Binnen tanb. nimmer was afgeweken en die in bet verdrag aangewe zen waren. De commissie keurde met algemeen© stem* men dat antwoord goed en achtte het onnoodig, om vóór de beraadslaging over het krediet de zaak in de Kamer te brengen en wel omdat 1°, geen diploma tieke breuk bestaat en de onderhandelingen ook thans nog worden voortgezet2°. de regeering beloofd heeft, het memorandum en het antwoord in het gele boek op te nemen. Daarop deelde minister Ferry aan de commissie mede. dat hij aan markies Tseng een schrij ven gericht had, waarin het denkbeeld geopperd werd, om de militaire hoofden te voorzien van eene bijzon dere volmachtten einde aldus tot eene schikking te geraken. Krachtens deze volmacht zou China op vre delievende wijze, en onder voorbehoud van latere schikking Sontay en Bac-Ninh aan admiraal Courbet overgeven. Daarna zou men over een eindregeling be raadslagen. Dit schrijven heeft zich echter gekruist met een brief van dien gezantwaarin gewezen wordt op de aanwezigheid van chineesche troepen in Tonkin, doch zonder nadere opgave van de bijzondere punten waar de troepen zich zouden bevinden. Later verwierp die gezant dat voorstel naar des ministers meening zonder bevelen uit Peking af te wachten. Generaal Campenonminister van oorlog, verklaarde dat alle maatregelen genomen waren voor het onmiddellijk af zenden van 6000 man zonder tot eenige zelfs ge deeltelijke oproeping de toevlucht te nemen. De mi nister van marine Peyron zeide dat hij geen nieuwe tijdingen had ontvangen van admiraal Courbet, die met zijne krijgsbewegingen moest begonnen zijn of daartoe onmiddellijk zou overgaan. In zijn laatste bericht meldde die admiraal dat hij de laatste hand legde aan het bijeentrekken der troepen voor den aanval op Bac-Ninh. De minister geloofde dat de admiraal de komst wilde afwachten van de Correze met 600 marinierswelk schip heden in de baai van Along aangekomen zou zijn. Hij had san admiraal Courbet de vrije hand gelaten, omdat men volkomen vertrouwen kon stellen in zijne voorzichtigheid en geestkracht. Daarop werd het door de regecrmg gevraagd krediet van 9 miljoen goedge keurd. De leden der uiterste linkerzijde kwamen den 28 des namiddags te 2 uren bijeen. Zij vaardigden Clemen- ceau at tot de regeering, met het verzoek om inlich tingen op de volgende vraag is het waar dat fransche troepen tegen Bac-Ninh oprukken in spijt van de uitdruk kelijke bepaling in het chineesche memorandum dat dit feit als een oorlogsverklaring zou worden beschouwd? Clómenceau begaf zich dadelijk naar minister Ferry, doch deze weigerde die vraag te beantwoorden. Daarop besloot bi] den 29, bij den aanvang der zitting, den minister nogmaals te ondervragen en, bij hernieuwde weigering, het verzoek in te dienen, om eene interpellatie daar over tot dien minister te mogeu richten. Het verbod van invoer van gezouten varkensvleesch uit Amerika is ingetrokken. In de fabriek van den heer Dillies te Roubaix is den 2s brand ontstaanwaardoor de rechtervleugel van het gebouw, de ververij, vernield werd. Het ge meentebestuur nam dadelijk maatregelen ten behoeve van de 1200 werklieden die door dien ramp zonder werk zijn. Bij het blusschen werden 2 mannen der brandweer ernstig gekwetst. Eouher, de oud minister van Keizer Napoleon III, is zeer ernstig ongesteld. De commissie uit den Senaat voor het onderzoek der begrooting van eeredienst is tegen de door de Ka mer aangenomen vermindering van de jaarwedde van den aartsbisschop te Parijs en wil de beurzen voor de seminaristen herstellen. Kamer. Clémenceau vroeg den 29 verlof om de regeering over Tonkin te ondervragen. Hij wees op het stilzwijgen van het ministerie en op de berichten der dagbladen en vroeg, of het chineesche memorandum al dan niet een oorlogsbedreiging stelde en of de franschen tegen Bac-Ninh oprukten. Sedert de Kamer de vorige kredieten verleende onderging de toestand eene verandering en de commissie dekte de ongrond wettige houding der regeering. De Kamer moest te dien aanzien uitspraak doenanders zou zij zich tot medeplichtige maken. Minister Ferry wenschte uitstel dier ondervraging tot den dag, waarop over de krediet aanvrage beraadslaagd