No. 149. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. ZONDAG 16 DECEMBER. FEUILLETON. 33) Een staatsgeheim. BUREAUCRATIE. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. (Officieel (Qcbceltc. Nationale SIilitie. ■Ie Patenten, Urunilweer, ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, "De 3 nummers O 06. CO '11 IS A T. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMe. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsbl. No. 72); Roepen bij deze op alle mannelijke ingezetenendie op 1 Januari 1884 hun negentiende jaar zijn ingetreden, (mitsdien alle manneliike ge borenen van 1865), om zich, ingevolge art 15 en 20 der aangehaalde wet, in de maand Januari 1884 in het daartoe gereed gemaakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raadhuis alhierdes avonds van 5 tot 7 ure op Vinsdag 8, 15 en 22 Januari en Vrijdag 11 en 18 Januari 1884 en verder aan de gemeente secretarie. De verplichting tot het doen der aangifte berust op den militiepliehtige zeivenbij ongesteldheidafwezigheid of ont stentenis op den vaderis deze overleden, op de moeder, en, zijn beide overledenop den voogd. Burgemeester en Wethouders makentot recht verstand van het voorgaande, de ingezetenen opmerkzaam op de volgende bij genoemde wet gemaakte bepalingenals Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij wiens vaderoi is deze overledenwiens moederof zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staatsblad n°. 44); 2". hij diegeen ouders cf voogd hebbendegedurende de laatste 18 maanden voor 1°. Januari 1884 binnen Nederland verblijf hield 3°. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk ver blijf houde. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdelingbe- hoorende tot een Staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of, waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is ft.ngonomen. De inschrijving geschiedt 1". van een ongehuwde in de gemeentewaar de vaderof is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hemdie geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands ge vestigd isin de gemeente waar hij woont 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlan der, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woontin de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Foor de Militie wordt niet ingeschreven 1». de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een inge zeten, die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3°. de zoon van den Nederlander, die, ter zake van 's lands dienst, in 's Rijks overzeesehe bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen hen wien dit mocht aangaan uitzoo moge lijk in eigen persoon de aangifte te doen en daarmede niet Voortdurend kwamen er nieuwe geruchten bij, o. a. dat men in de stad verteldedat de gewonde voor waanzinnig moest doorgaan, om hem zijne straf te doen ontgaan of om de zaak in d^doofpot te kunnen doen. Anderen weder, zeide men, wisten zeer zeker, dat men een voornamen jongen man met geweld wilde beletten, om zijn woord te houden tegenover een arm meisje dat men hem aan eene ministersdochter had willen uithuwelijken en men hem nu waanzinnig had verklaard. Het trok te Scbönweide de aandacht, dat men geen bloedverwanten van den zieke in equipages of met de spoor zag komen om dezen te bezoeken dat Kleber het hek van zijn terrein nu zorgvuldig gesloten hield en de beambten der inrichting, die men er naar ge vraagd had morrend verklaardendat zij niet anders wisten dan dat er een nieuwe patient gekomen was die behandeld werd ais iedere andere. Het lag voor de hand dat er zeer dringende rede nen moesten zijn die Kleber aanleiding gaven zijn karakter te verloochenen van iedere ijdele pralerij aftezien en zich voortedoen alsof er in het ge heel geen geheim bestondjuist die verandering in Klebers gedrag versterkte het vermoeden dat in het instituut iets bizonders, iets ongeoorloofds voorviel. Helmholz hadden de geruchten veel belangstelling ingeboezemd. In de couranten waren niet de namen" wel echter het regiment genoemd waarbij de officie ren diendendie door arbeiders waren ontwapend. Helmholz was betaalmeester bij dit regiment geweest zijn zoon diende er nog als wachtmeester bij het was de hoogste trots van den ouden heer, dat de officieren van het regiment hem bij zijn ontslag een zilveren bo- tot het einde van Januari te wachten, terwijl zij voorts herinneren aan de straf, waarmede de nalatigen ter in schrijving bij de art. 183 en 188 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Dec. