No. 147. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. W OEi\SDA G m 12 DECEMBER. FEUILLETON. Sl> JSen staatsgeheim. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het gebeele Rijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën: Officiéél (Qcbeeltc iinttenlAnb De 3 nummers f 0 08. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEIiMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne vergadering van heden gunstig hebben beschikt op het aan hen gedane verzoek van CHR1STIAAN BAKKER, tot het uitoefenen eener goud- en zilversmederij in net, aan de Ridderstraat, No. 13, gelegen achterhuis vau het perceel aau de Oudegr'acbt No. 198. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Deo. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De onderstaande personen worden verzocht zich ter secreta rie dezer gemeente aan te melden Jan Bakkergeboren 10 September 1859 te Beemster, ko mende uit de gemeente 's Gravenhage. Nicolaas Maurits Everardus ten Brink, laatste woonplaats Amsterdam. Nicolaas Brinkman, 1. w. Purmerende. Joanna Jacoba Dominicus Bussche, 1. w. Amsterdam. Anna Maria Derksen l.w. Utrecht. Barbara Alijda Post, 1. w. Amersfoort. BËLGIE. De Kamer zal den 11 bijeenkomen in de voor den Senaat bestemde zaal die bj den brand zeer wein g schade beeft bekomen; de daar aan wezige schilderijen bad men bij tijds kunnen afnemen. De groote stoomspuit van Brussel kwam eerst een uur, nadat zij ontboden was op de plaats van den brand de paarden stonden niet op scberp en konden bij dé gladde straten slechts met moeite vooruit komen. Een gasfitter en een 20jarig sergeant der -renadiers zijn de personen die omgekomen zijn. Eerstgenoemde kwam om toen hij de hoofdkraan wilde sluiten en laatstge noemde is waarschijnlijk gedo a bij het instorten van den zolder der vergaderzaal. Het oorspronkelijke band schrift der grondwet met de stembiljetten der leden van het congres bij de stemming over de grondwet en eene volledige verzameling van al de te Brussel sedert 1830 verschenen dagbladen zijn o. a. verbrand. In den morgen van den 8 sloegen plotseling de vlammen weder uit de puinhoopen en wel in de bibliotheek. Door middel van de dadelijk ontboden stoombrandspuit wer den zij spoedig bedwongen. Den 9 werd de gasfitter onder zeer groote belangstelling begraven. De kist was bedolven onder de kransen en de burgemeester hield eene toespraak warrin hij de verdiensten herdacht van den eenvoudiger), op het veld van eer gesneuvelden werkman. Eenige leden van den gemeenteraad hebben ter ken nis van den burgemeester gebracht, dat zij voornemens zijn hem inlichtingen te vragen over zijn onderhoud met verschillende dagbladschrijvers betreffende dezen brand. De burgemeester zou namelijk de verantwoor delijkheid voor den brand op de gemeenteraad ge worpen hebben omdat een in de raad gedaan voor stel tot verbetering van den brandweer verworpen was, als te kostbaar. Hiertegen kernen deze leden op. Den 3 is overleden de gepensioneerde luitenant- generaal, baron Jolly, lid van bet voorloopig bewind in 1830. ENGELAND. De engelsche koniukhjke maatschappij van landbouw heeft zich op nieuw tot den geheimen raad gewend met het verzoek den invoer van vee te verbieden uit a le landen, waar besmettelijke veeziek ten heerschen. De heer Goschen heeft verklaard het voorzitterschap van het Lagerhuis niet te kunnen aanvaarden wegens zijne sterke bijziendheid. De heer Arthur Peel wordt nu als opvo'ger van den heer Brand genoemd. DUITSCHLAND. Ten aanzien van het in omloop gebrachte gerucht, dat de dnitsche kroonprins een be zoek aan den Paus te Rome zou brengenmeldt de Norddeutsche Allg. Zeitung prins Bismarck's orgaan, dat deze bewering uit de lucht gegrepen is. Mocht hij al naar Rome gaan dan zou zijn bezoek in de eerste plaats den Koning van Italië gelden. Ie Eorchbeim is tot lid van den rijksdag gekozen de vrij conservatieve kandidaat met 6510 van de 11630 uitgebrachte stemmen. Pruisen. Men zegtdat de hofprediker Stöcker het bevel heeft ontvangen zijne betrekking neder te leggen of op te houden met het ophitsen der menigte tegen de israëlieten. 