T I No. 146J 1I*" Vijf en tachtigste Jaargang. 1883 TWEEDE BLAD. ZONDAG 9 DEC KM BEIt. iSiiitcnlaub. Bnmenlanb. unuiiscüi; iomiw BELGIE. De regeering heeft aan de wetgevende macht een bedrag van 2500 aangevraagd ten einde aan de weduwe van Henri Conscience de buitengewone kosten te vergoeden door haar bij de begrafenis van haren echtgenoot gemaakt. Den 6 barstte te Brussel des namiddags te tieu minuten over half 5 ure brand uit in het Palais de la nation waar dö Kamer van Afgevaardigden vergadert. De verslagge- vers der bladen bemerkten het eerst, dat er brand was. De gaspitteu om den lantaarn die tevens ter bevorde ring van bet verkrijgen van versche lucht dienen had den het hout van dien lantaarn vuur doen vatten. Het lid Tournay lichtte een interpellatie toe, toen de voor zitter, door de brandlucht en het geroep der verslag gevers gewaarschuwd de zitting sloot. Dadelijk werd de post der brandweer op het stadshuis gewaarschuwd, die te 5 uren aanwezig was. Spoedig werd de zolder aangetast, waardoor op het vloerkleed vonken vielen; hoewel een knecht, met een grooten gieter gewapend, ze zoo snel mogelijk bluschte zoo kon de uitbreiding van den brand niet belet worden. Om half zes stond de bibliotheek op de 2e verdieping reeds in brand en begon bet dak eveneens te branden. Onverwacht kwam toen de zolder in de vergaderzaal naar beneden, waardoor gelukkig niemand gekwetst werd. Het aangrenzende ministerie van buitenlandscke zaken waarvoor men bij den sterken noordoosten wind zeer beducbt wa-, werd zooveel mogelijk reeds ontruimd. Te 6 uren bad de brand zijn toppunt bereikt en was het geheele ge bouw met den linkervleugel van het ministerie van buitenlandscbe zaken één vuurzee gelijk. Op dat oogenblik verhieven de vlammen zich 25 meter boven het gebouw, terwijl de vonken en brandende stukken hout tot ver in de naburige straten vlogen. In het begin van den brand beerschte groote verwarring waardoor de eerste maatregelen tot blussching minaer doelmatig schijnen te zijn geweest. Het verbranden van een deel der bibliotheek wordt een groot verlies genoemd. 2 personen zijn bij deze ramp omgekomen terwijl 5 gekwetst zijn. De burgemeester van Brussel kreeg o. a. een splinter in het oog. In den namiddag van den 7 werd ministerraad gehouden. Het Palais de la nation werd, nu juist 100 jaren geleden voltooid onder de regeering van Maria The- resia naar de plannen van den bouwmeester Guimard en bevatte een tal van historische herinneringen, OOS1EN RIJK-HONGARIJE. Bij het oostenrijksciie Huis van Algevaardigden is de begrooting voor 1884 ingediend Bluitende met een vermoedelijk tekort van bijna 89 miljoen florijnen grootendeels een gevolg van buitengewone uitgavenwelke later rente zullen af werpen. Laat men die uitgaven buiten rekeningdan zou het tekort slechts 5,700,000 florijnen bedragen. In de memorie van toelichting wordt door den minis ter van financiën gezegd dat de regeering de meest mogelijke spaarzaamhe d in acht nam maar desniette min het haren plicht achttealle uitgaven te doen welke onmisbaar schijnen ter bestendiging eener ver standige en gezonde huishouding voornamelijk wat het onderwijs en het openbaar verkeer betreft. Zoo zal de Staat de vruchten genieten van de thans aangelegd wordende spoorwegen, na de voltooiing waarvan het ontwerpen der begrooting gemakkelijker zal worden. De directe en indirecte belastingen brachten in de eerste acht maanden dezes jaars 6% miljoen fl. meer op dan in dat tijdvak van Ï882 terwjjl de hoogere opbrengst der andere belastingen en der in- en °uit- gaande rechten de aflossing der staatsschuld mogelijk maakt zonder gebruik te maken van de schuld tot de uitgifte waarvan de regeering gemachtigd wasdoch waartoe zij nog niet overging. Daarmede zal het te kort van 1884 grootendeels gedekt kunnen worden. Onder de ingekomen wetsontwerpen is er een dat ten doel heeft, werklieden tegen ongelukken te verzekeren. ZWITSERLAND. De heer Velte is gekozen tot voorzitter en de heer Schenck tot onder-voorzitter van den bondsraad. