ffumcttlatib. TURKIJE. Men verzekert, dat de engelsche gezant te Konstanlinopellord Dufierin aan zijne regeering overbracht het aanbod der Porte om hulptroepen te verstrekken ter bestrijding van den valschen profeet, wanneer de egyptische regeering bereid was de kosten daarvan te betalen. Dit aanbod werd door de engel sche regeering niet aangenomen waarna de Sultan aan den gezant te kennen gafdat hij Engeland verantwoor delijk stelde voor de regeeringloosheid die in Egypte zou kunnen ontstaan. CHINA. Een bericht van admiraal Courbet beves tigt den aanval der chineezen op den 17 op Hai- Dzuong welke echter afgeslagen werd na elf uren strijd. De chineezendie 2000 man sterk waren hadden 200 dooden de franschen verloren 4 dooden en hadden 24 gwonden. EGYPTE. De valsche profeet, die nu zooveel opgang maaktis de zoon van een timmerman uit de provin cie Dougoladie met een talrijk gezin belast was en daarom zijnen jongsten zoon, Mohamed-Achmed (den profeet)naar een zijner zwagers te Sen- naar zond die bereid was hem op te voeden. Moba- med-Achmed ontving van zijn oom echter meer slaag dan eten en vluchtte daarom weldra naar Khartoum, waar hij als leerling in de school van een beroem den derwischlezen en schrijven en de leerstellin gen van den Islam leerde. Na twee jaren toog hij naar Berber, om in de leer te gaan bij een derwisch die in grooten reuk van heiligheid stond en eindelijk naar Keneh tot een anderen meester, die hem in 1870 in de orde der derwischen opnam. Toen trachtte hij een naam van groote vroomheid te verkrijgen. Hy bewoonde eene grot op een eilandje van den Nijl bracht daar geruimen tijd alleen met vasten en gebeden door en had de voldoening van weldra als een heilig man in den geheelen omtrek tot Khartoum, Sennaar en Kordofan geëerd te worden. Hij nam leerlingen aan stichtte zelf eene school en geraakte in zoodanige gunstige omstandighedendat hij niet alleen in het huwelijk tredenmaar ook de vier wettige vrouwen nemen kon die de Koran aan de geloovigen toestaat. Laatstgenoemd gebod overtrad hij nooitmaar altijd droeg hij zorg dat hij eene jongere vrouw, liefst uit de rijkste dochteren des lands nemende eerst eene der vier andere verstootte. Zoo leefde hij eenige jaren, totdat hij nu omstreeks drie jaren geleden bekend maaktedat Mohamed hem verschenen washem opdragende den Islam te hervormen en een nieuw Rijk te stichten. Wel werd hij door vele invloed rijke sheikhs als een bedrieger gebrandmerktdoch niettemin verwierf hij zich zulk een aanhangdat hij de daden kon verrichten die uit de berichten sedert eén of twee jaren bekend zijn en thans zelfs eene overwinning kon behalendie het getal zijner aanhangers stellig veel grooter maken zal. De Onder-Koning ontving het berichtdat twee te Khartoum aangekomen mannen de nederlaag en de vernietiging van Hicks-pacha leger bevestigden. De profeet was naar El Obeid teruggekeerd met de ka nonnen de geweren de kameelen en de aanzienlijke krijgsvoorraad door hem op de egyptenaren buit ge maakt. Hij had geen enkelen gevangene medegenomen en de strijd zou twee dagen geduurd hebben. Uit Cairo wordt verder bericht, dat in de provincie Darfoer een opstand is uitgebroken. De gouverneur Stattin-bey zou vermoord zijn. Ook wordt beweerd, dat de Bedouïnen stammen in de omstreken van Kassala in opstand zijn gekomen. Te Cairo liep mede het geruchtdat de egypti- sche regeering de hulp der engelsche ingeroepen had, om van de Porte verlof te bekomen tot het werven van turksche rekruten voor Soedan. Engeland zou nog niet geantwoord hebben. straft had de wereld vroeg er niet naar, waarom iemand gevangenisstraf had ondergaan zij zag in iederen ge strafte een gebrandmerkte. Vandaag was Holm in de positie om die woorden tot zich zeiven te zeggen. De wereld eert den ambte naar die eervol de dienst verlaten heeft en al ver oordeelt en bespot zij ook onwaardige kruiperij toch eert zij dengenedie titels en ordeteekenen bezit men ontwijkt daarentegen hem die onder de een of andere vreemde omstandigheid uit zijne dienst is ont slagen en niemand gelooft, dat zijn eer volkomen onbevlekt is en hem onrecht is aangedaan, Men hitst den onderdrukte aanom het geweld te