1 RANKRIJK. Den 15 November had de gemeen teraad besloten aan de regeering vooor te stellen, hen, die woningen van f 200 huurwaarde en daar bene den gebruiken, vrij te steden van belastingen daaren tegen hendie woningen van meer daD f 200 huur waarde verkrijgen aan te slaan in eene belasting van 7,iO°/0. De minister van financiën heeft geweigerd aan dit verlangen van den raad te voldoen omdat een' dergelijke bepaling in striji zou zijn met de grondwet en met de voorschriften betreffende den omslag der personeele belasting. De drie groepen der linkerzijde kwamen den 7 des ochtends bijeen. De republikeinselie unie besloot de kredieten voor Tonkin toe te staan maar nam geen besluit omtrent eene motie van orde. De demokrati- scbe unie zou de kredieten toestaan en stemmen voor het, overgaan tot de eenvoudige orde van den da>*. Ook de radikale linkerzijde verklaarde zich voor de kredieten. De anarchisten (de tegenstanders van alle regeering, wetten en gezag) besloten den 2, den 7 eene° groote volksbijeenkomst te houden op bet plein voor de beurs en riepen voornamelijk de werklieden op om deel te nemen aan die vertooning, welke naar hunne mee ning een grooten indruk zou maken. Die bijeenkomst moest juist op de beurs gehouden worden omdat de regeeringwelke verplicht was hervormingen ten bate van de werklieden in te voeren en ze ook toegezegd bad niets anders gegeven bad dan oorlog ten voor- deele van de dobbelaars op de beurswier doei in vereeniging ui9t Bonapartisten en Orieauisten alleen was om de monarchie te herstellen. De regeering nam krachtige voorzorgsmaatregelen en liet zoowel de onder teekenaars der oproeping, als de hoofden dier beweging (waaronder een 17jarige letterzetter, die zich zeer op den voorgrond had gesteld) gevangen nemen, waardoor den 7 rustig voorbijging. Alleen tal van nieuwsgierigen waren op het plein aanwezig, die zich niet weinig vermaakten met een pbotograaf, die in een der aan bet beursplein gelegen huizen wachtte op het oogen- blik, dat er iets gebeuren zou en dat niet kwam. Het weekblad vau den aartsbisschop van Parijs schrijft naar aanleiding van de door de Kamer aangenomen vermindering zijner jaarwedde van 22500 tot f 7500 o a weet gijwie onder dezen wreeden maatregel zullen lijden Die armendie hunnen nood bij de ambtenaren voor openbaren onderstand met kunnen klagen en voortaan de kiesche en liefderijke hulp zullen missen welke alleen een vader verleenen kan. Indien gij er op uil waart een hart dat de armen lief lieeft zoo diep mogelijk te kwetsen zijt gij daarin op betreurenswaardige wijze geslaagd. Galtier, de door de regeering ondersteunde kandidaat in het arrondissement Lodève is den 10 tot lid der Kamer gekozen met 7142 stemmeu tegen 7069 op Paul Leroy Beaulieu uitgebracht. Senaat. Den 6 ving de behandeling aan van het voorstel van den heer Bérenger, tot intrekking der wetsbepalingen waarbij het onderzoek naar het vader schap verboden is. In overeenstemming met het ge voelen der commissie is dat voorstel den 10 verworpen. Den 8 werden tot onafzetbare leden benoemd generaal Campenon minister van oorlog, met i/4 en de heer Jean Macé met 134 stemmen. K a m e r. Den 7 ving de beraadslaging aan over de kredietaanvrage der regeering voor Tonkin. Ver scheidene leden voerden zoo voor als tegen het woord, waarna de verdere beraadslaging op den 8 werd bepaald.' Het besprokene leverde niet veel belangrijks op. Den 10 is het eenig artikel der aanvrage na uitvoerige be spreking waarop nog terug zal worden gekomen aangenomen met 381 tegen 146 stemmen, terwijl met 315 tegen 206 stemmen aangenomen werd de motie van orde waarmede de regeering verklaard had .n te stemmen. Bij de behandeling der begrooting van het ministerie voor schoone kunsten werd een voorstel, om 100,000 toe te^ staan voor den herbouw der Gobelinsfabriek met 278 tegen 13L stemmen verworpen, in overeen stemming met het gevoelen der commissie van onder zoek die ook dat door de regeering voorgedragen krediet verworpen had. XV. ontslag van den geheimraad von Stolpen kon diens last dat tegen Holm een disciplinair onderzoek zou worden ingesteld niet krachteloos maken. Stol pen had haar gegrond op de beschuldigingdat de secretaris op ongepasteeen geest van verzet ver radende wijze, geweigerd had, om tijdelijk naar gaan nadat hij eene verplaatsing met verhooging van inkomen die hem op de meest wel willende wijze was aangeboden had van de hand ge wezen. „De secretaris Holm heette het in het stuk, dat Stolpen over die zavk voor zijn opvolger achterliet, „heeft door lansen diensttijd, gedurende welken hij zich als degelijk vertrouwbaar, zoo al niet ordelievend amb tenaar heeft doen kennen recht op eene toegevende beoardeeling zijner fouten. Hij legde steeds eene voor zijne positie niet passende aanmatiging aan den dag eene vaak aanstoot gevende zelfverheffing en er bestaat reden om te gelooven dat hij in het geheim de denk beelden huldigt, die zijn zoon, een berucht voiMop,- ruier