ünitcnlanb. JSttmetüanb. het krachtigst is ontwikkeld en men kan wel aanne mendat er geen tweede volk op de wereld bestaat waarbij dat meer het geval is dan bij het onzewat alweder een gevolg is van onze voorliefde voor het be ginsel van persoonlijke vrijheid en zelfstandigheid. Verre van die te willen afkeuren, juichen wij haar van harte toeomdat zij zeker een van de machtigste factoren is geweest om niet alleen ons zelfstandig volksbestaan te verzekeren maar zelfs om het tot voor ons doen grooten bloei en luister op te voerenen waartoe ook onze vrijheidlievende en zich zelf bewuste ambtenaren krach tig hebben medegewerkt. Maar de medaille heeft ook een keerzijdedie te sterker uitkomt naar mate het volksbestaan en de volksbelangen meer ingewikkeld worden en meer in elkander ingrijpen als het rader werk van een zeer samengesteld werktuig. De ambte naar zich hiervan geen rekenschap geeft; die zich niet verheft boven zijn eigen standpunt en zijn bijzonderen werkkring die niet den blik uitstrekt over het uitge breide veld van het algemeen staatsbelangmaar die zich beperkt tot hetgeen uitsluitend behoort tot zijn tak van dienstis in staat ieder oogenblik een spaak in het wiel te steken tot groot nadeel van land en volk en de natie die reeds zoo menigmaal de wrange vruchten van dergelijke handelwijze heeft ondervonden krijgt een hekel aan de ambtenaarswereld en beklaagt zich over de „onderlinge partijgeest" der bureaucratie. Nu moge het eene dwaasheid wezen te willen beweren, dat vox populi zou zijn vox deite ontkennen valt het echter niet, dat in zake bureaucratie het oordeel des volks wel eenigzins juist is. Menige zaak van groot algemeen belang wordt, zoo niet geheel tegengehouden, dikwijls sterk genoeg tegen gewerkt om haar tot stand komen lang te vertragen. Ongelukkig als men onbekend met het gebruik de gewoonte of den sleur, een verkeerden weg inslaat om zjn doel te bereiken en eenige autoriteit overslaat of niet genoeg erkent. De hoogstgeplaatste ambtenaren zijn het minst gevoelig; hun eerzucht is bevredigd; zij staan te hoog voor kleingeestigen naijver, maar vooral in de gelederen van de lagere rangen schuilt het kwaad. Laat een gemeentebestuur eens vragen om een post en telegraafkantoor en verzuimen een inspecteur of directeur van den een of anderen tak van dienst, die iets in de zaak te zeggen mocht hebbenvoorbij te gaan en niet zijn invloedrijke ondersteuning in tijds inroepen men kan er zeker van wezen dat het lang zal duren, eer dat gemeentebestuur een gunstig resuL taat heeft verkregen. Gemeente- of polderbesturen, die wegen of vaarten willen aanleggen particulieren die concessie, wenschen voor tramwegen, hebben rekening te houden met een macht van provinciale autoriteiten benevens met die van den rijks „droge en natte waterstaat", den provin cialen waterstaat enz. en er zijn tegenwoordig misschien geen ambtenaren die meer naijverig op elkander zijn dan die van den waterstaat. Dankbaar erkennen we het vele goede en schoone door onze ingenieurs tot stand gebracht maar een treurig verschijnsel is het dat er geen ambtenaren zijndie er meer op staan elkander een vlieg af te vangen dan juist zij en de prikkelbaarheid van de heeren ingenieurs, ingeval eene aanmerking of opmerking op bun werk wordt gemaakt, is bijna spreekwoordelijk geworden. Er zijn voorbeelden van mindere ambtenaren die ontslagen zijn omdat zij zich veroorloofden over eenig werk, in het algemeen belang, aanmerkingen te maken. Iedere wegopzichter en ieder adjunct ingenieur is een autoriteit, die men niet straffeloos mag voorbijgaan. Overal zijn de nadeelige gevolgen van dergelijke verzuimen bekend en toch moet men er maar in berusten omdat de hoogste autori teiten zich eenvoudig houden aan de rapporten van de mindere ambtenaren en de ondervinding heeft geleerd, dat verzet tegen die rapporten in den regel niets uit haalt dan in menig geval nog scherpe afwijzing. Vooral voor een vrije handelsnatie, is een dergelijke staat van zaken hinderlijker dan voor eene die als t ware zooals de Duitsche in het juk der bureau cratie is groot geworden en treurig is het te zien hoe deze de flinke gezonde geest van voortvarendheid kan uitdooven. Nog dezer dagen hoorden we het voorbeeld van een agenturist, in een artikel uit