Btntunlaub. van 3 miljoen aal worden gegeven en in de ondeibouds kosten jaarlijks f 20.000 zal worden bijgedragen gaat over tot de orde van den dag." Door den heer Donuer is voorgesteld eenige artikelen van hoofdstuk financiën voor memorie uit te trekken, ten einde de posten op deze artikelen te doen vervallen zonder de regeering de gelegenheid te be nemen oin bij de jaarlijksche of bij suppiet ire begroo ting de haar noodzakelijk gebleken sommen voor nieuwe en verhoogde traetementen en subsidiën voor kerkge nootschappen aan te vragen. De heer Oorver Hooft heeft op hoofdstuk VIII verschillende amendementen voorgesteld eene vermin dering beoogende met f 519,250, door het doen ver vallenen het bouwen van een magazijn voor kleedin", wapening en nachtleger te Utrecht, aankoop en inrich ting van grond tot vergrooting van het exercitieterrein der cavalerie te Haarlem verbetering van de afwate ring der vlakte van Waalsdorp en het Alexanderveld te 's Gravenhage, bouwen van een gemetseld wacht huis aan het strand te Scheveningen, bouwen van eene kazerne voor een bataljon infanterie te Haarlem, bou wen van woningen voor gehuwde militairen te 's Gra venhage verbetering van de oudheiningsche haven bij het fort de Ruyter in de positie van Willemstad. Door den heer v. d. Hoop is voorgesteld om art. 12 d. van hoofdstuk VI (aankoop van compoundpant serplaten en pantserbouten ten behoeve der verpant sering van den toren van een schip) te verminderen met f 86,000. - De commissiein het vorige jaar benoemd om de inlichtingen in zake de schorsing van den onderwij zer Poppink te Winterswjk te onderzoeken, heef, ver slag uitgebracht. 3 Leden zjn van gevoelen dat die onderwijzer gehandeld heeft in strijd met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van an dersdenkenden, maar zonder de bedoeling om te kren ken, zoodat eene waarschuwing, geene schorsing ver diend ware een ander lid meentdat Poppink geene andere voorstelling der Hervorming heeft willen ge ven dan hij ter goeder tronw voor de ware hield en vond in een bj het openbaar onderwijs gebruikt werkjeen het vijfde lid dat P, niets gedaan beeft strijdig met den eerbied voor de godsdienstige begrippen van andersdenkenden eu dat de hem opgelegde straf dan slechts te rechtvaardigen ware indien van opzet gebleken was. De meerderheid stelt voor. den minister dank te zeggen voor de inlichtingen één lid daaraan toe te voegen dat de strut van schorsing zonder vol doenden grond is opgelegd. De minister van waterstaat heeft inlichtingen verstrekt op het adres van J H. Moorendirecteur van het Rjks telegraafkantoor te Kampen, aan wien liet schrijven iu dagbladen over andere dan letterkun dige onderwerpen verboden werd. De directeur schreef in het weekblad „De Aanwijzer" zeer scherpe artikelen over de handelingen van B. en W en den gemeente raad hetwelk ten gevolge heeft gehad, dat sommige ingezetenen hunne geheimen niet meer a m den directeur durven toevertrouwen en dus van den telegraaf geen gebruik meer maken. 12 December. Voortzetting van het debat over hoofdstuk V. Art. 83 (jaarwedden der profes soren te Leiden f 395 609) De minister neemt uver het amendement der commissie tot vermindenn" met 1500 voor bezoldiging van een philoloogbestemd ter beschrijving der oude codices. Het amendement der heeren Donner c. s.tot vermindering met 400 voor tractementsverhooging van den boekhouder aan het academisch ziekenhuis en den conservator bij het mu seum van oudhedenaangenomen met 40 tegen 32 stemmen. Art. 84 (universiteitsgebouwen te Leiden f 308,064). Het ameudement der heeren Donner es. tot vermindering met f 4400 voor onderhoud eu her stellingen en aankoop van meubilairverworpen met 47 tegen 26 stemmen. Art. 87 (ge ouwen der uni versiteit te Utrecht J' 155,250). Het ameudeuient- Donner c. s. tot vermindering met f 2000 voor onder- boud en f o0,000 voor een laboratorium voor harmacie, aangenomen met 50 tegen 26 stemmen. Art. 89 (hoogleeraren te Groningen) Het amendement-Donner c.s. tot vermindering met f 4000, om nog geen hoog leeraar in het franach aan te stellen en het onderwijs in het engelsch op te dragen aan den boogleeraar in bet duitsch verworpen met 40 tegen 