zal worden. De voor het gele boek bestemde stukken werden gedrukt en zouden spoedig rondgedeeld worden. Zij bevatten flinke ver klaringen. Het chineesche memorandum brak de on derhandelingen niet afmaar opende ze juist op nieuw. Met 308 tegen 195 stemmen werd tot de verdaging besloten. OOSPENRIJK-HONG ARIJE. De algemeene be raadslaging over de huwelijkswet ving den 24 in het hongaarsche Lagerhuis aan. Een lid stelde voor, de regeering uit te noodigenzoo spoedig mogelijk een wetsontwerp in te dienen betreffende het verplichte huwelijk en de rechtsbevoegdheid uitsluitend van den Staatin huwelijksgeschillea. Minister Tisza deed uit komen dat de regeering het algemeen en verplicht burgerlijk huwelijk niet voor altijd onmogelijk acht, maar de invoering op het oogenblik niet wenschelijk vindt. RUSLAND. Uit Eostow wordt gemelddat 35 stoombooten en lichtersmet graan voor het buiten land beladen, die wegens den lagen waterstand opont houd hadden gehad, daar ingevroren zijn en dus waar schijnlijk zullen moeten overwinteren. EGYPTE. De Onder-Koning hield den 26 een wapenschouwing over do naar Soeakim vertrekkende troepen waarvan het uiterlijk weinig vertrouwen in boezemde. De regeering richtte een schrijven aan de consuls- generaal inhoudendedat volgens den raad harer rechtsgeleerde raadslieden geene verandering in den tegenwoordigen toestand van het Suez-Kanaal gebracht kan worden zonder eene nieuwe vergunning van ha rentwege. Vai de 600 gendarmen die den 29 naar Soeakim vertrokken, liepen op de reis per spoor tusschen Caïro eu S ,ëz 268 weg. STATEN-GENEEAAL. De le Kamer heeft den 29 hare werkzaamheden hervat. Tweede Kamer. De commissie van rapporteurs voor hoofdstuk IV stelt voorde vermeerdering van het getal bewaarders 2e kl. in de strafgevangenis te Leeuwarden van 29 op 37 4800) te schrappen; de bezoldiging van een com mies in de nieuwe gevangenis te Groningen gelijk te steden aan de wedde van dien te Amsterdam en alzoo van f 800 op f 500 te brengen f 54000 te scbrap- pen geraamd voor aankoop of stichting van kanton- gerechtsgebouwen in plaats van gehuurde localen te DelftSchoonhoven Wijk bij Duurstede en Dokkum geen geld tot aankoop van grond voor eene nieuwe gevangenis te Amsterdam toe te staan dan na onder zoek of ook eene der Rijks terreinen aldaar hiervoor geschikt is. Door de heeren Beelearts v. Blokland en Euys v. Beerenbroek is voorgesteld, op hoofdstuk III (buitenl. zaken) te schrappen de toelaag aan den afgevaardigde van Nederland bij den internationalen gezondheidsraad te Konstantinopel. Den 30 zijn aangenomen wetsontwerpen tot wij ziging van hoofdstukken II, III, VIIA en V1IB, der begrooting van Curasao en der indische begrooting alles voor 1882, met algemeene stemmen, en het ont werp tot wijziging van hoofdstuk VIIB voor 1883, met 61 tegen 3 stemmen. Daarna is de behandeling der staatsbegrooting voor 1884 hervat. Hoofdstuk II (hooge eollegiën van Staat) werd aangenomen met algemeene stemmen, nadat met 45 tegen 19 stemmen, was goed gekeurd een door den minister van financiën bestreden voorstel van de commissie van rapporteurs om geene overschrijving toe te laten op den post decoratiën. Het amendement van den heer de Vos v. Steenwijk op hoofdstuk III (buit. zaken) werd verworpen met 41 tegen 20 stemmen. De heer A. 0. Boonzajer, bij kon. besluit van den 23 als commissaris van policie verplaatst van den Helder naar Hellevoetsluis was dien dag reeds 30 jaren aan de policie verbonden. Huiselijke omstandig heden verhinderden de viering daarvan maar tal van vrienden en kennissen gaven hem blijken van waardee ring en belangstelling. Te Deinum (Friesland) is den 23 de veekoopman B. in eene sloot verdronken. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft den 22 met ingenomenheid aanvaard het beding des Konings, dat de gemeente zal onderhouden de grintwegen, welke Z. M., om aan behoefiigen in dezen winter werk te geven, voornemens ia aan te leggen van Uddel naar het Aardhuis en door het Soerensche bosch naar de halte Asselt. De gemeenteraad van Wonseradeel heeft den 24, met 8 tegen 4 stemmen besloten niet te ondersteu nen het adres der Friesche Maatschappij van Landbouw. Gemoedsbezwaren werkten mede tot dit besluit. Die van Nieuweramstel heeft een dergelijk besluit genomen. Door den gemeenteraad van Leeuwarden is besloten het adres te ondersteunen. Den 26 is in de Noorderhaven te Zutfen drij vende gevonden het lijk van den 42jarigen Roodje» een bekend persoon van beperkte geestvermogens. Uiterlijke teekenen van verwonding aan het hoofd gaven ernstige vermoedens van manslag of moord. Iemand tegen wieu verdenking is gerezen werd in voorloopige hechtenis gesteld en heeft alreeds bekend den moord te hebben gepleegd. Te Haarlemmermeer is den 26 afgebrand de boer derij bewoond door C. J. v. d. K., met den geheelen inboedel, voorraad hooi en graan. Alles was verzekerd. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 27 bevestigd het vonnis der rechtbank te Dordrecht, waarbij de landbouwer J. S. J., te Strijen veroordeeld is tot f 384 boete wegens het niet aangeven voor de be lasting op het personeel van 2 paarden, die door hem voor een rijtuig op veereu werden gebruikt. Een man woonachtig in de Laurierstraat te Am sterdam heeft zijne vrouw zoo mishandeld, dat zij aan de gevolgen is overleden. Na de begrafenisplechtigheid is de dader den 27 door de policie in hechtenis genomen. K. Westerveld, oud 60 jaren, laatstelijk brieven gaarder te Landsmeer is den 27 te Amsterdam ver oordeeld tot 9 maanden celstraf en f 10 boete, wegens het niet verzenden van voor postwissels gestorte gel den het onderscheppen van eenen aangeteekenden brief en het plegen van valschheid om dit te verbergen. Hij had bekend een en ander gedaan te hebben om na zijn eervol ontslag op 30 Juni met de administratie te kunnen afrekenendaar er vroeger door ziekte en huiselijke omstandigheden een tekort was ontstaan. De veroordeelde had reeds meer dan 100 dagen in voor arrest doorgebracht. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 27 besloten deskundige inlichting in te winnen om trent bet plan van den heer Hora Siccama tot aanleg van eene zeehavenen tot financiëele ondersteuning van dat plan met 7% ton indien het voldoende ge bleken of, zoo noodig gewijzigd zal zijn. De gemeenteraad van Kampen heeft den 27 be sloten tot het aangaan eener aanvullingsleening voor de dienst 1883 van f 127,000 a 4 t. h. De gemeenteraad van Dordrecht heeft den 27 tot geneesheer in het krankzinnigengesticht benoemd dr. Cowan geneesheer te Meerenberg. In den laten avond van den 27 is te Boyl (gem. Weststellingwerf) verbrand de boerenbehuizing van E. Duursma waarbij 3 koeien 38 schapen en 1 varken het leven verloren. Huis en inboedel waren verze kerd. De huisgenooten die bij het ontstaan van den brand te bed lagenzijn met groot levensgevaar ont snapt. Bij de den 28 te Kralingen gehouden aanbeste ding voor de levering van buisleidingen voor de water leiding waren laagste inschrijvers Keyser en Co. te Dordrechtvoor 17,568. Den 28 is op eenigszins feestelijke wijze in gebruik genomen de nieuwe aanbouw van het Bijbel-hótel Warmoesstraat en Damrak te Amsterdam, dat thans 100 logeerkamers bevat. In 1542 drukte J. Liesveld in dit gebouw den z. g. liesveldschen bijbel. Daarna werd het een herberg met een bijbel als uithangbord, waaraan echter toegevoegd waren de woorden van Tim. 5 23 „Drink niet langer watermaar gebruik een weinig wijn." De gemeenteraad van Schagen heeft den 28 be sloten adhaesie te verleenen aan het adres der Friesche Maatschappij van Landbouw tot onderwijzer benoemd den heer R. Dwarshuis, te Eenrum; en de voorloopige concessie aan den heer A. J. Krieger verleend voor een stoomtram SchagenOpmeer—Hoorn, op diens ver zoek met een jaar verlengd. De duitsche bark Pyrmont van Pisagua met salpeter naar Hamburg is in den nacht van 2829 in de Noordergronden gestrand maar door de sleep boot Hercules af- en lek in het Nieuwediep binnen gebracht. De Koning heeft aan jr. mr. J. W. G. Boreel H. D. kamerjonkerburgemeester van Castricum vergunning verleend tot het aannemen van de versier selen der orde van S. Stanislaus 3e. klasse hem door den Keizer van Rusland geschonken. Voor het examen als apothekersbediende is te Kampen geslaagd mej. A. v. Vliet, te Krommenie. In de gemeente Ten Boer zijn 2 personen