No. 143*. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. TWEEDE BLAD. ZONDAG 2 DEC KM BEU. Ëimteulattb. ^Telegrafische fiertchfen. iStabg-fiericftten. JflarMl- cu iSenV&hevicfoltn. ALKMAARSCHE COURANT De telegrafist 2e. kl. A. Nieuwenhuis is verplaatst van Edam naar Dokkum en de telegrafisten 3e. kl. W. P. Hartshalt van Amsterdam naar Edam A. Oostenrijk van Amsterdam naar Hoorn en A. de Vries van Hoorn naar Amsterdam. De minister van waterstaat heeft, wegens het niet tijdig storten van het waarborgkapitaal, ingetrokken de aan den heer A. L. Festen te Heeswijk verleende vergunning tot het gebruik maken van 's Rijkswerken, ten behoeve van een stoomtram van Heese'n over Grave en Kuik tot Boxmeer. Te Dokkum is de commissie voor het oprichten eener zwem- en badinrichting niet geslaagd in het vin den der benoodigde gelden hoewel het gemeentebe stuur een flink subsidie had toegezegd. De minister van waterstaat heeft de verleende concessie voor een stoomtram van Wouw naar Bergen op Zoom ingetrokkenop grond dat er binnen den bepaalden tijd geen aanvang mede was gemaakt. Door wijlen den heer L. Lippmann onlangs te Amsterdam overledenis 2000 vermaakt aan het ned.-israël. armbestuur en f 1000 aan elk der ned.-israël. jongens- en meisjes-weeshui/.en aldaar. Zijne schilderijen- verzameling geschat op 2% ton heeft hij gelegateerd aan de stad Luxemburgonder voorwaarde dat zijne weduwe levenslang in het bezit zal blijven. Nog ver maakte hij aan die stad 7000, om daarvoor eene studiebeurs aan het atheneum te stichten. De gemeenteraad van Heusden heeft de heer H. P. v. d. Ven te 's Hertogenbosch concessie verleend voor een stoomtram tusscben beide steden over Els- hout Nieuwkuik en Vlijmen. Bij de memorie van beantwoording van het ver slag over de begrooting van financiën voor 1884 is door den minister overgelegd eene opgave van de wijze van verdeeling der loten in de 314e staatsloterij. Daar uit blijktdat beschikbaar gesteld zijn 150 doorgef. en 150 classik. loten a. d. collect, te Hoorn; 200 200 aan dien te Haarlem 100 Alkmaar. Gedurende de maand October is bij de Rijks postspaarbank ingelegd J 250,066,91% en terugbetaald f 170,075,74%. Op den 81 bedroeg de som der inlagen f 3,012,033,73 verdeeld over 64,690 boekjes. Door wijlen den heer J. L. v. d. Burch oud burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude is aan de herv. kerk en aan de herv. diaconie te Houtrijk en Polanen elk f 1000vrij van rechten vermaakt. Door den heer F. v. Taack Takranen den 13 October te Baarn overleden is aan de Maatschappij van Weldadigheid vermaakt ƒ2000, vrij van alle kosten. Eene inzameling te Brouwershaven, tot verplaat sing en herstelling van het standbeeld van Jacob Cats heeft f 452,75 opgebracht. Door wijlen mevr. de wed. J. H. 't Sas. geb. Vollenberg overleden te Peuthi (Belgie), is vermaakt aan de fundatie van F. N. Beets 6000 de S. Vin- centiusvereeniging 6000 en het S.Elisabeths gesticht tot ondersteuning van zieken en kraamvrouwen 8000, alles te Helmond. De opleidingscursus te Winschoten, nu eene par ticuliere ondernemingzal eene gemeentelijke instel ling en het leergeld alsdan van f 60 op 25 gebracht worden. Het benoodigd kapitaal ^is niet gevonden voor den voorgenomen bouw van een groot hótel te Sche- veningen ter plaatse waar nu het café-concert Con cordia staat. Wijlen mevr. de wed. Schief baan-Hoviuste 's Gravenhage, die nog kort voor haar overlijden f 30,000 schonk voor den bouw van een nieuw gesticht voor het Fonds van liefdadigheid voor arme kinderenheeft vermaaktaan het r. c. ziekenhuis 40,000, het Fonds van liefdadigheid voor het gesticht Schief baan-Hovius f 20,000 de scholen van de S. Yincentius-vereeniging 20,000, de Liduina-damesvereeniging voor arme zieken 12,000 het parochiaal armbestuur f 10,000 de da mes van het H. Sacrament voor behoeftige