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de eerste suppletoire begrooting dienst 1883, heden door hen den gemeenteraad aangeboden, gedurende de eerstvolgende veertien dagen op de gemeente secretarie ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Dec. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken.iis dat het suppletoir kohier der plaatselijke direrte belasting, dienst 1883, den 12 December j.l. door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland goedgekeurd, heden ter invordering aan den gemeente-ontvanger is uitgereikt, zijnde tevens dat kohier in atschrift gedurende 5 maanden aanvang nemende 17 December 1883, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Deo. 1883. De Secretaris, NUHOU'l VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen van D. LOHR- MANN te Alkmaar, om vergunning tot het oprichten van eene roomboterfabriek op het stuk grond aan de Geesl,sectie A, No. 2830, en dat op Zaterdag, 29 December 1883,'s middags te 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die roombotertabriek bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Dec. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. alhier aangevraagd in Augustus, September en Oc tober 1883benevens die voor elders wonende, doch in de gemeente ALK MAAR handelende kooplieden enz. kunnen ter gemeente-secretarie worden afgehaald van Maandag 17 tot en met Zaterdag 29 December 1883. De manscuappen thans in dienst bij de brandspuiten Nos. 1 en 2of daarvan in den loop dezes jaars ontslagen, kunnen de hun over 1883 toekomende belooning ontvangen aan het kantoor van den gemeente-ontvanger, van Maandag 24 Decem ber tot Zaterdag 29 December (uitgezonderd de Kerstdagen), des morgens van 91 uren. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende gevondene voorbanden, alseen port emonnaie met eenige centen; een huissleutel; een onderstukjs van een gouden oorbelletje; een kinder-portemonnaie (blauw); een ge kleurd omslagdoekje; een peervormig gouden oorbelletje en een bloedkoralen armbandje met kapittelstokje. kaal hadden ten geschenke gegeven de eer van het regiment was hem even heilig als zijne eigene. De uitwendige kalmte, die Helmholz zelfs bij kleine geschillen bewaardewas bij hem een vrucht der mili taire opvoeding, van wilskracht en van den invloed der jaren hij was in werkelijkheid van een vurigen hartstochtelijken aard die ook nu nog voor den dag kwam wanneer hij meende te moeten opkomen voor eene zaakwelke hij als eereplicht, ais een heilig recht beschouwde. Hij toonde dat bij verkiezingen, bij "debat ten over politiek, waarbij hij geestdriftvolle gehechtheid aan het koninklijk huis aan den dag iegde evenals wanneer b. v. zijne goede trouw zijn wootd of zijne waarheidsliefde in twijfel werden getrokken; hij bewees dat ook dan, wanneer hij iemand in bescherming nam, wien onrecht was aangedaan. Het was Helmholzalsof hij zijne eigen eer voor krenking bemoest vrijwaren toen het feit niet meer te ontkennen vieldat officieren van zijn oud regiment ontwapend waren geworden. „Men zal hun ontslag geven", zeide hij „al waren het de voornaamste heeren niemandwien men op die wijze heeft aangetast, mag verder den eererok dra gen, het mag hard zijn, maar de eer van de stand wil het zoo." De oude heer kon niet tegenspreken toen men be weerde dat de werklieden een weerlooze hadden moe ten te hulp komen dien de officieren hadden aange vallenen vooral dat deze bovendien niet goed bij het hoofd was maar hij koesterde in stilte tegen dezen zieke als de aanleiding tot een opstootje waarbij officieren waren beieedigd eene haat die zich bij gelegenheid in bittere woorden van twijfel lucht gaf, alsof hij niet geloofdedat de gewonde waanzinnig was. Hij had aan zijn zoon den wachtmeester, geschreven om na dere inlichting maar dezo had hem slechts kunnen mededeelen dat de officieren geschorst waren het onderzoek zeer geheim geschiedde en niemand iets ze kers vernam. De meest karakteristieke definitie voor het begrip „bureaucratie," geeft wel van Dale in zijn Woorden boek, waarin hij in de tweede plaats de bureaucratie noemt: „onderlinge partijgeest der ambtenaren." Zooais het met vele benamingen gaatdie aanvankelijk geen ongunstige beteekenis hebben maar allengs een geheel