No. 150. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. 33> Een staatsgeheim. WOENSDAG 19 DECEMBER. Prijs der gewone Advertentiën (JDfïictëel (ftcbceltc isuttrtilanb ALKHAARSCHECOURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Dond.9rd.ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het gebeele Kijk f 1, De 3 nummers f O 08. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de UitgeverB HEEMs. COS- TEE ZOON. De persoon van RENS BOON, laatst gewoond hebbende te Schermerhorn wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aar. te melden. BELGIE ln de Kamerzitting van den 11 is be halve het reeds vermeldebesloten en wel in zitting met gesloten deurentot de benoeming eener com missie ter overwegingwaar de Kamer voorloopig hare verdere vergaderingen zal houden. Bij de heropening der openbare zitting vroeg do heer Kervyn of de koninklijke bibliotheek gevaar liep van bet daarboven gevestigde laboratorium, bij het museum van nijverheid behoorende. De minister van binnenlandscbe zaken verklaarde aan die gevaren geen geloot te slaan, maar dat laboratorium met bet oog op de algemeene onge rustheid te zullen verplaatsen. Met de stad Brussel waren verder onderhandelingen aanbangig ter hervor ming der brandweer. De Voorzitter heeft in die zit ting toegezegd dat de uitslag van het naar de oor zaken van den brand ingestelde onderzoek openbaar zou worden gemaakt. De regeering zal nog in deze Kamerzitting een wets ontwerp betreffende eene nationale reserve indienen De Kamer keurde den 14 met 63 tegen 40 stem men het ontwerp betreffende het legercontingent goed. Pkuisen. Huis der afgevaardigden. De commissie voor de verzoekschriften bracht den 14 verslag uit over de klachten van pachters der staats- visscherijen te Grieth die van hunne pacht willen ontheven worden omdat de Nederlandsche visschers op den Beneden-Eijn een nieuwe soort van zaimnetten gebruiken waardoor de zalmvisscherij op den Boven- Eijn zeer wordt benadeeld. Daar ook andere klachten van gelijken aard ontvangen worden stelt zii aan de regiering voor, op Dieuw in overweging te nemen op welke wijze de toetreding van Nederland tot de zalm overeenkomst kan verkregen worden. ENGELAND. De vereeniging der stoombootreeders in bet noorden van bet rijk heeft eene motie aangeno men, waarbij de door bet bestuur der engelscbe scheeps- reeders t« Londen met den heer de Lesseps gesloten overeenkomst betreffende het Suez-kanaal onvoldoende en dus onaanuemehjk wordt geacht. De oud-minister voor Ierland Eorest heeft in eene tot zijne kiezers te Bradford gehouden toespraak de uitbreiding van het stemrecht goedgekeurd en als zijn gevoelen uitgesproken dat die uitbreiding ook op Ierland toepasselijk moest zijn. Volgens de Daily News sluit de nieuwe door lord Derby voorgestelde grens van de Transvaal ook het grondgebied der twee opperhoofden Massouw en Masbette in die den wenBch te kennen hebben gege ven om ouder het bestuur der boeren te leven. Ook zullen daarbij de rechten verzekerd worden van de op perhoofdan Montsioa en Mankowarano die zich onder Engeiand's bescherming wenschen te stellen. De Times wijdt een artikel aan de staatkundige en geldelijke moeilijkheden der egyptische regeering en be toogt dat Engeland die moeielijklieden niet kan misken nen en Egypte onmogelijk in het bestrijden daarvan alleen kan la'en staan. Het verminderen van Egypte's schulden last zou noodig kunnen worden maar die verminde ring zou moeten samengaan met binnenlaadsche her vormingen en niet tot stand kunnen komen dan wan neer de eene of aDdere mogendheid het voorstel deed tot het bewerken eener herziening der wet op de li quidatie. Het blad vertrouwt dat in geval van nood de moeieiijkheden door de overeenstemming der euro- (jeesche mogendheden weggenomen zullen worden. Dat- zeltde blad bevat een verslag van een onderhoud door zijn verslaggever te Parijs met den chineesjhen gezant, markies T.