No. 152. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. ZONDAG 23 DECEMBER. Oude centen. FEUILLETON. 35) Een staatssefieim. De Islam. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Wegens het Kerstfeest zal a.s. Dinsdag-avond geen nummer* dezer Courant wor den nitgegeveii. De TJi tgevers. ©fficiêel (Öebceltc. Blonden belasting. De Patenten, Brandweer. ALKMAARSCHE CO HUM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter aleemeene kennis, dat de OUDE KOPEREN CENTEN EN HALVE CENTEN OP 31 DECEMBER 1883 BUITEN OMLOOP GESTELD WORDEN en dat de uiterste termijn, binnen welken die centen van rijkswege tegen gangbare munt worden ingewisseld, bepaald is op 31 Januari 1884, bestaande tot en met dien dag gelegenheid aan de kantoren van de be taalmeesters en de ontvangers en commies-ontvangers der di recte belastingeninvoerrechten en accijnsenom die oude centen en halve centen in te wisselen, llij noodigt de ingezete nen uit, zich voor nadeel te vrijwaren, door bij tijds die inwis seling te doen plaats hebben. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 18 Dec. 1883. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat PIETER BROUWER, winkelier aldaaraan hen vergunning gevraagd heeft tot den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Keetkolk nr. 22 waarin tot heden met vergunning die ver koop plaats had door J. DE ORAAE. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Dec. 1883. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren naar aanleiding der op 20 September 1882 vast gestelde verordening op de heffing eener belasting op de hon den belanghebbenden dat ieder eigenaarbezitter of houder van een of meer aan de belasting onderworpen honden verplicht is daarvan jaar lijks vódr 31 Januari ten kantore van den gemeente-ontvanger aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onderteekend biljet, kosteloos ten kantore voornoemd verkrijgbaar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aangifte tegen kwitantie en afgifte van een penningonverminderd het recht om, zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 22 Deo. 1883. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Deze woorden hadden eene zeldzame uitwerking. Het was Laura aantezien dat zij niet van eene ijdele ver wachting, van eene illusie sprak, men gevoelde, dat zij een geheim onthulde, waarvan zij de ernst volkomen besefte, maar dat zij met vast vertrouwen op haar goed recht en op God prijs gaf. Ida vloog op Laura toe om hare vriendin te omar men hoewel zij nog niet begreep, waarom Laura eene schijnbaar zoo blijde mededeeling op zulk een plechti- gen toon deed. Mevrouw Helmbolz zag nu eens haar man dan weder Laura vragend aan, zij gevoelde dat hier nog iets ontbrak, voordat men met een verheugd hart kon gelukwenselien. Helmholz echter zag Laura in het gelaat met eene zonderlinge uitdrukking in zijn blik. Het was, alsof hij schroomde, om aan een zegevierend gevoel van voldoening uitdrukking te geven. Hy vatte Laura's hand. „Dat moet gij mij uitvoeriger vertellen," riep hij uit, terwijl zijn gelaat van opgewondenheid gloeide. „Sedert wanneer kent gij den jongen man Wanneer had de verloving plaats?" Hetgeen Laura gevreesd had scheen te gebeuren, n. 1. dat Helmholz met hartstochtelijke belangstelling hare zaak ter hand wilde nemen. „Mijnheer Helmholz antwoordde zij„ik wilde mij slechts tegen eene verdenking rechtvaardigen vergun m overigens mijn geheim te bewaren. Ik ben 's avonds gekomen om door niemand te worden gezien er is mij vee: aan gelegeneenige dagen bij u te kunnen vertoeven zonder dat iemand mijnen naam verneemt. Ik heb iets op het oogdat niet onrechtvaardig is, en waarover ik mij voor niemand behoef te schamenik alhier aangevraagd in Augustus, September en Oc tober 1883, benevens die voor elders wonende, doch in de gemeente ALKMAAR handelende kooplieden enz. kunnen ter gemeente-secretarie worden afgehaald van Maandag 17 tot en met Zaterdag 29 December 1883. De manschappenthans in dienst bij de brandspuiten Nos. 1 en 2of daarvan in den loop dezes jaars ontslagen, kunnen de hun over 1883 toekomende belooning ontvangen aan het kantoor van den gemeente-ontvanger, van Maandag 24 Decem ber tot Zaterdag 29 December (uitgezonderd de Kerstdagen), des morgens van 91 uren. Ismael werd grooten bij woonde in de woestijn en werd een boogschutter. Yan hem werd voorspeld, dat hij zou zijn ais een woudezel, dat zijne