l Bimiculatib. beid ontvangen. Hij was gekleed als pruisiscb veld maarschalk en droeg zijne italiaansche en spaansche ordeteekenen. Des namiddags bezocht hij de pantser schepen in de haven en de verschillende consuls. Vol gens overeenkomst omtrent de in acht te nemen plech tigheden begaf kardinaal Jacobini zich den 18 namens het Vatikaan naar het gebouw van het duitsche ge zantschap, om het eerste bezoek bij den duitschen kroon prins af te leggen. De kroonprins bracht vervolgens den Paus een bezoekdat 45 minuten duurde. Hij was gedurende dien tijd alleen met hem. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De croatische land dag is den 17 geopend. In die zitting werd de nienwe landvoogd graaf Khuen Hedervazy binnengeleid. Eene door hem gehouden verzoenende rede werd zeer toe gejuicht. TURKIJE. In Abadia woedde een hevige storm. Zes groote schepen en vijftien kustvaartuigen vergingen: de bemanning kwam om. De huizen in de stad leden veel schade. ZWITSERLAND. De nationale raad keurde het met Italië gesloten handelsverdrag goed. De bondsraad ontving mededeeling van het toetreden van Nederland tot de internationale druifluisovereen- komst. BULGARIJE. De Kamer nam het regeeringsvoor- stel tot grondwetsherziening aanzoodat een Eerste Kamer, bestaande uit 45 leden zal worden ingesteld de Tweede Kamer zal 100 leden tellen. Zij besloot verder met het oog op eene ernstige proefneming met de grondwet van Tirnovo den Vorst uit te noodigen, de vergadering niet bijeen te roepen dan na verloop van 3 jaren om over de werking der aangenomen veranderingen goed te oordeelen. EGYPTE. Baker pachabelast met het opperbevel over alle reeds naar Soedan opgerukte of nog opte- rukken troepen vertrok den 18 naar Soeakim. De Onder-koning heeft in een aan hem gerichten brief geschrevendat het doel van dezen veldtocht was de rust te hergeven aan het land tusschen Soea kim en Berber. Hij moest in de eerste plaats dus trachten, door overreding en verzoenende middelen dit doel zoo mogelijk te bereiken en, mocht dit falen, zijae toevlucht nemen tot de kracht der wapenen om de verschillende stammen te vereenigen. Volgens het laatste verslag der commissie voor de schadeloosstelling aan de personendie verliezen leden bij het bombardement van A-'iexandrië ten vorigen jare is voor 6894 vordering611 reeds toegekend f 32,880,000. JAPAN. H*>t Japansche gezantschap te Washington ontving te'-vgraphiscb bericht van gewichtige verande ringen i?» het ministerie, die echter geen optreden van nieuwe personen insluiten. De tegenwoordige minister gijffltitie Ogi wordt minister van Onderwijster gaging van Eukuokadie aan het hoofd van den Baad van State wordt geplaatst. De tegenwoordige voorzitter van dien Raad Yamaga wordt minister van binnenlandsche zaken, en Yamada van Justitie. Het werd zeer onwaarschijnlijk beschouwddat deze ver schikkingen groote verandering zouden brengen in de regeerings-staatkunde. Veeleer schijnt Japan besloten te zijn bij het plan tot herziening der verdragen te volharden. CHINA. Het te Saigon den 17 aangekomen gepant serde fregat Bayard bracht berichten uit Hué mede van den 13. De gewelddadige dood van den Koning van Annam wordt bevestigddoch daardoor hadden geene ongeregeldheden plaats gehad. Het fransche gezantschap liep geen gevaar. Het fransche garnizoen te Thuanan en Hué is van nieuwen leeftocht voorzien. Admiraal Courbet rukte den 11 op Sontay aan. Een telegram van den gouverneur van Cochin-china beves tigde mede den dood van Koning Annam en meldde, dat de nieuwe regeering door Frankrijk niet erkend was. De officiëele betrekkingen waren afgebroken doch officieus werd met haar onderhandeld. 