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De minister van financiën heeft het eindcijfer der begrooting van zijn departement andermaal verminderd met f 22,300, ten gevolge van het niet vervullen eener ambtenaars-vacature aan het ministerie ophefling van het kantoor van den betaalmeester te Winschoten vermindering tot op 300 van de voorgestelde tracte- mentsverbooging van den Rijks-advocaat te Maastricht vermindering tot de helft van de belooning voor tee kenaars en verlaging met 6000 van de kosten voor zegelpapier en plakzegels. De commissie van rapporteurs sielt op hoofdstuk VIII een zevental amendementen voor tot gezamenlijke vermindering met f 203,500, en wel voor de voorde- stelde wijziging in de verhouding tusschen het aantal le en 2e luitenantsde voorstelde verhooging van bu reaukosten der commandanten van de bereden en ves ting-artillerie, de voorgestelde verhooging van pensioe nen den bouw van een stal te Helder, den aankoop van terrein voor eene kazerne te Amersfoort, bouw van een rijbaan en smederij en uitbreiding van de stal ling aldaar. De heeren Fahius v. d. Hoop en Seret atellen voor, deze begrooting te verminderen met f 8565 door het doen vervallen der inspectie van het militair onderwijs. De minister van oorlog heeft art. 3 der vestirg- begrooting, nieuwe werken enz. ter verbetering der stelling van den Helder vermeerderd met f 100,000 en alzoo uitgetrokken op 125,400, waardoor het to taal der begrooting stijgt tot f 2,094,600. Aanleiding hiertoe is de vertraagde levering van 2 pantserkoepels op het fort op de Haraens waardoor op de dienst van 1882 ongeveer 100,000 minder wordt besteed dan aanvankelijk gedacht was. De commissie voor hoofdstuk IX stelt eene ver mindering van f 82,400 voor, wegens verhooging van tractementenverbetering van het bovenpand7 der drentsch6 hoofdvaart, nieuwe telegraaflijnen en kantoren en vermindering tot de helft van de onderhoudskosten der bodemsdiepte van het Noordhollandsch Kanaal. De meerderheid wil bovendien f 10000 schrappen als eersten termijn in de bijdrage van kosteu vaD over brugging der Oude Maas omdat zij dit werk grooten- deels van provinciaal en plaatselijk belang acht. Op de spoorwegbegrouting heeft de commissie eene vermindering van f 10000 voor uitbreiding van personeel voorgesteld. Hoofdstuk IV (justitie) is den 6 aangenomen met algemeene stemmen, met een eindcijfer van f 5,376,617 zijnde f 362,545 minder dan de oorspronkelijke raming! Van de amendementen der commissie van rapporteurs is met 3i tegen 30 stemmen verworpen dat tot ver mindering met f 500voor een derden bewaarder in de gevangenis te Gorinebem dat tot vermindering met f 4800 voor bewaarders ia die te Leeuwarden^ ten gevolge van een door den minister en de commissie overgenomen sub-amendement der heeren v. Eysinga en Lieftinck teruggebracht tot f 2400 en alzoo met 50 tegen 11 stemmen aangenomen; desgelijks, met het zelfde aantal stemmen, dat tot verlaging met 300, ten einde den commies in de nieuwe gevangenis te Groningen niet hooger te bezoldigen dan dienste Am sterdam; met 64 tegen 2 stemmen dat tot vermindering met f 54000 voor de stichting van kantongerechtsge bouwen te Delft, Schoonhoven, Wijk bij Duurstede°en Dokkum en met 60 tegen 8 stemmen dat tot schrap ping van f 270,000, voor aankoop van een terrein voor eene gevangenis te Amsterdam. Over hoofdstuk V (binnenl. zaken) werden geene algemeene beraad slagingen gevoerd. Op art. 2 werd met 38 tegen 21 stemmen verworpen een amendement der commissie tot vermindering met f 300, zijnde verhooging van jaarwedde voor den eersten ambtenaar ter expeditie"; bet andore gedeelte van dit amendement, tot schrap ping van 1200 tot verbetering van andere tractemen ten, was door den minister, „wegens opgekomen