New-Tork, dat in uiterst soliede verpakking de gebeele wereld wordt doorge zonden doch om voor rekening van het departement van Koloniën in Indië te worden geleverd moet wor den overgepakt volgens de voorschriften van dat depar tement. De koopman had de betrokken autoriteiten opgemerktdat zij door zijne verpakking te behouden 10 percent voordeel aan den staat konden bezorgen zij erkenden dit en tevens dat de verpakking zeer vol doende was maar om daarin verandering te brengen was zooveel moeite; de voorschriften luidden nu eenmaal zoo en de zaak maroheerde nu goed„maar stilletjes zoo laten." Zoo gaat het met honderde zaken. De staat moet natuurlijk voorschriften geven de ambtenaren moeten die uitvoeren maar de voorschriften strekken om het belang van den staat te waarborgen; willekeurig mogen de ambtenaren er niet afwijken maar wanneer zij inzien, dat die voorschriften geheel of gedeeltelijk in strijd met het algemeen belang zijn zal de regeering onge twijfeld bereid zijn veranderingen te maken of afwijkin gen te veroorloven; de echte bureaucraat evenwel houdt vast aan den sleurdat is gemakkelijker. Zoo worden in tal van gevallen de belangen van particulieren en van het publiek zelfs van den staat benadeeld door de bureaucratie den onderlingen naijver der ambtenaren hun vasthouden aan den sleur. Slechts door de regeering en de vertegenwoordiging kan daarin verandering en verbetering worden gebracht, indien zij zelfstandig en onpartijdig klachten en aan merkingen willen onderzoeken en beoordeelenzonder zich daarbij te laten medesleepen door de rapporten van ambtenaren. Geschiedt dat slechts enkele malen, dan zullen spoedig meerder gevallen ter kennis worden gebrachtdie nu maar verzwegen worden en zal het mogelijk zjn de macht der bureaucratie te breken. ENGELAIS D. Hi -rbert Gladstone, de zoon van minister Gladstone heeft den 8 in eene bijeenkomst van libe ralen te Leeds gezegd dat hij vertrouwen stelde in de standvastigheid der liberale meerderheid. De conser vatieve partij zou wel door verwerping in het Hooger- huis van een in het Lagerhuis aangenomen wetsont werp strijd kunnen doen ontstaan, maar het ministerie zou in dat geval een beroep op het land doen en mocht het land zijn vertrouwen aan de regeering blijven schen ken dan zou de regeering wel zorgendat zij hare plannen tot een goed einde bracht. Te Ipswich is den 12 tot lid van het Lagerhuis ge kozen de kandidaat der liberalen de heer Westmet 3266 stemmen. De conservatieve kandidaat verkreeg 2816 stemmen. De liberale partij wint daardoor een zeteldaar tot heden een conservatief dat district ver tegenwoordigde. De transvaalsche afgevaardigden hebben den 13 bij lord Derby het middagmaal gebruikt. Het parlement is tegen 5 Februari a.s. biieensre- roepen. FRANKRIJK. Van de 11 personen, die op het plein der beurs den 7 gevangen werden genomen zijn 9 dadelijk in vrijheid gesteld na ondervraging. De twee anderen zullen te recht staan wegens aansporing tot oploopen en beleediging van politie-agenten. Aan den President der republiek is door verscheidene geleerden gevraagd om bij gelegenheid van het aan staande nieuwejaar kwijtschelding van straf te verlee- nen aan den bekenden russischen prins Krapotkine. Cyvoctde dader van de vroeger vermelde ontplof- fing van een bom in het koffiehuis van een schouwburg te Lyon waardoor een persoon gedood en vier zwaar gekwetst werden is ter dood veroordeeld. Senaat. Het wetsontwerp, waarbij aan de regee ring een krediet voor Tonkin verleend is werd inge diend en spoedeischend verklaard. Kamer. Den 12 werd beraadslaagd over een amen dement tot schrapping van hoofdstuk 20 betrekkelijk geheime uitgaven voor de openbare veiligheid. De mi nister van binnenlandsche zaken drong op de handha ving van dien post aan, als noodig voor de verdediging der republiek tegen boosdoeners en kwaadwilligen. Een afgevaardigde eischte toen de regeering op, om te ver klaren ot zij al dan niet dagbladen en kiezers omkocht. Op dien uitval bewaarden de ministers het stilzwijgen, welke houding tot een levendig verzet aanleiding gaf. Te midden van het gedruisch vr >eg Clémenceau inlich tingen aan de regeering, waarop genoemde minister ant woordde dat hij van de geheime fondsen alleen ver antwoording schuldig was aan het hoofd