No. 149'. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. TW ZONDAG 16 DEC KM BEU. fiinueuiatiö, SUlcrlci. Oul<;uvatï0A;«£ 13** stilten. burgerlijke stand. i aö 13er ie tl ten. tócuVö- eu Jtlactuuernhlfcw UKIHAARSUHE COURANT. De gemeenteraad van Zaandam beett den 13 be sloten tot het aangaan eener geldleening van/"30,000, en op haar verzoek eervol ontslag verleend aan de onderwijzeressen J. Groot en V. E H. Straetman. Het departement Oudcarspel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen genoot in zijne vergadering van den 13 dezer als spreker te zien optreden den al gemeenen secretaris der Maatschappij, de heer A. Rer- dijk van Amsterdam. Met de dien spreker eigen, wel sprekende wij'e bepleitte hij in zijne rede met warmte de zaak van het voorbereidend onderwijs en van de bewaaarschool. Omtrent de daders van den moord onder Ltaalte verneemt de Twentsobe Courant dat zoowel de ge broeders Arends als hun kostbaas A. Schepop, die van medeplichtigheid verdacht wordt, nog te Kleet in hech tenis zijn en vermoedelijk spoedig uitgeleverd zullen worden daar Ulkernan en anderen, uit de hun voorge legde portretten der gearresteerden, Schepop en Gra- dus Arends harkend hebben als de op den dag van den moord geziene personen. Den 14 zijn te Egrnond aan Zee voorwerpen aangespoelddie doen vermoeden dat opnieuw een loodskotier is vergaan. Stukjes hout van de verschan sing met koperen pennetjes een kluit hout, een stuk naambord, waarop met witte letters aTTER en een heden nacht aangespoelde boot bevestigen dit vermoe den. Achter op de boot staat met witte letters Loodswezen en van binnen H 373. 1882. Vermoe delijk zal de boot van Hellevoetsluis afkomstig zijn. Ds. H Prins de Jong, herv. predikant te Zaan dam heeft bedankt voor het beroep naar de Leek en Midwolde. Op de Krentebult, bij het eiland Rottumeroog is een koftjalk gestrand waaruit op dat eiland ruim 100 okshoofden wijn aangespoeld en geborgen zjn. Tot onderwijzer aan school nr. 2 te Anna Pau- lowna is benoemd de heer A. de Boer van Vlieland. De collecte te Anna Paulowna voor de noodlij denden in Indie heeft f 190 opgebracht. De heer A. Dolk, van den Helder, heeft te Utrecht de acte voor bet engelsch middelbaar ouder wijs bekomen. De armen die door het burgerlijk armbestuur te Smilde worden verzorgd en zich thans bij particulieren bevinden zullen met nieuwjaar in een werkhuis worden opgenomen. De gemeenteraad van Baarn beaft rfeo Mo telerkamp, directeur der Utrechtsche Waterleiding maatschappij concessie verleend voor den aanleg eener waterleiding in de gemeente. Door wijlen ilen lieer J. L. v. d. Burcb is aan de diaconie der ned. herv. gemeente te Haarlem f 2000 vermaakt. De tumbcer-majoor der schutterij bode bij den schuttersraad te Amsterdam bevind zich sedert een naar maanden in hechtenis wegens het jaren acnter- een onverantwoord laten van een groot gedeelte der boeten welke hij bij nalatige schutters bad in te vorderen. De aem-enteraad van Zaltbommel heeft verworpen bet voorstel van B. en W. om een jaarlijksch subsi die te verleenen aan den cursus voor het examen als hoofdonderwijzer, waarvan thans 24 leerlingen gebruik ma^!DÊen verver die onlangs aan eene school onder Nieuweramstel werkzaam een gevaarlijken val deed waarom hij naar het gasthuis te Amsterdam vervoerd werd is daar overleden. Hij laat eene gebrekkige vrouw en 4 kinderen na. De gemeenteraad van Enschede beeft den prijs van het gas van 10 tot 9 centen verlaagd. 