No. 144. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. WOENSDAG 5 DECEMBER. FEUILLETON. 28)Een staatsgeheim. Prijs der gewone Advertentiën ISnitenlaub ALKAfAARSGHFj COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers O 06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. ENGELAND. De transvaalsche afgevaardigden be zochten de voornaamste wapenfabrieken te Birmingham en hadden een onderhoud met vele fabrikanten die hen kwamen bezoeken. President Krüger ontkende dat de boeren hun gebied wilden uitbreiden of iniand- scbe stammen buiten hunne grenzen aan zich onder werpen. Hij bestreed de laatste rede van den heer Forste? en zeide te hopen dat hij niet uit Engeland verjaagd zou worden door leugens zooals vóór de in lijving der Transvaal door Engeland in omloop gebracht werden. O'Donnell de moordenaar van den verklikker Carey, is den 1 door de jury schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. In den avond van den 30 is een overeenkomst ge sloten tusschen den heer de Lesseps en het engelsche reeders-genootschap. Da 12 artikelen waaruit zij be staat bevatten hoofdzakelijk de volgende bepalingen. Er zal dadelijk eene commissie van ingenieurs en ree- ders voor de helft engelschen benoemd worden, tot bet onderzoeken der vraag of het tegenwoordige kanaal verbreed of wel een nieuw kanaal gegraven moet worden. Zeven nieuwe engelsche directeurs zullen terstond in den raad van beheer opgenomen worden. Er zal te Londen eene raadgevende commissie worden gevormd bestaande uit engelsche directeurs en een bureau der Maatschappij gevestigd zijn waar de rech ten betaald zullen kunnen worden. Het getal engelseh sprekende ambtenaren in de transitodienat der maat schappij zal aanmerkelijk worden vergroot. De surtaxe wordt geheel afgeschaft met 1 Januari 1884. De loods- rechten worden afgeschaft met 1 Juli 1884 en van 1 Januari 1885 worden de tolrechten met 25 centen verminderd. Er zijn ook bijzondere schikkingen ge maakt voor verdere vermindering der tolrechten naar gelang de inkomsten toenemen. De Times acht deze overeenkomst bevredigend vergeleken met die door de engelsche regeering eenige maanden geleden aange nomen. Zij doet echter opmerken dat deze overeen komst nog geen eindschikking vormt maar sleehts het begin is eener schikking. De minister Dilke heeft in eene den 29 te Londen gehouden vergadering gezegd dat in het volgende zittingjaar waarschijnlijk drie gewichtige maatregelen door de regeering voorgesteld zouden worden, namelijk hervorming van het kiesrechthervorming van het ge- meenteb8tuur van Londen en hervorming der gilden in de City. Deze gilden werken zoo heilzaam, dat men ze tot geheel Londen wil doen uitstrekken. Ismaïl-pacha de vroegere Onder-koning van Egypte, die thans te Londen woontheeft in een gesprek met een verslaggever der Köln. Zeitung twijfel geopperd aan de juistheid van het bericht, dat de valsche pro feet 300000 man onder zijne bevelen heeften moch ten zij er zijn dan moet men zich die manschappen niet voorstellen als soldaten naar als ongewapend en onverzorgd gespuis. De geheele vernieling van het egyptische leger hield bij voo. een overdrijving vol gens hem zouden wel 2000 man ontkomen zijn. Het uitzenden van engelsche soldaten keurde hij nadrukke lijk afomdat zij ongeschikt zijn voor de hun op te dragen taak en niet bestand tegen bet klimaat. Warden de secretaris der Londen and Eiver Plate Bank is tot 12 jaren dwangarbeid veroordeeld we gens het stelen van bij die bank in bewaring gegeven effecten tot dekking van mislukte speculatiën. Minister Hartington hield den 1 eene toespraak tot zijne kiezers te Accrington in noordoostelijk Lancashire. Hij wees met nadruk op de ongestoord goede verstand houding tusschen Engeland en Frankrijk. Engeland had met geen enkele europeesche mogendheid een afzonder lijk verbond maar de betrekkingen met Duitscnland waren in ieder opzicht hartelijk en vriendschappelijk. Eerst voor weinige dagen had de duitsche regeering aan de engelsche te kennen gegeven dat zij bereid was gezamenlijk op te treden tot het beschermen der belangen van engelsche en duitsohe onderdanen in China mochten deze bedreigd worden bij een geschil tusschen Frankrijk en Cbina. Het transportschip Honkow gaat onmiddeljk met 900 infanteriekanonnen en andere krijgsbenoodigd heden onder zeil, ter versterking der engelsche stations in China. De fransche gezant wordt gezegd aan den minister van buitenlandsche zaken de verzekering te hebhen ge geven dat het bezetten van Bae-Ninh en Sontay door de fransche troepen volstrekt noodzakelijk was. De regeeringdie den oorlog met China zoo mogelijk wenscht