van den Staat. Met 324 tegen 184 stemmen werd het amendement verworpen. Den 14 wem bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken een voorstel van Raspail, tot ophefting van het gezantschap bij den paus, verworpen met 325 tegen 191 stemmen. ITALIË. De aanvraag om machtiging tot het ver volgen der afgevaardigden Nicotera en Lovito, wegens hun tweegevecht, is bij de Kamer ingekomen. RUSLAND. De bekende schrijver Katkow beschouwt de onlangs gesloten leening als eene mislukte specu latie waarvan alleen het buitenland voordeel zal trek ken. Hj verwijt den minister van financiën, te hebben gehandeld volgens de door hem in 1877 als professor te Kiew ontwikkelde leerstellingenwelke naar zijne meening zeer afkeurenswaardig zjn. Sommigen ver wachten de spoedige aftreding van dien minister. EGYPTE. Men zegtdat het lijk van Hicks pacha gevonden is met een revolver in de eene en een sabel in de andere Land. Suleiman-pacha is benoemd tot aanvoerder der egyp- tische troepen in Oost-Soedan in plaats van Mahmoud- pachawiens houding tijdens de ramp te Moncrieff werd afgekeurd, omdat h j te Soeakim bleef en generaal Hicks niet te hulp kwam. Het tekort in de schatkist zal bij het einde van dit jaar 2,800,000 egyptische ponden bedragen en het vol gende jaar waarschijnlijk nog 1,000,000 ponden hooger zijn. Onder deze cijfers zijn de door de internationale commissie toegekende schadevergoedingen niet begrepen. Kolonel Harrington bezocht de plaatswaar de laatste nederlaag aan de egyptische troepen werd toe gebracht, en vond daar de lyken van 400 door de egyp tische troepen vermoorde arabieren. CHINA. Uit Hongkong wordt gemeld, dat Canton in staat van verdediging wordt gebracht en dat aldaar voortdurend troepen uit het noorden aankomenden 11 o. a. 1600 man. Verder dat de met Frankrijk be vriende Kouing van Anam door vergif om het leven gebracht is door de aan Frankrijk vijandige partij en dat die partij weder den oorlog aan Frankrjk zou ver klaren. Hooggeplaatste mandarijnen in China verkla ren, dat zj de vreemdelingen tot iederen prijs zullen beschermen. De engelsche admiraal had zijne schepen op voet van oorlog gebracht, om op alles voorbereid te zijn. VEREhNIGDE STATEN. Bij het Huis van Verte genwoordigers zjn drie voorstellen ingekomen, namen- lijk tot beperking van het aanmunten van zilver, tot intrekking van den handelsdollar en tot het verleenen van machtiging aan den minister van financiënom voor de beschikbare batige saldo's op door hem te be palen tjdstippen 4°/0 en 4%°/0 schuldbekentenissen in te koopen en te vernietigen in plaats van de aflosbare 3°/q schuldbekentenissen ter aflossing op te roepen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. 13 December. Voortzetting der behandeling van hoofd stuk V. Art. 122. Het amendement-Donner c.s. tot vermindering met f 27000 voor de verbouwing der kweekschool te Maastricht wordt ingetrokken, en dat artikel zonder stemming goedgekeurd. Art 122a (eerste termijn voor de nieuwe Rijkskweekschool ts 's Herto genbosch) wordt verworpen met 53 tegen 25 stemmen. Art. 127 (onderhoud van de Rjks lagere scholen te Weststellingwerf, Steenwijkerwold en Vledder 18,995), met 39 tegen 38 stemmen aaangenomen het amende ment-Donner c.s,, tot vermindering met f 10,000. Art. 130 (vergoeding aan de gemeenten krachten art. 45 der wet 5,500,000. Het amendement der commissie van rapporteurs tot vermindering met f 350,000, ver worpen met 42 tegen 36 stemmen. Op art. 131 (tij delijke subsidiën aan de gemeenten) neemt de minister over het amendement der commissie om f 150,000 te schrappen. Art. 135 (bouwkundige ambtenaren voor de onderwjsgebouwen) Met 68 tegen 12 stemmen aangeno men het amendement der commissie lot vermindering met 72000 voor een bouwkundige in het bureau te 's Graven- hage. Art. 144 (subsidiën voor historische gedenkteeke- nen). Met 40 tegen 37 stemmen aangenomen het amende ment der commissie om f 4000 te schrappen voor sub sidiën voor de herv. kerk te Geertruidenberg en het stadshuis te Veere. Op art. 146 neemt de minister over het amendement der commissie tot vermindering met f 1300 voor de r. c. kerk te Meersen. Art. 162. Over het amendement der commissie om f 5000 te schrappen voor aankoop van door de vereeniging „Rem brandt" aangekochte kunstschatten uit de verzameling van wijlen den heer de Vos te Amsterdam staken de stemmen. Art. 164. Een amendement van den heer Schaepman tot verhooging met f 500 voor den leeraar in de graveerkunst te Amsterdam verworpen met 34 tegen 31 stemmen. Art, 172. Met 50 tegen 15 stem men aangenomen het amendement-Donner c. s. tot vermindering met f 20,000, voor de inrichting van den bij het Museum te Amsterdam behoorenden tuin en het opstellen aldaar van beeldhouwwerken afkomstig van gesloopte monumenten. 