34 stemmen. Art. 101 (subsidiën aan gymnasia). Het amendement- Donner c s. tot vermindering met 6000 voor ver hoogde subsidie aan Groningen, verworpen met 28 tecen 25 stemmen. Art, 108 (Gebouwen Rjks hoogere bur gerscholen) Het amendement der zelfde heeren om /"4000 voor ex!ra-toelage te schrappen, door den minister overgenomen. Art. 110 (Rijkslandbouwschool). Het amendement van den heer de Jong om f 15,000 voor onderhoud van gebouwen te verminderen met f 10,000, aangenomen met 59 teren 20 stemmen. Art 111 (subsidiën middelbaar onderwijs). Het door de heeren Donner c. s. ingetrokken, maar doir den heer v. Hou ten overgenomen amendement, om 4300 te schrappen, als protest tegen het verleenen van nieuwe subsidiën' zonder dat de Kamer weet waarvoor zij bestemd zijn verworpen met 40 tegen 39 stemmen. De minister had op dit artikel f 2000 voor toelagen aan landbouw- onderwijzers laten vallen. Van art. 122 (gebouwen der Rijkskweekscholen), waarop door de heeren Donner c. s. is voorgesteld f 27000 voor de verbouwiug der kweekscholen te Maastricht en 's Hertogenbosch te schrappen neemt de minister f 15000 af en brengt die onder een nieuw artikel 122a weder op de begroo ting, ten einde eene zuivere beslissing uit te lokken. Den 7 Dec. zijn 2 arbeiders op den Beilerstroom door het zwakke ijs gezakt. Da een heeft zich gered maar de andereen 21jarige jongeling van Dieverbrug de kostwinner voor zijne ouders is verdronken. ^en Amsterdam door het uitvoerend comité der internationale landbouwtentoonstelling met da vertegenwoordigers der landbouwiuaatschappijen uit alle provinciën gehouden vergadering deelde de voorzitter mede, dat, daartoe verzocht, als leden van hek comité, dat den heer rar. b. C. J. W. Musscbenbroek door den dood heeft verloren zijn toegetreden de heeren jr. mr H. Hoeufft v. Velsen, voorzitter van de afdeeling Amster dam der Heli. Maatseh. v. Landb., en D. F. A. Bau- duin te 's Gravenhage wien het comité wenscht voor te dragen tot voorzitter der algemeene jury dat de Koning hem voorzitier met den heer Hoeufft heeft uit genood igd op het Loo te komen, H. D. ingenomenheid met de tentoonstelling te kennen gegeven en H D. persoonlijken steun aan de werkzaamheden van het co mité toegezegd heeft; dat jr. G. J. G. Klerck die bij zijn aftreden als minister van waterstaat enz., het eere- voorzitierschap slechts voorwaardelijk gecontinuëerd had, sedert om bijzondere redenen daarvan had afgezien dat uit verschillende landen toezeggingen van belang rijke inzendingen zijn ontvangen en het comité bij zijne aanraking met de regeering de meest moge lijke medewerking ondervindt. De vergadering stelde vast het reglement voor de jury eene uitbreiding van het programma met eene afdeeling voor akkerbouwge wassen het plan tot inrichting der tentoonstelling °en de daaraan verbonden begrooting. Hierbij bleek dat b j den tegen woord igen stand der geldmiddelen de meest mogelijke zuinigheid moet betracht worden en gelde lijke steun der onderneming voortdurend zeer gewenscht blijft, om het comile in staat te stellen de tentoonstel ling op eeDe Nederland waardige wjze in te richten. In den avond van den 8 is de dubbele branderij van de heeren Meyer en Co. aan de Noordvest te Schiedam afgebrand. Den 11 is eene bezending van 3000 ponden le vende paling, karper, en bliek in met zink bekleede waterkisten per trein naar Leipzig gezonden. Aan het departement van waterstaat is den 12 aanbesteed het maken van stationsgebouwen en verde re werken voor den spoorweg Groningen Delfzijl waarvoor laagste inschrijver was de heer E. M. Rood te 's Gravenhage, a f 629,000. OOSTENRIJK - HONGARIJE. Het hongaarsche IIoogerhuis verwierp na heftige bestrijding den 11 met 109 tegen 103 stemmen het door het Volkshuis aan genomen wetsontwerp betrekkelijk het sluiten van huwelijken tusschen christenen en israëlieten. Het handelsverdrag tusschen Frankrijk en Hongarije, dat in Maart 1884 eindigtis voor eenige maanden verlengdomdat de onderhandelingen vóór dien tijd niet tot een goed einde gebracht kunnen worden. RUSLAND. Den 11, des voormidd ags ontstond voor de woning van den overleden rijken koopman Guskie zulk een gedrang bij het in ontvang