te vermijden zou zich met minder niet tevre den stellen. Hij schijnt niet gesproken te hebben over het voorstel van een wapenstilstand na het bezetten van genoemde plaatsen. Evenmin schijnt Engeland als bemiddelaar tusschen Frankrijk en China te zijn opge treden. FBANKBIJK. De regeering heeft den burgerlijken commissaris Harmand te Tonkin verguuning verleend, om voor eenigen tijd met verlof naar Frankrijk terug te keeren omdat zoowel het burgerlijk als het militair beheer aldaar in één persoon den admiraal Courbet vereenigd zijn. Twee treinen zijn bij St. Méén in het departement tsllle en Vilaine op de zijlijn naar Ploërmel tegen elkan der gereden waardoor 18 personen gedood en 15 zwaar gekwetst zijn. Kamer. Bij de beraadslaging over de begrooting, wees de minister van financiën o. a. op de gelukkige uitkomst van de rente vermindering der 5°/c schuld en deed o. a. uitkomen dat de toestand der fransebe bank zeer gunstig was daar zij 2 miljarden in kas had. Den 1 kwam het tot een stemming over het voorstel der commissie, om de voor schuldaflossing uit getrokken som te verhoogen waarmede de rege. ring verklaard had niet te kunnen instemmen. Met 296 tegen 189 stemmen werd dat voorstel verworpen. Na die verwerping trad de verslaggever der commissie, de heer Eouvier, de zaal binnen Uit naam der commissie kwam hij in een uitvoerige rede tegen het zoo even genomen besluit op en verklaarde het te betreuren niet in de gelegenheid geweest te zijD om de Kamer in te lichten over het gewicht daarvan. Daardoor werd het stelsel van den oud minister van financiën Léon Say gehuldigd en door den schijn van een tekort bet drijven in de hand gewerkt van hen, die de beurs koersen wilden drukken. De minister van financiën Tirard verdedigde het door de regeering voorgestelde cijfer van schuldaflossing. Haar doel wasom het tekort op de begrooting te hersfelleD, zonder tot verhooging der belastingen de toevlucht te nemen. Deze verklaring werd zeer toe gejuicht. Eouvier verklaarde zich echter onvoldaan en drong aan op eene nieuwe stemming over het door de commissie voorgestelde cijfer. Hij stelde eene ver hooging daarvan voor met 1 miljoen. Dit voorstel werd op nieuw met 310 tegen 210 stemmen verworpen, zoo dat het voorstel der regeering nogmaals werd goedge. keurd. De begrootingen voor financiën en posterijen werden vervolgens ongewijzigd goedgekeurd. De heer Eenault bracht in deze zitting verslag uit over de kre diet-aanvrage der regeering voor Tonkin, welk verslag in eene buitengewone zitting der commissie vastgesteld was. Als toelichting gaf hij een geschiedkundig overzicht van het vraagstuk hij vroeg aan de regeering, of de laatst gezonden versterkingen en de som door haar gevraagd, toereikend zouden zijn om tot het beoogde doel te gera ken. Hij erkende voorts, dat de regeering niets liever wenschte dan licht te verspreiden over de aarzelingen, welke voor bet oogenblik bij haar werden opgemerkt. Ferry de minister van buitenlandsche zaken gaf in zijn antwoord een toelichting van het chineescbe me morandum en verklaarde verder, dat het krediet van 9 miljoen voor het oogenblik toereikend was. De regee ring had maatregelen genomen voor het zenden van nieuwe versterkingen mochten ze noodig zijn. Ten slotte deelde hij mede dat het gele boek den 5 inge diend zou worden. De behandeling der krediet-aan vrage werd op den 7 bepaald. OOSTENEIJK-HONGAEIJE. Graaf Khuen He- dervary is benoemd tot ban of landvoogd van Kroatië. Den 3 vertrekt bij reeds naar de hoofdstad Agram. SPANJE. Op zijnen verjaardagden 28, ontving de Koning een zeer vleiend telegram van gelukwen- sehing van den Keizer van Duitsehland en van het ulanenregiment te Straatsburg. De Kroonprins bood bem drie prachtige vazen der koninklijke porseleinfa briek te Berlijn ten geschenke aan. Den 6 vertrekt laatstgenoemde eerst uit Madrid. Het kosttte den trotschen man een ontzettenden strijd, om een heftig antwoord te onderdrukken, maar de haat tegen den minister die hem in de steek had gelaten, was bijna nog krachtigerdan de verbittering tegen Holm deze man was misschien slechts opgestookt, om hem het hoofd te bieden. „Ik heb alleen uwe houding willen kenschetsen mijnbeer de secretaris Holm," antwoordde hij, „het kan mij slechts aangenaam zijn wanneer de aan mij onder geschikte ambtenaar zich herinnertwelke plichten hem zijn titel oplegt. Tot deze plichten behoort vóór alles opoffering van eigen belangen voor de staatsdienst. Ik moet een ambtenaar naar zenden. Ik wilde u bij die gelegenheid eene tractementsverhooging verlee- nen, opdat gij in staat zoudt zijn, om uwe familie mede te nemen ik meende