8T ATEN-GENERA AL Tweede Kamer. De heeren v. Delden c. s. handhaven en verdedigen in hunne memorie van antwoord hun belastingvoorstel, dat hare verhouding tot Kurt hier te Schönweide nog aan niemand bekend was, had zij zich op het geven eener verklaring voor haar bezoek voorbereid en begon die zoo onbevangen mogelijk ten beste te geven. Zij ver telde, dat thaar vader, ten gevolge van onaangenaam heden in den dienst, reeds lang voornemens was geweest, om zijn ontslag te nemen en eene particuliere betrek king te zoeken. Nu was het tusschen hem en zijn chef tot eene uitbarsting gekomen zij had toen aan mijn heer Helmholz gedacht en wilde dezen vragen, of deze haren vader niet met raad en daad ter zijde kon staan. „Ik wilde u reeds lang eens komen opzoeken, Ida," ein digde zij „de docter heeft mij nu echter de buitenlucht aanbevolen en toen besloot ik spoedig u te komen over vallen. Ik wilde mijn bezoek niet vooraf melden, opdat gij voor mij geen drukte zoudt maken." Laura sprak de laatste woorden niet meer zoo onbe vangen als de eerste, zij bemerkte, dat de betaalmeester haar scherp en ongeloovig aanzag. Ida begon te jubelen van genoegen, dat hare vriendin voor geruimen tijd was overgekomen mevrouw Helm holz brak zich het hoofd, waar zij hare logee zou plaat sen en wat zij Laura nog tot verfrissching kon voor zetten zij dachten nog geenszins over het zonderlinge der verklaringdie nog niet deed blijkenwaarom Laura den laten avond tot haar bezoek gekozen had. De betaalmeester schudde echter het hoofd. ..Gij zijt ons altijd welkom lieve Laura," zeide hij „maar waarom verzwijgt gij mij de waarheid Wilt gij het aiicen aan Ida zeggen mag ik niet weten wat u hierheen veert?" en brengen daarin de volgende wijzigingen de aftrek wordt met f 100 verlaagd en dus op f 700 gebracht zonder splitsing daarvan naar verhouding van de groot te der bestanddeelen van de inkomstenzoodanig dat de aftrek in de eerste plaats werkt op de inkom sten uit lijfrenten jaarwedden enz.; de aangever zal uit 2 aangiften kunnen kiezenn.l. kunnen opgeven de bedragen van zijn vermogen en van zijne inkomsten afzonderlijk of kunnen verklaren welke bedragen van belasting wegens inkomsten uit vermogen en wegens andere inkomsten hij naar zijne overtuiging meent hoogstens schuldig te zijn. De meerderheid der commissie in zake het adres van steenfabrikanten stelt voor in overweging te geven, om bij regeeringswerken alleen buitenlandschen steen te gebruiken als het volstrekt noodig is. De commissie in zake het adres van dr. Büchler te Zwolle stelt voor dat de Kamer verklare dat er voor de regeering geen voldoende termen bestonden om zich met de zaak in te laten. Op hoofdstuk IX zijn door den heer A. v. Dedem de volgende amendementen voorgesteld art. 37 (rot- terd. waterweg) te verminderen met 1,740,000, zoo dat een gedeelte beschikbaar blijft om voort te gaan met het werk totdat omtrent het ingediende ontwerp tot wijziging der wet van 24 Januari 1863 eene be slissing kan zijn genomen art. 67 te verminderen met f 20000 op voorziening tegen het afkabbelen der oevers door de stoomvaartart. 69 met f 29000 op onder houdskosten van sluizen en bruggenart. 71 met 50,000 voor het maken van een kaaimuur ter ver vanging van een rijzen pakberm aan de buitenhaven te Nieuwesluis art. 81 met 48,000 voor het behoud der tonnenbrug te Vlissingen en art. 105 zijnde het sub sidie voor de droogmaking der tienhovensche en maar- seveensche plassen te laten vervallen ten einde het uit te stellen totdat aan de gestelde voorwaarden zal zijn voldaan. - De heeren Dirks en v. d. Sleyden hebben voor gesteld om 5 artikelen van hetzelfde hoofdstuk te ver minderen met 200,000. -welke zonder bezwaar voor den waterstaatkundigen toestand des lands op de uit gaven voor de rivieren bezuinigd kunnen worden. Bij het wetsontwerp tot dekking van het tekort over 1881 a 12,346,862,32^ wordt voorgesteld dit te delgen door gelijk bedrag van het restant, groot 15,052,455,32 van het aan het Rijk toekomend ge deelte der leening van 1881; en het daarvau overblij vend bedrag toe te voegen aan de middelen voor 1883, in verband waarmede het cijferwaarvoor vlottende schuld kan worden uitgegeven met f 2,700,000 ver minderd wordt. De commissie van rapporteurs voor de begrooting van Suriname heeft voorgesteld f 1000 te schrappen voor tractementsverhooging van een districts-commis- saris en 10,000 op de onvoorziene uitgaven. 