kerken 6000de 3 meisjesscholen te zamen f 6000de S. Joseph-gezellen-vereeniging f 5000 het fonds voor oude en zieke leden der H. Familie f 2000de alge- meene armen te 's Gravenhage 1000 de r. c. mili tairen-vereeniging f 200 aan verschillende r. c. kerken f 18,000 en aan instellingen buiten den Haag ruim 18,000. De maatschappij tot exploitatie van diverse on dernemingen op tentoonstellingen in Nederland heeft een gunstig resultaat gehad niettegenstaande ter am- sterdamscbe tentoonstelling van de stoelen slechts door 220,550 personen was gebruik gemaakt en aan de ves- tiaire slechts 204,260 voorwerpen werden in bewarin» gegeven. Nabij Edam zijn op een stuk land grondboringen gedaan en is de eigenaar om opgaaf van prijs van een gedeelte daarvan gevraagd met het oog op het bouwen van een fort. De regeering verklaart aan den aandrang om het briefport naar Oost-Indie van 25 tot 12% cent te verlagen niet te kunnen voldoenomdat zij zelf aan de maatschappij „Nederland" en de buitenlandsche post-administratiën gemiddeld 17% cent per brief heeft uit te keereu, en dus bij verlaging 5 cent zou verliezen en f 155,000 'sjaars minder ontvangen. Toch worden de brieven uit Duitschland voor 20 pf. (12 cent) naar Indie verzonden 1 De hoofd- en gewone conducteurs der Uoll. Spoor weg-maatschappij hebben allen eene gratificatie volgens hunnen rang van f 25, f 20 of ƒ15 ontvangen, wegens hunne vermeerderde werkzaamheden tijdens de tentoon stelling te Amsterdam. De heer mr. M. G. P. del Court is herbenoemd als hoogheemraad van de Uitwaterende Sluizen in Keu- nemerland en Westfriesland. Op 1 Juli 1.1. waren bij het ned.-indische leger geuetacheerd 80 officieren der infanterie en 5 der ar tillerie van het leger hier te lande. Door wijlen de heer C. Rebel, in leven oud-bur gemeester van Huizen, is f 4000 vermaakt aan de herv. diaconie en f 2000 aan de algemeene armen aldaar. Het centraal-bestuur van het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond heeft bij adres aan de 2e. Kamer verzocht, te verwerpen de belastingvoorstellen der regee ring en aan te nemen het voorstel der heeren v. Delden c. s., voor zoover dat in beginsel bedoelt eene heffing uit het inkomen dat niet verkregen wordt door eeni- gen arbeid die reeds aan het recht van patent onder worpen is mits die heffing zoodanig worde verhoogd dat de, ook door genoemde heeren bedoelde, verhooging van de rechten op thee en gedestilleerd kan achter wege blijven. De oudkarspelsche rederijkerskamer „Eensgzind- heid bij hare zusters in den omtrek niet willende achterblijven gaf Donderdag avond een eerste uitvoering in dit saieoen voor hare kunstlievende leden. „Goede Voornemens" en „Liberaal en Conservatief" werden flink afgespeeld en vielen blijkbaar zeer in den smaak van de talrijke aanwezigen. Van het balwaarmede de uitvoering besloten werd werd als gewoonlijk goed gebruik gemaakt. Dinsdag te voren gaf diezelfde Kamer eene uitvoering voor de kinderen van hare kunstlie vende leden waarbij het jonge volkje op chocolade onthaald werd. De leden benevens de heer G. Slo tenmaker Jz. en diens echtgenootehebben eer van ïun werk. (Ingezonden.) In veler handen zijn de werken van Jan Holland „Nette mensahen", „De familie Willems", „Darwinia" en andere waarin hij de gebreken van onzen tijd on barmhartig geeselt of te velde trekt tegen hetgeen in zijne oogen verkeerd is, de inrichting van ons middel baar onderwijs niet te vergeten. Van sommige dezer werken is reeds een tweede druk, van „Nette menschen" zelfs een derde verschenen. Toch kosten de laatste uitgaven van een tiental nog 18,65. De uitgever NV Hulscher G. Jz. biedt nu deze gezamenlijk voor 10 aan maar slechts tot 8 December. „Moderne heksen" (verkeerd opgevoede vrouwen) is in deze serie niet begrepen de tweede druk daarvan is voor 35 cent te bekomen. Door de firma