BtttttctilAnb. ITALIË. De afgevaardigde Nicoteraoud-minister ▼an binnenlandsche zaken en een der hoofden van de oppositie, was onlangs in eene brochure zeer scherp aangevallen. Den 7 ontmoette hij in een gang van het gebouwwaar de Earner vergadert, den secretaris generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken Lovito door wiens tusschenkomat naar zijne meening aan den schrijver dier brochure een eervolle onder scheiding was toegekend. Uit wrok daarover spuwde hij hem in het aangezicht. Een tweegevecht wss daar van het gevolg. Nicotera wondde daarin Lovito eerst aan den rechterarm maar deze bracht Nicotera drie sabelhouwen toe. De Paus heeft kardinaal Manning, aartsbisschop ▼an Westminster, in een bijzonder onderhoud zijne te vredenheid betuigd over den ijver, waarmede hij de belangen der r. k. kerk in Engeland tracht te bevor deren. Het voorstel tot stichting eener r. k. hooge school in Engeland is nog in onderzoek. TURKIJE. De Porte maakte aan de engelsche re geering haar voornemen kenbaarom verscheidene turksche fregatten in de Roode Zee te doen kruisen. De engelsche regeering heeft als voorwaarde voor het zenden dier schepen gesteld dat de bevelhebbers dier oorlogschepen in overleg moeten handelen met do be velhebbers der engelsche schepen in die wateren. CHINA. Uit de van admiraal Courbet uit Tonkin ontvangen berichten gedagteekend 27 Nov., blijkt dat de fransehen eene verkenning deden tot op 4 mijlen van Bac-Ninh. De admiraal zelf naderde tot op 2 mijlen van Sontay. Den 23 was bij Haiphong een van ontvlambare stoffen voorziene jonk met 7 man bewapend genomen. Aan den gouverneur van Cochinchina was door den admiraal geschreven dat met de krijgsverrichtingen onverwijld een aanvang zou worden gemaakt. De laatste versterkingen zouden den 27 aankomen en de gouverneur kon dus begrijpen dat het oprukken zoo spoedig mogelijk zou geschieden Volgens de Observer heeft de regeering van Japan geweigerd te treden in het voorstel van China, om een of- en defensief verbond aan te gaan voor het geval dat China met Frankrijk in oorlog geraakte. Alleen zou Japan geneigd zijn aan de fransche schepen te Verbieden het vernieuwen van hun kolenvoorraad in zjjne havens. De voorgenomen nachtelijke aanval der Annamieten en chineezen op Haiphong op den 3 is verijdeld door een uitval der franschen onder den bevelhebber Coron- nat, die den vijand uiteen joeg. De chineezen verloren 50 dooden en 100 gekwetsten twee franschen werden licht gekwetst. VEREENIQDE STATEN. Verscheidene leden van het congres overhandigden den 9 aan president Arthur een verzoekschrift, waarin aangedrongen wordt, dat hij zijn invloed zal doen gelden om kwijtschelding van straf te verkrijgen voor O' Donnellden moordenaar van Carey. De president antwoordde dat de minister van buitenlandsche zaken dadelijk per telegram aan den gezant te Londen inlichtingen had gevraagd om trent de vraag, of O' Donnell een amerikaan is. Hij gaf de toezegging zelf alles te zullen doen wat betame lijk was, om aan het verlangen der leden te voldoen. Het spaarzame inkomen vun den secretaris was juist voldoende geweestom de kosten van het huishouden te bestrijden, het was voor de ouders eene verlichting, dat Robert bij hen inwoonde want hij betaalde zijne moeder een rijkelijk kostgeld nu moest Holm met de helft van zijn vroeger inkomen huishouden Flitzer was bijna de eenige van de vroegere vrienden en bekenden van Holm geweest, die hem na zijnde schorsing opzochtjuist de man die vroeger geen bizonderen omgang met hem had gezocht legde nu warme deelneming aan den dag en bood hem hulp aan. Flitzer verklaarde dat hij het recht en de plicht had, om voor Holm in de bres te springen, daar zijne dochter door hare schuld de eerste aanleiding gegeven had tot al die moeielijke verwikkelingen. Holm moest zijn vroeger oordeel over den expediteur wijzigen, toen deze den dwazen trots zijner dochter op haar geld af keurde verder niet goedkeurde dat Robert zich niet van de staatsdienst afhield en Holm zocht te troosten met de hoop dat zijn goed recht ten slotte moest ze gevieren en zijn eer gered worden al het andere zou sicb wel vinden. Zulke denkbeelden had Holm