-enggehouden. Deze verklaarde dat een oorlog met China eene al'es behalve gemakkelijke zaak zou zijn. Frankrijk zou China met minder machtig dan Tunis vinden Wel wenschte het, den oorlog te ver mijden en was het bereid het geschil aan Engeland's scbeidsreehtelyke beslissing te onderwerpen doch bij herhaling verzekerde hij dat een aanval op Bac-Ninh en S ntay den oorlog ten gevolge zou hebben. O'DonnellCareij's moordenaar is den 17, 's mor gens 8 uren, in de gevangenis te Newgate opgehangen. De regeering gaf aan die der Vereenigde Staten ken nis dat er geene termen bestonden om hem eenige gunst te bewijzen. EBANKEI.IK. De geldigheid der verkiezing van den heer Galtier in bet arrondissement Lodève zal betwist worden. De door hem verkregen meerderheid bedraagt slechts 51 stemmen, welke uitslag alleen ver kregen is door de nistsyverklaring van 60 geldige briefjes, op den kandidaat Beaulieu uitgebracht. De algemeene raad van het departement der Seine heeft met 58 tegen 7 stemmen eene motie aaugenomen, waarbij de wensch uitgesproken wordt naar slooping der boetkapel gesticht op de plaats waar het stoffe lijk overschot van Lodewijk XV'I en van Marie An toinette het eerst werd bijgezet De voorsteller dier motie noemde die kapel een doorn in het oog voor de bewoners van een der fraaiste wijken van Parijs en herinnerde, dat na bet overlijden van den graaf van Charobora die den thans mede overleden geestelijke bezoldigd had de kapel ook ongebruikt bleef. Vóór d'en tijd werd tweemaal s' jaars eene lijkdienst gevierd Er bestond geen reden om een monument te behou den dat haat tegen de omwenteling aanduidde. Een orleanistisch lid merkte opdat zij voorzeker thans niet aangenomen moest worden om de kloof tusschen Parijs en de monarchie niet wijder te maken op een oogenblik dat veler oogen op de prinsen van Orleans gevestigd waren. De regeering zal met den uitgespro ken weDSch ln kennis worden gesteld. Uit gebrek aan beschikbare kruizen is het besluit genomen, dat alleen do minister van oorlog en die van marine met 1 Januari a. s. personen zullen kunnen voordragen voor de orde van het legioen van eer. De overige benoemingen of bevorderingen in die orde zijn uitgesteld tot het Bastillefeest op den 14 Juli. Do minister van buitenlandscbe zaken geeft den 22 een gioot feestmaal waaraan alle leden der te Parijs gevestigde gezantschappen genoodigd zijn. De chinee- sche gezant, markies Tseng, beeft de uitnoodiging aan genomen. Senaat. De commissie, in wier handen het voor Tonkin aangevraagde krediet werd gesteld is gunstig daarvoor gestemd. De regeering heeft voorgesteld, de gemeentelijke ver kiezingen welke den 6 Januari a s. gehouden zouden moeten worden uittestellen tot 4 Meiom eerst de nieuwe gemeentewet te kunnen afdoen. Kamer. Den 15 diende de minister-president het in den ochtend van dien dag door den ministerraad vastgestelde wetsontwerp in, waarbij voor het Le half jaar van 1884 voor Tonkin een krediet van f 10,000,000 wordt aangevraagd, namelijk 1$ mijoen tot vernieu wing van het materieel ia de tuighuizen en 8J miljoen tot het onderhouden der reeds uitgezonden troepen en het zenden van nieuwe versterkingen. Admiraal Courbet zal met het bevel over de zeemacht en generaal Millot met dat over de landmacht belast worden. Onder de be velen van generaal Millot zulleD staan de generaals Neijrior en Brière de Lisle. Hij deelde bij die ge legenheid mede, dat de geruchten over de opgewon denheid te Hue en het vermoorden van den Onder- Krning wel nog niet bevestigd waren, maar waar schijnlijk juist zouien blijken te zijn. Met het oog daarop achtte de regeering het zenden van nieuwe versterkingen naar Tonkin raadzaam. Hij wenschte, dat de Kamer de zaak zoo spoedig mogelijk behandelen en het wetsontwerp onmiddellijk in handen der com missie voor het vorige krediet stellen zou. Aan dezen wensch werd voldaan. De commissie kwam te 4 uren 's namiddags bijeen en bracht den 17 bij de opening der zitting reeds verslag uit. Daarbij wordt voorge steld het krediet te verleenen. De beraadslaging beeft den 18 plaats. ITALIË. Den 15 werd door den minister van finan ciën aan de Kamer toegezegd, dat hij de mogelijkheid ondeizoeken zou tot het betaalbaar stellen der rente van de schuld te Berlijn op zoodanig tijdstip en zoo lang als hij dienstig zal achten. OOSTENKIJK-HONGABIJE. De minister-president Tisza beeft nudat graaf Andrassy verklaard bad dat bij nooit stemmen zou voor een wetwaarby het bur gerlijk huwelijk gelast werd, verklaard, dat hij bij „En is uw patient werkelijk waanzinnig vroeg een oude gepensioneerde. „Totaal dat wil zeggen bij was niet meer te red den geweestwanneer ik lang geaarzeld bad, om mijne geneeswijze aan te wenden nu is er hoop dat ik hem van een geestelijken dood red." „Dat zal mijnbeer von Stolpen zeer gelegen komen," zeide Helmholz met bittere ironie. Kleber voelde uit den toon van den betaalmeester, dat deze zijne woorden in twijfel trok, maar bij deed, alsof hij op de opmerking niet lette. „Eerstdaags," ging hij voort „zal een consult van geneeskundige autoriteiten plaats hebben om geruch ten te weerleggen die kwaadwilligen bedacht hebben en door zotten verspreid worden De domste acht zich geroepen, om in geneeskundige zaken mede te spreken." Kleber zeide dit op een op ewonden