No. 153. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. VRIJDAG 28 DECEMBER. FEUILLETON. S6) JQen staatsgeheim* Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. (Ocbeeltc. Hrugophaalder. Suitenlanb. fiimtctilanb,. cou Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs) per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen van den heer W. HELLING, koopman alhier, om vergunning tot het op richten van eene sigarenfabriek in het perceel aan de Span jaardstraat, Wijk C, No. 33, en dat op Maandag, 7 Januari 1884, 's middags ten 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die sigarenfabriek bezwa ren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 Dec. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne heden gehou den vergadering bepaald hebbendat de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter vervulling der plaats, open gevallen door het overlijden van den heer J. G. A. VER- HOEEE, zal plaats hebben op Woensdag 23 Januari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Dec. 1883. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Zij die in aanmerking wensehen te komen voor de betrek king van BRUGOPHAALDER aan de brug over het Ver- dronkenoord bij de Sint Annastraat, worden verzocht zich vóór 2 Januari 1884 ter gemeente-secretarie aan te melden. ZWITSERLAND. De president van het uitvoerend bewind heeft onlangs bij een prijsuitdeeling aan de scherpschutters na afloop van een wedstrijd gezegd, dat de militaire oefeningen niet moesten verflauwen want Europa's toestand was van dien aard dat vroeg of laat oorlog moest ontstaan hetzij door Elzas-Lotha- riDgen hetzij door het Oosten. "De Stendenraad keurde den '21 met 27 tegen 7 stemmen het handelsverdrag met Italië goed. EGYPTE. De Onder-Koning ontving telegrammen van de gouverneurs in Berber en Dongolawaarvan de inhoud in strijd is met de vroegere berichten. Hicks- pacha en 3000 egyptenaren zouden gedood zijn maar Alaidin-pacha zou zich met de overige manschappen te Melboss bevinden waar hij levensmiddelen ontvangt van vriendschappelijk gezinde stammen. Zelfs zouden die egyptenaren in gevechten met den valschen profeet overwinnaars zijn gebleven en de profeet verlaten wor den door zijne aanhangers, die hem verwijten, dat hij niet de ware profeet is. Of deze berichten juist zijn, vult te betwijfelen. ZÜID-AFRIKA. Den 22 November werd bet dood vonnis aan Mampoer door middel van ophanging op de ingesloten achterplaats bij de gevangenis voltrokken. In de Transvaal hadden in de laatste lijden verschei dene zware onweders en stormen gewoed. Hier en daar was de oogst door hagelslag vernield en op verschillende plaatsen waren woningen afgebrand. De heer Brand is tot voorzitter van den Vrijstaat herkozen. CHINA. De gouverneur van Cochinchina bevestigt, dat Koning Hiep-Hoa ten gevolge van vergiftiging over leden is. De raad van regentschap te Hué gaf aan de fransche regeering kennis van de troonsbestijging van Khien Phua den ISjarigen neef van den overleden Ko ning. De annamitische minister van financiën is vijandig gezind tegen de franschen. Eenige benden bedreigden de woning van den franschen gezantwaarvan de mili taire bezétting versterkt werd. Cbampeaux, de fransche resident te Huéwas veilig. Men hoopte tot eene vreedzame oplossing der crisis te geraken door sterken invloed uit te oefenen op den raad van regentschap. Van de zeetjalk Broedertrouw, tehuis behoorende te Terpcbellingdeu 12 van het Nieuwediep met eene lading steenkolen naar Leeuwarden vertrokken heeft men sedert niets vernomen. Den 16 is het nieuwe kerkgebouw te Herbayum (Friesland) ingewijd. In den nacht van 17 —18 werd de 60jorige W. H., te Nijmegen terwijl hij ih zijn bed lag te slapen, door zekeren W. J., dien hij sedert eenige weken uit medelijden in zijne woning had opgenomen en van voedsel voorzag uit wraak over eene ontvangen beris ping, met een bijl aan hoofd, schouder en armen ern stig verwond. Op zijn hulpgeroep kwamen de buren tusschenbeideu en ontvluchtte de onverlaatdie zich aanvankelijk schuil hield, maar den 21 is gevat. Den 18 is een kind ongeveer een jaar oud, van den heer S te Assen aan het eten van een stukje appel gestikt. In den avond