38,58,10 Bunders land onder Heemskerk en As sendelft 'hebben in publieke veiling buiten de opcenten f 78,965 opgebracht. Te Harderwijk heeft een SOjange veldwachter de geboorte aangegeven aan zijn zoontje. De heer P. Dammes onderwijzer te Haarlem mermeer is benoemd tot hoofd der school te Bmuw- k°ifl'De gemeenteraad van Enkhuizen heeft besloten, het Ze-kantoor dat steeds een struikelblok was voor eene goede verslandhouding te verkoopen. De justitie heeft de band gelegd op den ver- moedelijken dader van den gruwelijken moord eemge jaren geleden te Deltt op een zeer jeugdig mecje L- De surnumerair der posterijen G. v. d. Weerd is geplaatst aan het postkantoor te Enkbuizen, surnumerair B J Bouricius aau dat te Helder. Dit jaar zun aan de universiteiten met meer dan 34 theologische studenten voor de herv. Kerk aange- komen n.l. te Leiden 1 Utrecht 20 Groningen Amsterdam 3 en aan de „vrije" universiteit aldaar 8^ De Koning heelt het beschermheerschap aanvaard van de „Vereeniging Remb-andt tot behoud in Neder land van kunstschat ten." lu De Ziermzeesche Nieuwsbode betuigt iemand na mens Sinterklaas dank aan de postambtenaren voor de goede zorgen waarmede zij de geschenken voor den goeden Sint adres hebben verleend. Hij schrijftSinterklaas heeft bij zijn vertrek den postambtenaren in bet algemeen zijn dank betuigd voor de vele hulp, die zij hem verleend hebben, inzonderheid om zijne geschenken ook aan de lieve kleinen in de meest afgelegen plaatsen te kunnen uitreiken. Op het oogenblik vaa zjn vertrek hoort bij enkele klachten over beschadiging der gezondene voorwerpen. Hij heeft zijn knecht hieromtrent gehoord en toen be merkt, dat dit meestal te wijten is aan onvoldoende in- pakking en hem dus bevolen het volgend jaar te zor gen, dat alle breekbare waren worden gepakt in sterke houten kistjes (lus geen sigarenkistjes te gebruiken) of wel in blikken doozen. Andere voorwerpen moeten in sterk papier gewik- kild of kartonnen doozen (mits niet van het licht breek bare strookarton vervaardigd) gesloten worden. Ook is het van belang dat elk pakje van een degelijk en nauwkeurig bevestigd adres is voorzien. Gaarne zou hij den postbeambtenaren als een bewijs van waardeeriug hunner hulp een geschenk hebben aan geboden maar ze zijn hem daartoe ontwassen en hij zou dit liever aan den Minister overlaten. Wij weuschen den postbeambtenaren geluk met den dank van Sinterklaas, doch vreezen, dat hij in zijne verwachting ten opzichte van datgene wat hij aaa den minister overlaat, zal teleurgesteld worden. De minis ter moet immers rekening houden met de zuinigheidsme- tbode der Tweede Kamer. De Meier. Ct verhaalt het volgende Een schoolbezoek in eene naburige gemeente. De schoolcommissie nadert aan de eene zijde en een haan met een half dozijn kippen aan de andere zijde, 't Is ou jev'eer vier uur. Een jongen treedt buiten de school en schreeuwt zoo hard een jongen schreeuwen kan tot zijne makkers die nog binnen zijn „Jongens 't is tijdde kippen zjn daar." De ganscbe jeugd stormt naar bui en de schoolcommissie gevolgd door haan en kippen gaat binnen. Of de heeren verwon derd zjn behoeft niet gevraagd te worden. Niet het minst onthutst treedt de onderwijzer nader en ant woordend op de vragende blikken der schoolcom missie „Ja, ziet u heeren, spreekt hij, ik heb zoo weinig plaats, dat mijne kippenden nacht in do school moeten doorbrengen; eerst sliepen ze op mijn lessenaar, maai ii.aüS ucbimu zij uc warme saeneipljp coc rust plaats gekozen. Als de jongens naar buiten gain, komen de kippen binnen." Hoe vreemd de schoolcom missie keek. Uit het B'itsch Trade-Journal deelt het Tijdschrift der Maai schappij van Nijverheid mede, dat bedorven eieren nog eeDe nuttige toepassing hebben gevonden te Pbiladel- phm vier firma's aldaar koopen zulke eieren in, op de markten of bij winkeliers Zij worden alsdan van de schaal ontdaan en naar den toestand voor verschil lende doeleinden bestemd. De meest bedorvene gaan naar den leerlooier waar zij voor looien en glad ma ken worden gebruikt. Van de minder bedorvene, maar waar