bij den man niet ge zocht en hij kon er niet aan twijfelen, of hij had Flitzer tot hiertoe verkeerd beoordeeld hij moest ge- looven dat de hem bewezen belangstelling oprecht gemeend was. Hij besprak zijne positie met den ex pediteur, bij schilderde hem de weinige hoop, die hij had om straffeloos van het onderzoek aftekomen, daar voor de rechters de uitspraak van zijn chef afdoende zou zijn en hij ook in het gunstigste geval geuoodzaakt xou zijn om op andere wijze zijn brood te zoeken want altijd zou dit disciplinair onderzoek een schaduw op zijn loopbaan werpen deze was nu toch bedorven, Flitzer kreeg uit hetgeen Holm hem mededeelde, de zekerheid, dat deze volstrekt niet vermoedde, met welke nieuwe aanklacht hij bedreigd werd maar de man evenwelwien de schande van onder disciplinair on derzoek te staan reeds dieper neerdrukte, dan de zorg voor zijne toekomst de verdenking, dat hij een eerloos verraad zou hebben begaan, niet verdragen zou. Holm maakte ook op Flitzer den indruk dat in znlk een toestand de wanhoop hem tot zelfmoord zou kunnen drijven en bij hem de poging, om hem tot vluchten aantezetten en door eene som gelds voor het verlies van zijn ambt en zijne eer te troosten te vergcefscb zou zijn. Het was echter ook niet te hopen dat verbittering over geleden onrecht Holm er toe zou kunnen brengen om minder gevoelig te worden voor nieuwe beschuldi gingen het was vooruit te zien, dat Robert, wanneer hij hoorde hoezeer zijn vader onder de valsche ver- deuking gebukt ging zijne schuld openlijk erkennen EGYPTE. Mahmoud pacha, de nederlaag van 6 November willende herstellen zond den 5 500 negers en 200 bachibazoeks tegen den vijand uit Soeakim af, doch bleef zelf aldaar. Die troepen werden na een hardnekkig gevecht op 3 uren afstand van Soea kim in de pan gehakt slechts 50 mar, waal van de helft officieren ontkwamen. Het kanon, dat zij bij zich haddenwerd door den vijand buit gemaakt. Deze nederlaag van de beste troepen van het egyptische leger bracht te Cairo groote ontstelte nis te weegdaar men vreestdat de weg van Soua- kim naar Berber niet vrij gemaakt kan worden met de ter beschikking van Baker pacha staande hulpmiddelen. Men zegt, dat Frankrijk en Engeland het eens zijn geworden over het plan om belasting te heffen van de eigendommen der in Egypte verblijf houdende vreemdelingen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De heer Corver Hooft heeft voorgesteld de be grooting van waterstaat te ontlasten met f 533,000 welke verminderingen alleen ten gevolge zullen hebben, dat werken ter verbetering dsr rivieren I of 2 jaren langer onvoltooid zullen blijvenzonder dat er eenig gewichtig belang benadeeld wordt of de vruchten van vroeger tot stand gekomen werken verloren gaan, ter wijl tot onderhoud van het eenmaal verrichte genoeg zaam gelden worden overgelaten. De som van f 40,000 voor reis- en verblijfkosten van ingenieurs en opzichters van den waterstaat ver leden jaar door de 2e Kamer van de begrooting afge voerd met het doel om eene herziening van het tarief van reis- en verblijfkosten binnen een half jaar uit te lokken, is thans bij suppletoire begrooting aangevraagd, daar het beschikbaar bedrag niet voldoende is. Het ontwerp-besluit voor bedoelde herziening zal eerlang worden ingediend. Bij de voortgezette behandeling van hoofdstuk V der staatsbegrooting op den 10 is met 37 tegen 33 stemmen verworpen een amendement der heeren Don- ner c. s.op art. 73 (krankzinnigengesticht te Medem- blik), tot vermindering met 1500 (eerste geneesheer) en f 1000 (schrijfloon)daarnaar de meening der voorstellers, bij opening op 1 Augustus deze uitgaven niet dadelijk noodig zouden zijn met 41 tegen 30 stemmen aangenomen een va i den lieer Keuchenius op art. 76 (reis- en verblijfkosten der districts-veeart- sen), tot vermindering met f 5000, ten einde verminde ring te brengen in de vacatiegelden en aangenomen art. 80 (besmettelijke veeziekten) met 44 tegen 25 stemmen nadat met 37 tegen 32 stemmen was aan genomen een amendement van den heer de Vos v. Steenwijk om het voorgedragen bedrag van 3 ton te verhoogen tot 6 ton ten einde totook door den heer W. K. v. Dedem verdedigde, krachtiger maat