hand zou zijn tegen allen en de hand van allen tegen hem. Aldus lezen wij in het oud-testamentische verhaal, en de her innering daaraan wordt weder levendigwanneer wij van het volk, dat zich voor zijne afstammelingen houdt, de Arabierenvernemen hoe het leeft in zijn door woestijnen omringd land hoe het öf de karavanen be geleidt en beveiligt öf de vreemde karavanen overvalt en berooft, snel in den aanval, even snel in de vlucht, altijd vrij in zijn schier ongenaakbaar geboorteland thans evenals vóór eeuwen. In de zesde eeuw na Christus woonde daar een familie, die geacht werd rechtstreeks van IsmaelAbrahams oudsten zoon het kind der dienstmaagdaf te stammenen met het oppertoezicht was belast van den heiligen tempel te Mekka door Ismael zelf met Abrahams hulp gebouwd. Uit die familie werd Mohammed geboren de verkon diger van den Islam den godsdienstwaarvan de aan hangers thans op ongeveer 200 millioen zielen worden geschat. Verbazend snel breidden de aanhangers van het nieuwe geloof zich uit. Een eeuw na den dood van den stichter waren niet alleen Arabië, Syrië, Phe- nicië Palestina Egypte en Perzië onderworpen, maar waren de Arabieren ook in Indië doorgedrongen was Konstantinopel reeds eenmaalofschoon vruchteloos belegerden hadden zij de noordkust van Afrika Spanje, SieiliëSardinië, Corsika en het zuidelijk deel van Italië bemachtigd. Van twee zijden werd het Chris telijk Europa door hou bedreigd. In het westen kwamen zij uit Spanje over de Pyreneeën in Erankrijb tot zij door de overwinning vaif Karei Martel bij Poitiers werden gestuit; eerst op het einde der 15de eeuw werden zij uit Spanje naar Afrika teruggedreven. In het Oosten hadden zij de halve maan geplant op de Sophia-Kerk te Konstantinopel en tot twee malen toe zag Weenen hunne banieren voor zijne poorten. Macht niet alleen maar ook welvaart en beschaving waren eenmaal het deel van de belijders van den Islam. Het Kalifaat van Bagdad en het Moorenrijk in Spanje kan echter alleen dan op een goeden uitslag hopen wanneer niemand mijn verblijf alhier vermoedt." Helmbolz glimlachte. Hij noodigde zijne vrouw en dochter uitde kamer voor de gast in orde te bren gen, hij moest eenige woorden met Laura alleen spreken. „Ik weetwat gij wiltfluisterde hij toen beiden de kamer verlaten hadden„gij wilt uitvorschen of mijnheer von Stolpen inderdaad waanzinnig is, of dat men hem daarvoor laat doorgaan. Gij moet mij uw geheele vertrouwen schenken ging hij voorttoen hij aan hare verwarring zagdat hij juist geraden had „anders zult gij niets tot stand brengen. Kleber is op zijne hoedede inrichting is voor iederen nieuws gierige gesloten wij hebben geen geld om door om- kooping iets te beproeven maar wanneer gij een vol doende reden vindtom een onderzoek intestellen dan weet ik daartoe wel een middel." „Ik heb geld medegebracht," zeide Laura. „Het is mij voldoende, wanneer ik slechts zekerheid omtrent Kurts toestand kan krijgen, maar ik vrees, indien dit niet in het geheim kan geschieden dat er meer bedorven dan gewon nen wordt. Men zou hem op eene plaats kunnen brengen, waar het mij onmogelijk zou zijn om met hem in betrekking te komen. Mijnheer Helmholzde verbin tenis, die Kurt met mij gesloten heeft, geeft mij het heilige rechtalles te beproeven om tot hem doortedringen en hem mijne hulpmijne verpleging aantebieden maar ik mag door derden in het gehe.m te betrek ken Kurt's vader geen voorwendsel geven om mij nog ruwer terug te wijzen. Heeft deze werkelijk wil lekeurig gehandeld, dan zou hij het mij nooit vergeven, wanneer ik hem tegenover derden had willen compro- mitteerenhij zou dan recht hebben om boos op mij te zijn." Hemholz was niet in staat, om te verbergen, hoezeer dit antwoord hem teleurstelde. „Ik moet uw verlangen eerbiedigenantwoordde hij, „ik begrijp het gevoel, waaruit het voortspruit, maar ik moet u toch ook mededeelendat de zaak geven ons daarvan lieflijke tafereelen. Maar die tijden zijn lang voorbij. Van overheersching van Europa is geen sprake meer en sedert de Turken in plaats van de Arabieren de heerschende volksstam zijn ge worden zijn kunsten en wetenschappen achteruitgegaan en hebben wanbestuur en verwaarloozingverval en armoede voortgebracht. Waar de Europeesche volken in aanraking komen met Mohammedaansche rijken, wor den de laatste zoo al niet rechtstreeks aan hen onder worpen althans genoodzaakt allengs hun oppertoezicht, hun voogdij of hun leiding te