nemen der aalmoezen die overeenkomstig de oude gebrui ken uitgedeeld werdendat verscheidene behoeftige personen gedood en vier ernstig gekwetst werden. SERVIE. Twee der aanvoerders van het onlangs plaats gehad hebbende oproer zijn ter dood één tot 8 jaren en één tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De anderen ziju vrijgesproken. De Koning veranderde de doodstraf in 10 jaren opsluiting. SPANJE. Den 7 verliet de duitsche kroonprins Madrid om zich naar Sevilla te begeven na afscheid te hebben genomea van den Koning, die met de mi nisters gezanten enz. hem uitgeleide deed. Den 8 kwam bij te Sevilla aan, waar bij in een hotel zijn in trek nam. Hij werd verwelkomd door den bertog van Montpensier. Den 10 woedde in het geheele noorden van het rijk een hevige sneeuwstorm. TURKIJE. Door den brand in de wijk Haskieui te Konsiantinopel zijn 600 buizen 30 magazijnen eeue grieksche kerk en 4 synagogen vernield. ^ZWITSERLAND. De groote raad van het kanton Walliserland heeft de doodstraf weder ingevoerd voor de misdaad van moord. EGYPTE. Naar Soeakim werden strenge bevelen gezonden, om vóór do aankomst van Baker-paeha geene militaire beweging te ondernemen. Het transportschip Tantah kwam den 11 te Suez aanna te Soeakimwaar den 7 groote vrees voor een nachtelijkolijken aanval der opstandelingen bestond, een afdeeling gendarmen onder bevel van kolonel Sartorius, ontscheept te hebben. Te Siout en de omliggende dorpen is de cholera uitgebarsten. YEREENIGDE STATEN. Het hoofdblad der mor monen komt op tegen dat deel van de boodschap -van president Arthur, waarin de veelwijverij wordt aange vallen De veelwijverij is een godsdienstleer van het mormonisme die nooit opgegeven zal worden. In het verslag van het bureau voor landbouw van December wordt de katoenoogst op 13 °/0 minder ge raamd dan in 1882. Hij zal even ongeveer 6 miljoen balen bedragen. De opbrengst dor maïs zal iets benedeu dc vroegere raming blijven die van de tarwe zal meer dan 400 miljoen bushel en die van de haver meer dan 500 miljoen bedragen. Rogge en gerst zullen iets minder opbrengen dan in 1882. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De heer de Bruya Kops en 14 andere leden stellen bij de behandeling van hoofdstuk IX vóór art. 72, de volgende motie voor „De Kamer van oordeel dat de verbetering van den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam niet langer mag worden uitgestelJ wil men de thans bestaande zekerbeiil niet in de waagschaal stellen dat daartoe, hetzij door de pro vinciën Noordholland en Zuidholland te zauien hetzij door de provincie Noordholland alleen eene bijdrage XVI. De gepensioneerde betaalmeester Bernhard Heim- holz bewoonde te Schönweide eene groote, zeer sierlijk gebouwde villa. Hij had reeds vroeger, om boven zijn pensioen nog iets extra's te verdienen bij de bouw maatschappij de betrekking van boekhouder waargeno men. Toen aanvankelijk de speculatie zich goed liet aanzien was hij zoo rijk bezoldigd geworden dat hij door aankoop van eenige aandeelen deelgenoot in dè maatschappij geworden was nu waren zijn spaarpen ningen in zoo goed als waardeloos papier veranderd dat den treurigen stempel van hoop op betere tijden droeg. De maatschappij had om den man eenigzins scha deloos te stellen eu dezen bruikbaren ambtenaar voor zich te behouden Helmholz de administratie over on derscheidene te koop staande landhuizen en andere ge bouwen opgedragen, waarvoor hem behalve eenig salaris vrije woning in de villa werd toegestaan, aan den ver koop waaraan vooreerst niet te denkon viel daar zij uitwendig niet was afgewerkt en de bovenste verdie pingen niet voltooid waren. Helmholz werd niet alleen door den directeur der maatschappij als een hoogst vertrouwd man beschouwd, maar hij had zich bovendien bij de bewoners van Schön weide eene zekere autroriteit versebafthij goldal had hij ook geene volmacht, voor den vertegenwoordiger der maatschappij men wist dat directeur en raad van bestuur in alles zijne meening inwonnen. Daar het nu en dan gelukte, een gebouw te verkoo- pen en van de opbrengst dan weder een ander aan gevangen werk voortgezet werdstreefden de hand werkslieden en arbeiders er naar om in