IT. s» K No. 145. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. V R IJ I) A G 7 DECEMBER. FEUILLETON. Een staatsgeheim. Prijs der gewone Advertentiën iStiitenlAtib I ALKMAAitSCHE COI KAXT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1} De 3 nummers O 06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELGIE. Met Duitschland wordt onderhandeld over het sluiten van een verdrag ter verzekering van het kopyrecbt op letterkundige werken. In de gemeente Hensden in Vlaanderen woont eene vrouw die zich belast met de verzorging van jonge, onwettige kinderen. Onder die zuigelingen was steeds groote sterfte geweestdoch die sterfte nam in den loop van dit jaar zoo toe, dat zij algemeen de aan dacht trok. Sedert Maart waren achtereenvolgend 7 kinderen van zeer jeugdigen leeftijd bij haar gestorven, zonder dat het overlijden aan eenige bepaalde ziekte kon worden toegeschreven. Volgens het algemeen ge rucht liet zij ze van honger omkomen. De justitie heeft zich thans deze zaak aangetrokken zij heeft de twee kinderendie het laatst gestorven warendoen opgraven en een lijkschouw gelast. Bij het onderzoek der begrooting van buitenlandsche zaken door de Kamer is de wenseh uitgesproken naar verhooging der jaarwedde van de vertegenwoordigers in het buitenland in die steden waar het leven zeer duur is, terwijl op de begrooting van eeredienst amen dementen zijn ingediend tot vermindering der bezoldi ging van de hooge katholieke geestelijken. Die van den aartsbisschop zou met f 5000, die van den iederen bisschop met f 2500 en die van iederen vicatis-generaal met f 500 per jaar verminderd worden. DUITSCHLAND. De algemeene secretaris der duitsche vereeniging tegen misbruik van sterken drank heeft in eene vergadering te Berlijn medegedeeld dat het gebruik van Bterken drank daar zeer toeneemt. Op elke honderd inwoners wordt tegenwoordig een drank lokaal gevonden. Op die vergadering werd door een directeur van een der ziekenverplegingen aldaar nog aangehaald dat het aantal gevallen van delirium in de laatste jaren zeer was toegenomen. Van 1874 tot 1881 bedroeg het bij die inrichting alleen reeds 352'i, na melijk 3348 mannen waarvan 277 stierven en 142 vrouwen. Tot het oprichten eener afdeeling van die vereeniging werd ten slotte besloten. Elzas Lotharingen, De verjaardag van den Koning van Spanje is door het ulanenregiment in de kazerne feestelijk herdacht. Meer dan 500 vaders van schoolgaande kinderen hebben bij den landvoogd, maarschalk Manteuffei zich beklaagd over het voorschrift, dat op de openbare scholen slechts 2 uren in de week onderwijs in de fransehe taal gegeven wordt en verzocht, voor dat on derwijs meer tijd beschikbaar te steilen. Zij hadden in hun adres gezegd dat het niet bij hen opkwam te denken dat de regeering bet fransch wilde doen ver dwijnen. De landvoogd beeft hun voor laatstgenoemde mededeeliDg zijn bijzonderen dank betuigd, doch afwijzend op het verzoek beschikt onder bijvoegingdat het bij het begin van het volgende schooljaar nog eens over wogen zou worden. ENGELAND. Northcote, het hoofd der oppositie in het Lagerhuis, heeft bij gelegenheid van de eerste verga dering eener nieuwe conservatieve vereeniging te Londen eene toespraak gehouden waarin hij minister Gladstone vergeleek bij den valschen profeet in Egypte. In vela opzichten was Gladstone een valsche profeet geweest. Hij had zijne overwinning alleen te danken aan het vertrouwen dat het volk in hem stelde maar zcodra men ontwaren zou dat zijne voorstellingen valscb wa ren zouden zijne overwinningen ophouden. Britsch-Indie. De wereldtentoonstelling te Calcuta is den 4 door den Onderkoning, vergezeld van den hertog van Connaugbt en zijne gemalin eenige indische prinsen enz geopend. Hij sprak den wensch uit, dat deze tentoonstelling voor Indie voordeelig zon zijn daar van haar vriendschappelijke betrekkingen met andere volken verwacht kouden worden. Hij las een telegram van gelukwensching van de Koningin van Engeland, Keizerin van Indie, voor. FRANKRIJK. De regeering heeft weder een wets ontwerp ingediend tot goedkeuring der door haar met een engelsche maatschappij gesloten overeenkomst tot het leggen eener telegraaf kabel tusschen Cochinchina en Tonkin. Die maatschappij zal de kabel in 60 dagen leggen en onderhouden gedurende 20 jaren tegen eene vergoeding van f 125000de exploitatie zal echter geschieden door Frankrijk en jaarlijks f 25000 vorderen. Deze overeenkomst komt in hoofd zaak overeen met die welke in den afgeioopen zomer door de Kamer werd afgekeurd; de bepaling dat de exploitatie door engelsche ambténaren zou geschieden, is vervangen door de bepaling