18 December. Hoofdstuk VIII (oorlog). Art. 4. Met 44 tegen 30 stemmen verworpen het amendement der heeren Fabius v. d. Hoop en Seretom 8565 te schrappen en daarmede de inspectie van het militair onderwijs te doen vervallen. Art. 811. Metalgemeene stemmen aangenomen het amendement der commissie van rapporteurstot vermindering met f 16000 om de wijziging in de verhouding tusschen het aantal le. en 2e. luitenants tegen te houden zoomede die welke het gevolg zou zijn van de voorgestelde verhoogde bureaukosten van de commandanten der bereden en vesting-artillerie. 19 December. Art. 17. Het amendement der hee ren Viruly Verbrugge Sehimmelpenninck Lieftinek Schimmelpenninck v. d. Oye, Schaepman en Cremers tot vermindering met f 34000 voor veld- en tortmanoeu- vres, zoodat f 30000 blijven voor het kampeeren van troepen en kadermanoeuvresverworpen met 40 tegen 28 stemmen. Art, 36. Het amendement van den heer v. Kerkwijk tot vermindering met f 500 als protest tegen het verplaatsen der huzaren van 's Hertogenbosch naar Roermondewaar de stalruimte zou moeten ver groot worden hetgeen de minister uit de onvoorziene uitgaven wilde bekostigen aangenomen met 38 tegen 32 stemmen. Art. 69 (verhooging van pensioenen voor mindere militairengepensioneerd vóór de wet van 1877 70,000) verworpen met 56 tegen 7 stemmen. Art. 82. De amendementen van den heer Oorver Hooft, tot vermindering met 40,000 voor het kleedingmaga- zijn te Utrecht en met f 214,300 voor het bouwen van eene kazerne der vesting-artillerie aldaaraangenomen Laura bloosde diep, zij wist in hare verwarring niet, wat zij antwoorden zou. Zij durfde niet te loochenen dat zij de waarheid verzwegen had en had ook niet gaarne haar geheim prijsgegeven. Zij zag de oogen van Ida en hare moeder met bevreemding op zich gevestigd, zij had kunnen weenen van schaamte. Helmholz gevoelde medelijden met haar. „Nu nu," zeide hij „zoo erg is het niet gemeend. Gij dacht zeker niet dat wij hier te Schönweide ook weten wat er in de residentie voorvalt? Nu, ween maar niet. Ik wil mij niet in uw vertrouwen dringen. Maar het is beter, dat wij de zaak nu bespreken, dan morgen. Men vertelde vandaag op de sociëteit, dat een zekere mijn heer von Stolpen u bedrogen heeft. Ik meende, dat gij dat niet kondet zijn. Het schijnt echter, dat het toch zoo ismaar gij neent bij ons uw toevluchtik wil u dus niets rueer vragen. Gij zijt welkomhier is mijne hand." Laura antwoordde niet dadelijk. Zij gevoelde dat de betaalmeester van hare komst eene verkeerde meening had zij aarzelde een oogenblik of zij haar geheim ver raden mochtmaar haar trots zeide haardat zij dit aan hare eer verplicht was. „Mijnheer Helmholz antwoordde zij, „men heeft u verkeerd ingelicht. Ik wilde u de reden mijner komst verzwijgen maar nietomdat ik mij daarover te scha men heb. Ik behoef niet te vluchten, omdat ik bedro gen ben. Ik ben de verloofde van mijnheer Kurt von Stolpen." Wordt vervolgd. het eerste met 64 tegen 10het tweede met 59 tegen 15 stemmen. Art. 83. De minister neemt over het amendement der commissieom 2500 voor den bouw van een stal te Helder te schrappen. Yan de amendemen ten van den heer Oorver Hooft worden aangenomen: met 53 tegen 24 stemmen dat tot vermindering met f 18000 voor aankoop van grond tot vergrooting van het exer citieterrein der cavalerie te Haarlem, met 6L tegen 16 stemmen dat tot het schrappen van 50,000 voor het bouwen eener infanterie-kazerne aldaar en met 49 tegen 29 stemmen dat tot het schrappen van f 40,000 voor het bouwen van woningen voor gehuwde militai ren te 's Gravenhage en verworpen met 52 tegen 25 stemmen dat tot het bouwen van een magazijn voor ambulance-materiëel te Amsterdam, en met 65 tegen 12 stemmen dat tot het schrappen van f 8450 voor het verbeteren der afwatering van de vlakte van Waalsdorp en het Alexanderveld te 's Graven hage. Art. 84. De heer Oorver Hooft trekt in het amendement tot vermindering met f 95000 voor de verbetering der Oud-Heiningsche haven. Art. 85. Met 70 tegen 6 stemmen aangenomen het amendement der commissie om 115,000 te schrappen, voor den bouw eener kazerne te Amersfoort. De vestingbegrooting aangenomen met 61 tegen 16 stemmen hoofdstuk oorlog568,000 lager dan toen het in behandeling kwam en f 732,000 lager dan de eerste raming, aan genomen met 53 tegen 24 stemmen. Het eiland Marken is bij den storm van den 12 geheel onder water geweest. Op het laagste gedeelte moesten de bewoners naar de zolders