trotseeren, en men ontwijkt dengene, die in dien strijd is ondergegaan de gestrafte wordt gebrandmerkt. Holm had reeds in de kanselarij kunnen bemerken, hoe zijne ambtgenooten en vrienden in de toekomst zich tegenover hem zouden gedragen. In het ongeluk drukt niets ons meer ter neêrdan de wijze waarop diegenen ons ontwijken van wie wij erkenningtroost en hulp hadden verwachten dan zien wij met welk eene lat heid en harteloosheid met welk oeue schaam teloosheid het beginsel„Ieder is zich zelf het naast," wordt toegepast. Bij Holm thuis wist men reeds, dat Kurt een nood lottige twist met zijne vroegere kennissen had gehad de dames hadden de geruchren vernomen zooals zij in de stad rondgingen. Laura was naar Kurts woning gesneldom zich zekerheid te verschaffen en men had haar daar gezegd dat mijnheer von Stolpen ge wond in een ziekenwagen was gelegd waarheen men hem echter gebracht had wist de juffrouw niet. Een ongeluk komt nooit alleen al het bittere kwam voor Laura tegelijkde verloofdeop wiens bescher- ming zij met zooveel vertrouwen had gebouwd ver keerde misschien in doodsgevaar, men veroorloofde haar niet om hem te verzorgen, zij kon er zeker van zijn, dat men haar de deur zou wijzen wanneer zij verzocht, om hem eens te mogen zien. Hoe wreed antwoordde het lot op hare zoete hoop, dat zij uitverkoren wasom de positie harer ou- di-. s ll' verbeteren Hoe spoedig lagen hare lucht- kasteeien m puin Zij had het hart van een man ver- STATEN-GENEEAAL. Eerste Kamer. Den 3 zijn behandeld en aangenomen 12 der 32 aan de orde gestelde wetsontwerpenwaaronder dat tot wijziging van art. 65 der wet op het lager onderwijs met algemeene stemmen. Tweede Kamer. In hoofdstuk IX (waterstaat enz.) zijn door den minister verschillende wijzigingen gebrachtten gevol ge waarvan het eindcijfer van f 33,259,091,21 verlaagd is tot f 32,982,823.39. De minister van oorlog heeft zijne begrooting ver minderd met f 14,000 op den post oefeningen te velde en in forten hierdoor teruggebracht tot f 64,000, zijnde f 21,000 lager dan voor 1883 is toegestaan; met f 40,000, aangevraagd als eerste termijn voor het verbeteren der kazerne te Haarlem en het verbouwen der daarbij ge legen stallen tot woningen voor gehuwden; en met f 45,000 op den post voor het bouwen van woningen voor gehuwde militairen te 's Gravenhage, daardoor tot 40,000 teruggebracht. Het eincijfer van hoofdstuk VIII wordt alsau voorgedragen op f 21,000,800. Blijkens de memorie van antwoord over de ves- tingbegrootingvereenigt de minister van oorlog zich met het plan van zijnen ambtsvoorganger, nopens de uitgebreidheid en inrichting der ontworpen stelling van Amsterdam onder voorbehoud van afwijking in 's lands belang. Slechts nooae zal hij tot den aanleg van een fort op Pampus overgaan. De commissie van rapporteurs heeft op het hoofd stuk Binnenl. zaken 8 wijzigingen voorgesteld strek kende tot vermindering der be mooting met 517,300, verkregen door handhaving van de jaarwedden der ambtenaren op het tegenwoordig cijfer het schrappen van f 1500 voor een ambtenaar voor de beschrijving der oude codices: behoud van het cijfer van 1883 met de verhooging voor- vergoeding aan de gemeenten in de onderwijskosten verlaging met f 150,000 van het cijfer der subsidiën krachtens art. 49 der schoolwet weigering der som voor de uitbreiding van het bouw kundig personeelhet tegenhouden van uitbreiding der subsidiën voor historische gedenkteekenen en ge bouwen of van nieuwe subsidiën van dien aard met uitzondering van een bedrag van 3000 tot bestrijding van kleine onvoorziene uitgaven voor monumenten. Den 3 is ingekomen een ontwerp tot verhooging der spoorwegbegrooting voor 1883 met f f 1,134,000 voor termijnen van betaling, waarop niet gerekend was, voor den spoorweg Zaandam—Enkhuizen te dekken d?or vermindering van 3 andere posten. De discussiën over hoofdstuk III der staatsbegrooting werden voortge zet. Op art. 5 (gezantschappen) werden verworpen amen dementen van de heeren Wintgens en v. Bijlandthet eerste tot vermindering met 8000, het tweede tot ver mindering met f 2000, zijnde verhooging voor den minis ter-resident te Madrid, beide met 34 tegen 31 stemmen; daarna