Ribbink, van Bork Co. te Amster dam Spui 3 bij de Kalverstraat, electriciens der Kon. Ned. Marine, wordt eene geïllustreerde prijscourant verspreid 208 nummers behelzende van electriscbe schellen tableaux, druk- en trekcontacten, veiligheids contacten en brandsignalen geleidraad loodkabel elementen ^luchtdruk-schelinrichHngen spreekbuizen bliksemafleiders isoleermateriaal, telefonen, microfonen, compleete i Telefoonstationstoestellen voor medisch gebruik diverse toestellen meet-instrumenten rheosta- ten en geleidraad met zijde en katoen omsponnen, gevolgd^ van 12 attesten van eigenaars van fabrieken en andere inrichtingen, in welke door genoemde firma met goed gevolg toestellen en geleidingen zijn aangebracht. Wij waren tot nog toe niet in de gelegenheid melding te maken van de nieuwe serie verslagen der in Dili- gentia te 's Gravenhage gehouden „Natuurkundige Voordrachten"waarmede de heer P. A. Haaxman Jr. ons tegen eiken winter komt verrassen. Door zijne verdienstelijk bewerkte verslagendie aan helderheid en zaakrijkheid niets te wenschen overlaten stelt hij alle belangstellenden in staat in het genot te deelen dat de hoorders der voordrachten mochten smaken, en geeft hij stof tot bespreking in wetenschappelijke krin gen buiten de res'dentie. De jongst verschenen elfde serie bevatdr. Dupont De levensgeschiedenis der trichinen, en De trichinenziekte en de middelen om haar te bestrijden; dr. Wirtz, Over hondsdolheid; dr. Hulsmann, Over de koffie haar geschiedenis cultuur bereiding en handeldr. v. d. StadtOver het over brengen van beweegkracht op groote afstanden door middel van electriciteitdr. BeijerinckOver de gal- wespen en hare woningen; dr. Ie Roy, Over het instinct bij de insecten dr. Mouton, Punten van overeenkomst tusscben mensch en dier; Witte Over den eellenstaat; prof. Hubrecht, De tastbare bewijzen in zake de evolu tie-leer kapt. de BasOver den aard en de werkzaam heden der Topographische Inrichting te 's Gravenhage. De voordrachten der heeren v. d. Stadt, Beijerinck en Hubrecht worden elk door eene uitslaande plaat toe gelicht en verduidelijkt. Dr. Staring's Almanak voor den nederlandsehen landman voor 1884 is bij den uitgever Tjeenk Willink te Zwolle reeds verschenen. Het zeer nette zakboekje bevatbehalve zeer uitvoerige almanaks-opgaven en agenda voor dagelijksche aanteekeningen tal van me- dedeelingen en inlichtingen voor den landman zooals: maandelijksche arbeid maandelijksche verschijnselen in de planten- en dierenwereld, beschrijving van den trieur, goede vruchtwisseling, verhouding van maat en gewicht en van geslacht tot levend vee, benoodigde hoeveelheden veevoeder gehalte aan asch en stikstof der voornaamste land bouw voortbrengselen samenstelling van de voor naamste meststoffen draagtijds-tafelprijzen der voor naamste hulpmeststoffen en der onderzoekingen in het proefstation en den proeftuin te Wageningen, optelling der inrichtingen en vereenigingen tot bevordering van den landbouw in Nederland, enz. Sommigen dezer artikels zijn te danken aan de heeren C. J. M. Jong- kindt Coninck dr. J. Ritzema Bos en S. Lako. In de opgaven der markten vonden wij nog de vrijdagsche varkenmarkten gedurende den slachttijd te Alkmaar die sedert de instelling der maandagsche veemarkt zijn opgehouden hieruit schijnt te blijken dat de redactie zich niet door contact met de gemeentebesturen ten aanzien der markten op de hoogte houdt. Bern 1 Dec. De zwitsersche regeering vroeg bij ge heime nota inlichtingen aan Frankrijk over den vesting bouw aan de zwitsersche grens, waarop door den franschen gezant alhier volkomen bevredigende uitsluitsels gege ven werden. Weenen 1 Dec. Bij de trekking der premieleening 1864 zijn hooge prijzen gevallen op serie 489 nr. 97 200,000 fl; serie 2831 nr. 81 20,000 fl.; serie 1931 nr. 91 15,000 fl.; serie 1088 nr. 70 10,000 