van Iransche ambtenaren. Bj een te Parijs gehouden biljartwedstrijd tusschen een franscbman Vignaux en een amerikaan Schaeffer is eerst genoemde overwinnaar gebleven. Ook hier was de vraag, wie het eerst 3000 caramboles maakte. De twee eerste avouden was Schaefier voor aan het olot van don derden avond had Vignaux 1800, Schaeffer 1743 ca ramboles gemaakt: den vierden avond kwam Vignaux lot 2400 en Scaaeffer slechts tot 1906 en den vijfden avond haalde Schaeffer Vignaux eerst wel in doch stond nog op 2859 caramboles, toen Vignaux de 3000 carambole maakte. Het eerste deel van het Gele Boekdat den 4 ver scheen bevat een geschiedkundig overzicht van het Tonkiu-vrasgstuk loopende van het verdrag van 1874 tot het jaar 1878 toen Anam een beroep deed op China tot onderdrukking van den opstand. Uit de briefwisseling van Villiers en de verslagen van Rtvière blijkt, hoe het vraagstuk ontstond en in omvang toe nam. Een oorlog met China scheen onvermijdelijk toen de gezant Bourée meldde dat China zijne troe pen terugtrok en voorstelde, om zelve de havens aan de lloode Rivier te behouden, terwijl Frankrijk die van het zuiden zou nemen. De heer Bourée gat den raad, zulk eene schikking te verwerpen 29) XII. Wij hebben gezien, in welke gemoedsstemming Stol pen het besluit genomen had om zijn ontslag uit de staatsdienst te vragen. Het kwam geheel overeen met zijn trotsch karakter om met deze wond in eigen vleesch zich zelf in zekeren zin eene straf op te leg gen wegens het schenden zijner plicht en het be gunstigen van verraad. Hij kon dit laatste hiermede verontschuldigen, dat daardoor een vaderlandslievend doel bereikt, eene intrigue ten nadeele van het land verijdeld werd en hij kon zijn geweten hiermede gerust stellendat hij zich zelve voor het schenden zijner plicht eene boete had opgelegd. De omstandigheden waren echter zeer veranderd. De hoop was vervlogen, dat Kurt de schoonzoon van den minister zou worden en door diens bescherming eene schitterende loopbaan zou maken, de persoonlijke redenen die Stolpen tot nu toe hadden teruggehouden, om open lijk als Hocbfeldens tegenstander optetredenwiens regeeringsstelsel hij veroordeelde, waren vervallen, terwijl bovendien de minister zich in de zaak met Holm zelfs vijandig tegenover hem had gedragen. De geheimraad zag in dat hij door zijn verzoek om ontslag zich alle wapenen nit de handen had gegeven dat hij zelfs machteloos was om aan zijne bedreigingen tegen Holm gevolg te geven, de minister had hem op iedere wijze huiten gevecht gesteld. Maar nog was het niet te laatom Hochfelden den tnumt te betwisten. Wanneer Stolpen zijn verzoek om ontslag introk, wanneer hij in zijn ambt bleef, had hij de macht, om Holm door strenge maatreoelen inschikkelijk te maken, en kon hij het bovendien Uit Madagascar wordt berichtdat de franschen Mosambo en Teneriffe op de noordoostkust van het eiland gebombardeerd hebben en dat nog andere punten op de zuidkust gebombardeerd zouden worden. Kamer. Den 1 werd bij de behandeling der be grooting nog verworpen een voorstel van prins de Leon, legitimist, om de jaarwedde van president Grévy van f 600000 tot f 450000 te verminderen. De pre sident reisde volgens hem nooit en de voor reiskosten uitgetrokken som van f 150,000 kon dus wel bespaard worden. ITALIË. De minister van justitie heeft een nieuw wetsontwerp op de drukpers aangeboden waarbij o. a. de hoofdredacteur voor den inhoud verantwoordelijk wordt gesteld. Een nieuw strafwetboek is ontworpen waarbij o. a. wordt voorgesteld, de doodstraf af te schaffen en het twee gevecht met aansprakelijkheid der getuigen streng te straffen. De min. van financiën heeft bij de opening der Kamers medegedeelddat het dienstjaar 1883 een aanzienlijk batig saldo opleverde, een onverwacht ver schijnsel, daar door de afschaffing der belasting op het gemaal de inkomsten met ongeveer 22% miljoen gul dens verminderd waren. In de uitgaven voor oorlog en marine had ook voorzien bunnen worden, zonder gebruik te maken van de door de Kamer toegestane buitenge wone middelen. De Kamer koos den 1 de kandidaten der ministeri- eele partij (Salaris, Lacava en Gisletti) tot leden der begrootingscommissie. De beide eerstgenoemde heeren verkregen 189, de laatste 185 stemmen. Op de kan didaten der oppositie (Bestoni, Bonacci en Damiani) werden 114, 113 en 110 stemmen uitgebracht. Voor de commissie van onderzoek van het toltarief zijn ook de voorstanders der regeering benoemd met eene meer derheid van 80 stemmen. RUSLAND. Het regeeringsblad maakt een keizer lijk besluit openbaar, waarbij de uitgifte bevolen wordt van onaflosbare staatsrente tot een bedrag van 50 mil joen roebels in goud en wel om aan do rijksbank het haar toekomend bedrag tan 50 miljoen roebels teru-r te betalen en tot dekking van uitgaven voor den aan leg van spoorwegen. De uit te geven schuldbekente- nissen zullen 6°/0 rente dragen te betalen op 1 J uli en 1 Januari. De rijksbank is met den verkoop belast. CHINA. Elf honderd chineesche troepen zijn van Shangae naar Canton vertrokken op eene stoomboot van een chineesch koopman. EGYPTE. 