werd met 42 tegen 23 stemmen aangenomen dat der commissie van rapporteurs tot vermindering met f 4000 zijnde genoemde verhooging en f 2000 voor gezantschaps-sècretarissen in algemeene dienst waarvan het aantal van 5 voldoende werd geacht. Een amendement van den heer Bahlman tot vermindering met 1000 ten einde over 6 maanden de betrekking van vice-consulwerkzaam bij het departement, op te heffen werd met 42 tegen 21 stemmen verworpen j en met 37 t°gen 27 stemmen aangenomen dat der heeren Beelaerts en Ruys om de toeiaag van f 1000 voor den nederlandschen gedelegeerde bij den interna tionalen gezondheidsraad te Konstantinopel te weigeren. Op voorstel der commissie werd art. 20, memoriepost voor gratificatiën, met 49 tegen 13 stemmen geschrapt, en daarna hoofdstuk III, alsnu f 693,614 bedragende met algemeene stemmen aangenomen. overd die haar dierbaar zou geworden zijnook al was hij een bedelaar geweesthaar zoetste hoop was door de werkelijkheid overtroflenom even snel te vervliegen. Kurt werd misschien het offer zijner keuze haar vader boette voor den droom, die zij had gehad met verlies van zijne betrekking zij had hare ouders in ellende gestortin plaats van hen te helpen. „Vader," riep zij uit, toen zij in diens droevigen blik las hoe zwaar de zorg hem drukte „ik zou mijn hartebloed willen gevenom eene schuld te boeten die mijne ouders ongelukkig maakt. Maar ik kan niet gelooven dat het eene schuld is. Ik zou het als een misdaad beschouwen, om van Kurt afstand te doen ten einde u te redden het zou eene miskenning zijn van Gods gerechtigheid en eene bespotting van de heiligste gevoelens. Eene hoogere macht heeft ons tot elkander gebrachten zij zendt mij nu de zwaarste beproeving. Spreek vader. Zeg mij of gij in uw hart boos op mij zijt." Zij wierp zich aan de borst haars vaders Holm kuste haar de tranen uit de oogen. „Ja, het is eene beproeving," zeide hij, „en nu ben ik gerust. Het zou eene ontzettende gedachte voor mij geweest zijn dat alleen uwe eerzucht schuld had aan ons ongeluk. Is uwe liefde dezelfde nu gij aan alles moet wanhopen zijt gij besloten om Kurt getrouw te blijven ook al worden wij daardoor arm dan heb ik goed gehandeld dan moeten wij berusten in hetgeen God ons aandoet zonder morren. Neen Laura ik doe u geen verwijt eerzucht straft zich zelf, liefde is een heilig recht." Laura's oogen straalden. „God zal ons helpen riep zij uit„ik weet het. Moeder wilde dat ik terugtrad zij meende dat God niet wilde dat ik u door mijne liefde uw ambt zou doen verliezen gij denkt echter als ik dat het lot ons slechts eene beproeving, geene waarschuwing zendt. Indien Kurt geneestzal hij zien dat ik zijner waar- nig ben en dat ik niet terugtrad. Moge men u be dreigen u vervolgen vader, ik zal voor u arbeiden God zal ons helpen. Wordt vervolgd. Den 25 overleed in het S. Andreas-gasthuis te Utrecht msgr. J. E. A. Kistemakeroud-vicarius apostolicus van Curasao, bisschop van Uranapolis. Sedert zijne gezondheid niet meer toeliet in West- Indie te verblijven, woonde hij in hetjcarmelietenkloos- ter te ZendereD. In eene den 27 door het bestuur der Eloralia te Koog a. d. Zaan belegde vergadering is het plan be sproken om bet Koogerboschje tot een thee- en con- certtuin in te richten, waarvan de kosten geraamd zijn op f 2600. 27 Der 31 aanwezigen traden toe tot het lidmaatschap, a f 2,50 per jaar, en namen voor f 795 rentelooze aandeelen van f 5. De gemeenteraad van Warmenhuizen heeft den 28 besloten het afkoopgeld der tienden op het bouw land van f 100 tot 60 per bunder te verminderen. De begrooticg voor 1884 werd vastgesteld op f 20,612,41, waaronder 7988 voor onderwijs en 1138,48 voor onvoorziene uitgaven. Bij den landbouwer F., aan de Westvest te Delft, is in den avond van den 28 gestolen f 1100 aan bank papier, een zilveren horologie met gouden ketting een linnen kiel en een paar laarzen. Aan de kist, waaruit het geld ontvreemd was kon men geen braak bespeuren zij was gesloten en de sleutel werd op de gewone plaats teruggevonden. Door het prov. bestuur van Noordholland werd den 29 aanbesteed het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Vlielandwaarvoor minste inschrijver was