regelen in het spoelingsdistrict te kunnen overgaan hierdoor verviel een amendement van den heer Keu chenius datals protest tegen de inenting van rund vee eene vermindering met 50,000 bedoelde. en zich zelf aan het gerecht overleveren zou. Flitzer had ook in dit geval niet te vreezen, dat Robert hem als zijn medeplichtige noemen zou hij kon zich in dit opzicht op Roberts karakter verlaten maar wanneer de jonge man door een kruisverhoor in verwarring werd gebracht, kon hij licht, zonder het te willen, aan de politie het spoor verraden dat tot verdere ontdekkin gen leidde. Flitzer'8 oorspronkelijk plan, om Holm door gelde lijke voorschotten in eene van hem af haukelijke positie te brengen en hem dan te nopen, de wijk naar het bui tenland te nemen, leed schipbreuk op de zekerheid, waar mede Holm verklaarde liever te gronde te gaan, dan redding aantenemen ten koste van zijn eerlijken naam. Er bleef Flitzer dus niets ander over dan hem aan zijn lot overtelaten en zich te wapenen tegen de mo gelijke gebeurtenissen die wij boven aangestipt hebben. De geldman werkt het liefst met geld. Het beste wapen tegen iemand die hij vreest, is voor hem steeds eene schuldbekentenis van dezen. Wilde Holm zich al niet laten helpen misschien waren zijne kinderen ver standiger zoodra men hun de keuze stelde tusschen vlucht naar het buitenland en een goed onderkomen of armoede schande en ellende in het vaderland. Flit zer voelde zijn geweten volkomen zuiver hij had het goed met Holm gemeend, het was Holms eigen schuld, indien hij tot ellende verviel. „Ik wilde u den voorslag doen, naar het buitenland te vluchtenzeide hij „en van daar uitwaar gij persoonlijk veilig zijtuw recht te verdedigen en de dwingelandij, waarvan gij het slachtoffer zijt, te brand merken. Maar ik durf u dat niet meer voorstellen daar gij schijnt te vertrouwen, er ten minste straffeloos aftekomen." „Ik zou liever eene onrechtvaardige straf onder gaanantwoordde Holm, „dan door eene laffe vlucht mij schuldig te erkennen en mij zelf te onteeren. Ik zal mijn recht tot het uiterste verdedigen wanneer ik voor dien tijd Diet van honger sterf." „Gij overdrijft, Holm. Indien men u al werkelijk uit de dienst ontslaat dan zult gij toch nog altijd pen sioen krijgen." „De geheimraad von Stolpen legt het er yp aan, om mij in het verderf te storten. Gelukt hem dit, dan vind ik geen recht, dan luidt mijn vonDis: ontslag zon der pensioen. Hij weetdatwil hij zijn doel berei ken, hij mij tot bedelaar maken moet dat ik anders tot de hoogste instantie mijne aanklacht teg&n hem zal volhouden dat ik de zaak ten slotte voor den Land dag zal breDgen. Maar men kan het mij, door de zaak slepende te houden onmogelijk makenwanneer mij eindelijk het brood ontbreekt, om mij en mijne iamilie in bet leven te houden," De dienstmeid van de wed. Karseite Vetstuk- ken (Drenthe), is in den avond van den 5 door de duisternis in eene sloot gevallen en eenige uren later levenloos daaruit opgehaald. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den 6 J. H. M. v. R. te Bolsward die dermate aan het gebruik van morphine verslaafd was dat hij geen geld meer bezittende briefjes vervaardigde met eens anders naam ten einde in het bezit van dit vergif te geraken, schul dig verklaard aan 22 valschheden in onderhandsch ge schrift en het des bewust gebruik maken daarvan en onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 1% jaar gevangenisstraf en 44 boeten van f 50. Te Anna Paulowna weid den 6, door de afdee- ling van Volksonderwijs in de kerk, een 8. Nicolaas- feest gegeven aan 250 schoolkinderen. Allen werden onthaald en ontvingen een geschenk, waarbij de trouw ste scholieren de eerste keuzen hadden. Prinses Hendrik heeft den 7 te Amsterdam de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen bezocht. In den nacht van 78 is te Zaandam de Btoom- rijstpellerij „Birmah" van den beer Blanseen der grootste fabrieken van de Zaan in de aseh gelegd. Den 8 is te Haarlem, voor rekening van het Rijk, aanbesteed het bouwen van 10 woningeu voor gehuwde militairen op het kazerneterrein onder Schooten en het maken van loodsen voor voertuigen aan de vestingwer ken te Penningsveer. Voor het