1 No. 148. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. V R IJ A G 14 DECEMBER. FEUILLETON, JEeii staatsgeheim» Prijs der gewone Advertentiën: fóuitculanb 32) Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELGIE De Kamer kwam den 11 in de zitting zaal van den Senaat bijeen. De voorzitter bracht bij de opening der zitting hulde aan den moed van allen, die bij den brand getracht hadden het vuur te bedwin gen en deelde mede, dat de Koning dadeli|k de groote zalen van zijn paleis ter be.-chikking der' Kamer had gesteld van welk aanbod moeielijk gebruik had kun nen worden gemaakt doordat die zalen voor dit doel minder geschikt waren. Vervolgens bracht de minister president Frere Orban namens de regeering buide aaD allen, die zich bij die ramp zoo wakker gedragen had den. De heer Nothomb verklaarde hiermede volkomen in te stemmen, en meende, dat de Kamer niet zou aarzelen de voorstellen goed te keuren door de re geering in te dienen tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van de omgekomen personen. DUITSCHLAND. De Nordd. Zeitung zegt nader over het bezoek van den duitschen Kroonprins aan Rome, dat, geheel afgezien van persoonlijke vriend schappelijke betrekkingen de internationale beleefd heid eischt dat de Kroonprins als hij tweemaal door Italië reist, den Koning een bezoek brengt en als hij eens in Rome isdan niet verzuimt den Pausdie met Duitschland in vrede leeft te bezoeken. Anders kon men gelooven dat er spanning bestond tusschen het duitsche keizerlijk huis en den Paus dat niet het geval is. Bijzondere staatkundige beweegredenen be staan voor beide bezoeken niet. Huis van Afgevaardigden. Den 10 heeft de afgevaardigde dr. Löwe zijn voornemen aangekon digd om een voorstel in te dienen waarbij de regee- ring verzocht wordt, bij den Bondsraad de afschafing der loterij in het geheele Rijk te bewerken. ENGELAND. De dichter Tennyson is door de Koningin tot pair van Engeland benoemdmet den titel van baron. De tegen den 11 aangekondigde samenkomst der transvaalsche afgevaardigden met lord Derby heeft niet plaats gehad. Er zijn moeielijkheden ontstaan ten ge volge van de terechtstelling van Mampoer door de Boeren, in weerwil van de verzekering van President Krijger aan generaal Smythden vertegenwoordiger van den gouverneur der Kaapkolonie dat Mampoer niet zou worden ter dood gebracht voordat President Kruger een onderhoud met lord Derby had gehad De afgevaardigden hebben aan het departement van Kolo men een ontwerp-verdrag aangeboden dat onbevredi gend wordt geacht wat het voornaamste punt betreft, namelijk de westelijke grens der Transvaal. De internationale vereeniging ter bevordering van vrede en scheidsrechterlijke tusschenkomst heeft den heer Krüger en zijne mede-afgevaardigden tegen den 17 uitgenoodigd tot eene bijeenkomst ter bespreking van het transvaalsche vFaagstuk. Ierland. Den 11 is aan Parnellin tegenwoordig heid van vele leden zijner partij uit iiet Lagerhuis, een feestmaal aangeboden bij welke gelegenheid hem ter hand gesteld werd de som van f 456U00 in Ierland bijeengebracht uit dankbaarheid voor de door hem aan het land bewezen diensten. Parnell richtte in antwoord op een heildronk een levendigen aanval tegen het beheer van Ierland en verklaardedat de ïersche kiezers bij de aanstaande algemeene verkiezin gen moeten uitmaken of de regeering van Engeland liberaal of conservatief zal zijn. De stelling der iersche partij was sterk en, indien zij geduld bad, zou zij haar doel, Ierland's onafhankelijkheid bereiken. FRANKRIJK. Eenige vrienden van Gambetta heb ben besloten den eersten verjaardag van zijnen sterf dag den 31 en van den dag zijner begrafenis den 6 Januari te herdenken. Voor het te zijner eer op te richten gedenkteeken is reeds ruim f 150,000 bijeen- rebracht Majoor Laborrière het Senaatslij voor het departe- ment der Seine heeft den 9 gevolg gegeven aan zijne afgelegde bereidverklaring om aan zijne kiezers reken schap te geven van zijne daden. Gelukkig voor hem verklaarden de kiezers ten slotte dat zij levreden over hem waren terwijl hem opgedragen werd te trachten in den Senaat eene radikale groep te vormen en on middellijke herziening der grondwet te eischen. De Temps bevat het bericht, naar dat b'ad zegt uit goede brondat in de tweede helft van October te Peking eene bijeenkomst heeft plaats gehad van den regentschapsraad met de ministers waarin eenstemmig verklaard is, dat hetmet het oog op den toestand der vloot onverstandig zou zijn, met Frankrijk een oorlog te beginnen. K a m e r. Den 10 verklaarde de president minister -terry, dat Frankrijk in Tunis optrad, om Algiers