600 Man egyptische troepen onder bevel van kolonel Sartorius vertrokken den 3 met 100 muil ezels naar Soeakim. De voorwaartsche beweging zal geschieden onmiddellijk na de aankomst van Baker- Ei oehfelden op eene of andere wijze betaald zetten, dat deze de persoonlijke betrekkingen met hem even ge makkelijk had afgebroken als de ambtelijke. Nu had hij het wapen in de band om den minister op staat kundig gebied aantetasten en hem in het verderf te storten. De minister was niet van plan om uitvoering te geven aan het gesloten verdrag werd dit verdrag morgen bekend dan was een heftige aanval van de oppositie te verwachten. Zelfs de gematigden moesten partij kiezen tegen de staatkunde des ministers, en Hochfelden zou zeker vallen indien ook zijne aan hangers hem dan in de steek lieten en zijne vertrouw- den door Stolpen opgestookt bem dwongen om voor het verdrag in te staan of te bekennen dat hij daar mede slechts eene intrigue tegen den vorst had gesmeed. Stolpen richtte, behalve het verzoek om zijn ingediend ontslag als niet gedaan te beschouwen een schrijven aan den vorst, waarin hij verklaarde, ontslag te heb ben gevraagd omdat zijne inzichten niet overeenstem den met die, welke tegenwoordig door den minister eledeu werden dat hij het nu echter, tengevolge der jongste gewaagde maatregelen, zijn plicht achtte, om bij de op handen zijnde beraadslagingen in den landdag de ambtenaren van het oude stelsel te vertegenwoor digen voor het geval dit noodig mocht blijaen. Eu dat hij de overtuiging had gekregen dat dit met de belangen der regeenng meer zou overeenkomen dan wanneer bij als gepensionneerd ambtenaar de zijde der oppositie moest kiezen. Had de geheimraad gisteren geschroomdom zijne betrekkingen met Flitzer bekend te doen worden nu had hij daarentegen een voorwendsel om den man in zijne woning te ontbieden, hij kon van den expediteur inlichtingen vragen omtrent het gebeurde in dei. schouw burg en het karakter van Holms dochter; hij gaf den lakeidie Flitzer moest verzoeken bij hem te "komen, deze redenen op als verklaring van zijn verlangenom den expediteur te spreken. Selma ïlitzer had hare ouders het voorgevallene in den schouwburg geschilderd op eene wijze, alsof Laura's persoonlijkheid en houding er de schuld van was dat de voorname dames geschroomd hadden, om met' hen de loge te deelen en die liever verlaten hadden. Men kan het Laura aanzien", had zij gezegd, „dat zij"voor meer wil do .rgaan dan zij werkelijk is en deze aan- matiging is kwetsend en hinderlijk ik za! den omgang met haar afbreken." Daar liern ook uit de gesprekken der officieren in de restauratie was gebleken dat men voornamelijk op de dochter van den klerk verontwaar- digd was billijkte Flitzer het besluit zijner dochter en het was hem hoogst welkom, dat het voorval Ro bert in eene gemoedsstemming had gebrachr,die aan zijne plannen dienstig was. Nu was er niets meer te vreezen. Robert had de daad, waartoe Flitzer hem had willen overreden, tot zijne eigene gemaakthij had er naar gehunkerd, om de intrigues der regeering te onthullen, ongetwijfeld zou Robert wanneer het verraad werd ontdekt alle schuld op zich nemeu en zijn trots het versmadenom zijnen medeplichtige te noemen en te erkennen dat men hem tot de oaad bad overgehaald. Zooals de zaken nu stonden was het bovendien ook met waarschijnlijk, dat Robert de daad zou bekennen om zijn vader voor verdenking te vrijwaren het was' aan te nemen dat de wraak van den minister Laura's vader uit diens ambt zou ontzetten. Het gerucht van het voorval tusschen Kurt en den zoon van graaf Hochfelden het bericht, dat Kurt von Stolpen Laura Holm een huwelijksaanzoek had gedaan en hij volkomen waanzinnig geworden en naar de zie- kemnrichting van docter Kleber gebracht was, was ook tot 1 htzer doorgedrongen en de expediteur was door de boodschap des ministers volstrekt niet verrast, daar het gerucht reeds liep dat Stolpen zijn ontslag had verzochtom met ontslagen te worden. T< litzer stak, om op alle gevallen voorbereid te zijn eemge bankbiljetten van duizend gulden bij zich hij' kon verwachten dat de geheimraad geld noodig' zou

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1