toonmaar zonder Helmholz aan te zien. Hij bemerkte dus ook metdat diens gelaat hoogrood werd. „Nu, nu, docter," nam een oude beer, die be merkte. dat de heer Helmholz zich beleedigd voelde, op vergoêlijkenden toon bet woerd „ieder docter kan zich vergissen en menige schaapherder heeft personen genezen die door de geleerdste doctoren waren op gegeven. En al geven ook een dozijn doctoren hun oor deel ten beate, toch zal men blijven geluoven, wat men wil daarmede wordt de argwaan niet weggenomen, dat de jonge Stolpen bij zijn vollen verstand was toen hij graaf Hocbt'elden de rijzweep ontnam Men bad aan dezen toch reeds vroeger moeten bemerkendat het niet goed met hem was." „Dat is wel degelijk waargenomen en daaraan twij felen alleen personen die den overmoed en de ruw heid van jonge otficieren onder alle omstandigheden verdedigen willen." „Daarmede word ik bedoeld riep Helmholz zich zelf niet meer meester. „En ik zeg, dat een kwak zalver, zooals gij, volstrekt niet over officieren en eere zaken oordeelen kunt. Uwe inrichting is op zwendel gegronIvest, en alles, wat gij doet is zwendelarij. Wij passen niet te zamen in een gezelschap." De oude heer, die opgestaan washad met deze woorden, lucht gegeven aan een lang ingehouden wrok; ieder voelde dat het niet gold eene hartstochtelijke opgewondenheid maar een oordeeldat de be aal- meester met innerlijke overtuiging uitsprak. Er ODtstond een pauze van eenige seconden maar die oogenblikken wogen zwaarde andere gasten gevoelden dat zij te kiezen hadden tusschen den doc ter en den betaalmeester dat het van hunne houding afhing wie van beiden het gezelschap mijden zou. Terwijl Helmholz, ziedend van toorn, van zijne mede makkers scheen te vorderen dat zij den docter de deur zouden wijzenbewaarde Kleber eene uiterlijke kalme houding, ofschoon zijn gelaat vaalbleek werd. Hij wendde zich tot het door titel en geboorte voor naamste medelid van bet gezelschapeen gepensio neerden overste, een flink man die zijne omgeving steeds imponeerde, „Ik heb ik in bet algemeen gesproken zeide hij ik heb niemand willen kwetsen, ik verzoek u, overste, om te beslissen of dergelijke uitvallen en scheldwoor den in een geelsohap van fatsoenlijke en beschaafde mannen te pas kemen „De docter heeft gelijk besliste de overste, terwij! de andere gasten zich besluiteloos toonden, want ofschoon het raeerend el niet van Kleber hield, bad de grof beid van den betaalmeester toch allen pijnlijk getroffen, „gij vergeet u zeh betaalmeester." „Dan zal ik dus heengaan antwoordde Helmholz, bevend van opgewondenheid, en bij maakte aanstalten, om zich te verwijderen. „Halt!" riep men van verschillende zijden. „Dat mag niet gebeuren. Zoo is het niet gemeend Helmholz. Docter Kleber heeft u niet willen beleedigen." Helmholz weerde degenen af, die hem wilden weer houden „Ik ga niet meer aan één tafel zitten met docter Kleber," zeide bij „wanneer bij beter in het gezelschap der heeren past, dan ga ik heen. Goeden avond." De oude heer liet zich niet terughouden. Zulk een afloop had niemand verwacht zelfs Kleber was er over verschrikt, hij wist, hoeveel invloed Helmholz in het plaatsje en onder de gasten had en dat hij dus niet te veel op zijne zege kon vertrouwen. Hij had gedacht, den met hem in kennis met gelijk staande man eens voor altijd af te schrikken en het heftige antwoord van dezen had hem minder beleedigd dan verschrikt. Hij was op het punt van eer niet al te gevoelig het was hem voldoende om den uiteriijken schijn te bewaren maar de houding van den betaalmeester bewees dat deze niet slecbts een heftig woord had geuit maar dat hij dit staande wilde houden, de twist had eene aanklacht ten gevolde gehad, Helmholz toonde door zijn heengaan dat hij wilde verantwoorden, hetgeen hij gezegd had. De gasten vatten de zaak niet dadelijk op die wijze opde eerste indruk was die van ontevredenheid er over, dat aan hunne tafel een twist was ontstaanen een oud, geacht medelid van het gezelschap door iemand, die eigenlijk niemand lijden mocht en hier slechts geduld werd, uit het gezelschap was gedrongen. „Het spijt mij zeer," zeide de overste, „dat de oude Helmholz mijne woorden kwalijk genomen heeft, bij zal, hoop ik wanneer hij kalmer geworden isinzien dat ik gelijk had. Ik zal hem morgen gaan opzoeken." „Hij was zeer opgewonden merkte een rentenier op„hij is aan zijn oud regiment gehechthet zou beter geweest zijn, indien de docter dat in aanmerking genomen had. Gij waart echter ook opgewonden, mijn heer Kleber en gebruiktet zeer scherpe bewoordingen."

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1