om- stand)gheden,,) overgenomen. ^en ,'s °P aU. 6 (bureau- en locaalbehoeften ter prov. griffie van Noordbrabant) met 55 tegen 16 stemmen aangenomen het amendement der heeren DonnerLobman Mackay en v. Asch v. Wijck tot schrapping van 2500 voor de overwelving der Dieze iu den tuin der provinciale gehouwen op art. 27 (on derhoud Utrecht) met 49 tegen 22 stemmen dat der- zeltde heeren tot vermindering met f 2000 voor her- stel van beeldwerk aan het gouvernementsgebouw; op art. 43 (Drenthe) met 50 tegen 23 sternaren dat'van hen tot vermindering met f 3000 voor aankoop van meubelennadat de minister overgenomen had het amendement op hetzelfde artikel tot vermindering met f 30,000 voor nieuwe localenten einde persoonlijk met deskundigen te Assen den toestand op te nemen en de zaak later bij suppletoire begrooting to regelen (de heeren Lohman en v. d Feltz hadden scherpe aanmerkingen gemaaktdat men te Assen een nieuw gebouw a f 60,000 tegen een oud gebouwd had zon der te onderzoeken ol het oude in stand kon blijvea ol wel met het opzet om ook tot herbouw hiervan a f 70 000 te komen), en op art 67 (besmettelijke ziekten f 60,000) met 43 tegen 14 stemmen verworpen het amendement van den beer Keucheniustot ver mindering met f 39,000. Hetzelfde lid heeft voorge steld art. 76 met f 5000, art. 80 met 50 000 te verminderen. Den 2 werd den heer W. Sluis in de Beemater, door een der bestuurders van liet Deutz-hofje te Amsterdam, een kostbaar zilveren geschenk met inscrip tie aangeboden ter gelegenheid van zijn 25jarig ge bruik der boerenplaats van dat gesticht, welke, een paar jaren geleden naar zijne aanwijzingen herbouwd een model-boerderij mag genoemd worden. ^en 2(jarige kuiper A. G. te 's Hertogenbosch werd den 3 in de brouwerij van den heer v. Gulick aldaar ongesteld. Hij begaf zich buiten het gebouw waar hem eene duizeling schijnt te hebben overvallen,' die oorzaak was dat hij in de Dieze viel en verdronk. 3 was bet 40 jaren geledendat de lieer dr. VVJelgersma Gz. zijne evangeliebediening te Schoorl en Groet aanvaardde. Den 2 herdacht hij dit met de gemeente in de godsdienstoefening. Den 3 werden hem door zijne tingbroeders aangeboden Dante's „Hel" en Milton's „Verloren Paradijs", beiden vertaald door ten Kate, en door de tegenwoordige en vroegere leden predikanten van het classicaal bestuur, waarvan do heer J. reeds 15 jaren voorzitter is, de gravures naar Is raels, voorstellende „Het gebed voor den maaltijd" en „Moeders hulp", v. Lennep Moll en ter Gouw „Ne derlands geschiedenis en volksleven" in 4 prachtban den, een portret-album en eene calligrafiscb bewerkte naamljjst der deelnemers. Ook de leden zijner gemeente deden den beer J. op verschillende wijze van hunne belangstelling blijken. Den 3 sloeg de bliksem in den toren der herv. kerk te Zuidscharwoude. Een muur werd vaneenge- spleten terwijl de steenen ervan op vrij aanzienlijken afstand werden teruggevonden. Te Klein-Tongerle is in den nacht van 3—4 de gevel van eene schuur ingewaaid. De huisvrouw, die het des morgens zag schrikte zoo, dat zij nog denzelf den dag overleed. In genoemden nacht zijn te Gro ningen 2 nieuwgebouwde, reeds onder dak zijnde huizen aan de Groote Bergstraat door den storm tegen den grond geworpen. Te Look gemeente Holten is in den nacht van 3—4 de olie- eu pelmolen van den beer Mann afgebrand. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 5 beslotenvan de leening van 1879 nog een bedrag van 2 ton beschikbaar te stellen voor schoolbouw en tot uitgifte van het derde en laatste gedeelte dier lee- nmgtot een bedrag van 2 miljoen. De nieuwe kazerne te Amersfoort is den 5 door de artillerie betrokken. Den 5 is te Rotterdam, na eene korte ongesteld heid, overleden de heer J. R. N. J. Bijl, havenmeester aldaar, vroeger van het Noordhollandsch Kanaal. Het nederlandsch schip Jan Anton van de Oostzee naar Amsterdam is den 5 lek, vol water, met ïugeslagen verschansing en verlies van zeilen door de sleepboot Hercules het Nieuwediep binnengebracht, hebbende den 3 en 4 op de hoogte van Terschelling zwaar stormweder doorgestaan. Het is leeggepompt en zal, na bekomen vergunning, door het Noordholl. Kanaal naar Amsterdam vervoerd worden. De gemeeuteruad van Rotterdam heeft den 6 be sloten tot het aangaan eener 4 p.cts. leening van 3 miljoen, en daartoe gebruik te maken van het aanbod van een consortium om haar tegen den koers van 98 t. h. over te nemen en aan de gemeente de helft uit te keeren van hetgeen zij meer mocht opbrengen. Te Amsterdam overleed den 6 de heer Maju Kinsbergen in den ouderdom van bijna 102 jaren. Door het prov. bestuur van Noordholland is den 6 aanbesteed het driejarig onderhoud der Pettemer zeewering en der Rijks zeewerken op het eiland Wie- ringen. Voor het eerste werk was minste inschrijver de heer J Giltjes te Petten, voor 11,940, voor het tweede de heer N. Heyblok te Wieringen voor j 6890 per jaar. Den 6 is de dienst der Bell-Telephoonmantschappfl te Utrecht aangevangen. T ^r- Jonkman is den 7 van zijne reis naar Zuid- Afnca te Utrecht teruggekeerd en door een aantal vrienden aan het station verwelkomd. De Harddraverij- en Renvereeniging is den 7 we der te Amsterdam vergaderd geweestom een nieuw bestuur te verkiezen. Het aftredende bestuur werd met groote meerderheid herkozen. De heeren v. d. Broek jr Mock en Petersen lieten zich de benoeming' welgeval len. Bij verdere ook vergeet'sehe stemmingen omdat sommige benoemden weigerden zijn nog verkozen ue heeren luit. Metelerkamp de Kat v. Hardinxveld bn v. Bnenen v. d. Groote Lindt en Wüite. De kamer van koophandel te Groningen heeft besloten adressen te richten aan den Koning tot on dersteuning van het verzoek der Friescbe Maatschappij van Landbouw en aan de 2e. Kamer tot bestrijding van de belastingvoorstellen der regeering, inzonderheid der invoerrechten op graan meel en hout. Te Pernis waar reeds eene school der chr. geref. gemeente bestaatis door de herv. gemeente een huis aangekocht om insgelijks eene school op te richten. Door wijlen den heer G. J. ten Hiesbrink is tot stichting van eene bewaarschool voor kinderen, zonder onderscheid van godsdienst, te Aalten, gelegateerd een u 8ATeD lu0°' vrlJ van rechten. Het bestuur van bet Nutsdepartement aldaar is met de uitvoering belast. De Noordnederlaiidsche Tramwegmaatschappij heeft concessie gevraagd voor tramwegen van Sneek naar Akurum en van Sneek naar Joure. Een stier die op de veetentoonstelling te Ham burg den eersten prijs had behaald, toebehoorende aan den heer L. Blanksma te Pingjurn ia voor f 975 ver- kochtter verzending naar de Kaap de Goede Hoop. Door runn 200 ingezetenen van Leeuwarden is een adres aan den KoniDg gericht, tot ondersteuning van dat van het hoofdbestuur der Friescbe Maatschappij van Landbouw. Ds. C. de Hollte Renesse en Noordwelle, heeft het beroep naar Andijk aangenomen. Tot onderwijzeres te Alfen is benoemd mej. v. Groor den Oosterling te Aartswoud. Voor de nood ijdenden in Indie is ontvangen van het consulaat te Cette fr. 2570, van dat te Toulon fr. 333,60, van dat te Parijs nog fr. 180. In navolging der kamer van koophandel te Hel mond, heeft die te Breda zich tot den Koning gewend met het verzoekhet vrijhandelstelsel te laten varen en bet s elsel van wederkeerigheid toe te passen. Een der oprichters van de christ. bewaarschool aan de Langekade te KraliDgen de heer G. H. Möl- lenkamp is wegens mishandeling van de hoofdonder wijzeres dier school, veroordeeld tot een maand celstraf. Bii den laatsten storm is te Geldermalsen een spoorwegwagen losgeraakt en in de richting van Waar denburg geloopen. De nachttrein kwam ten gevolge daarvan in botsing met dien wagen die ontspoorde en eenigszms beschadigd werd. Gedep. Staten van Noordholland hebben tot hoofd-

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5