liti tlctiiauö de gelijktijdige opheffing der patentbelasting op den voorgrond gesteld. Sedert jaren is op het onbillijke dier belasting en het onevenredig drukken daarvan gewezen. Door het voorstel der vijf leden zouden die gebreken nog duidelijker blijken. De nieuwe inkomsten-belasting zou van thans niet-patentplichtige beroepen öf meer, öf minder heffendan onder gelijke omstandigheden de patentwet vordert. Reeds terstond zou de groote onbillijkheid bestaan dat bij de inkomstenbelasting een inkomen uit een zuiver vermogen van f 23000, of uit verdiensten van f 800,werden vrijgesteld, terwijl de patentwet en zelfs vóór dat iets genoten isof daaromtrent eenige zekerheid bestaatook van de ge ringste kansen op verdiensten door vaak geheel geleende gelden te verkrijgen belasting heft. Met met minder recht wordt in het voorloopig ver- slagopgemerkt dat in het voorstel alleen van inge zetenenniet van zedelijke lichamen en van inkomsten uit goederen door vreemdelingen in Nederland bezeten, gesproken wordt. Te ontkennen toch is het nietdat er verscheidene gevallen zijn waarin op het inkomen van dezen om verschillende redenen eene belasting min wenscheljjk kan worden geacht; doch dat daartegenover zooveie anderen staan die niet mogen worden vrijgesteld, zoo wel met het oog op de billijkheid in de draagkracht, als op het weren van vrijdom van beLstingvoor goederen in de doode hand. Is het de plicht van ieder burger naar vermogen bij te dragen in de uitgaven van den Staat, op volko men gelijke wijze moet daarvoor ook worden betaald door stichtingen die volkomen gelijke bescherming en zekerheid genieten. Die vragenaan memorie van toelichting en voor loopig verslag ontleendzijn voorzeker reeds bewijs genoeg dat niets voor het bereiken van het beueerde einddoel grondige belastinghervorming nadeeliger zou zijn dan een overhaast besluit, tot eene korte en tijdelijke invoering, waardoor aan de tegenstanders de beste gelegenheid zou worden geopend om juist op grond van de vele bezwaren die zich altijd bij de in voering van nieuwe belasting voordoen, het beginsel te bestrijden terwijl bovendien ook bij het aannemen van den besten wil, van de zijde der regeering, kwalijk op krachtige hulp voor een in haar oog tegen haar gericht voorstelkan worden gerekend. Die bezwaren vervallen wanneer mon zich tot een kort voorstel als het reeds vermelde bepaalt. Niet aneen is er dan gelegenheid tot beter onderzoek van de gegevens, die er nu reeds voor het samenste len der nadere wetten en besluiten, tot toepassing, zijn; maar de reeds vergevorderde werkzaamheden voor de herziening d»r grondbelasting, zullen het mogelijk ma ken, om wat de vijf voorstellers zeiven verlangen de grondbelasting als eene afzonderlijke belasting te houden doch die tevens in billijke verhouding te bren gen tot de be'asting op het inkomen uit bedrijf en roe rend vermogen. Bij het vervallen der patenfwet zal een deel daarvan en wel datbetreffende de heffing op de winsten der naam'ooze vennootschappen in de nieuwe inkomsten belasting kunnen worden verwerkt en gebruikt. Ieder billijk hulpmiddel toch om zekerheid tegen over en gemak voorde belastingschuldigen te verkrijgen, moet zooveel mogelijk worden aangewend. Indien het mogelijk ware de belasting zooals nu bij dat deel van de patent wet geschiedt, te heffen van het door de balans bewezen bedrag dan konden de inkomsten van het vermogen uit dergelijke bezittin geu misschien worden vrijgelaten en zou hoewel de staat gelijk bedrag ontving, het gemak, daaruit voor de belasting-schuldigen geboren een krachtig middel zijn om het kapitaal meer dienstbaar te maken voor industriëele ondernemingen en werken van openbaar nut in Nederland en zijne koloniën. Mocht dat mogelijk zijn dan zouden de directe en indirecte voordeelen daarvan voor den staatvoor handel nijverheid en landbouw, misschien nog belang rijker zijn dan die der belasting-hervorming zelve De Centrale Kiesvereeniging vermeent datop de voorgestelde wijze toegepast, het initiatief, door de vijf leden der Tweede Kamer