de heer J. J. Bakker te Terschelling a f 2859 per jaar. De vereeniging „Rotterdamsche Schouwburg" heeft den 29 besloten met den bouw van den nieuwen schouwburg aan de Aert van Nesstraat een aanvang te doen maken. De kosten zijn geraamd op 6 ton. De fondsen bestaan slechts uit f 351,000, waarvan nog 160,000 aandeelen a 2,50 in de bekende premieleening. Het Nutsdepartement te Colhorn heeft den 29 besloten tot oprichting van eenen cursus voor huis arbeid en tot leeraar daaraan benoemd den heer Schuitemaker, onderwijzer te Barsingerhorn. Het hoofd bestuur verleent eene toeiaag van f 100. Den 29 werd te Amsterdam het 40jarig beslaan der Louise-bewaarschool die meer dan 700 leerlingen telt feestelijk gevierd. Bij peiling den 29, op de plaats waar de Condor nabij IJmuiden gezonken is, was van het wrak niets meer te bespeuren. Den 30 zijn te Amsterdam getrokken 2640 prijzsn der tentoonstellings-loterij. Zij waren verdeeld in 10 seriën elk van 264 prijzenstaande tegenover de 10 eerste seriënelk van 200,000 loten. De trekking geschiedde zoo dat in alle seriën de 246 prijzen op dezelfde nummers zijn gevallen. De eerst uitkomende nummers bekwamen de hoofdprijzende laatst uitko mende de kleinste prijzen. De houders moeten hunne geen prijzen getrokken hebbende loten alsnog bewaren, daar deze later bij de verloting der 2 grootste prijzen in aanmerking komen. Den 30 overleed te Zwolle, in den ouderdom van 52 jaren de heer H. T. J. v. Meurs, ingenieur van het stoomwezen. Het bestuur der Ned. Harddraverij- en Renver- vereeniging heeft zijn ontslag genomen zich niet heb bende kunnen vereenigen met eene den 30, met 68 tegen 10 stemmen aangenomen motie van den heer Rikoff, luidende: „de vergadering, door de discussie voldoende ingelicht, overtuigd dat de heer de Salis het bestuur niet heeft willen beleedigen stelt in het be stuur volkomen vertrouwen en gaat over tot de orde van den dag." De heer de Salis had in De Nederl. Sport aanmerkingen op de wijze van het houden van wedrennen enz. gemaakten het bestuur zich dit aan getrokken en verlangd, dat de schrijver zijn leedwezen over de keuze zijner woorden zou betuigen; de heer d. S. was hiertoe niet bereid, en de meerderheid der vergadering oordeelde dat zijne aanmerkingen van al gemeene strekking en geen personen door hem bedoeld waren. In den avond van den 30 isbij het overvaren van de Waal tusschen Milligen en Huihuizen, over boord geslagen en verdronken T. v. Haren wonende te Milligen. In den Anna Paulownapolder werd den 30 de jongeling W. S.woonachtig aan de v. Ewijcksluis bij den watermolen aan de vaart naar Oudesluis bezig aan het ophalen van vischnetten door een molenwiek getroffen. Zwaar gewond aan achterhoofd en rug werd hij overgebracht naar de woning zijner moeder eene weduwe en bezweek daar spoedig. De heer Dievenhach pastoor der oud-roomsche gemeente aan den Helder, vierde den 30, onder tal rijke blijken van belangstelling zijner gemeente het zilveren feest zijner priesterwijding. De kerkelijke vie ring had den 2 December plaats, als wanneer de dienst verricht werd door den heer Diependaalbisschop van Deventer. In den nacht van 30 November—1 December zijn te Purmerende verbrand het pakhuis van den brood bakker de Waal en de daaraan grenzende woning der weduwe de Vries. Beide gebouwen waren verzekerd het laatste echter zeer laag. Den I December is met plechtigheidin het locaal der Tooneelschool te Amsterdam onthuld het wit marmeren borstbeeldvervaardigd door den heer J. C. Elion van wijlen den dichter J. L. Wertheim, door vereerders van hem aan het Tooneelverbond ge schonken. De IJselbrug te Kampen sedert 7 Januari tot herstel afgeslotenis den 1 December weder voor het verkeer opengesteld. Den 1 is de spoorweg Gorinchem-Geldermalsen feestelijk geopend. De feestgenooten waaronder de gorinchemsche feestcommissiewerden aan het station te Leerdam ontvangen door B. en W. en de leerdanasche feestcommissie en in rijtuigen met eene eerewacht te paard het muziekcorps der gorinchemsche en een deel van dat der dordsche schutterijde zangvereenigiDg Caecilia van Gorinchem het muziekcorps „Kunstliefde

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2