toch een geurtje aan is worden de dooiers naar de bereiders van marokijn gezonden het wit doch voor de eer der banketbakkers is dit moeielijk aan te nemen zou door de-en nog gebruikt worden. de lauwneid welke er ook op dit gebied onder de liberalen heerscht, zijne hoorders op, om door woord en daad het Nederlandscb Zendelinggenootschap te steu nen. Na de pauze droeg de heer Ternooy Apèl twee gedichten voor „Luther" van dr. E. Laurillarden „Piet Hein" van H de Veer. Zoowel lezing als voor drachten werden doir de welbezoclite vergadering met belangstelling gevolgd. Zal ook het op den 11 door het tooneelgezel- 8chap van den heer A. v. Lier, in het locaal Diligen- tia opgevoerde stuk den met zeer talrijken bezoekers over het geheel niet bevredigd hebben toch werd het vaak bewonderenswaardige spel der artisteo met on verdeelde aandacht gevolgd. Mevr. Frenkel Bouw meester, was evenals de vorige maal in Fédora ook nu weder in haar volle kracht. Hare zeldzame gave vond o. a. vooral goede ondersteuning in mevr. Ellen berger en den beer Vos, welke laatste door de kalme berustende goedhartigheid in de ernstigste oogenblik- ken de toeschouwers vaak hartelijk deed lachen. De heer Kuijk voldeed niet zoo goed als wij hem wel zagen zijn spel kwam ons mat voor. Zijne rol gaf, naar onze meening tot een meer hartstochtelijk spel aanleiding, al zouden wij ook overdrijving daarvan evenmin gaarne zien. De costumes waren zeer traai hetgeen vooral in het vierde bedrijf op de soiree bij den prinseen goeden indrujt maakte. Mocht de ondernemer met de beer van Lier zich kunnen verstaan over de keuze van stukken van eenig beier gehalte, zal zeker menigeen, die zich nu laat terughouden, volgende voorstellin gen komen bijwonen. Den 11 woonden wij met veel genoegen het openbare examen bij van de leerlingen van den heer Octo dat van veel zorg bij het onderwijs van den onderwijzer en ambitie bj de leerlingen getuigde. De goed bezette zaal bleef ook na de uitvoering van het geanimeerde bal van veel belangstelling in dezen jaar lijksch wederkeerenden avond getuigen. Den 12 had eene uitvoering van het muziekge zelschap Concordia plaats met medewerking van den heer Richard Kiiiger van het Park-Orkest te Am sterdam. Met veel aandacht werden de verschillende nummers door het niet zeer talrijke puhliek gsvoigd. Den 19 zal in de zaal Harmonie het jaarlijksche openbare examen pl iats hebben van de leerlingen der a.hier gevestigde muziekschool der Maatschappij van Toonkunst, onder leiding van den directeur, den heer P. C Koerman. Een druk bezoek zal ongetwijfeld deze zoo zeer op prijs gestelde uitvoeringen ten deel vuneu* 's GbaVknuaue 15 December Tweede Kamer. By het voortgezet debat over de begrooting van marine werd de richting van den minister en zijne rede van gisteren sterk gecritiseerd en aangenomen zijn amen dement tot vermiudeiiug met 3309 voor de reorga nisatie van de keuringscommissie te Amsterdam 4 ton voor den aunbouw van het zevende schipf 86,000 voor verzwaring der pantsering waarna het geheele hoofdstuk asngenomen werd met 58 tegen 11 stemmen, nadat de heer van der Feltz den gewezen commandant der maiine te Hellevoetsluis en den heer Mees die van Am terdam verdedigd hadden. Het hooldstuk natio nale schuld weid unaniem aangenomen. Maandag hoofdstuk financiën. Louden 15 Dec. De groote brand te Alexandria vermelde alle tijdelijke gebouwen na bet bombardement opgericht. De toestand van Egypte wordt steeds ern stiger; de regeering vraagt of bulp van turksche ot van ei gelBche troepen. KAN TONG E REC ET. Zitting van 14 December. G. J., P. B. en P. J., te Eeerbugowaard laten loopen van vee op eens and-rs grond aldaar, ied r ƒ3 boete of 1 dag gev. G. W., te Eeerbugowaardstoken van vuur aldaar, zonder behoorlijken schoorsteen3 