, 4 werk

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2