u daarmede eene dienst te bewij zen. Ik zal nu van uwe weigering nota nemen en in stede van u naar in eene hoogere betrekking te verplaatsen u slechts tijdelijk daarheen zenden." „Ik verzoek u zeer beleefd, mijnheer de geheimraad, om een ander ambtenaar met deze taak te belasten; mijne particuliere omstandigheden nopen mij tot dit verzoek." Stolpen onderdrukte een heftig antwoord ofschoon het in hem kookte. „Gij zult mijne bevelen opvolgen zeide hij „of de gevolgen van uwe weigering dragen. Gij kunt heengaan." Holm boog en verliet het vertrek. Hij begaf zich naar de kanselarij en verklaarde daar aan den chef, zijn onmid- deliikeu superieur dat hij tegen den geheimraad van Stolpen eene aanklacht indiende. Deze had hem gelast tijdelijk naar te gaan ofschoon zjjne particuliere omstandigheden het hem onmogelijk maaktenvoor het oogenblik de residentie te verlaten. Hij had reden om te veronderstellendat mijnheer de geheimraad daarbij geleid werd door belangen, die buiten de dienst omgin gen en hij zou, ingeval zijn aanklacht geen gehoor vond, in hoogere instantie moeten gaan. De chef der kanselarij begaf zich naar Stolpen om hem de zaak medetedeelen en keerde terug met het antwoord, dat Holm geschorst was, en de geheimraad een disciplinair onderzoek tegen hem zou doen in stellen. Schorsing van dienst is voor den ambtenaar bijna eene veroordeolingde helft van zijn inkomen wordt bera tot het einde van het onderzoek onthouden hij is tot werkeloosheid gedoemd hij heeft slechts afte- wachten, welke st'af er over hem zal worden uitgespro ken. Schorsing beteekent, dat er zulke ernstige be schuldigingen tegen den ambtenaar bestaan dat men hem onwaardig acht tot het voortzetten zijner ambte lijke werkzaamheid en het bekleeden van zijn ambt de eer van den ambtenaar wordt daardoor zwaar ge troffen en tot zulk een maatregel wordt alleen over gegaan wanneer bijna met zekerheid te verwachten is dat het vonnis zal luiden ontslag nit de dienst zoo niet erger. De disciplinaire rechtbank is geen openbare zij wordt niet uit onafhankelijke rechters samengesteld het zijn ambtenaren die over een ondergeschikte oor- deelen naar de inzichten van hun stand het hangt veel van de keuze der rechters af, of het vonnis stren ger of zachter uitvalt. Holm had zich reeds voor veroordeeld kunnen hou den wanneer Stolpen de rechters had moeten benoe men zijn eenige hoop was dat in de plaats van den geheimraad die zijn ontslag had gevraagd een ver draagzaam billijk man tot chef van het departement werd benoemd. Maar deze hoop zou hem spoedig be nomen worden nog voordat hij zijne stukken aan een ambtgenoot overgegeven, en de kanselarij verlaten had. Stolpen zond een brief ter copiëering in de kanselarij, die groot opzien verwekte het bevatte de herroe ping van zijn verzoek om ontslag. Dit besluit van den geheimraad kwam zoo onver wacht verraste de ambtenaren zoozeer, dat het eene verpletterende uitwerking had. Men had zich bijna reeds van de despotische verdrukkingdie men tot heden had moeten ondergaan bevrijd gevoeld had heimelijk tegenover Holm deelneming aan den dag gelegd nu ontweek men hem weder, alsof hij eene besmette lijke ziekte bad. Er viel nauwelijks aan te twijfelen of de vorst zou Stolpens verzoek inwilligen het was aantenemen dat laatstgenoemde den stap had gedaan in de overtuiging dat de regeering weder tot het oude stelsel terugkeeren en breken zou met de libe rale beginselen die men in den laatsten tijd gehuldigd had men kon niet weten of misschien de vorst Stol pen zelfs een wenk gegeven haddat men diens dien sten niet wilde ontberen De terugkeer tot het oude stelsel beloofde een be stuur van de grootste strengheid en willekeur. „Ik vermoedde bet," mompelde Holm, als van den bliksem getroffen „dat geheime verdrag met Hij hield eensklaps op. Onwillekeurig had hij een geheim verraden hij bemerkte het eerst toen het te laat was en hij zag dat aller oogen nieuwsgierig op hem waren gericht. „Verraadt mij nietstotterde hij verbleekend „het woord is mij ontvallen. Het is een dienstgeheimgij zult het bewaren." Hij verliet de kanselarij waarin hij bijna een men- schenleeftijd lang getrouw en ijverig zijn plicht had vervuld, waarin hij grijs was geworden. Hij voelde zijn geweten rein en toch durfde hij de oogen niet opslaan. Vaak genoeg had hij waarschuwend tot zijn zoon gezegd dat bij niet op het oordeel der menschen moest vertrouwen. Wie hem vandaag opstookteom een martelaar voor het volk te worden en hem eeuwi gen roem voorspiegelde die zou hem morgen ontwij ken wanneer men hem wegens oproerig gedrac ge-

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1