STIATS-LOTER IJ. Nr. 16011 20,000, ns. 2816 en 6290 /1500, ns. 4575 en 19246 f 1000, na. 19329 en 19576 f 100, ns. 471, 3232 en 19578 f 200, ns. 5239, 6221, 9796, 11973, 13237, 15659 en 20212 100. Donderdag, Dec., 8e lijst. Jansstraat te Amsterdam 2 perceelen uitgebrand en 3 aangrenzende beschadigd. De lijn GoudaHaastrechtOudewater van de IJsel-stoomtramwegmaatschappij is den 26 geopend. De directeur-hoofdredacteur der Middelburgsche Courant isten gevolge der aanklacht van den heer Meuleman gedagvaard om voor den rechter-commis- saris te verschijnen. Het beroep naar de christ.-geref. gemeente te Monster is aangenomen door ds. K. B. v. Diemen, te Broek op Langedijk. Ds. B. v. d. Hoorn te Dussen heeft bedankt voor het beroep bij dergelijke gemeente te Opperdoes. Van de 372 christ.-geref. gemeenten zijn er thans 90 vacant. Het vergrooten van het stationsgebouw te Maas tricht is gegund aan den heer J. Landij te Sittard voor 20,400. Jr. mr. E. W. E. Wttewaal v. Stoetwegen, mi- nister-resident bij de hoven van Zweden en Noorwegen en Denemarken is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Petersburg, Aan jr. mr. li. A. A. E. v. Pestel en mr. VV. E. H. v. YVeckherlin, minister-residenten te Konstantinopel en Washington, is de persoonlijae titel van buitengew. gezant en gevolm, minister verleend. Te Oud-Beierland zijn in de vorige week door pokken aangetast 31 en daaraan overleden 8 personen. Te Rotterdam werden 3 personen aangetast, te Leiden 1 en te Piershil 1. De rechtbank te Almeloo heeft de personen, die den 24 Augustus ds. Bavink van Kampen belet hebben in de christ.-geref. kerk te Rijssen op te treden door de kerk daags te voren in bezit te nemen den toe gang tot predikstoel en doophek te versperren en zelf eene godsdienstoefening te houden deswege vrijgespro ken als reden voor dit verzet tegen den kerkeraad aannemende de ontevredenheid over de handeling van ds. Diephuis aldaar, die voor de verkiezing van een nieuwen kerkeraad op 23 Augustus alleen aan zijne aanhangers stembriefjes had uitgereikt. De rekening der spaar- en hulpbank te Koog- Zaandijk wijst een tekort aan van ruim 10,000, vol gens het bestuur te wijten aan den vorigen boekhouder, die zich zelf van kant heeft gemaakt. De N. Rot. Ct. deelt uit vertrouwbare bron mede. dat het tekort ruim schoots door vrijwillige bijdragen is gedekt en nog/3000 is toegezegd zoo dit noodig blijkt te zijn. De apotheker E. Stark te Isieuweramstel levert voor f 25 franco een net kastjehoog 54 en breed 42 duimen bevattende 33 stopfleschjes met even zoo vele geneesmiddelen die tot de veelgebruikte of tot de buismiddelen gerekend kunnen worden. Hij geeft daarbij geene gebruiksaanwijzing maar verwijst naar het Volks geneeskundig Woordenboek uitgegeven bij Campagne te Tiel. Socialistisch Onverstane door J. Hob bel. Met een voorwoord van Dr. H. J. Betz. Amsterdam J, E. Sikken. 0,75. Nu bij herhaling getracht wordt, onze werklieden smaak te doen krijgen in het sociaal-democratisch ver gif, en het gevaar bestaat dat personen, die niet ge woon of in staat zijn ernstig na te denken zich door voorgespiegelde lotsverbetering laten overhalen dat ver gif in zich op te nemenis het niet ondienstig te wijzen op bovengenoemd werkje, waarvan de opneming in volksbibliotheken zeer wenschelijk is. Na al hetgeen hier ai reeds tegen het streven der sociaal-democraten gesproken en geschreven is kan de lezing van dat werkje nog groot nut stichten om de oogen te openen voor de drogredenen en tegenstrijdigheden van den heer Domela Nieuwenhuis. Een 40tal bladzijden is gewijd aan het gebeurde in de baageche aldeeling van Volks onderwijs in zake de voedingskwestie, een 80tal vol gende en deze zijn van grooter belang aan de uiteenzetting van het onjuiste der beweringen en ge volgtrekkingen van den heer D. N., een en ander ge staafd door beschouwingen over zijn en zijner ge- nooten streven van mevr. Bosboom-Toussaint mej. Elise A. Haighton, de heeren dr. H. J. Betz, Artur Cornette dr. J. v. Vloten dr. H. Har- togh Heys v. Zouteveen de Werkmansbode, het Zondagsblad en andere organen. Noode onthouden wij ons van aanhalingenwij beperken ons tot eene enkele, eene reeds door den heer B. H. Heldt ge- maakte opmerking en wel deze dat de heer D. N. alle middelen door staathuishoudkundigen