eerste werk was minste inschrijver de heer E. M. Rood a f 24,750, voor bet laatste de heer S. B. Peyra a f 10,900. Het stoomschip Echo van Antwerpen in ballast naar Rotterdam is in den avond van den 8 beneden Maassluis aangevaren door de uitgaande engelsche stoomboot Lizzie en aan de boeg zoo zwaar beschadigd, dat het tegen den wal aan den grond moest gezet wor den om zinken te voorkomen de Lizza bekwam ave rij aan den voorstevenjen is naar Rotterdam teruggekeerd. In den avond van den 8 is een zevenjarig meisje in de Looiersdwarsstraat te Amsterdamaan wie de zorg voor 4 kleine kinderen was toevertrouwd in brand geraakt en zoo verwond dat zij den volgenden ochtend in het gasthuis is overleden. In den avond van den 9 is de stoomspinnerij van de firma H. P. Gelderman Zonen te Oidenzaal afgebrand. Den 10 is te Wemeldinge een Rijks-telegraaf kantoor geopend. In de zaak der somnambule Gunsters en haren echtgenoot, veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefe nen der geneeskunst, heeft de Hooge Raad den 10 het arrest, gewezen door het hof te 's Gravenhage vernietigd en de zaak verwezen naar het hof te Amsterdam. In den vroegen morgen van den 10 is waar schijnlijk door het omvallen van eene lamp het maga zijn van fourage voor paarden van het leger aan de Borneostraat tegenover de Aiexanderkazerne te 's Gra venhage, afgebrand. Door krachtige hulp der brandweer bleven 6 gevulde hooischelven achter het magazijn, de aangrenzende, geheel van hout gebouwde cavalerie-ma- nege en de huizen der Sundastraat behouden. Door de Holl. Spoorwegmaatschappij word den 11 te Amsterdam aanbesteed: a. het inkorten der rem- „Beste Holm die zorg zal u niet drukken. Ik leen u geld zooveel gij noodig hebtgij betaalt mij wan neer gij recht gevonden hebt." „Gij zijt zeer goed maar op eene loutere verwach ting af kan ik geen schulden maken." „Ik bied u het geld aan als werktuig, als middel tot het doelwaarvoor ik gaarne een offer breng. Ik kies alleen den vorm van eene ieening, opdat gij het mij niet weigeren zult. Gij vergeet ook dat uw toe stand op eens veranderen kan wanneer do zoon van den geheimraad woord houdt." „Men zal hom eerder in een gekkenhuis opsluiten dan vrijlaten voordat hij zich tot gehoorzaamheid heeft verplicht. Gij kent den geheimraad niet. Zijn trots is onbuigzaam en hij deinst voor geen middel terug om zijn wil doortezetten. Zijn eigen zoon be oordeelt hem niet gunstiger. Kurt zeide het terstond, dat hij op een harden strijd was voorbereid en aan eene breuk met zijn vader niet twijfelen kon." „Des te meer is het uwe plicht, om den strijd door te zetten. Geen overbodige woorden! Ik ben rijk. Hier zijn tweehonderd gulden. Indien gij wilt, kunt gij mij er eene kwitantie voor zenden." Flitzer wierp de bankbiljetten op tafel. Holm bezweek voor de verzoeking, want hij had een gevoel, alsof njj een vriend beleedigde wanneer hij de hulp afsloeg, en hij had het geld noodig. Hij moest rekeningen beta len ol hij nu den een of den ander geld schuldig was was onverschillig. Dankbaar drukte li ij bewogen den fxpediteur de band en schreef eene schuldbekentenis. „Komaan dat is de moeite niet waard zeide Flitzer, „voor mij is dat een bagatel. Het zou mij evenveel genoegen doen als wanneer ik vijf en twintig duizend guldens ver diende indien gij den hoogmoedigen geheimraad eens een poets kondet spelen. Hij heeft zijn zoon naar de inrichting van docter Kleber te Schönweide gebracht. Met eer,ige guldens kan men daar van de oppassers veel gedaan krijgeD. Uwe doe!.ter heeft recht, om naar den jongen man te gaan vragen. Wie weet, of men daar met met geld een geheim aan den dag brengen wan dat mijnheer den geheimraad duur kan te staan komen. Ik wil niets verder zeggen gij begrijpt mij Ik zou dat zaakje zelf wel in orde willen brengen, maar ik ben overal hekend en zoo iets moet geheim blijven, wil het gelukken. Wilt gij nog een paar hon derd gulden „Ik dank u riep Holm wiens gelaat verried dat de gedachte, welken de expediteur had geuit, hem zeer levendig bezighield. „Ik heb genoeg. Maar voor dat doel zou ik niet aarzelen om schulden te maken." Wordt tertolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2