te beschermen en in Tonkin, om den toestand in Cochin- china te beveiligen dat was eene conservatieve kolo niale staatkunde. Hij verdedigde verder de regeerin* tegen de verschillende ingebrachte beschuldigingen3 voornamelijk wat hare oorlogzuchtige plannen "betreft' De regeering vatte de door minister de Freycinet af gebroken onderhandelingen weder op en gaf a les toe dat met de eer van Frankrijk bestaanbaar was. China' is een groote mogendheid, met welke het mogelijk is een middel tot sch kking op te sporen en dat deed de regeering. De chineesche regeering wilde de zaken van Anam in ue onderhandelingen mengen en de heer Bouree viel in den strik, De heer Tricou ontm .et dezelfde moeilijkheden, maar de regeering wil alle middelen tot verzoening beproeven. Zou een ei kei lid der Kamer de chineesche voorstellen van 15 October willen aannemen? (Toejuiching.) De oorlogzuchtige houding van China dagteekent van 17 November. Maa is dat een reden om van programma te veranderen? Moet Sontay opgegeven worden voor welke plaats da transche bevelhebber Rivière den heldendood stierf? Dat wilde regeering niet. Zjj is intusschen bereid, de onder handelingen voort te zetten. Hij leest vervolgens de ïaatst gewisselde brieven voor en besluit met de ver klaring, dat er geene reden bestaat om het voortruk ken van admiraal Courbet te doen staken. Er werd geroepen: Oorlog dus? Do minister antwoordde, indien gy meent, dat terugtrekken bestaanbaar is met de eer, zeg het dan (Toejuiching. Rumoer Audrieux verklaarde', voor de kredieten te zullen stemmen hoewel hij ver schillende handelingen der regeering ten sterkste af- keu de. Hij' gelooft echter, dat de omverwerping van een ministerie, dat admiraal Courbet naar TonkiD zond, een allerbedroevendste uitwerking zou hebben. De Kamer had naar zijn oordeel het recht niet om het ministerie thans te doen vallen. Vervolgens werd het krediet, zooals reeds vermeld is, aangenomen. De aangenomen motie luidde als volgt: de Kamer, overtuigd dal de regeering zóó krachtdadig handelen zal als noodig is om in Tonkin de eer en de rechten van Frankrijk te verde digen gaat over lot de orde van den dag Op de opmer- k ng van den bonapartist Jolibois dat in deze motie het woord vertrouwen ontbrak, antwoordde de minister president dat de Kamer het grootste blijk van ver trouwen gaf als zij zich vereenigde met het uitspreken dezer overtuiging in de regeering. Den 11 werd de begrootiug van oorlog zonder ver dere wijziging afgehandeld en vastgesteld. GRIEKENLAND. Trikoupis m ni-der-president neelt aau de Kamer een wetsontwerp ingediend tot het aangaan eener leeniug van 170 miljoen, om met de opbrengst daarvan op te heffen den gedwongen koers tegen 9 maanden na de afkondiging der wet het aanleggen van spoorwegen te ondersteunen en het materieel der vloot te vermeerderen. ITALIË. De secretaris-generaal van het ministerie van buinenlandsche zaken Lovitoheeft, naar aan leiding van het plaats gehad hebbende tweegevecht met Nicotera zijn ontslag gevraagd en gekregen. Aan de Kamer zal verlof gevraagd worden om beide afge vaardigden te vervolgen. Uit de nadere bijzonderheden omtrent dat tweegevecht blijkt nog dat beide heeren zoo verwoed op elkander waren, dat zij slechts met moeite gescheiden en ontwapend konden worden. LUXEMBURG. De Kamer heeft met 29 tegen 8 stemmen verworpen een voorstel tot afschaffing van den hoofdelijken omslag en tevens bepaald dat dit punt niet weder behandeld zal worden vóór de aan staande algemeene herziening van het belastingstelsel. Een voorstel om dien hoofdelijken omslagf 40000 opbrengendeaan de gemeenten af te staan werd mede verworpen. Flitzer verliet het huis, tevreden over den goeden uitslag Holm was zijn schuldenaar geworden en zou ongetwijfeld aan zijn zoon mededeeltn hoe Flitzer zich als een waar vriend in den nood bad doen kennen de expediteur had hiermede reeds goede troeven in de hand om in geval van nood uittespelen. Het was voor Holm verraseend maar zielkundig gemakkelijk te verklaren dat Laura zijn goed ver trouwen niet deelde toen bij den zijnen de blijde mare mededeelde hoe hij hulp gevonden had. Holm had Flitzer tot nu toe slechts oppervlakkig gekend, hem naar den uiterlijken schyn beoordeeld en zich daarom licht tot eene andere opinie late n overhalenLaura daarentegen had gelegenheid gehad om er bitter be rouw over te hebben dat zij op de waarschuwing haars vaders geen acht had geslagen zij had gevoeld hoe Selma in haar hoogmoed zich over haar had geschaamd en zij had deze nog voor minder trotscli op haar geld gehouden dan de vader. Laura had haren ouders verzwegen toen zij nog met