de gunst te komen van den betaalmeester, wiens aanbeveling hun in slechte tijden werk verschaffen kon, de eigenaars an villas wisten, dat hij nu en dan kleine verbeteringen aan wegen als auderziuts kon doorzetten, hij incasseerde de huurpenningen kortom bij was te Schönweide eene geachte persoonlijkheid en wanneer by 's avonds in bet stationsSoffiehuis zatdan werden de nieuwtjes en strijdvragen van den dag aan zijn oordeel onderworpen. Doctor Kleber behoorde als eigenaar eener villa, als geneesheer en directeur eener ziekeninricbting tot de notabelen van Schönweide en zat in het koffiehuis met de gepensioneerde officieren en renteniers, by was bij den aankoop en inricbting van zijn buis met Helmholz in aanraking gekomen maar hetzij het sproot uit per soouhjke antipathiehetzij Kleber gevoeldedat de gepensioneerde betaalmeester hem niet zeer mocht lij den zeker was betdat hij met dezen niet op ge meenzamer voet was gekomen zooals de andere hee ren tusschen beiden beerschte eene koele, vormelijke verhoudingalsof ieder voor zich gevoeldedat het vandaag of morgen tusschen hen tot eene uitbarsting komen kon Het aantal vaste gasten was niet groot en de ver houding daarom te pijnlijker. Bijna alle heeren legden eene nieuwsgierige belangstelling aan den dag voor den man die te Schönweide eene grootsehe inrichting die de plaats beroemd kon maken wilde vestigen; lij twijfelden niet aan de wonderkuren, die de docter reeds wilde volbracht hebben of nog volbrengen zij stelden in alies belang, hetgeen hij vertelde Helmholz alleen niet. Hij uitte geen twijfel, maar hij huldigde den doc- tej ook niet als een voorwerp van bewondering. De spanning was te meer merkbaar, toen Kleber ook bij andere onderwerpen van gesprek zijn overwicht als geleerde wilde doen'gelden, en onderscheidene gasten zijne aanmatiging onverdragelyk begonnen te vinden en met Helmholz die steeds zeer kortaf was geweest, over iets anders begonnen te spreken, zoodra de docter zijne gelet rdheid begon uittekramen. Het had den schijn alsof' zich eene tegenpartij onder de vaste gasten vormde, die Helmholz organiseerde, om Klebers invloed tegen te gaan de docter voelde dat men hem minder naar de oogeu keek dan anders, dat men zjjue autoriteit eerder aanvieldan zich, zooals vroeger, onvoorwaarde lijk te onderwerpen en bij toonde in zyne wijze van bandelen, dat hij Helmholz reeds ais een vijand baatte. Kleber kwam den dag, dat men Kurt von Stolpen in zijne inrichting hal gebracht, eerst zeer laat in het kof fiehuis en was tegen de verwachting der nieuwsgierige gasten zeer kortaf en gesloten. Het gerucht, dat men een gewonde in de inrichting van doctor Kleber had gebrachtdat een oudere heer met voornaam uitzicht en een doctor den zieke in een sierlijk rijtuig hadden vergezeld was ais een ioopend vuur door Schönweide gegaan men had gedachtdat doctor Kleber vandaag hoogmoediger dan ooit zou zijn en met het voorname bezoek ontzettend zou pralen,' daar het reeds bekend geworden was, dat zijne inkomsten niet zee ruim wa ren en tot nu toe slechts weinig bemiddelde patiënten bij hem hunne toeviucbt hadden gezocht. Kleber gaf ontwijkende antwoorden, zonder juist den geheimzinnige te spelen, htj was verstrooid, andere gedach ten schenen hem bezig te houden, Helmholz uitte tegeD zijne vrienden het vermoedendat men misschien morgen den patient reeds weder zou komen halen, en deze meening scheen de beste verklaring voor de on gewone geslotenheid van den doctor. Toen den anderen dag echter reeds de couranten van een gevecht tus schen heeren op de openbare straat vertelden waar- mede ten slotte ook werklieden zich hadden bemoeid en een zekere mijnheer v. S gewond wastoen zich het gerucht verspreidde, dat de gewonde in een aanval van waanzin gehandeld had en naar eene inrichting voor hersenhjders was gebrachtschudden de heeren van de vaste talel in het koffiehuis te Schönweide het hoofd terughouding en geslotenheid vielen volstrekt niet in Klebers aard het scbeea onverklaarbaar, dat de doctor er niet eens op had gepochtdat hij groote geheimen te verzwijgen had en de vertrouwde van hooggeplaatste personen was. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2