boete of 1 dag gev. H V., te tioornzich bevinden in een spoortrein zonder behoorlijk plaatsbewijs1 boete of 1 dag gev. J J B., te Alkmaar, op straat aldaar buiten aangewezen plaatsen voldoen aan een natuurlijke behoefte1 boete of 1 da0, uf0v, J G, té Alkmaar, zich vastklemmen achter een rijtuig aldaar, f 1 boe'te of 1 dag gev. A B, te Anna Paulowna, werpen van vuilnis in gemeente water te Alkmaar, A 1 boete of 1 bag gev. 11 W V., te Alkmaar, zich vestigen in |de gemeente Alk maar, zonder daarvan vangifte te doen ter gemeente secretarie, 10 boete of 1 dag gev. J. K. en J. G., te Egmond aan Zee, zetten van wildstrikken in de duinen, ieder '20 boete of 4 dagen gev. GEBOREN. ,r 13 Dec. Jeanne Adrienne, van Mr. Johan Gregorius Vogel en Jeanne Adrienne du Quesne. 14 Gerardus en Christine, Z. en D. van Arie Johannes Polbarst en Trijntje Booi. Elisabeth M.ria D. van Erederik Alnert van Leeuwen en Jonkvr. Elisa beth Maria Pioos van Amstel Catuarina Maria D. van Anthonius Wilhelmus Johannes van der Steen en Maria de Groot. OVERDEDEN. m u 13 Dec. Maria, van Cornelia Kleef en Trijntje Morst, bijna 16 m. Naar men uit Brussel aan de Meuse bericht, beeft de belgische minister van justitie den dag na den grooten brand van een architect reeds een voorstel tot wederopbouwing van bet Paleis ontvangen en zijn den bur-emeester door een engelschman twee stoom spuiten van 501) pond het stuk aangeboden. Men moet er maai bij zijn Den 15 October j.l. telde de afdeeling alhier der Vereeoiging voor Volksonderwijs 171 leden waarvan 33 in omliggende gemeenten. Sedert 15 October 1882 verloor z.j er 18. i - In de Donderdag 1.1 gehouden vergadering van den Nederlandschen Protestantenbond trad als spre ker op de heer K. F. Ternooy Apèïpredikant te Amsterdam. Nadat ZEd in korte trekkeD de geboor tegeschiedenis van het Nederiandseh Zendelinggenoot schap had medegedeeld, handelde bij over den geest waardoor dit lichaam zich bij baren arbeid laat leiden. Deze geest is de echt christelijke vrij van alle kerk- genootschappelijke banden. Bejammerde spr., dat bet juist hierom door met weinigen die een gerei o r- meerd boven een christelijk zendehnggenool- schap plaatsten, werd gesmaad en tegengewerkt bi] van zijnen kant, prees het deswege, en wekte bij al Alkmaar 14 Dec. Kleine kaas t 3'iCommissie A 35, M'd- delbare 38, aangevoerd 370 stapels, wegende 98701 P. Ter graanmarkt aangevoerd 4191 mudden, larwe A 7,50 a 8 87%, Ro"ge t 7 a 7,25, Gerst A 5,20 a 5,50, idem chev. AG a 6 75 Eaver 3,50 a 5,25, Paardenboonen 7,25 a 7 75, bruine dito A 8,50 a 13, C.troen dito 15 a 17 Oui- vènboonen 8, Kanariezaad 8,50 a 9,75 rood Mosterd zaad 18 50, Karweizaad A 13,75, erw'en: groene A 14 a 18, eraauwe 15 a 18, vale 12 a 17 witte 14. 15 Dec Aanpevoerd 5 Paarden 85 a 175, 12 Koeien en Ossen 180a 225, 18 nucht. Kalveren 14 a 29, l Ezel 40, 73 Schapen A 16 a 2852 magere Varkens 13 a 18 '260 Bi"«-en 4 a 710 Bokken en Ge'ten 3 a 7, Bo'er per kojé ('s middags 12 uur) 0,72% a 0,82%. Amsterdam 14 Dec. Aardappelen: friesche lammen A 1,801 2 dito eug. A 1,50 a 1,60, zeeuwsche sp. A 2 a 2,70, dito ttakkeescbe A 1,50 a 1,90, dito blauwe 2 20 a MO dito n hers Ala 1,60, pr. hamb. 2,25 a 2,30, dito saks. A 1,70 a 2*30, gron. j. A 1,80 a 1,90, geld. bl. A 2,20 a 2,40, pr. r. A 2,10. Raap- en Lijnkoeken als voren. Peterolie iets kalmer, loco A 10,87% Dec. A 10,87% Febr.Maart 10,87% a 11 enlr. In cons. A 19,50 Dtl/t 12 Deo. Aangevoerd 341 achtste en 107 zestiende vaten Boter. Per kwartvat A 68 a 80, per pond t 1,70 a 2, wegende 789h P. n Enkkuizen 12 Dec. Kleine kaas A 34,50, aangevoerd 2 sta pels. Gerst A 5 a 6Haver A 4 a 4,25 erwten: grauwe 14,50 a 17 vale A 11,75 a 14, groene 12,75 a 15, brume

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5