14 December. Het amendement der commissie op art. 162 wordt bij herstemming verworpen met 39 tegen 35 stemmen. Het hoofdstuk nu in eindcjfer bedragende f 13,932,203,28 zijnde in weerwil der verhooging met 3 ton tot krachtiger bestrijding van veeziekten-, bijna 1 ton lager dan aanvankeljk werd voor gedragen, wordt aangenomen met 74 stemmen tegen 1. De beraadslaging vangt aan over hoofdstuk VI (marine), Bij het opmaken der staatsbegrooting voor 1884 was niet te voorzien welken loop de behandeling zou nemen der ontwerpen tot onteigening voor de kanaal panden AmsterdamNicbtevecht en Utrecht—Lek. Nu deze wetten in dit jaar niet meer zullen worden vast gesteld en eerst in den zomer van 1884 tot de eind- aanwijzing der te onteigenen perceelen zal worden overgegaan zullen in dat jaar niet al de onteigeningen en werken zjn te volbrengen, waarop bj het ontwerpen der begrooting gerekend was. Op dien grond kan het artikel eene vermindering ondergaan met 625,000. Bij kon. besluit van den 9 is de dirigterende officier yau gezondheid der 2e kl. te Bergen op Zoom P. F. Meuleman op pens-ioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op 1600 's jaars. De Nederlandsche Zendingvereenigingden 2 December 1858 te Rotterdam opgerichtbeeft den 12 haar 25jarig bestaan gevierd. In den nacht van 12—13 zijn te Apeldoorn 3 woningen verbrand. Een timmerman, meenende dat- zijne reeds geredde vrouw zich nog te bed bevond ging door de vlammen en werd aan aangezicht en han den deerlijk verbrand. De eigenaar van het engelsche jacht Firefly is den 12 door de rechtbank te Leeuwardenwegens moed willige verwonding veroordeeld tot 5 geldboeten van f 8 en in de kosten van het geding. Bij de den 12 te Utrecht gehouden verpachting der buffetten in stations van den Rijnspoorweg bedroe gen de hoogste inschrijvingen: voor Amsterdam f 6800; Arnhem f 13,699, Utrecht 16,572, Harmeien 400 Zevenaar f 2360 Alphen 81,50 Ede f 1097. Voor Amsterdam Rotterdam Utrecht en Arnhem gezamen lijk werd door den heer W. v. d. Haer 48,427 in geschreven. In den vroegen morgen van den 13 is een oude porder in de Kromboomsloot te Amsterdam gevallen en verdronken. Den 13 's morgens te half 6 is te Maastricht en in den omtrek een aardschok gevoeld. De aandeelhouders der Kon. Maatschappj „Da Schelde" te Vlissingen hebben den 13wegens de groote uitbreiding welke in den laatsten tjd aan deze onderneming is gegeven aan de de directie machtiging verleend tot het sluiten eener 5 p. ets. leening van 6 ton, in obligatiën van f 1000, af te lossen binnen 15 jaren. A. Vredegoor reeds 2 malen door de hoven van Arnhem en 's Hertogenboscb veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf wegens doodslag van den veldwachter Kraayenbrink te Steenderen is den 13 door het hof te 's Gravenhage vrijgesproken. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 13 bij de behandeling van een voorstel tot verbetering der openbare privaten met 22 tegen 9 stemmen de voor keur gegeven aan het rioolstelsel boven het tonnenstelsel tot afvoer van faecaliën. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den 13 bij acclamatie besloten instemming te betuigen met het door het hoofdbestuur der Friesche Maatschappj van Landbouw aan den Koning ingediend adres. A Den 14 is een van Amsterdam naar Winterswijk, vertrokken spoortrein even buiten de stad in botsing geraakt met de stoomtramHilversum. De laatste ontspoorde en van den trein bekwamen 3 waggons be langrijke uitwendige schade. Te Kampen is den 14 van Rijkswege aanbesteed: het inrichten van het gebouw vroeger gediend hebben de tot hoogere burgerschool en gymnasium ten behoe ve der hoofdcursus-compagnie. Minste inschrijver was de heer W. Fransen, voor ƒ6349.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2