van den 20 zijn te Gendringen 3 woningen verbrand. In den morgen van den 20 is de woning van den landbouwer J. Ooijevaar in het Waarland onder Haringcarspel, geheel afgebrand; slechts de twee koeien, een varken en een gering gedeelte van den inboedel is gered kunnen worden. Huis en inboedel waren vol doende verzekerd. Op bet terrein voor den bouw der nieuwe r. c. kerk aan het Spaarne te Haarlem is den 20 een werk man bezig met het koken van teer in brand geraakt en zeer bedenkelijk gekwetst. In eene vergadering van het Nutsdepartement Twisk op 20 dezerwerden aan mej. N. Veerwed. P Zee, die den 1 November haar 50jarig jubileum als vroedvrouw mocht vieren de zilveren medulje der Maatschappij en een aanzienlijk geschenk van het ge meentebestuur op plechtige wijze overhandigd. De gemeenteraad van Schagen heeft den 21 be sloten het boren van een nortonput op de markt niet verder voort te zetten, daar, blijkens een rapport van dr. Boeke te Alkmaar, het op 6 verschillende'diepten gepompte water ongeschikt was oru te drinken en te zouter naarmate het meer uit de diepte kwam. Den 22 bood de beer Justus v. Maurik de artis- ten der vereeniging „Het Nederlandse!) Tooneel", af- deeling Amsterdam een souper aan, ter gelegenheid der 50ste opvoering van „Fhjne beschuiten". - Den 22 is uit de Zuidwillemsvaart opgehaald het lijk van een 75jarigen man, die vermoedelijk den vorigen avond door de duisternis misleid daarin geraakt was. Den 22 is te 's Gravenhage een straatveger door een kolenwagen overreden en ten gevolge daarvan den- zelfden dag in het gasthuis overleden, eene vrouw en 7 kinderen nalatende. In den avond van den 22 is op de Purmerring- vaart door een rukwind een met vasten schoot zeilend schuitje omgeslagen waarmede 3 werklieden naar Pur- merende terugkeerden. Een hunnerJ. Yastwijk een oppassend huisvaderis daarbij verdronken. In den avond van den 23, na afloop eener volks vergadering in de vergaderzaal der sociaal-democraten te 's Gravenhage hebben de deelnemers ten getale van omstreeks 400zicli begeven naar de woning van den burgemeester, die aan 5 hunner te woord stond. Dezen overhandigdea hem het genomen besluit, waarin gewezen werd op het overgroot aantal werkeloozen en middelen werden gevraagd om in dien toestand verbe tering te brengen. De burgemeester antwoorddedat de gemeente onmogelijk aan alle werkeloozen ;u beid kon verschaffen maar dat het gemeentebestuur door het vervroegen van het begin van den „iiiterai oeid waardoor aan velen dagloon wordt verschaft, reeds in de richting der verzoekers werkzaam was. De menigte ging bedaard uiteen. In den nacht van 23 en 21 zijn 3 rijnschepen op de Maas voor Rotterdam liggende, van hunne an kers en tegen de spoorwegbrug aangedreven met het gevolg dat een daarvan, geladen met spoorstaven, zonk, waarbij de schipper ernstige kwetsuren bekwam, en dat van een tweede door den schok een 12jarice jongen is over boord geslagen en verdronken. In deu avond van den 24 is een 12jarig knaapje iü de Oudeschans te Amsterdam gevallen en, ondanks alle pogingen tot redding verdronken. In den morgen van den 24 is eene 70jarige doove vrouw op weg naar de kerk te Groesbeek, door een spoortrein aangegrepen medegesleurd en vermoj- seld. Zij was onder den neergelaten slagboom van den spoorweg doorgekropen. In den vroegen morgen van den 26 zijn in de S De plotselinge verschijning van een politiebeambte kan de verbeelding van kalme naturen zelfs van streek brengen Helmholz schrikte, hij legde eene verwarring en opgewondenheid aan den dag alsof hij een kwaad geweten had. Hij had nooit in zijn leven iets met de politie te doen gehader was hem niets ontstolen wat kon de beambte van hem willen F „Is gisteren avond u een jong meisje komen bezoe ken vroeg de beambte, hem vorschend aanziende. „Ja," stotterde Helmholz, onwillekeurig verbleekende. „Zijt gij met Laura Holm verwant F" „Neenzij is zeer bevriend met mijne dochter." „Dus slechts een vriendschappelijk bezoek F" vroeg de beambte verder. Helmholz werd steeds onrustiger. De vragen van den beambte lieten hem geen twijfel over, of diens be zoek betrof Laura. Mocht hij een hem toevertrouwd geheim verraden F Moest hij aan de andere kant der