genomen, inderdaad een zegen voor Nederland zou zijn en vleit zich dat die scheen bunne kleine verzuimen nauwelijks optemerken. De woorden van Stolpen schrikten haar uit die ge maakte rust op. „Ontslagen 1" riep zij haren echtge noot aanziende, „Wat beteekent dat P Gij hebt toch uw ontslag gevraagd." „Ik had mij bedacht. Ik achtte het toch beter, om voor Hochfelden met uit den weg te gaan ik schreef Zijne Majesteitmaar Hochfelden is mij voor geweest. Ik doorzie den man nu. Zoolang hij hooptezijne dochter aan Kurt te kunnen kwijt worden nam bij tegenover mij den schijn aan alsof hij slechts la veerde, wanneer hij oogenschijnlijk tot de liberale partij overhelde nu ben ik voor hem een welkom of fer, om de oppositie weder voor eene poos te boven te komen. Hij deukt mij nu tot den zondenbok te maken maar hij vergist zich ik zal bet bem betaald zetten. Vertel aan iederdie het hooren wildat Kurt die dwaasheid met de dochter van den secretaris slechts heeft gedaan om aan de lastige en dringende bemoeiingen van Hochfelden een einde te maken de zoon van den graaf' heeft door zijn gedrag bewezen hoe woedend de familie is, dat Kurt voor het hem toe gedachte geluk heeft bedankt." „Ik heb mij steeds op soortgelijke wijze uitgelaten," antwoordde Claire„de ontworpen partij heeft mij nooit recht bevallen gij hebt er u nu belaas cuede gecompromitteerd. Ik hoop dat gij voldoening zult vorderen voor de beleediging, die men u heeft aange daan. Ik kan het mij nog niet begrijpen zulk een ontslag uit de dienst is toch eene straf." voorstellers, waar hare wenschen wat de hoofdzaak betreft, volkomen met het door hen uitgesproken eind doel overeenstemmen er geen bezwaar in zullen vinden hun voorstel in den hierboven aangegeven zin re wijzigenterwijl zij de verwachting meent te mogen uitspreken dat de afgevaardigden van dit kies districtvoor zooveel hun mogelijk is, op de meest krachtige wijzezullen medewerkenom de dringend gevorderde belasting-hervorming en de onafhankelijkhed van ons budget van de koloniale baten zoo spoedig mogelijk te verzekeren. De korte discussie te Behagen en de berichten om trent elders gehouden vergaderingen hebben meen ik overtuigend het gevaar bewezen, waaraan de be doelde belasting-hervorming wördt blootgesteld door de voorstanders, die medewerken tot al die besluiten, waarbij men zich „in principe met het voorstel der Kamerle den vereenigt." Werden al onze Kamerleden door dergelijke voor standers vervangen en deze heeren dus verplicht het voorstel gezet en punt voor punt te beoordeelen dan zou het onmiddelijk blijken dat de een dit e'n de ander dat gedeelte van het wetsontwerp zou wil len wijzigen. Juist daarom bepalen de meesten zich tot zoo alge- meene bewoordingen of maakt men er zich af met°te zeggen „de voorstellers verklaren zich tot wijzigen be- „reid en de Kamers moeten de fouten verbeteren" om straks, als de Kamerleden doen, wat men zelve ook zou gedaan hebben, weder te beweren dat onze Kamers niet deugen. En zou dat reeds geschieden indien in de Kamer alleen dergelijke voorstanders zaten, thans, nu er heel wat verklaarde tegenstanders in zijn zal het nog erger worden. Het zal verwijten en verdacht makingen regenen indien door amendementen van A of B het ontwerp vallen mocht 1 Maar gesteld het wordt met kleine wijzigingen aan genomen, wat zal dan het gevolg van dat onverstandig drijven zijn? Na I April wordt het aangiftbiljet uitgereikt; gedurende die maand worden inlichtingen gegeven'; de aangiften worden door zetters en controleurs onder zocht die kunnen de aangevers tot verder toelich ting oproepen die in de gelegenheid worden gesteld minne aangiften te wijzigen daarna worden de kohieren opgemaakt en de misstellingen op verzoek of ambtshalve verbeterd Ziedaar het voorstel Daarin wordt niet gesproken van wat toch waarlijk wel noodig zal zijn dat de Minister zal moeien beproeven uit al die afzonderlijke gegevens, één eeniger- mate billijk geheel te vormen. Is het denkbaar, dat dit alles zóó spoedig geschieden zaldat in 1884 de belasting behoorlijk