Selma om- gingdat Flitzer ook in een ander opzicht steeds een ongunstigen indruk op haar gemaakt had nu kwam zij er rond vooruit, dat zij hem voor dubbelhartig hield en zij vreesde, dat haar vader er eens berouw over zou hebben, iemand zijn vertrouwen te hebben ge schonken, die tegenover voorname lieden kruipend, en ïoogmoedig voor minder aanzienlijke personen was en die ongetwijfeld een bepaald doel op het oog had wanneer hij zich in het vertrouwen drong van een arm ver ?olgd ambtenaar. „Het zij zoo", antwoordde Holm, „misschien haat h;i den geheimraad en bood bij mij daarom hulp aan." De secretarie deelde nu mede, op welke gedachten Fhtzer bem had gebrachten Laura vergat het onder werp dat men zoo even besproken bad. Het denk- beelddat men Kurt slechts naar Schönweide had gebracht, om hem uit hare nabijheid te verwijderen dat hij misschien niet zoo lijdend'was, als het gerucht beweerde greep haar heftig aan en het vermoeden dat Kurt geweld werd aangedaan scheen voor haar Lijna zekerheid te worden. Zj beproefde slechts aan die verdenking toetegeven, en als van zelf deden zich bewijzen voor, om daaraan voedsel te geven. Had Kurt w.rkelyk in levensgevaar verkeerd dan had men hem niet zoo ver vervoerd dan zouden zijne ouders met zoo ver van hem verwijderd blijven dan had Stolpen haar vader niet gedreigd 1 Jahet was van Stolpen te verwachten dat bij voor de meest gewaagde middelen niet zou terugdeinzen om den trots van zijn zoon te buigen bet was niet de eerste maal dat men iemand waanzinuig verklaarde die zich over de vooroordeelen van de wereld heen- zette, of wien gewelddadige personen om andere redenen onschadelijk wilden maken. „O, dat Robert nmt hier is," zuchtte Laura, „maar de liefde zal mij kracht gaven om alle hinderpalen te boven te komen. Geef mij geld, vader. Tot zulk een doel is hulp van iedere hand welkom. Met geld en vriendelijke woorden zal ik mij den weg tot Kurt banen." Holm knikte zijne dochter toe, maar hij ontveinsde haar niet, dat hij slechts aarzelend toegaf. Wees voorzichtigzeide hy „gij waagt veel. Laat door uw onstuimig verlangen niet verleiden, meer te wagen dan noodig is om zekerheid omtrent Kurts toestand te krijgen. Bedenk wel, dat de geheimraad ongetwijfeld zijne maatregeien genomen heeft dat men u of brieven van u afwijst en weigert, dat gij dus licht alles zult kunnen bederven door onvoorzichtig te we-k te gaan. Gij moogt slechts berichten tracnien i n te- winnen en dat moet met de grootste omzichtigheid geschieden het zou Stolpen zeer welkom zijn indien gy hem een voorwendsel gaaftom u door de politie te kunnen laten verbiedeu, u met zijn zoon in betrek king te stellen. Hij zou dan zonder mededoogen doen." „Vrees niets, vader," antwoordde Laura, wie het bloed bij die waarschuwing in het gelaat steeg, „ik zal mij weten te beheerschen want mijn doel zal 'mij steeds voor oogen blijven. Het is mij alsof ik reeds de zekerheid heb. dat Kurt gevangen gehouden wordt, hy had mij anders stellig reeds bericht gezonden. Bij ue familie Helmholz ben ik veilig en wanneer het er em te doen is, zal deze zelfs niet vernemen, waarom ik te Schönweide gekomen ben." „Juist! Helmholz!" riep Holm, „ik had geheel ver geten, dat de familie naar Schönweide is gegaan. Ik gelooi, dat wij beter doen, om eerst aan Helmholz te schrijven. Die kan beter iulichtingen inwinnen dan gij en hij zal mij die dienst niet weigeren." Laura schudde het hoofd „Ik vei trouw in deze zaak slechts mij zelve," antwoordde zij, „Helmholz zeer zeker met, hij is te driftig, en gij zeidet zelf, dat daarmede alles zou kunnen bedorven worden. Ik acht de taak niet moeielijk voor iemand die geduld heeft en ik zal mij zelve tot geduld dwingen. In het kleine plaatsje wordt over ieder nieuwtje gebabbeld daar be hoeft men slechts te luisteren ik zal spoedig hooren welke ziekenoppasser of beambte aan het gesticht het meest toegankelijk is. Ik zal niet rusten voordat ik iets zekers weet en voor hetgeen ik te weten kom bewijzen kan bijbrengen. En al zou de zaak ook twee honderd gulden of meer moeten kosten wij zullen Flitzer dat geld kunnen teruggeven wanneer ik Kurt de vrijheid teruggeef en Flitzer zal nog bovendien het bewustzijn eene goede daad te hebben verricht tot loon strekken." „Wanneer onze verdenking gegrond is zeide Holm, ernstig en vermanend. „Vergeet niet Lnnra dat alles slechis eene verdenking is. Hebben wij het ongeluk, ons te bedriegen, dan is het geld voor de omkooping wegge worpen en behalve de ontgoocheling hebben wij °een schuldenlast te wachten, die wij nooit delgen kunnen,"

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1