in het leven drog gebruikte om hare plannen te doen slagen. Zij wilde onder een vreemden naam docter Kleber opzoe ken en onder het voorwendsel, een zieke aan zijne zorg te willen toevertrouwen, zich de verschillende ziekenka mers laten toonen en beproevenof zij op die wijze Kurt zou kunnen te zien krijgen. Zoover was het plan zeer eenvoudig daar Laura echter er sterk aan twijfelde het laatste resultaat te zullen bereiken kwam bet er op aan om zich voor te bereiden op bet gevaldat de docter haar niet in Kurts kamer bracht. Het scheen haar te gewaagd, om daarom te verzoeken dan had hij verdenking kunnen gaan koesterenmaar wanneer zij een onmachteen plotselinge ongesteldheid, of desnoods waanzin veinsde, dan moest Kleber haar voorloopig in zijn instituut op nemen moest haar eene verpleegster geven en had zij gelegenheid deze door beden en geld voor haar doel te trachten te winnen. Ida Helmbolz had het in hare hand, haren vader en Laura's ouders over haar verdwij nen gerust te stellenof in het andere geval hare vriendin op te eischen, wTanneer Kleber wilde beproeven, haar langer als zieke te behandelen en vasttehouden dan met Laura's doeleinden overeenkwam. Er lag een overmoed in dit plan, dat bijna aan misdaad grensdewant de mensch mag niet spelen met het verschrikkelijkemaar Laura gevoelde dat de omstandigheden haar voldoende verontschuldig den en de geestdrift voor het doeldat zij beoogde gat haar den moed om alles te trotseeren. Zij verliet het huis, waarin zjj gastvrij ontvangen geroepen of aanbevolen tot verbetering van den toestand der arbeidersverwerpt, omdat zij de revolutie voor komen of op den verren achtergrond schuiven omdat naar zijne meening de ellende tot beterschap zal voeren, en daarom de arbeidersklasse het nog veel ellendiger „moet" en zal krijgen voordat men tot redding komt; zoodat het dus zijn plan is om de armoede niet slechts te bestendigen maar nog ernstiger verhouding te doen aannemen. Men ziet hieruit wat de arbeidersvriend D. N. voor den werkmansstand beoogt: verlossing van ellende door revolutie, maar vooraf: grooter ellende dan thans bestaat. Wie dus het aangeprezen middel van dezen wonderdoctor aanvaardtwerkt er toe mede om zijn toestaud te verergeren en bereide zich voor, eene allerpijnlijkste behandeling te ondergaan in de hoop op eene genezing, waaraan niemand dan de heer D N. en de zijnen gelooft. 2e. klasse 24 Dec., Ie. lijst. Nr. 1469 f 5000 nr. 10870 f 2000, nr. 9830/1000, ns. 731 en 2757 400 nr. 11804 en 15408 f 200 nr. 870, 1073, 2162, 910S en 13193 100. Had de aankondiging, dat de sociaal-democraten hier ter stede hunne stellingen zouden komen ontwik kelen de eerste maal een tal van nieuwsgierigen ge lokt den 23nu de vergadering in Diligentia was belegd was de toeloop nog veel grooter. De bekende woordvoerder der sociaal-democratische partij de heer E. Domela Nieuwenhuyszou dan ook de belangen zijner partij komen voorstaan. Lang reeds vóór het bepaalde uur was een groot deel der zaal bezet. De voorzitter opende de vergadering o. a. met de mededeeling dat de vorige zulk een onverwacht suc ces had gehad (hetgeen wij echter de vrijheid nemen te betwijfelenmen kan dan ook omtrent bet begrip „succes" geheel uiteenioopende meeningen hebben) dat het bestuur het dienstig had geacht eene tweede te beieggen en daartoe den beer Nieuwenhuys als spreker uittenoodigen. Onmiddelijk daarop nam deze het woord en begon, na eenige opmerkingen naar aanleiding der serie artikelen over de sociaal-democraten in de Alk- maarsche Courant, met eene zeer uitvoerige uiteenzet- ting, van hetgeen de sociaal-demoeraten eigenlijk willen. Na zich afgevraagd te hebben of' de tijden bij vroe ger vergeleken beter waren en te bebben verklaard dat menom daarop een juist antwoord te vinden eene vergelijking moet maken tusschen het verschil in welvaart van den gegoede en den arbeider van vroeger en nu zeide sprekerdie verbetering te betwijfelen. Vrijheid genoot men maar in zeer geringe mate. Na persoonlijke slavernij in oude tijden kwam eerst lijfei genschap ten slotte vrije arbeid en loonarbeid. Meende men daarmede alles bereikt te hebben, spreker achtte het tegendeel waar. De arbeider is niet vrij, door den honger gedwongen moet bij zijne krachten aan een an der verhuren of verkoopen. Bjj