kan worden ingevorderd F Is het denkbaar, dat de Regeering, vóór zij aan de begrooting van 1885 begint eenige vertrouwbare ge gevens hebben kan? De voorstanders waarop ik doelde hebben het ant woord gereed „Als wij de belasting maar eerst hebbendan zal „het overige zich wel vinden Maar dat is het voorstel niet want daar staat „Alzoo wij in overweging genomen hebben dat bui „tengewone versterking van 's Rijks middelen noodig „is ten einde te voorzien in de behoeften vwn den „dienst 1884 in afwachting van eene nadere regeling van ,,'s Rijks belastingen.'" Zouden bij ernstiger onderzoek en bedaarder over weging niet meer dan 10 van de 27 hebben ingezien dat mijn voorstel ons nader bij het doel brachtdan een besluit dat voorbij streeft COHEN STUART. Ik onderschap. DUITSCHLA ND. Pbuishuv. De hofprediker Stöcker te Berlijn is door den radacteur der Volkszeitung wegens het gebruiken van beleedigende uitdrukkingen, tot een tweegevecht uitgedaagd. Huis van Afgevaardigden. Den 5 werd behandeld het voorstel van den heer Stern iot invoering der ge heime stemming bij verkiezingen voor den Landdag en de gemeenteraden dat door minister von Puttkamer zeer sierk bestreden werd. Hij betoogde daarbijdat „Lieve kindzeide Stolpen glimlachend ,.gij ver staat mij verkeerd. Mijn ontslag volgt op de m est eervolle wijze, de krenking, die ik ondervonden heb, moet geheim blijven niemand behoeft te weten dat ik stappen heb gedaan om mijn verzoek om ontslag intetrekken. Indien Hochfelden daarover sprak, zou hij zijn plicht schenden. Maar het is goed om alle praatjes te voorkomenen ik verzoek u dusuwen vriendinnen medeteaeelen dat ik de laatste maatrege len der regeeriug heb afgekeurd en Hochfelden, uit vreesdat de koning bij eventuëele gebeurtenissen die misschien zeer spoedig kunnen plaats hebben, naar mijn raad zou willen luisteren mijn verzoek om ontslag met den meesten spoed beeft doen inwilligen. Gij kunt verder zeggen dat de giaaf zich vergist heeft indien hij meende dat ik uit overwegingen van persoonlijken aard, ten gevolge van de verbintenis tusschen onze kinderen mijne staatkundige overtuiging verloochenen zou." Claire knikte toestemmend en Stolpen kon er nu op rekenendat deze verklaring zeer spoedig in de voorname wereld de rondte zou doen. Claire was uit stekend in de gelegenheid om haar te verbreiden daar nieuwsgierigheid bovendien reeds vele dames noopteom mevrouw Stolpen deelnemend te komen vragen hoe het met haren zoon ging. Wordt vervolgdj de verwachtingen, omtrent de geheime verkiezingen voor den Rijksdag gekoesterd, niet vervuld waren ge worden. De regeering zou dan ook in overweging ne men of zij niet bij den bondsraad de afschaffing der geheime stemmingen bij de verkiezingen voor den Rijksdag moest voorstellen. Den 6 werd het voorstel- Stern met 202 tegen 163 stemmen verworpen. ENGELAND. Den 5 werd aan de werklieden op de scheepstimmerwerven aan de Tyne kennis gegeven, dat hun loon verminderd zou worden. Lord Derby heeft de transvaalsche afgevaardigden tegen den 30 uitgenoodigd tot bijwoning van een maal tijd welke uitnoodiging door hen aangenomen is. Volgens de Times is niet tusschen Engeland en Duitschland alleen, maar tusschen alle onzijdige Staten, die handelsbelangen of andere belangen in de chinee- sehe en aangrenzende wateren hebben, een overeen komst aangegaan. Zij heeft volstrekt geen betrekking op de fransche krijgsbewegingen maar uitsluitend ten doel de bescherming der onderdanen van de deelne mende Staten tegen mogelijke gewelddadigheden van de zijde der chineezen. FRANKRIJK. De commissie der Kamer, die on derzocht het voorstel om aan Berezowski een pool die indertijd te Parijs een aanslag op het leven van den Keizer van Rusland waagde, kwijtschelding te verleenen van den neg overigen straftijd stelt voor het niet in overweging te nemen omdat er geene wetsbepaling bestaat, krachtens welke aan dit verlangen zou kunnen worden voldaan. De President der repu bliek is alleen bevoegd tot het verleenen dier kwijt schelding Den 3 liep in den namiddag te