fl. Aan de door den directeur der gasfabriek te Alkmaar ingediende staten betreffende die fabriek wordt het volgende ontleend. Het aantal gasverbmikers nam toe in Juli met 5, in Augustus met 11, in Sep tember met 4 en in October met 5. In die maanden ging slechts één verbruiker af. Het aantal particuliere lichten nam toe in Juli met 26, in Aug. met 112, in Sept. met 26 en in Oct. met 52 lichten slechts 1 licht ging weg. In October was de gemiddelde licht sterkte volgens de photometer van Giroud gemiddeld 114® millimeters gelijk aan 15.80 spermaceti-kaarsen de hoogste sterkte was 110 millimeters, gelijk aan 17.16, de laagste 119 millimeters, gelijk aan 14.64 spermaceti- kaarsen. Het gemiddeld verlies op de gas over de maanden Juli, Aug., Sept. en October was 10) ®/0. Het tweede concert der Amsterdamsche Orkest vereniging hetwelk Woensdag 1.1. plaats had heeft niet minder liefhebbers getrokken dan de eerste maal, en, zooals men kon opmerken, allen zóózeer voldaan dat men den wensch heeft geuitdat dit concert niet het laatste in dezen winter mocht zijn. Over het ge heel was de uitvoering dan ook zeer goed, ofschoon hier en daar nog wel iets was aan te merken. Wij behoeven slechts te wijzen op het wjjfelachtige en ge jaagde spel in het geheele eerste deel van Haydn's D dur sintonie op de onzuiverheid der hooge violoncel- tonen in de Serenade et Tarantelle van Lindner. Het overige zooals de ouvertures „Prometheus" en „Obe- ron"; het door J. H. Bekker op thema's van R. Schu mann samengestelde orkestwerk het adagio van Bar- ziel zoowel als het trio voor fluitviool en hoorn van Doppler verdienen lof. Wij twijfelen geenszins of deze concerten zullen wanneer zij aan de gegeven uitvoe ringen gelijk blijven onder de jaarlijks terugkeerende mogen gerangschikt worden. KANTONGERECHT. Zitting van 30 November. D. de R., te Westgraftdijkvisschen zonder vergunning, f 3 boete of 1 dag gev. L. B., te Limmenen D. de J., te Westgraftdijk, laten loo- pen van vee op eens anders grond, ieder f'6 boete of 1 dag gev. en P. K., te Rijp, uithalen van straatsteenen, de eerste 3 boete of 1 dag gev., de tweede vrijgesproken. L. C, te Limmen, rijden met een hondenwagen aldaar, 1 boete of 1 dag gev. H. S., te Egmond aan Zeeals boven te Castricum f 3 boete of 1 dag gev. P. C H. S. en J. v. d. V., allen te Castricum, zich be vinden in een herberg aldaar na bezetten tijdieder 1 boete 01 1 dag gev. P. V., te Egmond aan Zee, diefstal van hout, 4 dagen gev. W. V. en K. V., te Egmond aan Zeeals voren ieder 2 dagen gev. K. V., te Egmond aan Zeeals voren1 dag gev. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD. 29 Nov. Jan Slot, te Alkmaar, onlangs te Meppel en Wille- mina Susanna Eden. OVERLEDEN. 28 Nov. Maria Jaeoba, D. van Martinus Christiaan Hoole en Aaltje Tin, 5 w. Alkmaar 30 Nov. Kleine kaas 36,50, Commissie /36, Mid delbare f 37,50, aangevoerd 379 stapels, wegende 96175 P. Ter graanmarkt aangevoerd 3861 mudden. Tarwe 8 a 9,25 Rogge 7 a 7,12% Gerst f 5 a 5,75, idem ebev. 6 a 7,' Haver f 3,25 a 4,50, Paardenboonen f 7,25 a 7,50, bruine dito 10 a 13, Citroen boonen 14 a 15, Witte dito f 18, Kanariezaad 9 a 9,50, rood Mosterdzaad f 17,50 a 18, geel dito 14,25, erwien: groene 14 a 18, graanwe 15 a 18. vale f 11 a 15 witte 12. 1 Deo. Aangevoerd 4 Paarden 75 a 150, 7 Koeien en Ossen 175 a 295, 14 nucht. Kalveren f 12 a 29, 69 Scha pen 14 a 28, 81 magere Varkens f 13 a 18, 203 Biggen 4 a 6, 9 Bokken en Geiten 3 a 8, Boter per kop ('s mid dags 12 uur) 0,82% a 0,92%. Amsterdam 30 Nov. Aardappelen: Eriesche jammen f 1,80 a 1,90, dito eng. f 1,40 a 1,50, zeeuwsche sp. j. f 2 a 2,70, dito flakkeesche 1,50 a 1,90, dito blauwe 2,20 a 2,401 dito poters f 1,20 a 1,40, pr. hamb. f 2,25 a 2,30dito saks. /2a 2,35. Raap- en Lijnkoeken als voren.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5