ander denkbeeld weergeven van veel minder gehalte, zoo is het ook met den naam „bureaucratie." Aanvan kelijk was zij slechts de aanduiding van het gezamelijke lichaam van ambtenaren in dienst van den Staat. Nu spreekt het van zelf, dat naarmate het maatschappe lijke en staatkundige leven zich meer ontwikkelde en uitbreidde, ook het aantal ambtenaren noodzakelijk moest toenemen nog te meer naar gelang iedere afzonderlijke tak van dienst in volkomenheid toenam. Het beginsel van verdeeling van arbeid bracht het zijne toe, om voor iedere onderatdeeling weer bijzondere betrekkingen en ambten in het leven te roepen en zoo heeft men thans een heirleger van ambtenaren gekregen voor takken van dienst, die vroeger in het staatsorganisme onbekend waren. Deze toestand voortgevloeid uit de ontwikke ling der omstandigheden is niet alleen noodzakelijk maar in hoofdzaak ook in het algemeen belang. Immers nu de verschillende vakken van administratie, bestuur kennis wetenschap handelnijverheid verkeer enz. ieder een zoo bijzondere voorbereiding en studie ver- eischen om met goed gevolg er in werkzaam te zijn is het niet anders mogelijk of ieder ambtenaar kan slechts werkzaam zijn in een zeer beperkten kring en in eene scherp afgebakende richting. In weerwil daarvan zijn echter alle takken van dienst in meerdere of mindere mate van elkander afhanke lijk zij komen in een of ander punt met elkander in aanraking of wel hebben elkander noodig en zullen 's lands zaken goed gaan de belangen van het alge meen worden behartigd, zooa's het behoort en do Staat eerlijk en vlug worden bediend dan is het noodzake lijk dat de ambtenaren dikwijls hun individualiteit op offeren om door toegevendheid samenwerking en over eenstemming het groote doel waarvoor zij allen werk zaam zijn te bevorderen. Hoe meer echter iemand op zijn eigen terrein te huis is, hoe sterker zijn zucht is om zich te onderscheiden hoe levendiger hij doordron gen is van de beteekenis en de waardigheid zijner po sitie in de maatschappij, des te minder zal bij bereid zijn zich zelt en zijn denkbeelden te verloochenen, des te meer zal hij op zijn punt blijven staan en zich te moeilijker schikken en plooien naar de meeningen en gevoelens van anderen. Vandaar dat tusschen de ambte naren in den modernen staat die „onderlinge partijgeest" is geboren die tegenwoordig vooral met het woord bu reaucratie wordt aangeduid en waardoor dat woord een zoo slechte klank heeft gekregen. Noodwendig zal die „onderlinge partijgeest" daar het sterkst uitkomen waar het gevoel van individualiteit Kleber werd heden door de gasten te vergeefs ge wacht het was reeds 8 uur in den avonden hij vertoonde zich nog niet. Do nieuwsgierigheid was van dag tot dag grooter geworden, hoe spaarzamer de be richten waren, men wist, dat de geheimraad v. Stolpen reeds tweemaal den zieke had bezochtdat deze diens eenige zoon wasdat de zieke met de zuster van den officierdie hem met de rijzweep gedreigd had zoo goed als verloofd was geweest, heden bad men ook den naam van de ambtenaarsdochter gehoord, die de beminde van den gewonde zou zijn Helmholz ver klaarde echter, dat er nog een tweede secretaris Holm moest bestaan of de naam was verkeerdwant hij kende Laura en hare ouders en hij stond borgdat m dit huis niemand een galant avonturier behoefde te zoeken. Terwijl men nog over de zaak sprak trad docter Kleber plotseling de zaal binnen zijn gelaat was hoog rood en het was merkbaar, dat hij de fle.<ch sterk had aangesproken. Hij was niet dronken maar in die overmoedige half vrolijke half prikkelbare stemming, die het overmatig gebruik van wijn of geestrijke dran ken pleegt teweeg te brengen. Hij besteldeofschoon alle gasten bier dronken en bijna nooit wijn gevraagd werd, eene flesch champagne. „Ik kan mij vandaag iets extra's veroorloven zeide hjj, „ik ben tevreden over mijzelf. Ja, ja, mijne heeren, gij kent het gevoel niet, dat een docter met trotsche voldoening vervult; onze wetenschap is geen boek dat men slechts heeft door te bladeren om het juiste te vinden het hoofd moet werken de geest moet com bineeren vaak hangen leven en dood van de juiste geneeswijze af. Ik was lang in twijfelof ik mijn nieuwen patient goed beoordeeld had. Ik zeg uhet is vaak louter geluk wanneer wij op het beslissende oogenblik van den geest der wetenschap eene ingeving ontvangen." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1