de minste storing geen arbeidgeen brood. De werkgever echter kan afwachten totdat de prijs van den arbeid lager is. (Hoe- velen zullen dit gereedelijk kunnen toestemmen? Red.) Het socialisme wil een einde maken aan dien toestand Arbeiders zijn als de citroenendoor de gegoede, op de bekende wijze behandeld. Alles wat voor het volk wordt gedaanis niets anders dan eene uiting van de zoogenaamde apenliefdebij welke dieren de gewoonte bestaatom uit overmaat van teederheid hnnne jongen doodtedrukken. „Keunis is macht" zegt men. Onwaar. Zoolang het kapitaal de grondslag blijft van de maatschappij zoolang is geld macht. „Arbeid adelt." Men ziet den werkman met den nek aan. Het streven der partij is, de armoede optebeffen. Een duitscher, verklaarde spreker, vond den toestand, bij dien in zijn land vergeleken, nog slecht. Algemeene dienstplicht stond volstrekt niet op het programmazooals men beweerde. Het heetdat de liberale partij de afschaffing zou hebben bevorderd van een groot deel der accijnsen ten behoeve van het volk. Dit was geenszins geschiednaar spreker beweerde ter wille van het volk alleen. Aan genoemde partij wa3 op het uur dat de eerste trein uit de residentie te Schönweide aankwam, om den schijn te geven, alsof zij met dezen was medegekomen, de zenuwachtige span ning die bij eene gewaagde onderneming na een sla- peloozen nacht te meer op den voorgrond treedtwas aan hare plannen in zooverre gunstig, dat zij niet de stemming behoefde te veinzenwaarin zich gewoon lijk personen bevindendie voor een geliefden zieke een onderkomen zoeken. Men bracht Lauradie zich onder den naam van juffrouw von Kraft had laten aandienen in de spreek kamer van den docter en verzocht haarhier een oogenblik te wachtende docter zou dadelijk komen. Laura had met opzet een adelijken naam gekozen Ida had haar gezegd, dat die meer indruk op Kleber zou maken. De portierdie haar aangediend en in de spreekkamer gebracht had had dadelijk de deur weder geslotener beerschte eene doodsehe stilte. Laura voelde eene onbestemde vreesiedere seconde scheen haar eene eeuwigheid. Kleber liet de dame ook ongepast lang wachten. Hij was nog niet gekleed toen men hem het bezoek aandiende, en juist op het punt, om eindelijk de wachtende te gaan opzoekenwerd hem een expres brief overhandigddie zooeven was aangekomen en het wapen van von Stolpen droeg. Kleber brak den brief open. Hij herinnerde zich op dat oogenblik dat hij 's nachts Kurt het dwangbuis had doen aantrekken. Het hoofd was hem zwaar en dof, de gevolgen van het sterke drinken en van de had dit niets te dankende eenige wetdoor haar invloed tot stand gebracht, die op de kinderarbeid, is slecht en gebrekkig. Het geld, tot heden voor het onderwijs beschikbaar, is niet dan het hoog noodzakelijke, voor lager kost elk kind aan den Staat 20, voor middelbaar f 120, voor hooger onderwijs ƒ600; dezelfde slechte verhouding zou optemerken zijn bij de belastin gen die alleen door het volk worden betaald die op het patent door de verbruikers, die op de grondbe lasting door de pachters. De arbeiders.- als de voort brengers van rijkdom, betalen alle belastingen. Het socialisme zetelt en vindt zijne steun in onte vredenheid en wanneer die wordt weggenomen, dan zullen de socialisten van zelf verdwijnen en onnoodig worden, zoolang echter zullen zij blijven bestaan, on danks de tegenkanting, o. a. van de'dagbladpers, eene eendagsvlieg en oogendienares van het kapitaal die haren lezers een langzaam vergif doet slikken. Een goed deel der rechtmatige grieven zal wordne weggenomen, wanneer de tegenstelling, die spreker overal tusschen volk en gegoeden opmerkt, verdwijnt, en wanneer men er naar streelt het verbruiksvermogen van den arbeider in eigen land te verhoogen en zoo doende zich niet genoodzaakt ziet, voor een aantal artikelen afzet in het buitenland te zoeken. Het so cialisme wil de natuurlijke menschenrechten geëerbiedigd zien het volk moet ook deel hebben aan het genot nu slechts door enkelen alleen gesmaakt. Wel zegt de troonrede, dat het land zich verheugt in toenemende welvaart. Dit is echter alleen eene bewering van per sonen die zelf welvarend zijn. Staten-Generaalzegt spreker, zou men niet beter kunnen betitelen dan Sta- ten-kapitaal. Zij vertegenwoordigen niet het volk maar alleen