de slachtoffers geworden van het misbruik van sterken drank. Een molenmaker stierf, in de kroeg zittende bij de flesch een ander dronkaard geraakte te water en verdronk. Onder Gorsel heeft een werkmanbij het vieren van het onder dak zijn van een gebouw zich aan jenever doodgedronken. De bisschop van Breda heeft zijne onderhoorige geestelijken aangeschreven, geene kinderen tot de eerste communie toe te latendie niet lezen en schrijven kunnen. De gemeenten DoniawerstalWonseradeel en GaaBterland hebben aan het Noordnederl. Tramwayco- mité financiëelen steun geweigerd maar de gemeente Lemsterland heeft voor f 50,000 deelgenomen in het benoodigd kapitaal. De gemeenteraad van Opsterland heeft besloten concessie, doch geene geldeliike onder- steun'ng te verleenen mits er normaal spoor gelegd worde. Voor de leening groot f 40,000 der gemeente Hengeloo (Overijsel) is ingeschreven f 15000 boven parif 31,600 a pari en f 34,800 daar beneden. Bij den gemeenteraad van Nieuweramstel is van de heeren Ketjen Mijnssen en Schmidt eene aanvraag ingekomen om concessie voor eene gasfabriek. Zij bieden aan het gas te leveren ter verlichting voor 7 en ter verwarming voor 6 cent per kub. el. Bij den gemeenteraad van Groningen zijn ver zoeken ingekomen van de heeren G. W. H. v .Tijen te Amsterdam en P. M. Cochius te Arnhem om concessie voor het bouwen van eene overdekte markt, en van de Vereeniging voor volksvermaken tot het in bruikleen afstaan van grond achter den nieuwen schouwburg en het gymnasium tot het aanleggen van een openbaren speeltuin. De raad heeft aan de stoomtramwegmaat schappij „Oldambt" vergunning verleend voor eene lijn van Winschoten door Oude en Nieuwe Pekela en Stadskanaal. De gemeenteraad van Maastricht heeft den prijs van het gas van 10 tot 8 centen verminderd. Het Friesche Rundveestamboek zal eerlang ge sloten worden. Nadat het besluit hiertoe genomen was zijn nog zoo vele aanvragen tot opneming ingekomen dat het bestuur een tweeden tijdelijken inspecteur tot keuring van het aangeboden vee heeft moeten be noemen. De Maatschappij „de Atlas" te Amsterdam stelt den 3 en 4 December de inschrijving open op f 200,000, in 5 p. ets. obligatiën van f 1000 en 500. De aan den heer H. J. Meertens en de firma Tiedeman en v. Kerchem te Batavia verleende voor loopige concessie voor eenen spoorweg van daar naar Bekassie met zijtakken naar Meester Cornelis en Passar Senin is overgedragen aan de factorij der Ned. Handelmaatschappijdie de concessie definitief heeft aanvaard. Het nederlandsche schip Judith van Lovisa met bout naar Purmerendeis bij Mandal (Noorwegen) vergaan. De kapitein alleen is gered 14 personen zijn omgekomen. De commies der posterijen N. Haremaker wordt van den Helder verplaatst naar 's Hertogenbosch en vervangen door den commies v. Nauta Lemke. Op de marinebegrooting voor 1884 is f 240,000 aangevraagd voor de aanschaffing van 2 torpedobooten en f 160,000 voor den aankoop van het geheim van den Whitebead-torpedo en 15 a 20 torpedo's. De luitenant ter zee le. kl. L. C. Rovers zegt in zijne brochuredat wij thans hoogstens 10 torpedobooten behoorlijk kunnen bemannen, en dat bet gebrek aan kader reeds jaren bestaatzonder dat er een enkele maatregel genomen is om in dit gebrek te voorzien waarom hij vraagt waarom wij voor f 240,000 nog meer booten zullen aankoopen die toch niet te be mannen zijn. De gemeenteraad van Maastricht heeft het be sluit waarbij het minerval voor de hoogste klasse van het gymnasium van f 80 op f 125 was gebracht als in strijd met de wet op het hooger onderwijs inge trokken en op nieuw vastgesteld op f 100. Tot Korendijk is een 20jarige jongeling by het klimmen over een heg door het ongelukkig afgaan van het geladen geweer dat hij op den rug droeg, zooda nig getroffen dat hij terstond een lijk was. Een driejarig meisje dat een paar dagen bij hare grootmoeder te Schildwolde doorbrachtis aldaar bij het spelen in eene sloot gevallen en verdronken. Met het oog op het S. Nicolaasfeest heeft de minister vau waterstaat besloten dat op 4 5 en 6 December door alle posttreinen postpakketten zullen worden verzonden.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2