aanvaarden. In plaats van te overheerschen moeten zij zich voegen naar de inzichten der weleer zoo verachte Christen-honden. Geen Bey van Algiers, geen machtige Sultan boezemt thans vrees of ontzag in hun macht is vervlogen en het beschaafd Europa is meester ter zee en te land. Niet overal bukt echter de Halve Maan gewillig en erkent zij hare minderheid. In Indië heeft zij zich allengs aan de vreemde overheersching gewend, ofschoon het taai verzet van Atjeh getuigt, dat over uitbreiding van die overheersching niet te licht moet worden ge dacht. Algiers en Tunis zijn met de wapenen tot on derwerping gebracht en moeten steeds met de wapenen in ontzag worden gehouden. Wat het Turksche Rijk in Europa of Azië heeft verloren, is het met geweld ont nomen. Thans doet zich het Europeeseh gezag gelden in Egypte maar uit het zuiden dagen drommen Be- douienen op, onder de banier van den Mahdi, den nieuwen profeetdie den Islam tot vernieuwde heerschappij zal voeren. Over die voorspelling maakt men zieh in Eu ropa wel niet ongerust, maar men begrijpt toch, dat de taak van Engeland, dat als beschermer van het gezag van den Khedive is opgetreden uiterst bezwaarlijk kan worden. Reeds is een Eogelsehe bezetting noodig, om dat gezag onder de Egyptenaren zeiven staande te houden, eu zeer twijfelachtig schijnt hetof het Egyptische leger den Madhiindien hij noordwaarts voortdringtzal kunnen stuiten. Zal dan het Engelsche leger hem moeten verslaan gelijk het Arabi deed Het bezit van Egypte waardoor de nieuwe weg naar Indië ligt, is van zooveel belang dat Engeland niet zal aarzelen het ingenomen gebied zoo noodig tegen eiken aanval ler te verdedigen. Toch mag men met eenige be zorgdheid vragen, of, niet Engeland alleen, maar Europa op den duur machtig genoeg zal zijn, om het bestuur van al deze landen in het goede spoor te lei den niet alleen maar daarin ook te blijven houden en voor den geregelden gang van zakenvoor orde en veiligheid te zorgen wanneer het geen steun vindt in het volk zelf. Wat men ook moge zeggen de bevolking was en is nog in Egypte afkeerig van het bestuur der Europeanen wien haar vorige Onderkoningen alle lastenalle voordeelen en voorrechten der nieuwe orde van zaken hadden geschonken terwijl de lasten de kosten do arbeid en de druk op de schouders der be volking werden gelegd. Zij zag de Europeanen rijk en machtig wordenbegunstigd door de Regeering geen geheim meer isen ik docfer Kleber van avond reeds in, het gezicht heb gezegd, dat de jonge man slechts voor waanzinnig werd uitgegeven en het voor mij eene zaak van eer zou zijnom mijne bewering met bewijzen te staven. De jonge man heeft officieren van mijn oud regiment beleedigd ik kies, eerlijk ge zegd, tegen hem partij, maar inzooverre sten-men onze wenschen overeen dat wij beiden hopendat zijne toerekenbaarheid kan worden geconstateerd. „Hij heeft niemand beleedigdantwoordde Laura hoog blozend „hij heeft zich slechts tegen eene belee- diging verdedigd. Vóór de ontmoeting met de officie ren was hii bij mij. Hij had mij reeds den vorigen dag tegen de ruwheid van den jongen graaf Hoehfelden in bescherming genomen, hij zeide mij, alles te willen ver mijden hetgeen de slechte verstandhouding met dezen man die de zoon van zijn beschermer is zou kunnen bevorderen, en niet te willen duelleeren. Toen hebben zij hem op de openbare straat aangevallen. Een ban delaar wiens huis vlak tegenover de banketbakkerij ligtwaarvóór het tooneel plaats had, heeft alles mede aangezien. De werklieden hebben vrijwillig voor den weerlooze partij gekozen, die verscheidene gewapenden tegenover zich had." Helmholz had aandachtig geluisterd hetgeen Laura zeide beantwoordde volstrekt niet aan zijne wenschen eu wierp de verklaring omver, die hij zich van het voorval gemaakt had. Hij kon haren woorden echter niet wantrouwen toch schudde hij twijfelend het hoofd. „Indien het werkelijk zoo gebeurd iszeide hij „waarom wil men hem dan waanzinnig verklaren Dafc geschiedt toch alleen, om hem voor straf te vrijwaren." „Dat geschiedt, om hem van mij aftehouden, en hem te beletten zich voor mijn armen vader in de bres te stellen wien men vervolgtomdat hij mij niet dwin gen wil van Kurt afstand te doen. De geheimraad von Stolpen heeft mijn vader gedreigd en toen deza hem trotseerdehem aangeklaagden hem in '"eu dienst geschorst. Ik ben de schuld van het ongeluk,

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1