vluchten, en zich ook daar nog op stoelen en tafels boven het water houden. Te Durgerdam wordt nog vermist de botter van A. Bauhuis. Schipper- Keyser, van Amsterdam naar Texel is niet verongelukthij had onder Enk huizen voor anker gelegen. Van den loodskotter Nr. 7, van VliSBingen is in den storm een der matrozen over boord geslagen en verdronken. De veerschipper van S. Philipsland is met zijnen zoon en een passagier ver dronken. Voor de haven van Lage Zwaluwe verdron ken ten aanschouwe eener groote menigte twee schipperswier schuit omsloeg. Door het stoomschip Grenadier, van Hamburg zijn den 17 te Harfingen aangebracht de bemanningen van het naar Hamburg bestemde, vermoedelijk gezonken stoomschip, Don Pe dro V en van den sehoener Harlingen van Londen bestemd naar Dantzig die van den schoener was in eene boot aangetroffen. Door het stoomschip Salmeck werden den 17 te Dover aangebracht de kapitein en 4 man van den nederlandschen driemastschoener Jan Ma ria van Riga met hout naar Nieuwediep, den 13 uit het tuig gered van dit bij Borkum lek geworden, vol- geloopen en op zijde gevallen schip dat sedert te Bremerhaven is binnengesleept. De 4 overige opva renden zijn te Leer aangebracht. De duinen langs de Noordzeekust hebben veel geleden. Zee en wind heb ben van den voet gemiddeld 5 onder Noordwijk zelfs 8 ellen afgenomen. De gemeenteraad van Sehermerhorn heeft den 14 met algemeene stemmen besloten het verzoek der Friesche Maatschappij van Landbouw om in het spoe lingdistrict tot afmaking van het van longziekte ver dacht vee over te gaan niet te steunen. 3 Leden, groote veehouders gaven als hunne overtuiging te ken nen dat de ziekte onder het vee aldaar niet zal wijken, zoolang het wordt opgehoopt in bovenmatig warme, be dompte stallen. De gemeenteraad van Gaasterland heeft besloten tot ondersteuning van bovengenoemd verzoek. In eene den 15 te Amsterdam gehouden verga dering van nederlandsehe dagbladschrijvers zijn de sta tuten vastgesteld van een „Nederlandsehe Journalisten kring" die ten doei heeft bevordering van de belangen der nederlandsehe journalisten en het vormen van een band tusschen dezen onderling. Op de den 15 te Amsterdam gehouden jaarver gadering van het Aardrijkskundig Genootschap is me degedeeld dat van een onbekende is ontvangen een geschenk van 12000, voor onderzoekingstochten door nederlandsehe toeristen. Te Luinjeberdbij Heerenveen is den 15 afge brand de hnizinge met schuur van J. R. de Jong waarbij ook de inboedel en de levende have verloren gingen. Alles was verzekerd. Den 15 vierde de heer H. L. Oortpredikant bij de ned. herv. gemeente te 's Gravenhage, het feest zijner 50jarige ambtsbediening. Door den kerkeraad werd hem een zilveren beeld de godsdienst voorstel lende door de gemeenteleden een zilveren koffie- en theeservies aangeboden. In een gezin te Leiden zijn den 16 na het ge bruik van gekookte zoetemelk man vrouw en een kind ernstig ongesteld geworden en de beide laatsten onder hevige smarten bezweken terwijl de toestand van den man hopeloos is. Eene vrouw lid der familie, die reeds 6 harer 9 kinderen verloren heeft en wier neef reeds maanden in de infirmerie ligtisop ver denking van vergiftiging in hechtenis genomen en is tot bekentenis gekomen. Zij had vele personen zonder hunne voorkennis in een fonds doen inschrijven. 14 of 16 personen moeten binnen korte jaieu onder bedenkelijke omstandigheden zijn gestorven. In den avond van den 16 is uit een vaartuig, lig gende in den Amstelbij de Govert Flinckstraat te Amsterdam f 470 ontvreemd. In de den 17 te Amsterdam gehouden vergade ring van aandeelhouders der Ned.-Indische Tramweg maatschappij is besloten tot de uitgifte eener geldlee- ning van f 500,000. Te Brussel is den 17 in den ouderdom van 73 jaren overleden de historieschilder Theodoor Schaep- kens, geboren te Maastricht. De kapel van het regiment grenadiers en jagers, die te Antwerpen Gent en te Luik ten voordeele der arme schoolkinderen concerten heeft gegeven, ten voordeele der slachtoffers van Krakatau en met groote geestdrift door onze naburen werd ontvangen is den 18 in den Haag teruggekeerd. ff

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2