politiebeambte de volle waarheid verzwijgen F „Mijne dochter beschouwt haar ten minste als zooda nig," antwoordde hij. „Mejuffrouw Holm kwam geheel onverwacht." „Kan ik haar spreken F" „Zij is uitgegaan." De beambte scheen door dit antwoord onaangenaam verrast. „Zoo vroeg reeds!" mompelde hij teleurgesteld. „Dan kom ik te laat. Zij is ongetwijfeld naar de inrichting van doctor Kleber F" „Dat geloof ik niet. Gij vindt mü zeer in ver legenheid commissaris. Moet ik uwe vragen als een verhoor beschouwen en mij uitlaten over zaken waar omtrent ik beloofd heb te zullen zwijgen F" „Ha, hebt gij beloofd er over te zullen zwijgen F Dan weet ik genoeg. Laat ons van onderwerp veran deren. Wat denkt gij van doeter Kleber F" „Ik heb hem gisteren avond in zijn gezicht gezegd dat ik hem voor een kwakzalver houd. Ik kan dat niet bewijzen maar het is mijne overtuiging." „Welke reden hadt gij, om u zoo scherp tegen hem uittelaten F" „Hij zeide, dat hij tot de overtuiging was gekomen, dat mijnheer von Stolpen waanzinnig was." Helmholz schilderde nu daar de blik van den be ambte hem daartoe aanspoordehoe zijn argwaan was ontslaan en versterkt, hij deelde mede, dat Laura er eveneens zoo over dacht, en zij Kurt vóór diens verwon ding gesproken en geen ongewone opgewondenheid bij hem opgemerkt had. Dit laatste scheen den beambte bizonder veel belang in te boezemen. „De jonge dame", antwoordde hij „heeft dus ern- stigen twijfel geuitof mijnheer von Stolpen inderdaad waanzinnig is F" „Dat is hare overtuiging en hare hoop." De beambte stond op. „Ik dank u voor uwe inlich tingen zeide hij, „ik verzoek u, om over ons gesprek tegen iedereen te zwijgen en juffrouw Holm niet voor- tebereiden dat ik misschien binnen enkele uren terug kom om ook haar eenige vragen te doen. Blijft gij te huis F" „Ik wilde de waterleiding van de inrichting aan een onderzoek gaan onderwerpen, maar indien gij het ver langt dan blijf ik thuis." „Integendeel. Ik verzoek u u te mogen vergezellen en mij daarbij te willen voorstellen, als een zaakkun dige een ingenieur of iets dergelijks. Dat treft uit muntend, zoo zou ik de inrichting kunnen binnen gaan, zonder mijne betrekking te verraden. Ik verlaat mij daarbij op uw stilzwijgen." „Heerlijk riep Helmholz uit en zijn gelaat verried, boe welkom hem dit voorstel was. Indien de ambtenaar nog getwijfeld had of Helmholz volkomen openhartig was geweestnu zag hij dat hij op de hulp van dezen man rekenen kon. „Gij verzwijgt mijne betrekking ook tegen juffrouw Holm, wanneer wij haar in de inrichting vinden," nam Winkel weder het woord. „Het laatste geloof ik nietik zeide het u reeds. Ik wilde dat zij hier was zij zou voor u geen geheim uit hare plannen maken." De beambte zag Helmholz weder aan alsof hij twjj- felde maar hij zeide niets. Helmholz stelde hem den leverancier der pijpen als ingenieur voorzoodra deze kwam en de drie heeren gingen op weg naar de in richting van doeter Kleber. XVIII. Laura Holm had gedurende den nacht hare plannen veranderd. In hare verbeelding scheen het denk beeld om een ziekenoppasser omtekoopen zeer licht uitvoerbaar, maar Ida die zij nog voor het naar bed gaan er over gesproken hadhad haar gezegd, dat het personeel der inrichting in het instituut woonde en daar ook at, zoodat, wie een van hen wilde spreken» zich bij den portier moest aanmelden. Zij vernam ver der dat het instituut in het midden van een omheind terrein lag, dat de levensmiddelen door den leverancier aan huis bezorgd werden, zonder dat deze daarbij verder dan tot aan de deur kwamen het moest dus al een bizon- der toeval zijnindien iemand van het personeel ia het plaatsje kwam, het laatste was bovendien zeer klein en de lieden hadden ook des zondags hunne bezigheden. Na dit alles moest Laura zich zelve bekennen dat het haar moeielijk zou gelukken, om op deze wijze haar doel te bereiken voordat het in het plaatsje bekend was geworden wie zij was en voordat doeter Kleber vernemen of raden zou welke bedoelingen de verloofde van Kurt hierheen hadden gebracht, Ida stemde haar daarentegen toedat niemand het haar kwaliik zou kunnen nemen, wanneer zij list of zelfs een klein he-

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1