de belangen der kiezers. Het volk is in alle opzich ten misdeeld, zoodat bet niet te verwonderen isdat bij een oogenblik van vrijheid ontspanning spoedig uitspatting wordt. Wel is de drank een groot misbruik, maar aan alle klassen der maatschappij eigen. Ellende is de oorzaak van liet misbruikniet omgekeerd. Hoe grooter ar moede, hoe meer de drank meesteres is. Alle schuld ligt aan de zedelijkheidspredikers, die misschien zich ook wel eens te buiten gaan (Wij eursiveeren. Red.) Waar heidsliefde en eerlijkheid zijn in deze maatschappij on- mogelijk. Spreker gaf tot staving, zoo hij meende, een voorbeeld van een bediende uit een manufactuur winkel die door zijn patroon werd gedwongen de ka lanten te bedriegen. De socialisten meenen dat de zedelijkheid individueel niet te verbeteren is de. toe stand moet verbeterd worden. Vroeger was physische kracht de toetsteen, daarna was het kennis, nu is bet geld. De verbetering van den algemeenen toestand moet dan ook tengevolge hebben dat de openbare meening hen bet meest acht, die er zedelijk de meeste aan spraak op kunnen maken. Een van de grondslagen daarvan ishet veranderen van individueel bezit in coilectiel bezit. Scholen spoorwegen telegraaflijnen waren het reedswaarom ook niet andere zaken. De tabakshandel is het wel in Oostenrijk en elders. Waarom ook niet bier en in alle andere takken van nij verheid De socialisten willen niet alles verdeelen, maar eene betere verdeeling in het leven roepen. Schater- g e 1 a c h achter in de zaal. Het onrechtmatig deel en is de oorzaak van veel kwaad. Socialisten willen het eigendom instellen omdat het niet bestaathet moet gegrondvest zijn op de vruchten van den arbeid. Niemand is kapitalist door eigen arbeid daarom is kapitaal niet anders dan doode arbeid, die levend wordt, door het opzuigen (sic) van levenden arbeid. Socialisten weten te doen te hebben met klassenstrijd. De bezit ters zijn zoo verhard dat zij geen inzicht hebben in die zaken. Het volk is echter langzamerhand tot be wustzijn ontwaakt. Men kan zich niet vereenigen met uwe wijze van werken zegt men gij preekt revolutie en zijt oproermakers. Spreker zegt evenweldat men geen revolutie maken kan maar die door den drang der omstandigheden ontstaat. De regeeringen zyn de oorzaak van den slechten toestand. Geeft men het volk aandeel in de regeeringszaken dan kan het zich oefenen onthoudt men dit beheer het volk, dan belet men de langzame ontwikkeling. Had men eerder toe gegeven dan zou het socialisme niet zoo bloeien naar spreker beweerde. Niemand zal den weg van bloed en geweld verkiezen wanneer het oogmerk langs vreed- zamen weg te bereiken is. Na nog enkele opmerkingen omtrent den dwang door den Staat den 19jarigen jongeling opgelegd om zijne militieplichten te vervullensluit spreker zijne rede met de opwekking aan de arbeiders, om zich te opgewondenheid van den vorigen avond deden zich gelden. Hij doorliep snel den brief en wierp hem toornig ter zijde. De geheimraad schreef, dat hij Kurt zoo veel mogelijk moest ontzien en iedere maatregel vermijden die niet volstrekt noodzakelijk en volkomen te verantwoorden wasde geheimraad zou waarschijn lijk zelf des middags komen en nadere inlichting geven. „De man weet nietwat hij wilzeide de docter toornig„ik laat niet met mij spelen. Laat hij zelf nu maar zien, hoe hij er zich uitredt." Kleber zeide dit op trotsehen bitteren toon, maar toch kon hij een zekere onrust niet geheel bedwingen. Er moesten bizondere omstandigheden zich hebben voor gedaan welke den geheimraad bewogen haddenvan voornemen te veranderen en hem dit per expresbrief aantezeggen. Er viel nauwelijks aan te twijfelenof Stolpen was het doorzetten van zijn plan plotseling gevaarlijk gebleken indien hij nu echter iets te vree zen had, dan was dit voor den docter in dubbele mate het geval. Een oogenblik dacht Kleber er over, Kurt het dwang buis weder uittetrekken maar hij wierp die gedachte van zich. Hij was door den aanval van Kurt op den oppasser verantwoord begon de geheimraad te aarzelen, hij moest nu standvastig blijven, hij moest Kurt krank zinnig verklaren hoe hardnekkiger hij aan die verkla ring vasthield des te minder had hij te vreezen ter verantwoording te zullen worden geroepen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2