Parijs het gerucht dat een aar.siag was gepleegd op het leven van de Lesseps. Het volgende bleek het geval te zijn. Cou- vreux vroeger aannemer van werken aan het Suez- Kanaal en thans met die aan het kanaal door Panama belast, had des ochtends per post een pakje ontvangen, bij de opening waarvan een dynamietpatroon sprong gelukkig zonder iemand te kwetsen of schade aan te richten. Twee volkomen gelijke pakjes, evenals het eerste uit Nizza afkomstig, waren bij de Lesseps en zijn zoon Victor ontvangen die echter nog bijtijds door Couvreux gewaarschuwd schijnen te zijn. „Een voorbarig nieuwjaarsgeschenk 1" riep de Lesseps uit „en waarlijkmen bederft mij. Ik word behandeld alsof ik een Souverein was 1" Volgens een ander be richt zijn de pakjes gezonden door een oud-beambte der kanaalmaatschappij, wiens hersenen gekrenkt zijn en hiel den de pakjes geen dynamiet, maar onschadelijk kruit in. Het Gele Boek bevat nog de volgende berichien. In December 1882 wees de gezant Bouiée op de spanning der gemoederen, de voortzetting der krijgstoe rustingen en de bedrijvigheid in de tuighuizen in China. Hij gaf dnai bij den raad, onderhandelingen aan te knoopen en niet tot krachtig handelen over te gaan. Minister Ferry zeide den 22 Nov. jl., in zijn ant woord op het chineesche memorandum, dat het laatste vei drag van Hue ten doel had a leen de uitoefening van het beschermheerschap over Tonkin door afdoende waarborgen te verzekeren. Hij achtte eene bezetting van Sontay, Bac-Ninb en Hong-Hoa door de fransehen volstrekt noodzakelijk en betuigde verder zijn wensch, om het geschil op minnelijke wijze te vereffenen. Den 24 d.a. verklaarde markies Tseng het te betreuren dat minister Ferry de bezetting dier plaatsen volstrekt noodzakelijk achtte. Hij beschouwde zulk eei:e bezet ting integendeel in strijd met de vroegere verklaringen van den ministerwaarbij slechts eenvoudig van be schermheerschap sprake was. Minister Ferry antwoordde den 30, dat in de staat kunde van Frankrijk geene verandering was gekomen. De regeering wilde nog steeds als vroeger, de bevesti ging van het beschermheerschap de vrije scheepvaart in de wateren van Shanghae en de veiligheid van den handel. Hy voegde er bij dat bet plan van Frankrijk niet gewijzigd was en ook niet gewijzigd kon worden. De verantwoordelijkheid voor een eventuëelen oorlog rustte dus niet op Frankrijk, maar op China. De gemeenteraad van Parijs draagt f 1001 bij in de bosten van het voor Louis Blanc op te richten ge- den kteeken. Kamer. Den 6 werd de begrooting van oorlog behandeld. De algemeene beraadslagingen zijn geslo ten en verschillende hoofdstukken aangenomen. Met goedkeuring der regeering werd het krediet voor de intendance met f 17500 verminderd. TURKIJE. In de voorstad van Konstantinopel Haskieui, heeft een brand, d.ie meer dan 8 uren duurde, belangrijke schade toegebracht en groot gebrek doen ontstaan onder de bewoners aldaar. De regeeriug heeft op bevel van den Sultan eenige wagenladingen brood daarheen gezonden. CHINA. Men zegt, dat het gepeupel te Canton den 6 de kapel der christenen vernielde. De militai ren jaagden het gepeupel uiteen «in stelden 200 man ter bewaking der overblijfselen. VEREENIGDE STATEN. Carlisle, de kandidaat der demokratische partij, is tot voorzitter van het buis van algevaardigden verkozen. Bij de aanvaarding zijner betrekking waarschuwde hij in zijn openingsrede tegen overhaaste, doortastende wijzigingen der wetten en re glementen betreffende de belangen van handel en nij verheid tenzij zij door een ot andere gewichtige staat kundige omstandigheid gebiedend mochten worden voorgeschreven. Eenige ondeugende jongens te Toronto legden een mistsignaal op den paardenspoorweg, dat ontplofte toen een wagen daarover heen ging. De wagen geraakte uit het spoor en de reizigers kwamen met den schrik vrij. Dit onbeduiJende voorval gaf aanleiding tot het geruchtdat eenige iersche ontevredenen een wagen in de lucht hadden willen laten springen door middel van dynamiet.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2