die in de politieregisters reeds als gevaarlijk voor de staat is aangeteekendopenlijk verkondigt, zonder met het oog op Holm's betrekking, zijn vader te ontzien. Het drijven van dien zoon," die bij niet leiden kan of wil en het streven zijner dochter om uit de kringen waartoe zij behoort, 'zich te verheffen, bewijzen dat de secretaris Holm de opvoeding zijner kinderen willens of wetens zoo heeft geleid ,°dat op bedenkelijke wijze de argwaan wordt bevestigddoor zijne zelfverheffing als van ze've opgewekt, dat hij zich de plichten niet herinneren wil die een ambtenaar ook in het bizonder leven heeft te vervullen. Het geschiedde daarom met eene welwillende bedoeling, om hem door verplaatsing naar de provincie of ten minste uoor tijdelijke verwijdering uit de residentie uit moeie- lykheden te bevrijden waarin bet staatkundig drijven zijns zoons en de handelwijze zijner ijdele dochter hem hadden gebracht. Hij kwam evenwel bij de aanbieding biervan zijn chel zoo uitdagend en trotsch tegemoet dat de disciplinaire straf niet voldoende scheen en ter wille der discipline eene gerechtelijke straf noodzake- lijk was geworden." De minister Hochfelden kon eene ambtelijke beschik king waarvoor de geheimraad von Stolpen verantwoor delijk bleef, niet te niet doen, voordat ten minste een voorloopig onderzoek was ingesteld er deden zich bo- veudieu ook andere omstandigheden gelden die hem er van terughielden om op in het oog loopende wijze voor Holm m de bres te springen al had hij daarbij belang gehad. Zeer spoedig vertelde men elkander in de voorname kringen dat heimelijke wraakzucht en haat bij het ontslag van Stolpen een rol hadden gespeeld. Men zeide, dat de geheimraad zijn geheele vermogen had losge maaktom zijne schulden te bannen betalen, die°hij vroeger had gemaakt om de bij zijne zeer slechte be ziidigiog voor het ophouden zijner positie noodzake lijke uitgaven te bunnen bestrijden. Was het anders gewoonlijk het gebruik, om hooggeplaatste, vooi de ■üLenst jog geschikte ambtenarenwanneer zij voor eene bepaalde betrekking niet meer geschikt zijn een ander ambt te geven Stolpen daarentegen was een voudig met een gering pensioen ontslagen. Dit scheen bij zijne geldelijke positie dubbel hard men zeide dat de minister zich uit persoonlijke wraakzucht op eene onwaadige wijze van een staatkundigen tegenstander had bevrijd, en Stolpen werd de martelaar van zijne onbuigzame beginselen. Men nam met warmte zijne partijdaar ook zijn eenige zoon het offer was geworden van zijn beginsel om niet te duelleeren en men moest den vader beklagendie zijn zoon in eene ii richting voor hersenlijders ha.l moeten brengen. Kon Hochfeiden dus onder zulke omstandigheden eene beschikking van Stolpen niet vernietigen boven dien begon bij er al zeer spoedig aan te twijfelen of Stolpen den ambtenaar niet juist had beoordeeld door deze tot de ontevredenen te rekenen. Verschillende ge:uchten deden vermoeden, dat de regeering van... op eene of andere wyze kennis moest hebben gekregen van het bestaande geheime verdrag het was uog twij felachtig in hoeverie zij van den inhoud op de hoogte was maar zeker scheen hetdat het geheim was ver raden. Reeds bij bet eerste onderzoek kwamen den minister de woorden ter oore welke Holm in de kanselarij waren ontsnapt en natuurlijk het vermoeden moesten wekken dat bij zich ook op eenige andere wijze vergeten bad. Voorloopig zag men er nog van af, om Holm ge vangen te nemen en een onderzoek tegen hem in te steden wegens het schenden van ambtsgeheimen. Men wilde de zaak nog niet openbaar maken voordat men zeker was in hoeverre verraad was gepleegd. De po- Ltie ontving de last, om in alle stilte ouderzoek te doen en men maakte gebruik vau het door Stolpen bevolen disciplinair onderzoek om Holm uit de kan selarij verwijderd te houden en hem zijne ambtelijke arbeid te onttrekken. Ho:ms hoop datnu Stolpen zijn ontslag had hij binnen weinige dagen weder in zijn ambt zou worden hersteld werd niet vervuld en toen hij bij het onder zoek bemerkte, dat men zeer ongunstig jegens hem ge stemd was; verzocht hij zijn ontslag uit de dienst. Ro bert had hem geschreven dat te eene goed bezoldigde boekhouderspost open was waarnaar hij met veel hoop op goeden uitslag zou kunnen solliciteeren men deelde hem evenwel officieel mede, dat hij zich té beschouwen had, als te slaan onder een disciplinair on derzoek en hij eerst na afljop daarvan zijn ontslag kon verzoeken en tot zoolang ook de stad niet verlaten mocht.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1